Svømming under VM i svømmesport 2024 – 50 meter butterfly menn
Svømming under VM i svømmesport 2024 – 50 meter butterfly menn | |||
---|---|---|---|
Konkurranse | 50 meter butterfly menn | ||
Arrangement | VM i svømming 2024 | ||
Sted | Doha, Qatar | ||
Arena | Aspire Dome | ||
Dato | 11. februar (forsøksheat og semifinale) 12. februar (finale) | ||
Deltakere | 67 | ||
Deltakernasjoner | 65 | ||
Vinnertid | 22,97 | ||
Medaljevinnere | |||
Diogo Ribeiro, Portugal | |||
Michael Andrew, USA | |||
Cameron McEvoy, Australia | |||
Forrige | Fukuoka 2023 | ||
Neste | Singapore 2025 |
VM i svømmesport 2024 Doha, Qatar | |||
---|---|---|---|
Stuping | |||
Individuelt | |||
1 m | menn | kvinner | |
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Synkron | |||
3 m | menn | kvinner | |
10 m | menn | kvinner | |
Mixed | 3 m | 10 m | |
Lag | |||
Maratonsvømming | |||
5 km | menn | kvinner | |
10 km | menn | kvinner | |
Lag | lag | ||
Svømming | |||
Fristil | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
Ryggsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Brystsvømming | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Butterfly | |||
50 m | menn | kvinner | |
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
Individuell medley | |||
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
Fristafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
4×200 m | menn | kvinner | |
Medleystafett | |||
4×100 m | menn | kvinner | |
mixed | |||
Synkronsvømming | |||
Solo menn | teknisk | fri | |
Solo kvinner | teknisk | fri | |
Duett mix | teknisk | fri | |
Duett kvinner | teknisk | fri | |
Lag | teknisk | fri | |
Lag | akrobatisk | ||
Vannpolo | |||
|
50 meter butterfly menn var en svømmeøvelse som ble arrangert under VM i svømmesport 2024 i Doha, Qatar 11. og 12. februar 2024.[1][2]
Medaljevinnere
Medaljevinnere | ||||||
01 | 02 | 03 | ||||
Diogo Ribeiro | Michael Andrew | Cameron McEvoy | ||||
Portugal | USA | Australia |
Rekorder
Før konkurransene var gjeldende verdens- og mesterskapsrekorder som følger:[3]
Utøver | Nasjon | Tid | Sted | Dato | |
---|---|---|---|---|---|
Verdensrekord | Andrij Hovorov | Ukraina | 22,27 | Roma, Italia | 1. juli 2018 |
Mesterskapsrekord | Caeleb Dressel | USA | 22,35 | Gwangju, Sør-Korea | 22. juli 2019 |
Resultater
Forsøksheat
Forsøksheatene startet 11. februar klokken 10:31.[4]
Plass | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 3 | Nyls Korstanje | Nederland | 23,02 | Q |
2 | 6 | 4 | Michael Andrew | USA | 23,03 | Q |
3 | 7 | 6 | Isaac Cooper | Australia | 23,15 | Q |
4 | 5 | 4 | Dylan Carter | Trinidad og Tobago | 23,16 | Q |
5 | 7 | 4 | Diogo Ribeiro | Portugal | 23,18 | Q |
5 | 7 | 7 | Nicholas Lia | Norge | 23,18 | Q |
7 | 5 | 5 | Cameron McEvoy | Australia | 23,19 | Q |
8 | 5 | 6 | Baek In-chul | Sør-Korea | 23,34 | Q |
9 | 7 | 5 | Szebasztián Szabó | Ungarn | 23,35 | Q |
10 | 6 | 1 | Shaine Casas | USA | 23,37 | Q |
10 | 6 | 3 | Mario Molla | Spania | 23,37 | Q |
12 | 6 | 9 | Nikola Miljenić | Kroatia | 23,41 | Q |
13 | 4 | 5 | Chad le Clos | Sør-Afrika | 23,47 | Q |
14 | 7 | 8 | Daniel Gracík | Tsjekkia | 23,51 | Q |
15 | 4 | 2 | Finlay Knox | Canada | 23,52 | Q |
16 | 6 | 5 | Simon Bucher | Østerrike | 23,53 | SO |
16 | 7 | 2 | Teong Tzen Wei | Singapore | 23,53 | SO |
16 | 7 | 3 | Stergios Bilas | Hellas | 23,53 | SO |
19 | 5 | 7 | Eldor Usmonov | Usbekistan | 23,54 | |
20 | 6 | 6 | Cameron Gray | New Zealand | 23,62 | |
21 | 6 | 2 | Josif Miladinov | Bulgaria | 23,63 | |
21 | 6 | 7 | Andrii Hovorov | Ukraina | 23,63 | |
23 | 5 | 8 | Tibor Tistan | Slovakia | 23,65 | |
24 | 5 | 2 | Jakub Majerski | Polen | 23,68 | |
25 | 6 | 8 | Julien Henx | Luxembourg | 23,77 | |
26 | 7 | 0 | Shane Ryan | Irland | 23,83 | |
27 | 5 | 0 | Jorge Otaiza | Venezuela | 23,87 | |
28 | 5 | 1 | Federico Burdisso | Italia | 23,92 | |
29 | 4 | 0 | Đorđe Matić | Serbia | 23,97 | |
30 | 6 | 0 | Jarod Hatch | Filippinene | 24,13 | |
31 | 5 | 9 | Shinri Shioura | Japan | 24,16 | |
32 | 4 | 8 | Miloš Milenković | Montenegro | 24,17 | |
33 | 4 | 4 | Nguyễn Hoàng Khang | Vietnam | 24,20 | |
34 | 4 | 3 | Maxim Skazobtsov | Kasakhstan | 24,23 | |
35 | 4 | 9 | Mehrshad Afghari | Iran | 24,25 | |
36 | 4 | 7 | Abeiku Jackson | Ghana | 24,29 | |
37 | 4 | 6 | Jaouad Syoud | Algerie | 24,32 | |
38 | 3 | 3 | Jesse Ssengonzi | Uganda | 24,41 | |
39 | 3 | 4 | Mohamed Mahmoud | Qatar | 24,62 | |
40 | 7 | 9 | Lamar Taylor | Bahamas | 24,85 | |
41 | 3 | 5 | Jeancarlo Calderon | Panama | 24,95 | |
42 | 3 | 1 | Mohamad Masoud | Flyktningelaget | 25,38 | |
43 | 3 | 6 | Adam Moncherry | Seychellene | 25,40 | |
44 | 3 | 7 | Tristan Dorville | Saint Lucia | 25,50 | |
45 | 3 | 0 | Lam Chi Chong | Macao | 25,74 | |
46 | 3 | 2 | Kokoro Frost | Samoa | 25,86 | |
47 | 3 | 8 | Filippos Iakovidis | Kypros | 26,00 | |
48 | 2 | 4 | Irvin Hoost | Surinam | 26,38 | |
49 | 3 | 9 | Paolo Priska | Albania | 26,56 | |
50 | 2 | 5 | Phansovannarun Montross | Kambodsja | 26,93 | |
51 | 2 | 3 | Fakhriddin Madkamov | Tadsjikistan | 27,25 | |
52 | 1 | 1 | Mohammad Al-Otaibi | Kuwait | 27,41 | |
53 | 2 | 6 | Katerson Moya | Mikronesia | 27,66 | |
54 | 2 | 2 | Travis Sakurai | Palau | 28,02 | |
55 | 2 | 7 | Souleymane Napare | Burkina Faso | 28,22 | |
56 | 1 | 4 | Troy Pina | Kapp Verde | 28,44 | |
57 | 2 | 9 | Joshua Wyse | Sierra Leone | 28,69 | |
58 | 2 | 1 | Houmed Houssein | Djibouti | 28,72 | |
59 | 1 | 0 | Asher Banda | Malawi | 29,51 | |
60 | 2 | 8 | Slava Sihanouvong | Laos | 29,55 | |
61 | 1 | 7 | Ethan Alimanya | Tanzania | 30,07 | |
62 | 1 | 5 | Charles Avi | Elfenbenskysten | 30,19 | |
63 | 1 | 3 | Bereket Girkebo | Etiopia | 30,26 | |
64 | 2 | 0 | Pap Jonga | Gambia | 30,81 | |
65 | 1 | 6 | Yusuf Nasser | Jemen | 31,35 | |
66 | 1 | 8 | Aristote Ndombe | Den demokratiske republikken Kongo | 31,51 | |
67 | 1 | 2 | Ibrahim Mohamed | Komorene | 34,35 | |
– | 4 | 1 | Andrés Dupont | Mexico | Startet ikke | |
7 | 1 | Mikkel Lee | Singapore |
Omsvømming
Omsvømming startet 11. februar klokken 12:17.[5]
Plass | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Teong Tzen Wei | Singapore | 23,42 | Q |
2 | 4 | Simon Bucher | Østerrike | 23,54 | |
3 | 3 | Stergios Bilas | Hellas | 24,87 |
Semifinaler
Semifinalene startet 11. februar klokken 19:23.[6]
Plass | Heat | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | 4 | Michael Andrew | USA | 22.94 | Q |
2 | 1 | 5 | Dylan Carter | Trinidad og Tobago | 23,15 | Q |
3 | 2 | 7 | Mario Molla | Spania | 23,17 | Q |
4 | 2 | 3 | Diogo Ribeiro | Portugal | 23,18 | Q |
4 | 2 | 5 | Isaac Cooper | Australia | 23,18 | Q |
6 | 2 | 6 | Cameron McEvoy | Australia | 23,21 | Q |
7 | 1 | 2 | Shaine Casas | USA | 23,22 | Q |
8 | 1 | 6 | Baek In-chul | Sør-Korea | 23,24 | Q |
9 | 2 | 4 | Nyls Korstanje | Nederland | 23,25 | |
9 | 2 | 8 | Finlay Knox | Canada | 23,25 | |
11 | 2 | 2 | Szebasztián Szabó | Ungarn | 23,32 | |
12 | 1 | 7 | Nikola Miljenić | Kroatia | 23,37 | |
13 | 1 | 1 | Daniel Gracík | Tsjekkia | 23,45 | |
14 | 1 | 3 | Nicholas Lia | Norge | 23,47 | |
15 | 1 | 8 | Teong Tzen Wei | Singapore | 23,49 | |
16 | 2 | 1 | Chad le Clos | Sør-Afrika | 23,68 |
Finale
Finalen fant sted 12. februar klokken 19:46.[7]
Plass | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Note |
---|---|---|---|---|---|
01 | 6 | Diogo Ribeiro | Portugal | 22,97 | |
02 | 4 | Michael Andrew | USA | 23,07 | |
03 | 7 | Cameron McEvoy | Australia | 23,08 | |
4 | 2 | Isaac Cooper | Australia | 23,12 | |
5 | 5 | Dylan Carter | Trinidad og Tobago | 23,17 | |
6 | 3 | Mario Molla | Spania | 23,29 | |
7 | 8 | Baek In-chul | Sør-Korea | 23,35 | |
8 | 1 | Shaine Casas | USA | 23,47 |
Referanser
- ^ «Schedule» (PDF). Besøkt 1. november 2023.
- ^ «Start list» (PDF). omegatiming.com. 9. februar 2024.
- ^ «Records book» (PDF). omegatiming.com. 21. juli 2023.
- ^ «Heats results – Men's 50m Butterfly» (PDF). omegatiming.com. Besøkt 10. februar 2024.
- ^ «Swim-off results – Men's 50m Butterfly» (PDF). omegatiming.com. Besøkt 10. februar 2024.
- ^ «Semifinals results – Men's 50m Butterfly» (PDF). omegatiming.com. 11. februar 2024. Besøkt 11. februar 2024.
- ^ «Final results – Men's 50m Butterfly» (PDF). omegatiming.com. 12. februar 2024. Besøkt 12. februar 2024.
- v
- d
- r
- 2001: Geoff Huegill
- 2003: Matt Welsh
- 2005: Roland Mark Schoeman
- 2007: Roland Mark Schoeman
- 2009: Milorad Čavić
- 2011: César Cielo
- 2013: César Cielo
- 2015: Florent Manaudou
- 2017: Ben Proud
- 2019: Caeleb Dressel
- 2022: Caeleb Dressel
- 2023: Thomas Ceccon
- 2024: Diogo Ribeiro