Svømming under VM i svømmesport 2024 – 50 meter ryggsvømming menn
Svømming under VM i svømmesport 2024 – 50 meter ryggsvømming menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 50 meter rygg menn | ||
Arrangement | VM i svømming 2024 | ||
Sted | Doha, Qatar | ||
Arena | Aspire Dome | ||
Dato | 17. februar (forsøksheat og semifinale) 18. februar (finale) | ||
Deltakere | 45 | ||
Deltakernasjoner | 41 | ||
Vinnertid | 24,13 | ||
Medaljevinnere | |||
Isaac Cooper, Australia | |||
Hunter Armstrong, USA | |||
Ksawery Masiuk, Polen | |||
Forrige | Fukuoka 2023 | ||
Neste | Singapore 2025 |
VM i svømmesport 2024 Doha, Qatar | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Mixed | 3 m | 10 m | |
Lag | |||
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
Lag | lag | ||
Svømming | |||
Fristil | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Ryggsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Brystsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Individuell medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
Synkronsvømming | |||
Solo menn | teknisk | fri | |
Solo kvinner | teknisk | fri | |
Duett mix | teknisk | fri | |
Duett kvinner | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
Lag | akrobatisk | ||
Vannpolo | |||
|
50 meter rygg menn var en svømmeøvelse som ble arrangert under VM i svømmesport 2024 i Doha, Qatar 17. og 18. februar 2024.[1][2]
Medaljevinnere
Medaljevinnere | ||||||
01 | 02 | 03 | ||||
Isaac Cooper | Hunter Armstrong | Ksawery Masiuk | ||||
Australia | USA | Polen |
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:[3]
Utøver | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Kliment Kolesnikov | Russland | 23,55 | Kazan, Russland | 27. juli 2023 |
Mesterskapsrekord | Liam Tancock | Storbritannia | 24,04 | Roma, Italia | 2. august 2009 |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene startet 17. februar klokken 09:57.[4]
Plass | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 5 | Ksawery Masiuk | Polen | 24,58 | Q |
1 | 5 | 4 | Hunter Armstrong | USA | 24,66 | Q |
3 | 3 | 7 | Hugo González | Spania | 24,72 | Q |
4 | 3 | 4 | Isaac Cooper | Australia | 24,75 | Q |
4 | 4 | 4 | Pieter Coetze | Sør-Afrika | 24,75 | Q |
6 | 4 | 5 | Michael Andrew | USA | 24,82 | Q |
7 | 5 | 6 | Michele Lamberti | Italia | 24,88 | Q |
8 | 5 | 3 | Ole Braunschweig | Tyskland | 24,94 | Q |
9 | 5 | 7 | Yoon Ji-hwan | Sør-Korea | 25,01 | Q |
10 | 3 | 2 | Ulises Saravia | Argentina | 25,02 | Q |
11 | 3 | 5 | Apostolos Christou | Hellas | 25,03 | Q |
12 | 4 | 7 | Björn Seeliger | Sverige | 25,10 | Q |
13 | 4 | 3 | Miroslav Knedla | Tsjekkia | 25,14 | Q |
14 | 5 | 8 | Adrian Santos | Spania | 25,15 | Q |
15 | 3 | 3 | Andrew Jeffcoat | New Zealand | 25,16 | Q |
16 | 3 | 1 | Evangelos Makrygiannis | Hellas | 25,18 | Q |
17 | 3 | 6 | Javier Acevedo | Canada | 25,28 | |
18 | 4 | 1 | Bradley Woodward | Australia | 25,41 | |
19 | 2 | 4 | Ádám Jászó | Ungarn | 25,43 | |
20 | 5 | 2 | Oleksandr Zheltiakov | Ukraina | 25,60 | |
21 | 5 | 1 | Lamar Taylor | Bahamas | 25,80 | |
22 | 2 | 7 | Dimuth Peiris | Sri Lanka | 25,86 | |
23 | 5 | 0 | Jerard Jacinto | Filippinene | 25,92 | |
24 | 5 | 9 | Diego Camacho | Mexico | 25,97 | |
25 | 3 | 9 | Dino Hasibović | Bosnia-Hercegovina | 26,06 | |
25 | 4 | 8 | I Gede Sudartawa | Indonesia | 26,06 | |
27 | 2 | 6 | Ģirts Feldbergs | Latvia | 26,08 | |
28 | 3 | 8 | Yeziel Morales | Puerto Rico | 26,17 | |
29 | 2 | 3 | Kalojan Levterov | Bulgaria | 26,25 | |
29 | 2 | 8 | Merdan Ataýew | Turkmenistan | 26,25 | |
31 | 4 | 9 | Bernhard Reitshammer | Østerrike | 26,33 | |
32 | 4 | 6 | Andrei-Mircea Anghel | Romania | 26,36 | |
33 | 2 | 2 | Xu Yifan | Kina | 26,37 | |
34 | 2 | 5 | Filippos Iakovidis | Kypros | 26,43 | |
35 | 4 | 0 | Charles Hockin | Paraguay | 26,45 | |
36 | 2 | 9 | Erkhes Enkhtur | Mongolia | 26,72 | |
37 | 2 | 1 | Lau Shiu Yue | Hongkong | 26,74 | |
38 | 1 | 4 | Guido Montero | Costa Rica | 27,71 | |
39 | 1 | 5 | Oscar Peyre | Rwanda | 27,79 | |
40 | 2 | 0 | Antoine De Lapparent | Kambodsja | 27,93 | |
41 | 1 | 6 | Tajhari Williams | Turks- og Caicosøyene | 28,78 | |
42 | 1 | 3 | Hasan Al-Zinkee | Irak | 28,97 | |
43 | 1 | 1 | Brandon George | Saint Vincent og Grenadinene | 29,16 | |
44 | 1 | 2 | Giorgio Nguichie | Kamerun | 33,95 | |
– | 1 | 7 | Ibrahim Kamara | Sierra Leone | Startet ikke | |
1 | 8 | Yousef Al-Khulaifi | Qatar | |||
4 | 2 | Conor Ferguson | Irland | |||
3 | 0 | Mantas Kauspedas | Litauen | Diskalifisert |
Semifinaler
Semifinalene startet 17. februar klokken 20:06.[5]
Plass | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 5 | Isaac Cooper | Australia | 24,12 | Q, OR |
2 | 1 | 4 | Hunter Armstrong | USA | 24,43 | Q |
3 | 2 | 3 | Pieter Coetze | Sør-Afrika | 24,46 | Q |
3 | 2 | 4 | Ksawery Masiuk | Polen | 24,46 | Q |
5 | 2 | 5 | Hugo González | Spania | 24,60 | Q |
6 | 2 | 6 | Michele Lamberti | Italia | 24,68 | Q |
7 | 1 | 3 | Michael Andrew | USA | 24,70 | Q |
8 | 1 | 6 | Ole Braunschweig | Tyskland | 24,74 | Q |
9 | 1 | 8 | Evangelos Makrygiannis | Hellas | 24,84 | |
10 | 2 | 8 | Andrew Jeffcoat | New Zealand | 24,88 | |
11 | 2 | 7 | Apostolos Christou | Hellas | 25,01 | |
12 | 2 | 1 | Miroslav Knedla | Tsjekkia | 25,06 | |
13 | 1 | 1 | Adrian Santos | Spania | 25,09 | |
14 | 1 | 7 | Björn Seeliger | Sverige | 25,10 | |
15 | 1 | 2 | Ulises Saravia | Argentina | 25,13 | |
16 | 2 | 2 | Yoon Ji-hwan | Sør-Korea | 25,14 |
Finale
Finalen fant sted 18. februar klokken 19:02.[6]
Plass | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|
01 | 4 | Isaac Cooper | Australia | 24,13 | |
02 | 5 | Hunter Armstrong | USA | 24,33 | |
03 | 6 | Ksawery Masiuk | Polen | 24,44 | |
4 | 3 | Pieter Coetze | Sør-Afrika | 24,59 | |
5 | 8 | Ole Braunschweig | Tyskland | 24,74 | |
6 | 2 | Hugo González | Spania | 24,77 | |
7 | 7 | Michele Lamberti | Italia | 24,82 | |
8 | 1 | Michael Andrew | USA | 24,86 |
Referanser
- ^ «Schedule» (PDF). Besøkt 1. november 2023.
- ^ «Doha 2024 – Men's 50m Backstroke – Start list» (PDF). omegatiming.com. 9. februar 2024.
- ^ «Records book» (PDF). omegatiming.com. 9. februar 2024.
- ^ «Heats results – Men's 50m Backstroke» (PDF). omegatiming.com. 17. februar 2024. Besøkt 17. februar 2024.
- ^ «Semifinals results – Men's 50m Backstroke» (PDF). omegatiming.com. 17. februar 2024. Besøkt 17. februar 2024.
- ^ «Final results – Men's 50m Backstroke» (PDF). omegatiming.com. 18. februar 2024. Besøkt 18. februar 2024.
- v
- d
- r
- 2001: Randall Bal
- 2003: Thomas Rupprath
- 2005: Aris Grigoriadis
- 2007: Gerhard Zandberg
- 2009: Liam Tancock
- 2011: Liam Tancock
- 2013: Camille Lacourt
- 2015: Camille Lacourt
- 2017: Camille Lacourt
- 2019: Zane Waddell
- 2022: Justin Ress
- 2023: Hunter Armstrong
- 2024: Isaac Cooper