Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2019 – Hakuba
- Główny artykuł: Letnie Grand Prix w skokach narciarskich 2019.
| |||
Data | 23–24 sierpnia 2019 | ||
---|---|---|---|
Gospodarz | Hakuba | ||
Organizator | |||
Liczba konkurencji | 2 | ||
Liczba zawodników | 46 | ||
Zwycięzcy | |||
Konkurs indywidualny (23.08.2019) | |||
Konkurs indywidualny (24.08.2019) | |||
Strona internetowa |
Piąte zawody wchodzące w skład Letniego Grand Prix w skokach narciarskich 2019 rozegrane zostały 23–24 sierpnia w Hakubie.
Pierwszy konkurs indywidualny wygrał reprezentant gospodarzy Ryōyū Kobayashi z przewagą ponad dwunastu punktów nad swoim rodakiem Yukiyą Satō. Skład podium uzupełnił również Japończyk Keiichi Satō. Na czwartym miejscu sklasyfikowany został najlepszy z polskich skoczków Paweł Wąsek. Punktowali także Aleksander Zniszczoł (11. miejsce) oraz Klemens Murańka (21. miejsce). W drugiej serii za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został Rosjanin Jewgienij Klimow przez co konkurs zakończył na trzydziestej pozycji. Skoki oddawano z osiemnastej, trzynastej, dwunastej oraz z dziewiątej platformy startowej[1].
Drugi konkurs wygrał ponownie Ryōyū Kobayashi, który w pierwszej serii wyrównał rekord skoczni należący do Simona Ammanna od dziesięciu lat. Drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno Keiichi Satō oraz Yukiya Satō, przy czym ten ostatni dzięki zajętej pozycji stał się liderem klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Zajmujący trzecie miejsce po pierwszej serii Jewgienij Klimow ostatecznie konkurs zakończył na piątej lokacie. W czołowej dziesiątce znaleźli się Andrzej Stękała (8. miejsce) i Klemens Murańka (9. miejsce). Do drugiej serii awansowali również Paweł Wąsek (14. miejsce) i Aleksander Zniszczoł (21. miejsce). Kacper Juroszek po raz drugi nie zdołał awansować do serii punktowanej zajmując w konkursie 33. lokatę. W pierwszej serii za nieprzepisowy strój zdyskwalifikowany został Austriak Stefan Rainer a w serii drugiej z tego samego powodu jego rodak Claudio Mörth. Zawody odbyły się z belek od trzynastej do dziewiątej[2].
Skocznia
Skocznia | Miejscowość | Punkt K | HS | Rekord skoczni | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Olimpijska | Hakuba | K-120 | HS-131 | 136,0 m | Simon Ammann | 29.08.2009 | |
Ryōyū Kobayashi | 24.08.2019 |
Program zawodów
Dzień | Konkurencja | Początek (CET) | Liczba uczestników |
---|---|---|---|
22 sierpnia | Oficjalny trening | 9:00[3] | — |
Kwalifikacje do pierwszego konkursu indywidualnego | odwołane | ||
23 sierpnia | Seria próbna | 10:30 | — |
Pierwszy konkurs indywidualny | 11:30 | 46 | |
24 sierpnia | Kwalifikacje do drugiego konkursu indywidualnego | odwołane | |
Drugi konkurs indywidualny | 11:30 | 40 |
Jury
Dyrektorem konkursów podczas zawodów Letniego Grand Prix w Hakubie był Shinichi Metoki oraz, z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektor zawodów Pucharu Świata, Walter Hofer. Jego asystentem był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Borek Sedlák. Kontrolą sprzętu zajmowali się Sepp Gratzer oraz Morten Solem.
Sędzia | Stanowisko | |
---|---|---|
Pierwszy kon. ind. | Drugi kon. ind. | |
Boštjan Ahačič | A | E |
Pekka Tervahartiala | B | D |
Patric Maissen | C | B |
Erik Stahlhut | D | A |
Masaki Kimura | E | C |
Wyniki
Pierwszy konkurs indywidualny – 23 sierpnia 2019
Pozycja | BIB | Zawodnik | Reprezentacja | Seria 1 | Seria 2 | Wynik | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Skok | Belka | Wiatr | Skok | Belka | Wiatr | |||||
01 ! | 21 | Ryōyū Kobayashi | Japonia | 129,0 m | 13 | -0,59 | 132,5 m | 9 | 0,33 | 294,9 |
02 ! | 44 | Yukiya Satō | Japonia | 131,0 m | 13 | -0,25 | 134,0 m | 13 | -0,10 | 282,1 |
03 ! | 40 | Keiichi Satō | Japonia | 127,5 m | 13 | -0,48 | 123,0 m | 13 | -0,68 | 265,1 |
4. | 27 | Paweł Wąsek | Polska | 116,5 m | 13 | -1,35 | 124,0 m | 13 | -0,13 | 247,7 |
5. | 6 | Daiki Itō | Japonia | 122,5 m | 13 | -0,61 | 117,5 m | 13 | -0,79 | 245,3 |
6. | 46 | Naoki Nakamura | Japonia | 130,0 m | 13 | 0,12 | 113,5 m | 13 | -0,80 | 244,5 |
7. | 29 | Simon Ammann | Szwajcaria | 114,0 m | 13 | -0,84 | 132,0 m | 12 | 0,18 | 244,3 |
8. | 39 | Junshirō Kobayashi | Japonia | 125,5 m | 13 | -0,43 | 114,5 m | 13 | -0,76 | 241,5 |
9. | 23 | Joakim Aune | Norwegia | 121,5 m | 13 | -0,40 | 119,0 m | 13 | -0,45 | 240,0 |
10. | 38 | Viktor Polášek | Czechy | 117,0 m | 13 | -0,40 | 124,0 m | 12 | -0,02 | 238,7 |
11. | 42 | Yūken Iwasa | Japonia | 123,5 m | 13 | 0,00 | 119,0 m | 13 | -0,34 | 237,9 |
36 | Aleksander Zniszczoł | Polska | 116,0 m | 13 | -0,54 | 126,0 m | 13 | -0,05 | ||
13. | 20 | Pius Paschke | Niemcy | 117,5 m | 13 | -0,70 | 119,0 m | 12 | -0,42 | 237,7 |
12 | Antti Aalto | Finlandia | 122,0 m | 13 | -0,36 | 119,0 m | 13 | -0,28 | ||
15. | 43 | Killian Peier | Szwajcaria | 128,0 m | 13 | -0,09 | 110,5 m | 13 | -0,89 | 237,1 |
16. | 7 | Kevin Bickner | Stany Zjednoczone | 123,0 m | 13 | -0,45 | 117,5 m | 13 | -0,44 | 236,5 |
17. | 37 | Robin Pedersen | Norwegia | 115,5 m | 13 | -0,44 | 121,0 m | 13 | -0,29 | 228,7 |
18. | 41 | Tilen Bartol | Słowenia | 124,0 m | 13 | -0,22 | 112,5 m | 13 | -0,45 | 228,0 |
19. | 24 | Andreas Granerud Buskum | Norwegia | 119,5 m | 13 | -0,39 | 116,0 m | 13 | -0,53 | 227,9 |
20. | 25 | Čestmír Kožíšek | Czechy | 122,0 m | 13 | -0,22 | 115,0 m | 13 | -0,27 | 227,5 |
21. | 28 | Klemens Murańka | Polska | 114,0 m | 13 | -0,49 | 121,0 m | 13 | -0,32 | 226,1 |
22. | 1 | Kenshirō Itō | Japonia | 112,5 m | 13 | -0,58 | 122,0 m | 13 | -0,24 | 225,3 |
23. | 35 | Žiga Jelar | Słowenia | 115,0 m | 13 | -0,39 | 117,0 m | 13 | -0,26 | 219,1 |
24. | 15 | Jernej Damjan | Słowenia | 115,0 m | 13 | -0,39 | 115,0 m | 13 | -0,41 | 214,0 |
25. | 5 | Taku Takeuchi | Japonia | 115,5 m | 13 | -0,47 | 114,0 m | 13 | -0,32 | 213,9 |
26. | 14 | Sander Vossan Eriksen | Norwegia | 118,0 m | 13 | -0,41 | 109,5 m | 12 | -0,22 | 213,2 |
27. | 4 | Yūmu Harada | Japonia | 112,0 m | 13 | -0,67 | 113,5 m | 13 | -0,33 | 209,5 |
28. | 17 | Choi Seou | Korea Południowa | 110,0 m | 13 | -0,53 | 115,5 m | 13 | -0,14 | 204,1 |
29. | 9 | Niko Kytösaho | Finlandia | 115,0 m | 13 | -0,31 | 109,0 m | 13 | -0,41 | 200,7 |
30. | 45 | Jewgienij Klimow | Rosja | 131,0 m | 13 | -0,28 | DSQ | 136,5 | ||
31. | 13 | Casey Larson | Stany Zjednoczone | 111,0 m | 13 | -0,23 | NQ | 97,3 | ||
32. | 31 | Shōhei Tochimoto | Japonia | 108,0 m | 13 | -0,75 | NQ | 97,2 | ||
33. | 30 | Mackenzie Boyd-Clowes | Kanada | 108,5 m | 13 | -0,55 | NQ | 96,5 | ||
34. | 19 | Claudio Mörth | Austria | 105,5 m | 13 | -0,98 | NQ | 96,2 | ||
35. | 33 | Andrzej Stękała | Polska | 108,5 m | 13 | -0,53 | NQ | 95,2 | ||
26 | Martin Hamann | Niemcy | 108,0 m | 13 | -0,56 | NQ | ||||
37. | 22 | Kacper Juroszek | Polska | 108,5 m | 13 | -0,36 | NQ | 92,5 | ||
38. | 16 | Stefan Rainer | Austria | 106,5 m | 13 | -0,38 | NQ | 89,7 | ||
39. | 32 | Vojtěch Štursa | Czechy | 102,5 m | 13 | -0,87 | NQ | 88,4 | ||
40. | 34 | Michaił Nazarow | Rosja | 105,0 m | 13 | -0,42 | NQ | 87,0 | ||
41. | 2 | Noriaki Kasai | Japonia | 103,0 m | 13 | -0,52 | NQ | 85,2 | ||
42. | 13 | Choi Heung-chul | Korea Południowa | 112,0 m | 13 | -0,22 | NQ | 77,5 | ||
43. | 8 | Michaił Purtow | Rosja | 98,0 m | 13 | -0,33 | NQ | 68,7 | ||
44. | 18 | Matthew Soukup | Kanada | 92,0 m | 13 | -0,68 | NQ | 65,5 | ||
45. | 11 | Maximilian Lienher | Austria | 94,0 m | 13 | -0,39 | NQ | 64,8 | ||
— | 3 | Masamitsu Itō | Japonia | DSQ |
Drugi konkurs indywidualny – 24 sierpnia 2019
Pozycja | BIB | Zawodnik | Reprezentacja | Seria 1 | Seria 2 | Wynik | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Skok | Belka | Wiatr | Skok | Belka | Wiatr | |||||
01 ! | 34 | Ryōyū Kobayashi | Japonia | 136,0 m | 10 | -0,19 | 129,5 m | 9 | -0,44 | 315,5 |
02 ! | 37 | Keiichi Satō | Japonia | 127,0 m | 10 | -0,19 | 124,5 m | 9 | -0,46 | 286,6 |
03 ! | 39 | Yukiya Satō | Japonia | 124,5 m | 10 | -0,38 | 129,0 m | 11 | -0,30 | 281,3 |
4. | 33 | Junshirō Kobayashi | Japonia | 131,5 m | 12 | -0,01 | 128,0 m | 11 | -0,20 | 279,6 |
5. | 38 | Jewgienij Klimow | Rosja | 129,0 m | 10 | -0,30 | 115,5 m | 9 | -0,38 | 271,4 |
6. | 25 | Daiki Itō | Japonia | 121,5 m | 11 | -0,65 | 130,0 m | 12 | -0,12 | 271,1 |
7. | 40 | Naoki Nakamura | Japonia | 120,0 m | 10 | -0,44 | 128,0 m | 12 | -0,20 | 264,9 |
8. | 23 | Andrzej Stękała | Polska | 125,0 m | 12 | -0,10 | 122,5 m | 12 | -0,52 | 254,0 |
9. | 19 | Klemens Murańka | Polska | 126,0 m | 12 | -0,05 | 121,5 m | 12 | -0,35 | 252,7 |
10. | 24 | Michaił Nazarow | Rosja | 128,0 m | 12 | 0,65 | 124,0 m | 12 | -0,26 | 251,9 |
11. | 29 | Robin Pedersen | Norwegia | 116,0 m | 11 | -0,19 | 127,0 m | 12 | -0,26 | 247,1 |
12. | 13 | Jernej Damjan | Słowenia | 121,0 m | 12 | -0,11 | 123,0 m | 12 | -0,24 | 245,6 |
13. | 17 | Kevin Bickner | Stany Zjednoczone | 125,5 m | 12 | 0,02 | 120,0 m | 12 | -0,27 | 244,1 |
14. | 28 | Paweł Wąsek | Polska | 111,5 m | 11 | -0,62 | 128,0 m | 12 | 0,00 | 243,5 |
15. | 26 | Simon Ammann | Szwajcaria | 121,5 m | 11 | 0,14 | 120,0 m | 12 | -0,34 | 243,4 |
16. | 16 | Andreas Granerud Buskum | Norwegia | 120,0 m | 12 | -0,24 | 124,5 m | 12 | -0,03 | 243,0 |
17. | 32 | Tilen Bartol | Słowenia | 124,5 m | 13 | -0,18 | 119,5 m | 12 | -0,33 | 242,9 |
18. | 31 | Viktor Polášek | Czechy | 124,5 m | 13 | -0,30 | 117,0 m | 12 | -0,52 | 241,9 |
19. | 21 | Antti Aalto | Finlandia | 124,0 m | 12 | -0,11 | 117,0 m | 12 | -0,51 | 240,3 |
20. | 35 | Killian Peier | Szwajcaria | 113,0 m | 10 | 0,03 | 128,5 m | 13 | 0,00 | 239,7 |
21. | 30 | Aleksander Zniszczoł | Polska | 116,5 m | 13 | -0,57 | 128,0 m | 13 | -0,16 | 239,2 |
22. | 14 | Čestmír Kožíšek | Czechy | 120,0 m | 12 | -0,35 | 119,0 m | 12 | -0,33 | 237,0 |
23. | 20 | Pius Paschke | Niemcy | 127,0 m | 12 | 0,20 | 115,0 m | 12 | -0,24 | 236,4 |
24. | 36 | Yūken Iwasa | Japonia | 116,0 m | 10 | -0,12 | 118,5 m | 12 | -0,22 | 233,3 |
25. | 22 | Joakim Aune | Norwegia | 121,0 m | 12 | 0,01 | 117,0 m | 12 | -0,49 | 233,1 |
26. | 18 | Vojtěch Štursa | Czechy | 127,0 m | 12 | 0,91 | 116,5 m | 12 | -0,18 | 228,8 |
27. | 27 | Žiga Jelar | Słowenia | 112,0 m | 11 | -0,65 | 119,0 m | 12 | -0,08 | 226,6 |
28. | 15 | Mackenzie Boyd-Clowes | Kanada | 114,5 m | 12 | -0,12 | 118,0 m | 13 | -0,13 | 213,8 |
29. | 8 | Casey Larson | Stany Zjednoczone | 118,0 m | 12 | 0,34 | 113,0 m | 13 | 0,03 | 203,8 |
30. | 1 | Claudio Mörth | Austria | 121,5 m | 12 | 0,47 | DSQ | 109,6 | ||
31. | 12 | Sander Vossan Eriksen | Norwegia | 115,0 m | 12 | 0,29 | NQ | 98,9 | ||
32. | 6 | Matthew Soukup | Kanada | 117,0 m | 12 | 0,85 | NQ | 97,9 | ||
33. | 7 | Kacper Juroszek | Polska | 117,0 m | 12 | 0,86 | NQ | 96,8 | ||
34. | 9 | Niko Kytösaho | Finlandia | 113,5 m | 12 | 0,14 | NQ | 96,3 | ||
35. | 10 | Martin Hamann | Niemcy | 108,0 m | 12 | -0,16 | NQ | 90,0 | ||
36. | 4 | Choi Heung-chul | Korea Południowa | 109,5 m | 12 | 0,22 | NQ | 85,2 | ||
37. | 11 | Choi Seou | Korea Południowa | 105,5 m | 12 | -0,09 | NQ | 83,6 | ||
38. | 2 | Michaił Purtow | Rosja | 106,0 m | 12 | 0,04 | NQ | 82,9 | ||
39. | 5 | Maximilian Lienher | Austria | 89,0 m | 12 | -0,45 | NQ | 55,1 | ||
— | 3 | Stefan Rainer | Austria | DSQ |
Klasyfikacje
Klasyfikacja generalna
Miejsce | Zawodnik | Występy | Punkty | Strata |
---|---|---|---|---|
1. | Yukiya Satō | 6 | 244 | – |
2. | Timi Zajc | 4 | 236 | -8 |
3. | Naoki Nakamura | 6 | 225 | -19 |
4. | Keiichi Satō | 6 | 210 | -34 |
5. | Ryōyū Kobayashi | 2 | 200 | -44 |
6. | Karl Geiger | 4 | 192 | -52 |
7. | Jewgienij Klimow | 5 | 175 | -69 |
8. | Dawid Kubacki | 2 | 160 | -84 |
9. | Junshirō Kobayashi | 6 | 144 | -100 |
10. | Killian Peier | 6 | 114 | -130 |
11. | Yūken Iwasa | 6 | 113 | -131 |
12. | Kamil Stoch | 2 | 112 | -132 |
13. | Robert Johansson | 3 | 109 | -135 |
14. | Tilen Bartol | 5 | 106 | -138 |
15. | Viktor Polášek | 6 | 95 | -149 |
16. | Robin Pedersen | 5 | 87 | -157 |
17. | Gregor Schlierenzauer | 3 | 86 | -158 |
18. | Daiki Itō | 2 | 85 | -159 |
Piotr Żyła | 2 | |||
20. | Aleksander Zniszczoł | 5 | 82 | -162 |
21. | Richard Freitag | 4 | 78 | -166 |
22. | Peter Prevc | 3 | 77 | -167 |
Jakub Wolny | 3 | |||
24. | Markus Eisenbichler | 3 | 74 | -170 |
Paweł Wąsek | 4 | |||
26. | Marius Lindvik | 4 | 69 | -175 |
27. | Maciej Kot | 4 | 63 | -181 |
28. | Halvor Egner Granerud | 3 | 62 | -182 |
Andrzej Stękała | 4 | |||
Simon Ammann | 5 | |||
31. | Michaił Nazarow | 5 | 60 | -184 |
32. | Žiga Jelar | 6 | 57 | -187 |
33. | Klemens Murańka | 4 | 48 | -196 |
34. | Daniel-André Tande | 2 | 44 | -200 |
35. | Constantin Schmid | 4 | 43 | -201 |
36. | Johann André Forfang | 2 | 40 | -204 |
37. | Stefan Kraft | 3 | 36 | -208 |
38. | Kevin Bickner | 4 | 35 | -209 |
Joakim Aune | 3 | |||
40. | Stephan Leyhe | 4 | 33 | -211 |
41. | Antti Aalto | 3 | 32 | -212 |
42. | Andreas Granerud Buskum | 3 | 29 | -215 |
Jernej Damjan | 2 | |||
44. | Pius Paschke | 2 | 28 | -216 |
45. | Vojtěch Štursa | 5 | 23 | -221 |
46. | Čestmír Kožíšek | 3 | 22 | -222 |
47. | Shōhei Tochimoto | 5 | 17 | -227 |
48. | Mackenzie Boyd-Clowes | 4 | 16 | -228 |
49. | Stefan Hula | 3 | 15 | -229 |
Clemens Leitner | 1 | |||
51. | Roman Trofimow | 2 | 14 | -230 |
52. | Stefan Huber | 3 | 9 | -235 |
Clemens Aigner | 3 | |||
Philipp Aschenwald | 2 | |||
Kenshirō Itō | 1 | |||
56. | Siergiej Tkaczenko | 2 | 8 | -236 |
57. | Jonathan Learoyd | 2 | 7 | -237 |
58. | Domen Prevc | 2 | 6 | -238 |
Taku Takeuchi | 1 | |||
60. | Sander Vossan Eriksen | 2 | 5 | -239 |
61. | Yūmu Harada | 1 | 4 | -240 |
62. | Martin Hamann | 5 | 3 | -241 |
Choi Seou | 2 | |||
Daniel Huber | 3 | |||
65. | Niko Kytösaho | 2 | 2 | -242 |
Casey Larson | 2 | |||
67. | Claudio Mörth | 2 | 1 | -243 |
Klasyfikacja drużynowa
Miejsce | Reprezentacja | Występy | Konkursy | Punkty | Strata | |
---|---|---|---|---|---|---|
Ind. | Druż. | |||||
1. | Japonia | 9 | 1257 | 775 | 2032 | – |
2. | Polska | 9 | 778 | 750 | 1528 | -504 |
3. | Słowenia | 9 | 511 | 700 | 1211 | -821 |
4. | Norwegia | 9 | 480 | 700 | 1180 | -852 |
5. | Niemcy | 9 | 451 | 700 | 1151 | -881 |
6. | Austria | 9 | 168 | 425 | 593 | -1439 |
7. | Rosja | 9 | 249 | 225 | 474 | -1558 |
8. | Szwajcaria | 8 | 176 | 100 | 276 | -1756 |
9. | Czechy | 9 | 140 | 100 | 240 | -1792 |
10. | Stany Zjednoczone | 4 | 37 | 0 | 37 | -1995 |
11. | Finlandia | 4 | 34 | 0 | 34 | -1998 |
12. | Włochy | 4 | 0 | 25 | 25 | -2007 |
13. | Kanada | 4 | 16 | 0 | 16 | -2016 |
14. | Kazachstan | 2 | 8 | 0 | 8 | -2024 |
15. | Francja | 3 | 7 | 0 | 7 | -2025 |
16. | Korea Południowa | 4 | 3 | 0 | 3 | -2029 |
Przypisy
- ↑ Skijumping.pl - LGP w Hakubie: R. Kobayashi triumfuje, Wąsek czwarty! [online], Skijumping.pl [dostęp 2019-08-23] (pol.).
- ↑ Skijumping.pl - LGP w Hakubie: R. Kobayashi nokautuje, Stękała i Murańka w dziesiątce [online], Skijumping.pl [dostęp 2019-08-24] (pol.).
- ↑ Kwalifikacje odbędą się bezpośrednio po zakończeniu treningu.
Bibliografia
- Program zawodów. fis-ski.com. [dostęp 2019-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-19)]. (ang.).
- Pierwszy konkurs indywidualny. fis-ski.com. [dostęp 2019-08-22]. (ang.).
- Drugi konkurs indywidualny. fis-ski.com. [dostęp 2019-08-23]. (ang.).
- Klasyfikacja generalna Letniego Grand Prix po konkursach w Hakubie. fis-ski.com. [dostęp 2019-08-24]. (ang.).
- Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów po konkursach w Hakubie. fis-ski.com. [dostęp 2019-08-24]. (ang.).
- p
- d
- e
Puchar Świata | |
---|---|
Puchar Świata kobiet |
|
Letnie Grand Prix | |
Letnie Grand Prix kobiet | |
Imprezy mistrzowskie | |
Cykle pucharowe | |
Mistrzostwa krajowe |