Liste over medaljevinnere under Vinter-OL 2018
Liste over medaljevinnere under Vinter-OL 2018 | |||
---|---|---|---|
Mesterskap | Vinter-OL 2018 i Pyeongchang | ||
Antall øvelser | 102 | ||
Beste nasjon | Norge | ||
Flest medaljer | Norge | ||
Beste utøver | Johannes Høsflot Klæbo Martin Fourcade |
Johannes Høsflot Klæbo og Martin Fourcade |
Liste over medaljevinnere under Vinter-OL 2018 inneholder alle utøvere som tok medalje under Vinter-OL 2018 i Pyeongchang i Sør-Korea fra 9. til 25. februar 2018.
Det ble konkurrert i 102 øvelser og totalt 523 utøver fikk medalje under lekene. Norge tok flest medaljer med sine 39 medaljer fulgt av Tyskland med 31 og Canada med sine 29 medaljer.[1] Johannes Høsflot Klæbo fra Norge og Martin Fourcade fra Frankrike ble de beste utøverne i OL, med sine tre gull hver, mens Marit Bjørgen tok flest medaljer med sine 5.[2] Bjørgen ble også med disse medaljene tidenes beste vinterolympier.[3]
I lekene tok Belgia sin første medalje siden 1998, mens Spania og New Zealand tok sine første medaljer siden 1992.[4][5][6] Storbritannia tok med Izzy Atkin landets første medalje med ski på bena.[7] Totalt 30 land tok medalje under lekene.
Aking
Utdypende artikkel: Aking under Vinter-OL 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Singel menn detaljer | David Gleirscher Østerrike | Chris Mazdzer USA | Johannes Ludwig Tyskland |
Singel kvinner detaljer | Natalie Geisenberger Tyskland | Dajana Eitberger Tyskland | Alex Gough Canada |
Dobbel menn detaljer | Tyskland (GER) Tobias Wendl Tobias Arlt | Østerrike (AUT) Peter Penz Georg Fischler | Tyskland (GER) Toni Eggert Sascha Benecken |
Stafett detaljer | Tyskland (GER) Natalie Geisenberger Johannes Ludwig Tobias Wendl Tobias Arlt | Canada (CAN) Alex Gough Sam Edney Tristan Walker Justin Snith | Østerrike (AUT) Madeleine Egle David Gleirscher Peter Penz Georg Fischler |
Alpine grener
Utdypende artikkel: Alpine grener under Vinter-OL 2018
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Utfor detaljer | Aksel Lund Svindal Norge | Kjetil Jansrud Norge | Beat Feuz Sveits |
Super-G detaljer | Matthias Mayer Østerrike | Beat Feuz Sveits | Kjetil Jansrud Norge |
Storslalåm detaljer | Marcel Hirscher Østerrike | Henrik Kristoffersen Norge | Alexis Pinturault Frankrike |
Slalåm detaljer | André Myhrer Sverige | Ramon Zenhäusern Sveits | Michael Matt Østerrike |
Kombinasjon detaljer | Marcel Hirscher Østerrike | Alexis Pinturault Frankrike | Victor Muffat-Jeandet Frankrike |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Utfor detaljer | Sofia Goggia Italia | Ragnhild Mowinckel Norge | Lindsey Vonn USA |
Super-G detaljer | Ester Ledecká Tsjekkia | Anna Veith Østerrike | Tina Weirather Liechtenstein |
Storslalåm detaljer | Mikaela Shiffrin USA | Ragnhild Mowinckel Norge | Federica Brignone Italia |
Slalåm detaljer | Frida Hansdotter Sverige | Wendy Holdener Sveits | Katharina Gallhuber Østerrike |
Kombinasjon detaljer | Michelle Gisin Sveits | Mikaela Shiffrin USA | Wendy Holdener Sveits |
Blandet
Bobsleigh
Utdypende artikkel: Bobsleigh under Vinter-OL 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Toer-bob menn detaljer | Canada (CAN) Justin Kripps Alexander Kopacz | Ikke utdelt | Latvia (LAT) Oskars Melbārdis Jānis Strenga |
Tyskland (GER) Francesco Friedrich Thorsten Margis | |||
Firer-bob menn detaljer | Tyskland (GER) Francesco Friedrich Candy Bauer Martin Grothkopp Thorsten Margis | Sør-Korea (KOR) Won Yun-jong Jun Jung-lin Seo Young-woo Kim Dong-hyun | Ikke utdelt |
Tyskland (GER) Nico Walther Kevin Kuske Alexander Rödiger Eric Franke | |||
Toer-bob kvinner detaljer | Tyskland (GER) Mariama Jamanka Lisa Buckwitz | USA (USA) Elana Meyers Taylor Lauren Gibbs | Canada (CAN) Kaillie Humphries Phylicia George |
Curling
Utdypende artikkel: Curling under Vinter-OL 2018
Den russiske curlingspilleren Aleksandr Krusjelnitskij testet positivt for det forbudte stoffet meldonium.[8] Han og Anastasia Bryzgalova, som representerte olympiske utøvere fra Russland i mikspar ble diskvalifisert og fratatt bronsen, noe som medførte at Norge som tidligere hadde tapt bronsefinalen ble tildelt bronsemedaljene.[9]
Freestyle
Utdypende artikkel: Freestyle under Vinter-OL 2018
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Hopp detaljer | Oleksandr Abramenko Ukraina | Jia Zongyang Kina | Ilja Burov OAR |
Halfpipe detaljer | David Wise USA | Alex Ferreira USA | Nico Porteous New Zealand |
Kulekjøring detaljer | Mikaël Kingsbury Canada | Matt Graham Australia | Daichi Hara Japan |
Skicross detaljer | Brady Leman Canada | Marc Bischofberger Sveits | Sergej Ridzik OAR |
Slopestyle detaljer | Øystein Bråten Norge | Nick Goepper USA | Alex Beaulieu-Marchand Canada |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Hopp detaljer | Hanna Huskova Belarus | Zhang Xin Kina | Kong Fanyu Kina |
Halfpipe detaljer | Cassie Sharpe Canada | Marie Martinod Frankrike | Brita Sigourney USA |
Kulekjøring detaljer | Perrine Laffont Frankrike | Justine Dufour-Lapointe Canada | Julija Galysjeva Kasakhstan |
Skicross detaljer | Kelsey Serwa Canada | Brittany Phelan Canada | Fanny Smith Sveits |
Slopestyle detaljer | Sarah Höfflin Sveits | Mathilde Gremaud Sveits | Izzy Atkin Storbritannia |
Hurtigløp på skøyter
Utdypende artikkel: Hurtigløp på skøyter under Vinter-OL 2018
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
500 meter detaljer | Håvard Lorentzen Norge | Cha Min-kyu Sør-Korea | Gao Tingyu Kina |
1000 meter detaljer | Kjeld Nuis Nederland | Håvard Lorentzen Norge | Kim Tae-yun Sør-Korea |
1500 meter detaljer | Kjeld Nuis Nederland | Patrick Roest Nederland | Kim Min-seok Sør-Korea |
5000 meter detaljer | Sven Kramer Nederland | Ted-Jan Bloemen Canada | Sverre Lunde Pedersen Norge |
10000 meter detaljer | Ted-Jan Bloemen Canada | Jorrit Bergsma Nederland | Nicola Tumolero Italia |
Fellesstart detaljer | Lee Seung-hoon Sør-Korea | Bart Swings Belgia | Koen Verweij Nederland |
Lagtempo detaljer | Norge (NOR) Håvard Bøkko Simen Spieler Nilsen Sverre Lunde Pedersen Sindre Henriksen | Sør-Korea (KOR) Lee Seung-hoon Chung Jae-won Kim Min-seok | Nederland (NED) Patrick Roest Sven Kramer Jan Blokhuijsen Koen Verweij |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
500 meter detaljer | Nao Kodaira Japan | Lee Sang-hwa Sør-Korea | Karolína Erbanová Tsjekkia |
1000 meter detaljer | Jorien ter Mors Nederland | Nao Kodaira Japan | Miho Takagi Japan |
1500 meter detaljer | Ireen Wüst Nederland | Miho Takagi Japan | Marrit Leenstra Nederland |
3000 meter detaljer | Carlijn Achtereekte Nederland | Ireen Wüst Nederland | Antoinette de Jong Nederland |
5000 meter detaljer | Esmee Visser Nederland | Martina Sáblíková Tsjekkia | Natalja Voronina OAR |
Fellesstart detaljer | Nana Takagi Japan | Kim Bo-reum Sør-Korea | Irene Schouten Nederland |
Lagtempo detaljer | Japan (JPN) Miho Takagi Ayano Sato Nana Takagi Ayaka Kikuchi | Nederland (NED) Marrit Leenstra Ireen Wüst Antoinette de Jong Lotte van Beek | USA (USA) Heather Bergsma Brittany Bowe Mia Manganello Carlijn Schoutens |
Ishockey
Utdypende artikkel: Ishockey under Vinter-OL 2018
Kombinert
Utdypende artikkel: Kombinert under Vinter-OL 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Stor bakke detaljer | Johannes Rydzek Tyskland | Fabian Rießle Tyskland | Eric Frenzel Tyskland |
Normalbakke detaljer | Eric Frenzel Tyskland | Akito Watabe Japan | Lukas Klapfer Østerrike |
Lag detaljer | Tyskland (GER) Vinzenz Geiger Fabian Rießle Eric Frenzel Johannes Rydzek | Norge (NOR) Jan Schmid Espen Andersen Jarl Magnus Riiber Jørgen Graabak | Østerrike (AUT) Wilhelm Denifl Lukas Klapfer Bernhard Gruber Mario Seidl |
Kortbaneløp på skøyter
Utdypende artikkel: Kortbaneløp på skøyter under Vinter-OL 2018
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
500 meter detaljer | Wu Dajing Kina | Hwang Dae-heon Sør-Korea | Lim Hyo-jun Sør-Korea |
1000 meter detaljer | Samuel Girard Canada | John-Henry Krueger USA | Seo Yi-ra Sør-Korea |
1500 meter detaljer | Lim Hyo-jun Sør-Korea | Sjinkie Knegt Nederland | Semjon Jelistratov OAR |
5000 meter stafett detaljer | Ungarn (HUN) Shaoang Liu Shaolin Sándor Liu Viktor Knoch Csaba Burján | Kina (CHN) Wu Dajing Han Tianyu Xu Hongzhi Chen Dequan | Canada (CAN) Samuel Girard Charles Hamelin Charle Cournoyer Pascal Dion |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
500 meter detaljer | Arianna Fontana Italia | Yara van Kerkhof Nederland | Kim Boutin Canada |
1000 meter detaljer | Suzanne Schulting Nederland | Kim Boutin Canada | Arianna Fontana Italia |
1500 meter detaljer | Choi Min-jeong Sør-Korea | Li Jinyu Kina | Kim Boutin Canada |
3000 meter stafett detaljer | Sør-Korea (KOR) Shim Suk-hee Choi Min-jeong Kim Ye-jin Kim A-lang | Italia (ITA) Arianna Fontana Lucia Peretti Cecilia Maffei Martina Valcepina | Nederland (NED) Suzanne Schulting Yara van Kerkhof Lara van Ruijven Jorien ter Mors |
Kunstløp
Utdypende artikkel: Kunstløp under Vinter-OL 2018
Discipline | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn singel detaljer | Yuzuru Hanyu Japan | Shoma Uno Japan | Javier Fernández Spania |
Kvinner singel detaljer | Alina Zagitova OAR | Jevgenija Medvedeva OAR | Kaetlyn Osmond Canada |
Parløp detaljer | Aliona Savchenko og Bruno Massot (GER) | Sui Wenjing og Han Cong (CHN) | Meagan Duhamel og Eric Radford (CAN) |
Isdans detaljer | Tessa Virtue og Scott Moir (CAN) | Gabriella Papadakis og Guillaume Cizeron (FRA) | Maia Shibutani og Alex Shibutani (USA) |
Lag detaljer | Canada (CAN) Patrick Chan Kaetlyn Osmond Gabrielle Daleman Meagan Duhamel / Eric Radford Tessa Virtue / Scott Moir | Olympiske utøvere fra Russland (OAR) Mikhail Koljada Jevgenija Medvedeva Alina Zagitova Jevgenija Tarasova / Vladimir Morozov Natalja Zabijako / Aleksandr Enbert Jekaterina Bobrova / Dmitrij Solovjov | USA (USA) Nathan Chen Adam Rippon Bradie Tennell Mirai Nagasu Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim Maia Shibutani / Alex Shibutani |
Langrenn
Utdypende artikkel: Langrenn under Vinter-OL 2018
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
15 kilometer fristil detaljer | Dario Cologna Sveits | Simen Hegstad Krüger Norge | Denis Spitsov OAR |
30 kilometer skiathlon detaljer | Simen Hegstad Krüger Norge | Martin Johnsrud Sundby Norge | Hans Christer Holund Norge |
50 kilometer klassisk detaljer | Iivo Niskanen Finland | Aleksandr Bolsjunov OAR | Andrej Larkov OAR |
4 × 10 kilometer stafett detaljer | Norge (NOR) Didrik Tønseth Martin Johnsrud Sundby Simen Hegstad Krüger Johannes Høsflot Klæbo | Olympiske utøvere fra Russland (OAR) Andrej Larkov Aleksandr Bolsjunov Aleksej Tsjervotkin Denis Spitsov | Frankrike (FRA) Jean-Marc Gaillard Maurice Manificat Clément Parisse Adrien Backscheider |
Sprint detaljer | Johannes Høsflot Klæbo Norge | Federico Pellegrino Italia | Aleksandr Bolsjunov OAR |
Lagsprint detaljer | Norge (NOR) Martin Johnsrud Sundby Johannes Høsflot Klæbo | Olympiske utøvere fra Russland (OAR) Denis Spitsov Aleksandr Bolsjunov | Frankrike (FRA) Maurice Manificat Richard Jouve |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
10 kilometer fristil detaljer | Ragnhild Haga Norge | Charlotte Kalla Sverige | Marit Bjørgen Norge Krista Pärmäkoski Finland |
15 kilometer skiathlon detaljer | Charlotte Kalla Sverige | Marit Bjørgen Norge | Krista Pärmäkoski Finland |
30 kilometer klassisk detaljer | Marit Bjørgen Norge | Krista Pärmäkoski Finland | Stina Nilsson Sverige |
4 × 5 kilometer stafett detaljer | Norge (NOR) Ingvild Flugstad Østberg Astrid Uhrenholdt Jacobsen Ragnhild Haga Marit Bjørgen | Sverige (SWE) Anna Haag Charlotte Kalla Ebba Andersson Stina Nilsson | Olympiske utøvere fra Russland (OAR) Natalja Neprjajeva Julija Belorukova Anastasija Sedova Anna Netsjajevskaja |
Sprint detaljer | Stina Nilsson Sverige | Maiken Caspersen Falla Norge | Julija Belorukova OAR |
Lagsprint detaljer | USA (USA) Kikkan Randall Jessie Diggins | Sverige (SWE) Charlotte Kalla Stina Nilsson | Norge (NOR) Marit Bjørgen Maiken Caspersen Falla |
Skeleton
Utdypende artikkel: Skeleton under Vinter-OL 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn detaljer | Yun Sung-bin Sør-Korea | Nikita Tregubov OAR | Dom Parsons Storbritannia |
Kvinner detaljer | Lizzy Yarnold Storbritannia | Jacqueline Lölling Tyskland | Laura Deas Storbritannia |
Skihopping
Utdypende artikkel: Skihopping under Vinter-OL 2018
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Normalbakke menn detaljer | Andreas Wellinger Tyskland | Johann Forfang Norge | Robert Johansson Norge |
Stor bakke menn detaljer | Kamil Stoch Polen | Andreas Wellinger Tyskland | Robert Johansson Norge |
Laghopp menn detaljer | Norge (NOR) Daniel-André Tande Andreas Stjernen Johann Forfang Robert Johansson | Tyskland (GER) Karl Geiger Stephan Leyhe Richard Freitag Andreas Wellinger | Polen (POL) Maciej Kot Stefan Hula Dawid Kubacki Kamil Stoch |
Normalbakke kvinner detaljer | Maren Lundby Norge | Katharina Althaus Tyskland | Sara Takanashi Japan |
Skiskyting
Utdypende artikkel: Skiskyting under Vinter-OL 2018
Menn
Kvinner
Blandet
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Mixed stafett detaljer | Frankrike (FRA) Marie Dorin Habert Anaïs Bescond Simon Desthieux Martin Fourcade | Norge (NOR) Marte Olsbu Tiril Eckhoff Johannes Thingnes Bø Emil Hegle Svendsen | Italia (ITA) Lisa Vittozzi Dorothea Wierer Lukas Hofer Dominik Windisch |
Snøbrett
Utdypende artikkel: Snøbrett under Vinter-OL 2018
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Big air detaljer | Sébastien Toutant Canada | Kyle Mack USA | Billy Morgan Storbritannia |
Halfpipe detaljer | Shaun White USA | Ayumu Hirano Japan | Scotty James Australia |
Parallellstorslalåm detaljer | Nevin Galmarini Sveits | Lee Sang-ho Sør-Korea | Žan Košir Slovenia |
Slopestyle detaljer | Redmond Gerard USA | Max Parrot Canada | Mark McMorris Canada |
Snowboardcross detaljer | Pierre Vaultier Frankrike | Jarryd Hughes Australia | Regino Hernández Spania |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Big air detaljer | Anna Gasser Østerrike | Jamie Anderson USA | Zoi Sadowski-Synnott New Zealand |
Halfpipe detaljer | Chloe Kim USA | Liu Jiayu Kina | Arielle Gold USA |
Parallellstorslalåm detaljer | Ester Ledecká Tsjekkia | Selina Jörg Tyskland | Ramona Theresia Hofmeister Tyskland |
Slopestyle detaljer | Jamie Anderson USA | Laurie Blouin Canada | Enni Rukajärvi Finland |
Snowboardcross detaljer | Michela Moioli Italia | Julia Pereira de Sousa-Mabileau Frankrike | Eva Samková Tsjekkia |
Referanser
- ^ «Medal Standings». Arkivert fra originalen 24. februar 2018. Besøkt 5. mars 2018.
- ^ «Multi-Medallists». Arkivert fra originalen 28. februar 2018. Besøkt 5. mars 2018.
- ^ Tidenes vinterolympier etter nytt gull: – Vanskelig å skjønne
- ^ Swings euforisch na eerste Belgische medaille sinds Veldkamp in 1998
- ^ After 26-year wait, New Zealand claims two Winter Olympic medals in two hours
- ^ Winter Olympics 2018: Spain commentator goes CRAZY as country win first medal in 26 years
- ^ Izzy Atkin wins Great Britain's first ever skiing Winter Olympics medal
- ^ Tariq Panja (20. februar 2018). «Russia Confirms Curler’s Doping Positive but Raises Doubts About Drug’s Source» (.html) (engelsk). New York Times. Besøkt 11. desember 2020.
- ^ Herman Tinius Folvik (22. februar 2018). «Curlingparet får bronsen - reiser trolig tilbake til Sør-Korea». VG.no. Besøkt 11. desember 2020.