Liste over medaljevinnere under Sommer-OL 2020
Liste over medaljevinnere under Sommer-OL 2020 inneholder alle utøvere som tok medalje under Sommer-OL 2020 som ble holdt i Tokyo, Japan fra 23. juli til 8. august 2021.[1]
Badminton
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Singel menn detaljer | Viktor Axelsen Danmark | Chen Long Kina | Anthony Sinisuka Ginting Indonesia | |||
Double menn detaljer | Kinesisk Taipei Lee Yang Wang Chi-lin | Kina Li Junhui Liu Yuchen | Malaysia Aaron Chia Soh Wooi Yik | |||
Singel kvinner detaljer | Chen Yufei Kina | Tai Tzu-ying Kinesisk Taipei | Pusarla Venkata Sindhu India | |||
Double kvinner detaljer | Indonesia Greysia Polii Apriyani Rahayu | Kina Chen Qingchen Jia Yifan | Sør-Korea Kim So-yeong Kong Hee-yong | |||
Mixed double detaljer | Kina Wang Yilyu Huang Dongping | Kina Zheng Siwei Huang Yaqiong | Japan Yuta Watanabe Arisa Higashino |
Baseball
Basketball
Boksing
- Menn
- Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Fluevekt detaljer | Stojka Krăsteva Bulgaria | Buse Naz Çakıroğlu Tyrkia | Huang Hsiao-wen Kinesisk Taipei |
Tsukimi Namiki Japan | |||
Fjærvekt detaljer | Sena Irie Japan | Nesthy Petecio Filippinene | Karriss Artingstall Storbritannia |
Irma Testa Italia | |||
Lettvekt detaljer | Kellie Harrington Irland | Beatriz Ferreira Brasil | Sudaporn Seesondee Thailand |
Mira Potkonen Finland | |||
Weltervekt detaljer | Busenaz Sürmeneli Tyrkia | Gu Hong Kina | Lovlina Borgohain India |
Oshae Jones USA | |||
Mellomvekt detaljer | Lauren Price Storbritannia | Li Qian Kina | Lovlina Borgohain India |
Oshae Jones USA |
Bordtennis
Bryting
- Fri stil menn
- Gresk-romersk stil menn
- Fri stil kvinner
Bueskyting
Fekting
- Menn
- Kvinner
Fotball
Friidrett
Menn
* Utøvere som bare deltok i innledende forsøksheat.
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord
Kvinner
* Utøvere som bare deltok i innledende forsøksheat.
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord
Blandet
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4 × 400 meter stafett detaljer | Polen (POL) Kajetan Duszyński Natalia Kaczmarek Justyna Święty-Ersetic Karol Zalewski Dariusz Kowaluk* Iga Baumgart-Witan* Małgorzata Hołub-Kowalik* | 3:09.87 OR, AR | Den dominikanske republikk (DOM) Lidio Andrés Feliz Marileidy Paulino Anabel Medina Alexander Ogando Luguelín Santos* | 3:10.21 NR | USA Kendall Ellis Vernon Norwood Trevor Stewart Kaylin Whitney Elija Godwin* Lynna Irby* Taylor Manson* Bryce Deadmon* | 3:10.22 |
* Utøvere som bare deltok i innledende forsøksheat.
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord
Golf
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn detaljer | Xander Schauffele USA | Rory Sabbatini Slovakia | Pan Cheng-tsung Kinesisk Taipei |
Kvinner detaljer | Nelly Korda USA | Mone Inami Japan | Lydia Ko New Zealand |
Gymnastikk
Rytmisk gymnastikk
Trampoline
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn detaljer | Ivan Litvinovitsj Belarus | Dong Dong Kina | Dylan Schmidt New Zealand |
Kvinner detaljer | Zhu Xueying Kina | Liu Lingling Kina | Bryony Page Storbritannia |
Turn
- Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Mangekamp lag detaljer | ROC (ROC) Denis Abljazin David Beljavskij Artur Dalalojan Nikita Nagornyj | Japan (JPN) Daiki Hashimoto Kazuma Kaya Takeru Kitazono Wataru Tanigawa | Kina (CHN) Lin Chaopan Sun Wei Xiao Ruoteng Zou Jingyuan | |||
Mangekamp individuelt detaljer | Daiki Hashimoto Japan | Xiao Ruoteng Kina | Nikita Nagornyj ROC | |||
Frittstående detaljer | Artem Dolgopyat Israel | Rayderley Zapata Spania | Xiao Ruoteng Kina | |||
Svingstang detaljer | Daiki Hashimoto Japan | Tin Srbić Kroatia | Nikita Nagornyj ROC | |||
Skranke detaljer | Zou Jingyuan Kina | Lukas Dauser Tyskland | Ferhat Arıcan Tyrkia | |||
Bøylehest detaljer | Max Whitlock Storbritannia | Lee Chih-kai Kinesisk Taipei | Kazuma Kaya Japan | |||
Ringer detaljer | Liu Yang Kina | You Hao Kina | Eleftherios Petrounias Hellas | |||
Hopp detaljer | Shin Jea-hwan Sør-Korea | Denis Abljazin ROC | Artur Davtjan Armenia |
- Kvinner
Hestesport
Håndball
Judo
- Menn
- Kvinner
- Blandet
Karate
- Menn
- Kvinner
Landhockey
Moderne femkamp
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn detaljer | Joe Choong Storbritannia | Ahmed Elgendy Egypt | Jun Woong-tae Sør-Korea |
Kvinner detaljer | Kate French Storbritannia | Laura Asadauskaitė Litauen | Sarolta Kovács Ungarn |
Padling
Slalåm
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
C-1 menn detaljer | Benjamin Savšek Slovenia | Lukáš Rohan Tsjekkia | Sideris Tasiadis Tyskland |
K-1 menn detaljer | Jiří Prskavec Tsjekkia | Jakub Grigar Slovakia | Hannes Aigner Tyskland |
C-1 kvinner detaljer | Jessica Fox Australia | Mallory Franklin Storbritannia | Andrea Herzog Tyskland |
K-1 kvinner detaljer | Ricarda Funk Tyskland | Maialen Chourraut Spania | Jessica Fox Australia |
Sprint
- Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
C-1 1000 meter detaljer | Isaquias Queiroz Brasil | 4:04.408 | Liu Hao Kina | 4:05.724 | Serghei Tarnovschi Moldova | 4:06.069 |
C-2 1000 meter detaljer | Serguey Torres Fernando Jorge Cuba | 3:24.995 OB | Liu Hao Zheng Pengfei Kina | 3:25.198 | Sebastian Brendel Tim Hecker Tyskland | 3:25.615 |
K-1 200 meter detaljer | Sándor Tótka Ungarn | 35.035 | Manfredi Rizza Italia | 35.080 | Liam Heath Storbritannia | 35.202 |
K-1 1000 meter detaljer | Bálint Kopasz Ungarn | 3:20.643 OB | Ádám Varga Ungarn | 3:22.431 | Fernando Pimenta Portugal | 3:22.478 |
K-2 1000 meter detaljer | Australia (AUS) Jean van der Westhuyzen Thomas Green | 3:15.280 | Tyskland (GER) Max Hoff Jacob Schopf | 3:15.584 | Tsjekkia (CZE) Josef Dostál Radek Šlouf | 3:16.106 |
K-4 500 meter detaljer | Tyskland (GER) Max Rendschmidt Ronald Rauhe Tom Liebscher Max Lemke | 1:22.219 | Spania (ESP) Saúl Craviotto Marcus Walz Carlos Arévalo Rodrigo Germade | 1:22.445 | Slovakia (SVK) Samuel Baláž Denis Myšák Erik Vlcek Adam Botek | 1:23.534 |
- Kvinner
Roing
- Menn
- Kvinner
Rullebrett
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Park menn detaljer | Keegan Palmer Australia | Pedro Barros Brasil | Cory Juneau USA |
Park kvinner detaljer | Sakura Yosozumi Japan | Kokona Hiraki Japan | Sky Brown Storbritannia |
Street menn detaljer | Yūto Horigome Japan | Kelvin Hoefler Brasil | Jagger Eaton USA |
Street kvinner detaljer | Momiji Nishiya Japan | Rayssa Leal Brasil | Funa Nakayama Japan |
Seiling
- Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
RS:X detaljer | Kiran Badloe Nederland | Thomas Goyard Frankrike | Bi Kun Kina |
Laser detaljer | Matthew Wearn Australia | Tonči Stipanović Kroatia | Hermann Tomasgaard Norge |
Finnjolle detaljer | Giles Scott Storbritannia | Zsombor Berecz Ungarn | Joan Cardona Méndez Spania |
470 detaljer | Australia Mathew Belcher William Ryan | Sverige (SWE) Anton Dahlberg Fredrik Bergström | Spania (ESP) Jordi Xammar Nicolás Rodríguez |
49er detaljer | Storbritannia Dylan Fletcher Stuart Bithell | New Zealand (NZL) Peter Burling Blair Tuke | Tyskland Erik Heil Thomas Plößel |
- Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
RS:X detaljer | Lu Yunxiu Kina | Charline Picon Frankrike | Emma Wilson Storbritannia |
Laser Radial detaljer | Anne-Marie Rindom Danmark | Josefin Olsson Sverige | Marit Bouwmeester Nederland |
470 detaljer | Storbritannia Hannah Mills Eilidh McIntyre | Polen (POL) Agnieszka Skrzypulec Jolanta Ogar | Frankrike Camille Lecointre Aloïse Retornaz |
49erFX detaljer | Brasil (BRA) Martine Grael Kahena Kunze | Tyskland (GER) Tina Lutz Susann Beucke | Nederland (NED) Annemiek Bekkering Annette Duetz |
- Blandet
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Nacra 17 detaljer | Italia Ruggero Tita Caterina Banti | Storbritannia John Gimson Anna Burnet | Tyskland Paul Kohlhoff Alica Stuhlemmer |
Sjumannsrugby
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn | Fiji (FIJ) | New Zealand (NZL) | Argentina (ARG) |
Kvinner | New Zealand | Frankrike | Fiji |
Skyting
- Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
10 meter luftpistol detaljer | Javad Foroughi Iran OR | Damir Mikec Serbia | Pang Wei Kina | |||
25 meter silhuettpistol detaljer | Jean Quiquampoix Frankrike | Leuris Pupo Cuba | Li Yuehong Kina | |||
10 meter luftrifle detaljer | Will Shaner USA OR | Sheng Lihao Kina | Yang Haoran Kina | |||
50 meter helmatch detaljer | Zhang Changhong Kina OR | Sergej Kamenskij ROC | Milenko Sebić Serbia | |||
Skeet detaljer | Vincent Hancock USA OR | Jesper Hansen Danmark | Abdullah Al-Rashidi Kuwait | |||
Trap detaljer | Jiří Lipták Tsjekkia OR | David Kostelecký Tsjekkia | Matthew Coward-Holley Storbritannia |
- Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
10 meter luftpistol detaljer | Vitalina Batsarasjkina ROC OR | Antoaneta Kostadinova Bulgaria | Jiang Ranxin Kina | |||
25 meter pistol detaljer | Vitalina Batsarasjkina ROC | Kim Min-jung Sør-Korea | Xiao Jiaruixuan Kina | |||
10 meter luftrifle detaljer | Yang Qian Kina OR | Anastasija Galasjina ROC | Nina Christen Sveits | |||
50 meter helmatch detaljer | Nina Christen Sveits | Yulia Zykova ROC | Yulia Karimova ROC | |||
Skeet detaljer | Amber English USA OR | Diana Bacosi Italia | Wei Meng Kina | |||
Trap detaljer | Zuzana Rehák-Štefečeková Slovakia OR | Kayle Browning USA | Alessandra Perilli San Marino |
- Blandet
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
10 meter luftpistol detaljer | Kina Jiang Ranxin Pang Wei | ROC Vitalina Batsarasjkina Artjom Tsjernousov | Ukraina Olena Kostevytsj Oleh Omeltsjuk | |||
10 meter luftrifle detaljer | Kina Yang Qian Yang Haoran | USA Mary Tucker Lucas Kozeniesky | ROC Julija Karimova Sergej Kamenskij | |||
Trap detaljer | Spania Fátima Gálvez Alberto Fernández | San Marino Alessandra Perilli Gian Marco Berti | USA Madelynn Bernau Brian Burrows |
Softball
Sportsklatring
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn detaljer | Alberto Ginés López Spania | Nathaniel Coleman USA | Jakob Schubert Østerrike |
Kvinner detaljer | Janja Garnbret Slovenia | Miho Nonaka Japan | Akiyo Noguchi Japan |
Stuping
- Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
3 meter detaljer | Xie Siyi Kina | Wang Zongyuan Kina | Jack Laugher Storbritannia |
10 meter detaljer | Cao Yuan Kina | Yang Jian Kina | Tom Daley Storbritannia |
3 meter synkron detaljer | Xie Siyi Wang Zongyuan Kina | Andrew Capobianco Michael Hixon USA | Patrick Hausding Lars Rüdiger Tyskland |
10 meter synkron detaljer | Tom Daley og Matty Lee (GBR) | Cao Yuan og Chen Aisen (CHN) | Oleksandr Bondar og Viktor Minibajev (ROC) |
- Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
3 meter detaljer | Shi Tingmao Kina | Wang Han Kina | Krysta Palmer USA |
10 meter detaljer | Quan Hongchan Kina | Chen Yuxi Kina | Melissa Wu Australia |
3 meter synkron detaljer | Shi Tingmao og Wang Han (CHN) | Jennifer Abel og Mélissa Citrini-Beaulieu (CAN) | Lena Hentschel og Tina Punzel (GER) |
10 meter synkron detaljer | Chen Yuxi Zhang Jiaqi Kina | Delaney Schnell Jessica Parratto USA | Gabriela Agúndez Alejandra Orozco Mexico |
Surfing
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn detaljer | Ítalo Ferreira Brasil | Kanoa Igarashi Japan | Owen Wright Australia |
Kvinner detaljer | Carissa Moore USA | Bianca Buitendag Sør-Afrika | Amuro Tsuzuki Japan |
Svømming
- Menn
a Svømmere som bare deltok i forsøksheat og mottok medaljer.
- Kvinner
b Svømmere som bare deltok i forsøksheat og mottok medaljer.
- Blandet
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4 × 100 m medley stafett blandet detaljer | Storbritannia Kathleen Dawson (58,80) Adam Peaty (56,78) James Guy (50,00) Anna Hopkin (52,00) Freya Anderson[c] | 3.37,58 VR | Kina Xu Jiayu (52,56) Yan Zibei (58,11) Zhang Yufei (55,48) Yang Junxuan (52.71) | 3.38,86 | Australia Kaylee McKeown (58,14) Zac Stubblety-Cook (58,82) Matthew Temple (50,26) Emma McKeon (51,76) Bronte Campbell[c] Isaac Cooper[c] Brianna Throssell[c] | 3.38,95 |
c Svømmere som bare deltok i forsøksheatene og mottok medaljer.
Sykling
Landeveissykling
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Fellesstart menn detaljer | Richard Carapaz Ecuador | Wout van Aert Belgia | Tadej Pogačar Slovenia |
Temporitt menn detaljer | Primož Roglič Slovenia | Tom Dumoulin Nederland | Rohan Dennis Australia |
Fellesstart kvinner detaljer | Anna Kiesenhofer Østerrike | Annemiek van Vleuten Nederland | Elisa Longo Borghini Italia |
Temporitt kvinner detaljer | Annemiek van Vleuten Nederland | Marlen Reusser Sveits | Anna van der Breggen Nederland |
Banesykling
- Menn
- Kvinner
Terrengsykling
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
Menn detaljer | Tom Pidcock Storbritannia | Mathias Flückiger Sveits | David Valero Spania |
Kvinner detaljer | Jolanda Neff Sveits | Sina Frei Sveits | Linda Indergand Sveits |
BMX
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
BMX menn detaljer | Niek Kimmann Nederland | Kye Whyte Storbritannia | Carlos Ramírez Colombia |
BMX freestyle menn detaljer | Logan Martin Australia | Daniel Dhers Venezuela | Declan Brooks Storbritannia |
BMX kvinner detaljer | Beth Shriever Storbritannia | Mariana Pajón Colombia | Merel Smulders Nederland |
BMX freestyle kvinner detaljer | Charlotte Worthington Storbritannia | Hannah Roberts USA | Nikita Ducarroz Sveits |
Synkronsvømming
Taekwondo
- Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
58 kg detaljer | Vito Dell'Aquila Italia | Mohamed Khalil Jendoubi Tunisia | Jang Jun Sør-Korea |
Mikhail Artamonov ROC | |||
68 kg detaljer | Ulugbek Rashitov Usbekistan | Bradly Sinden Storbritannia | Hakan Reçber Tyrkia |
Zhao Shuai Kina | |||
80 kg detaljer | Maksim Khramtsov ROC | Saleh Al-Sharabaty Jordan | Toni Kanaet Kroatia |
Seif Eissa Egypt | |||
+80 kg detaljer | Vladislav Larin ROC | Dejan Georgievski Nord-Makedonia | In Kyo-don Sør-Korea |
Rafael Alba Cuba |
- Kvinner
Tennis
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Singel menn detaljer | Alexander Zverev Tyskland | Karen Khatsjanov ROC | Pablo Carreño Busta Spania | |||
Dobbel menn detaljer | Kroatia Nikola Mektić Mate Pavić | Kroatia Marin Čilić Ivan Dodig | New Zealand Marcus Daniell Michael Venus | |||
Singel kvinner detaljer | Belinda Bencic Sveits | Markéta Vondroušová Tsjekkia | Elina Svitolina Ukraina | |||
Dobbel kvinner detaljer | Tsjekkia Barbora Krejčíková Kateřina Siniaková | Sveits Belinda Bencic Viktorija Golubic | Brasil Laura Pigossi Luisa Stefani | |||
Mixed double detaljer | ROC Anastasija Pavljutsjenkova Andrej Rubljov | ROC Elena Vesnina Aslan Karatsev | Australia Ashleigh Barty John Peers |
Triatlon
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Menn detaljer | Kristian Blummenfelt Norge | 1:45:04 | Alex Yee Storbritannia | 1:45:15 | Hayden Wilde New Zealand | 1:45:24 |
Kvinner detaljer | Flora Duffy Bermuda | 1:55:36 | Georgia Taylor-Brown Storbritannia | 1:56:50 | Katie Zaferes USA | 1:57:03 |
Blandet stafett detaljer | Storbritannia Jess Learmonth Jonathan Brownlee Georgia Taylor-Brown Alex Yee | 1:23:41 OB | USA Katie Zaferes Kevin McDowell Taylor Knibb Morgan Pearson | 1:23:55 | Frankrike Léonie Périault Dorian Coninx Cassandre Beaugrand Vincent Luis | 1:24:04 |
Vannpolo
Vektløfting
- Menn
- Kvinner
Volleyball
Referanser
- ^ «Olympic Medalists | Tokyo 2020». Olympics.com. 8. august 2021. Arkivert fra originalen 25. august 2021. Besøkt 9. august 2021.