Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 1986
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | |||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarz | Szwajcaria | ||
Otwarcie | 25 lutego 1986 | ||
Zamknięcie (finał) | 8 marca 1986 | ||
Liczba drużyn | 16 | ||
Liczba aren | 13 (w 13 miastach) | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 54 | ||
Liczba bramek | 2388 (44,22 na mecz) | ||
Król strzelców | Jae-Wong Kang (67) |
Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 1986 – jedenaste mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn, oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej organizowany przez IHF służący jako kwalifikacja do IO 1988. Odbył się w dniach 25 lutego – 8 marca 1986 roku w Szwajcarii. Tytułu zdobytego w 1982 roku broniła reprezentacja ZSRR, zwyciężyła zaś Jugosławia.
System rozgrywek
W rozgrywkach uczestniczyło szesnaście drużyn, które zostały podzielone na cztery grupy po cztery drużyny. Trzy najlepsze drużyny przechodziły do dalszej części rozgrywek – fazy zasadniczej z zaliczeniem wyników meczów między tymi drużynami. Zespoły z grup A i B utworzyły grupę I, zaś zespoły z grup C i D utworzyły grupę II. Zespoły, które zajęły w grupach 4. miejsca zagrały o miejsca 13-16. Zwycięzcy grup I i II zagrali o 1. miejsce; drużyny, które zajęły drugie miejsca zagrały o 3. miejsce. Drużyny z następnych miejsc – zagrały kolejno o 5., 7., 9. i 11. miejsce.
Faza wstępna
Grupa A
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Jugosławia | 3 | 3 | 0 | 0 | 80 | 70 | +10 | 6 | Awans do fazy zasadniczej |
2. | NRD | 3 | 2 | 0 | 1 | 71 | 64 | +7 | 4 | Awans do fazy zasadniczej |
3. | ZSRR | 3 | 1 | 0 | 2 | 73 | 72 | +1 | 2 | Awans do fazy zasadniczej |
4. | Kuba | 3 | 0 | 0 | 3 | 75 | 93 | −18 | 0 | Mecze o miejsca 13–16 |
25 lutego 1986 19:00 | 28:24 | Aarau | |||
(15:11) |
25 lutego 1986 20:45 | 26:22 | Aarau | |||
(13:11) |
27 lutego 1986 18:15 | 32:28 | Davos | |||
(15:13) |
27 lutego 1986 20:00 | 23:18 | Davos | |||
(10:13) |
26 lutego 1982 19:00 | 22:20 | Lucerna | |||
(10:9) |
28 lutego 1986 20:45 | 33:23 | Lucerna | |||
(13:12) |
Grupa B
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | RFN | 3 | 3 | 0 | 0 | 57 | 51 | +6 | 6 | Awans do fazy zasadniczej |
2. | Szwajcaria | 3 | 1 | 1 | 1 | 50 | 50 | 0 | 3 | Awans do fazy zasadniczej |
3. | Hiszpania | 3 | 0 | 2 | 1 | 49 | 53 | −4 | 2 | Awans do fazy zasadniczej |
4. | Polska | 3 | 0 | 1 | 2 | 57 | 59 | −2 | 1 | Mecze o miejsca 13–16 |
25 lutego 1986 20:00 | 15:15 | Sankt Gallen | |||
(4:8) |
25 lutego 1986 20:45 | 21:20 | Zurych | |||
(8:8) |
26 lutego 1986 20:00 | 18:17 | Sankt Gallen | |||
(10:11) |
26 lutego 1986 20:45 | 18:14 | Berno | |||
(11:8) |
28 lutego 1986 20:45 | 20:20 | Winterthur | |||
(11:12) |
28 lutego 1986 20:45 | 18:17 | Bazylea | |||
(8:10) |
Grupa C
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Korea Południowa | 3 | 2 | 0 | 1 | 76 | 65 | +11 | 4 | Awans do fazy zasadniczej |
2. | Rumunia | 3 | 2 | 0 | 1 | 68 | 64 | +4 | 4 | Awans do fazy zasadniczej |
3. | Islandia | 3 | 2 | 0 | 1 | 65 | 71 | −6 | 4 | Awans do fazy zasadniczej |
4. | Czechosłowacja | 3 | 0 | 0 | 3 | 58 | 67 | −9 | 0 | Mecze o miejsca 13–16 |
25 lutego 1986 19:00 | 30:21 | Genewa | |||
(13:9) |
25 lutego 1986 20:45 | 23:18 | Genewa | |||
(8:9) |
26 lutego 1986 19:00 | 19:18 | Berno | |||
(10:8) |
26 lutego 1986 20:45 | 22:21 | La Chaux-de-Fonds | |||
(15:9) |
28 lutego 1986 19:00 | 25:23 | Berno | |||
(11:13) |
28 lutego 1986 19:00 | 25:22 | Winterthur | |||
(10:13) |
Grupa D
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Węgry | 3 | 3 | 0 | 0 | 71 | 62 | +9 | 6 | Awans do fazy zasadniczej |
2. | Szwecja | 3 | 2 | 0 | 1 | 70 | 60 | +10 | 4 | Awans do fazy zasadniczej |
3. | Dania | 3 | 1 | 0 | 2 | 69 | 67 | +2 | 2 | Awans do fazy zasadniczej |
4. | Algieria | 3 | 0 | 0 | 3 | 53 | 74 | −21 | 0 | Mecze o miejsca 13–16 |
25 lutego 1986 18:00 | 24:16 | Sankt Gallen | |||
(11:8) |
25 lutego 1986 19:00 | 25:21 | Zurych | |||
(11:8) |
27 lutego 1986 19:00 | 27:18 | Zurych | |||
(13:8) |
27 lutego 1986 20:45 | 23:22 | Zurych | |||
(9:12) |
28 lutego 1986 19:00 | 23:19 | Bazylea | |||
(12:13) |
28 lutego 1986 20:45 | 24:21 | Berno | |||
(12:11) |
Faza zasadnicza
Grupa I
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Jugosławia | 5 | 5 | 0 | 0 | 112 | 95 | +17 | 10 | Mecz o miejsca 1–2 |
2. | NRD | 5 | 3 | 0 | 2 | 109 | 92 | +17 | 6 | Mecz o miejsca 3–4 |
3. | Hiszpania | 5 | 2 | 1 | 2 | 92 | 87 | +5 | 5 | Mecz o miejsca 5–6 |
4. | RFN | 5 | 2 | 0 | 3 | 88 | 97 | −9 | 4 | Mecz o miejsca 7–8 |
5. | ZSRR | 5 | 2 | 0 | 3 | 104 | 109 | −5 | 4 | Mecz o miejsca 9–10 |
6. | Szwajcaria | 5 | 0 | 1 | 4 | 82 | 107 | −25 | 1 | Mecz o miejsca 11–12 |
2 marca 1986 16:30 | 23:16 | Bazylea | |||
(11:6) |
2 marca 1986 16:30 | 23:20 | Zurych | |||
(8:10) |
2 marca 1986 16:30 | 18:17 | Berno | |||
(10:8) |
4 marca 1986 19:00 | 24:15 | Olten | |||
(11:7) |
4 marca 1986 20:45 | 27:19 | Olten | |||
(15:7) |
4 marca 1986 20:45 | 25:17 | Genewa | |||
(11:8) |
6 marca 1986 20:45 | 19:17 | Lucerna | |||
(9:8) |
6 marca 1986 20:45 | 21:19 | Berno | |||
(11:13) |
6 marca 1986 20:45 | 24:15 | Sankt Gallen | |||
(8:8) |
Grupa II
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | Status | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | ||||
1. | Węgry | 5 | 5 | 0 | 0 | 122 | 108 | +14 | 10 | Mecz o miejsca 1–2 |
2. | Szwecja | 5 | 4 | 0 | 1 | 127 | 113 | +14 | 8 | Mecz o miejsca 3–4 |
3. | Islandia | 5 | 2 | 0 | 3 | 114 | 117 | −3 | 4 | Mecz o miejsca 5–6 |
4. | Dania | 5 | 2 | 0 | 3 | 107 | 117 | −10 | 4 | Mecz o miejsca 7–8 |
5. | Rumunia | 5 | 1 | 0 | 4 | 98 | 108 | −10 | 2 | Mecz o miejsca 9–10 |
6. | Korea Południowa | 5 | 1 | 0 | 4 | 132 | 137 | −5 | 2 | Mecz o miejsca 11–12 |
2 marca 1986 14:35 | 25:20 | Aarau | |||
(11:11) |
2 marca 1986 14:45 | 21:20 | Zurych | |||
(11:12) |
2 marca 1986 16:30 | 31:27 | Aarau | |||
(18:17) |
4 marca 1986 19:00 | 25:16 | Lucerna | |||
(10:10) |
4 marca 1986 20:45 | 19:17 | Lucerna | |||
(10:9) |
4 marca 1986 20:45 | 29:26 | Winterthur | |||
(12:15) |
6 marca 1986 19:00 | 27:23 | Berno | |||
(15:9) |
6 marca 1986 19:00 | 34:28 | Sankt Gallen | |||
(16:16) |
6 marca 1986 20:45 | 18:16 | Aarau | |||
(10:7) |
Mecze o miejsca 13–16
Poz. | Drużyna | Mecze | Bramki | Pkt | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
M | W | R | P | + | − | +/− | |||
13. | Czechosłowacja | 3 | 3 | 0 | 0 | 74 | 64 | +10 | 6 |
14. | Polska | 3 | 2 | 0 | 1 | 77 | 69 | +8 | 4 |
15. | Kuba | 3 | 1 | 0 | 2 | 71 | 78 | −7 | 2 |
16. | Algieria | 3 | 0 | 0 | 3 | 66 | 77 | −11 | 0 |
2 marca 1986 17:00 | 27:23 | Solura | |||
(16:9) |
2 marca 1986 17:00 | 28:23 | La Chaux-de-Fonds | |||
(13:6) |
4 marca 1986 19:00 | 23:22 | Winterthur | |||
(10:13) |
4 marca 1986 19:00 | 25:24 | Genewa | |||
(10:16) |
6 marca 1986 19:00 | 24:19 | Aarau | |||
6 marca 1986 19:00 | 27:23 | Lucerna | |||
Faza pucharowa
Mecz o 11. miejsce
8 marca 1986 14:30 | 27:22 | Zurych | |||
(14:11) |
Mecz o 9. miejsce
7 marca 1986 19:00 | 25:21 | Olten | |||
(12:10) |
Mecz o 7. miejsce
7 marca 1986 19:00 | 25:18 | Bazylea | |||
(11:10) |
Mecz o 5. miejsce
7 marca 1986 20:45 | 24:22 | Olten | |||
(10:10) |
Mecz o 3. miejsce
7 marca 1986 20:45 | 24:23 | Bazylea | |||
(13:11) |
Finał
8 marca 1986 16:30 | 24:22 | Zurych | |||
(12:12) |
- Jugosławia : Rnić (1), Vuković (1), Saračević (2), Grubić (1), Mrkonja (3), Vujović (4), Cvetković (6), Isaković (6, 3 pen.).
- Węgry : P. Kovács (5), M. Kovács (3), Fodor (1), Ivancsik (5), Szabó (1), Horváth (3), Gyurka (2), Marosi (2).
Zwycięzca
Skład: Mirko Bašić, Zlatan Arnautović, Rolando Pušnik, Momir Rnić, Veselin Vuković, Zlatko Saračević, Jovica Elezović, Časlav Grubić, Jasmin Mrkonja, Zlatko Portner, Veselin Vujović, Jovica Cvetković, Jožef Holpert, Dragan Mladenović, Muhamed Memić, Mile Isaković
Trener: Zoran Živković
Klasyfikacja końcowa
Miejsce | Reprezentacja | Uwagi |
---|---|---|
Jugosławia | awans: IO 1988 | |
Węgry | awans: IO 1988 | |
NRD | awans: IO 1988 | |
4. | Szwecja | awans: IO 1988 |
5. | Hiszpania | awans: IO 1988 |
6. | Islandia | awans: IO 1988 |
7. | RFN | – |
8. | Dania | – |
9. | Rumunia | – |
10. | ZSRR | – |
11. | Szwajcaria | – |
12. | Korea Południowa | – |
13. | Czechosłowacja | – |
14 | Polska | – |
15. | Kuba | – |
16. | Algieria | – |
Najlepsi strzelcy
Pozycja | Zawodnik | Zespół | Gole |
---|---|---|---|
1. | Jae-Wong Kang | Korea Południowa | 67 |
2. | Julián Duranona | Kuba | 50 |
3. | Björn Jilsén | Szwecja | 47 |
4. | Péter Kovács | Węgry | 45 |
5. | Christian Arason | Islandia | 41 |
6. | Ingolf Wiegert | NRD | 40 |
Maricel Voinea | Rumunia | ||
8. | Jovica Cvetkovic | Jugosławia | 37 |
9. | Peter Morten Fenger | Dania | 35 |
Peter Weber | Szwajcaria |
Bibliografia
- Men Handball World Championships Archive. todor66.com. [dostęp 2014-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-22)]. (ang.).
- MEN‘S WORLD CHAMPIONSHIPS. ihf.info. [dostęp 2014-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-07)]. (ang.).