Svømming under VM i svømmesport 2024 – 200 meter fri kvinner
Svømming under VM i svømmesport 2024 – 200 meter fri kvinner | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 200 meter fri kvinner | ||
Arrangement | VM i svømming 2024 | ||
Sted | Doha, Qatar | ||
Arena | Aspire Dome | ||
Dato | 13. februar (forsøksheat og semifinale) 14. februar (finale) | ||
Deltakere | 50 | ||
Deltakernasjoner | 36 | ||
Vinnertid | 1.54,89 | ||
Medaljevinnere | |||
Siobhán Haughey, Hongkong | |||
Erika Fairweather, New Zealand | |||
Brianna Throssell, Australia | |||
Forrige | Fukuoka 2023 | ||
Neste | Singapore 2025 |
VM i svømmesport 2024 Doha, Qatar | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Mixed | 3 m | 10 m | |
Lag | |||
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
Lag | lag | ||
Svømming | |||
Fristil | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Ryggsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Brystsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Individuell medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
Synkronsvømming | |||
Solo menn | teknisk | fri | |
Solo kvinner | teknisk | fri | |
Duett mix | teknisk | fri | |
Duett kvinner | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
Lag | akrobatisk | ||
Vannpolo | |||
|
200 meter fri kvinner var en svømmeøvelse som ble arrangert under VM i svømmesport 2024 i Doha, Qatar 13. og 14. februar 2024.[1][2]
Medaljevinnere
Medaljevinnere | ||||||
01 | 02 | 03 | ||||
Siobhán Haughey | Erika Fairweather | Brianna Throssell | ||||
Hongkong | New Zealand | Australia |
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:[3]
Utøver | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Mollie O’Callaghan | Australia | 1.52,85 | Budapest, Ungarn | 26. juli 2023 |
Mesterskapsrekord | Mollie O’Callaghan | Australia | 1.52,85 | Budapest, Ungarn | 26. juli 2023 |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene startet 13. februar klokken 09:45.[4]
Plass | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 5 | Li Bingjie | Kina | 1:57.16 | Q |
2 | 3 | 4 | Erika Fairweather | New Zealand | 1:57.40 | Q |
3 | 5 | 3 | Nikolett Pádár | Ungarn | 1:57.42 | Q |
4 | 5 | 4 | Siobhán Haughey | Hongkong | 1:57.62 | Q |
5 | 3 | 3 | Ai Yanhan | Kina | 1:58.06 | Q |
6 | 5 | 5 | Marrit Steenbergen | Nederland | 1:58.18 | Q |
7 | 4 | 6 | Maria Fernanda Costa | Brasil | 1:58.22 | Q |
8 | 4 | 5 | Barbora Seemanová | Tsjekkia | 1:58.25 | Q |
9 | 4 | 3 | Brianna Throssell | Australia | 1:58.29 | Q |
10 | 5 | 2 | Addison Sauickie | USA | 1:58.33 | Q |
11 | 4 | 4 | Shayna Jack | Australia | 1:58.40 | Q |
11 | 5 | 6 | Valentine Dumont | Belgia | 1:58.40 | Q |
13 | 3 | 1 | Rebecca Smith | Canada | 1:59.00 | Q |
14 | 5 | 1 | Daria Golovaty | Israel | 1:59.11 | Q |
15 | 4 | 2 | Janja Šegel | Slovenia | 1:59.37 | Q |
16 | 5 | 7 | Janna van Kooten | Nederland | 1:59.41 | Q |
17 | 3 | 6 | Lucy Hope | Storbritannia | 1:59.56 | |
18 | 3 | 7 | Giulia D'Innocenzo | Italia | 1:59.57 | |
19 | 4 | 0 | Victoria Catterson | Irland | 1:59.75 | |
20 | 4 | 1 | Francisca Soares Martins | Portugal | 2:00.10 | |
21 | 3 | 2 | Nagisa Ikemoto | Japan | 2:00.11 | |
22 | 3 | 0 | Iris Julia Berger | Østerrike | 2:00.20 | |
23 | 4 | 9 | Batbayaryn Enkhkhüslen | Mongolia | 2:00.22 | |
24 | 4 | 7 | Anastasia Gorbenko | Israel | 2:00.25 | |
25 | 2 | 3 | Maria Daza Garcia | Spania | 2:00.42 | |
26 | 5 | 8 | Hur Yeon-kyung | Sør-Korea | 2:00.78 | |
27 | 3 | 8 | Elisbet Gámez | Cuba | 2:00.83 | |
28 | 4 | 8 | Duné Coetzee | Sør-Afrika | 2:01.02 | |
29 | 3 | 9 | Ela Naz Özdemir | Tyrkia | 2:01.51 | |
30 | 5 | 9 | Maria Yegres | Venezuela | 2:01.96 | |
31 | 5 | 0 | Aleksandra Polańska | Polen | 2:02.10 | |
32 | 2 | 5 | Sylvia Statkevičius | Litauen | 2:03.03 | |
33 | 2 | 4 | Kamonchanok Kwanmuang | Thailand | 2:03.22 | |
34 | 2 | 1 | Beatriz Padrón | Costa Rica | 2:04.39 | |
35 | 2 | 8 | Julimar Ávila | Honduras | 2:04.43 | |
36 | 2 | 6 | Ashley Lim | Singapore | 2:05.05 | |
37 | 2 | 0 | Harper Barrowman | Caymanøyene | 2:06.36 | |
38 | 2 | 7 | Teia Salvino | Filippinene | 2:08.02 | |
39 | 1 | 4 | Hiruki de Silva | Sri Lanka | 2:10.00 | |
40 | 2 | 2 | Dhinidhi Desinghu | India | 2:10.41 | |
41 | 2 | 9 | Ani Poghosyan | Armenia | 2:10.55 | |
42 | 1 | 5 | Jehanara Nabi | Pakistan | 2:10.59 | |
43 | 1 | 0 | Lana Hijazi | Libanon | 2:11.95 | |
44 | 1 | 3 | Duana Lama | Nepal | 2:14.59 | |
45 | 1 | 6 | Kaltra Meca | Albania | 2:15.95 | |
46 | 1 | 9 | Sara Akasha | De forente arabiske emirater | 2:17.90 | |
47 | 1 | 2 | Mia Lee | Guam | 2:18.01 | |
48 | 1 | 8 | Mashael Al-Ayed | Saudi-Arabia | 2:21.04 | |
49 | 1 | 7 | Charissa Panuve | Tonga | 2:23.33 | |
50 | 1 | 1 | Galyah Mikel | Palau | 2:37.22 |
Semifinaler
Semifinalene startet 13. februar klokken 20:13.[5]
Plass | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 4 | Erika Fairweather | New Zealand | 1:55.75 | Q |
2 | 1 | 5 | Siobhán Haughey | Hongkong | 1:56.04 | Q |
3 | 2 | 7 | Shayna Jack | Australia | 1:56.80 | Q |
4 | 1 | 6 | Barbora Seemanová | Tsjekkia | 1:57.00 | Q |
5 | 2 | 2 | Brianna Throssell | Australia | 1:57.09 | Q |
6 | 2 | 6 | Maria Fernanda Costa | Brasil | 1:57.11 | Q, SA |
7 | 2 | 4 | Li Bingjie | Kina | 1:57.13 | Q-->Trakk seg |
8 | 2 | 5 | Nikolett Pádár | Ungarn | 1:57.13 | Q |
9 | 1 | 3 | Marrit Steenbergen | Nederland | 1:57.30 | Trakk seg |
10 | 2 | 3 | Ai Yanhan | Kina | 1:57.33 | Q |
11 | 2 | 1 | Rebecca Smith | Canada | 1:58.08 | |
12 | 1 | 2 | Addison Sauickie | USA | 1:58.51 | |
13 | 1 | 7 | Valentine Dumont | Belgia | 1:58.57 | |
14 | 1 | 1 | Daria Golovaty | Israel | 1:59.36 | |
15 | 2 | 8 | Janja Šegel | Slovenia | 1:59.95 | |
16 | 1 | 8 | Janna van Kooten | Nederland | 2:00.44 |
Finale
Finalen startet 14. februar klokken 19:17.[6]
Plass | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|
01 | 5 | Siobhán Haughey | Hongkong | 1:54.89 | |
02 | 4 | Erika Fairweather | New Zealand | 1:55.77 | |
03 | 2 | Brianna Throssell | Australia | 1:56.00 | |
4 | 6 | Barbora Seemanová | Tsjekkia | 1:56.13 | |
5 | 7 | Maria Fernanda Costa | Brasil | 1:56.85 | SA |
6 | 8 | Nikolett Pádár | Ungarn | 1:56.89 | |
7 | 3 | Shayna Jack | Australia | 1:57.24 | |
8 | 1 | Ai Yanhan | Kina | 1:57.53 |
Referanser
- ^ «Schedule» (PDF). Besøkt 1. november 2023.
- ^ «Start list» (PDF). omegatiming.com. 9. februar 2024.
- ^ «Records book» (PDF). omegatiming.com. 9. februar 2024.
- ^ «Heats results – Women's 200m Freestyle» (PDF). omegatiming.com. 13. februar 2024.
- ^ «Semifinals results – Women's 200m Freestyle» (PDF). omegatiming.com. 13. februar 2024. Besøkt 13. februar 2024.
- ^ «Final results – Women's 200m Freestyle» (PDF). omegatiming.com. 14. februar 2024. Besøkt 14. februar 2024.
- v
- d
- r
- 1973: Keena Rothhammer
- 1975: Shirley Babashoff
- 1978: Cynthia Woodhead
- 1982: Annemarie Verstappen
- 1986: Heike Friedrich
- 1991: Hayley Lewis
- 1994: Franziska van Almsick
- 1998: Claudia Poll
- 2001: Giaan Rooney
- 2003: Alena Poptsjanka
- 2005: Solenne Figuès
- 2007: Laure Manaudou
- 2009: Federica Pellegrini
- 2011: Federica Pellegrini
- 2013: Missy Franklin
- 2015: Katie Ledecky
- 2017: Federica Pellegrini
- 2019: Federica Pellegrini
- 2022: Yang Junxuan
- 2023: Mollie O’Callaghan
- 2024: Siobhán Haughey