Kadınlar 2. Ligi
Ülke | Türkiye |
---|---|
Konfederasyon | UEFA |
Kuruluş | 2008-09 |
Takım sayısı | 31 |
Seviye | 3 |
Üst lig | Kadınlar 1. Ligi |
Alt lig | Kadınlar 3. Ligi |
Son şampiyon | Gazikentspor Bornova Hitabspor Çatalca Belediyespor |
Resmî site | Resmi site |
2022-23 Kadınlar 2. Ligi |
Kadınlar 2. Ligi, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından her yıl kadın futbol takımları arasında düzenlenen üçüncü seviye lig organizasyonu. 2008'de kurulan lig, 2021'e kadar 2. kademe olarak devam etmiştir. 2021-22 sezonunda Kadınlar Süper Ligi'nin kurulmasının ardından 3. kademe olmuştur.
2023-24 Statüsü
- 2023-2024 sezonu Kadınlar 2. Ligi; Kadınlar 2. Ligi takımların coğrafi konumuna bağlı olarak 8'er takımdan oluşan 4 farklı grupta 32 takım ile çift devre lig usulünde gerçekleştirilir
- Normal sezon sonunda gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar Play-off müsabakalarına katılma hakkı elde ederler. Gruplarını ilk sırada tamamlayan takımlar seri başı olacak şekilde kura çekimi yapılır ve kendi aralarında eşleşen takımlar çift maç eleme usulüne göre çeyrek final müsabakası oynar.
- Çeyrek final müsabakasını kazanan takımlar kura çekimi yapılarak eşleşir ve çift maç eleme usulüne göre yarı final müsabakası oynar.
- Yarı final müsabakasını kazanan takımlar doğrudan bir üst lige yükselir. Bununla birlikte, üst lige yükselme hakkı elde eden iki takım 2023-2024 sezonu Kadınlar 2. Ligi şampiyonunu belirlemek amacıyla tarafsız sahada tek maç eleme usulüne göre şampiyonluk müsabakası oynar.
- Yarı final müsabakasını kaybeden iki takım tarafsız sahada tek maç eleme usulüne Kadınlar 1. Ligi'ne yükselecek son takımın belirleneceği 3.'lük müsabakasını oynar.
- Eleme müsabakaları sonunda daha fazla gol atan takım üstün sayılır. İkinci müsabakanın sonunda eşitliğin olması halinde 15'er dakikalık 2 uzatma devresi oynanır. Eşitliğin bozulmaması halinde penaltı atışı sonrasında galip gelen takım belirlenir.
- Gruplarını son sırada tamamlayan 4 takım Kadınlar 3. Ligi'ne düşer.[1]
2023-24 sezonu takımları
2023-2024 Kadınlar 2. Ligi, 2022-2023 sezonunda Kadınlar 2. Ligi’nde kalan 14 takım (2 takım play-in maçları sonunda) ve Kadınlar 3. Ligi’nden yükselen (5 direkt, 11 play-in maçları sonunda) 16 takım ve 2022-23 sezonunda hakkını donduran K.Maraş Anadolu Gençlik Spor'un tekrar katılımıyla toplamda 31 takımdan oluşmuştur.
Futbol Kadınlar 2. Ligi 2023-2024 Sezonu A Grubu Takımları | |||||
Sıra | İl | İlçe | Kulüp | 2022-23 sonu | 2023-24 sonu |
1 | İstanbul | Sancaktepe | Sancaktepe Belediye GS | 3. Lig'den çıktı (Play-in) | Lig 5/31 |
2 | Çanakkale | Merkez | Çanakkale Dardanel Sk | 3. Lig'den çıktı (Play-in) | Lig 5/31 |
3 | İstanbul | Bakırköy | Bakırköy Yenimahalle FK | 3. Lig'den çıktı (Play-in) | Grup 3/8 |
4 | İstanbul | Tuzla | Tuzla Sahil Spor | Grup 5/7 | Grup 4/8 |
5 | Düzce | Merkez | Düzce Kadın Futbol Spor | Grup 6/7 | Grup 5/8 |
6 | Eskişehir | Tepebaşı | Eskişehirspor | 3. Lig'den çıktı (Play-in) | Grup 6/8 |
7 | İstanbul | Pendik | Pendik Güven Spor | 3. Lig'den çıktı (direkt) | Grup 7/8 |
8 | İstanbul | Küçükçekmece | Küçükçekmece Akdeniz Spor | Lig 8/20 | 3. Lig'e düştü |
Futbol Kadınlar 2. Ligi 2023-2024 Sezonu B Grubu Takımları | |||||
Sıra | İl | İlçe | Kulüp | 2022-23 sonu | 2023-24 sonu |
1 | Antalya | Muratpaşa | Deniz Kadın Spor | Lig 4/20 | Lig 4/31 |
2 | Aydın | Efeler | 7 Eylül Gençlik Spor | Grup 6/7 | Lig 5/31 |
3 | Denizli | Merkezefendi | Denizli Sultanlar Spor | 3. Lig'den çıktı (direkt) | Grup 3/7 |
4 | Uşak | Merkez | Uşak 64 Belediye Gençlik Spor | 3. Lig'den çıktı (direkt) | Grup 4/7 |
5 | Konya | Selçuklu | Genç Ülküm Spor K. | 3. Lig'den çıktı (Play-in) | Grup 5/7 |
6 | Aydın | Nazilli | Nazilli Belediyespor | 3. Lig'den çıktı (Play-in) | Grup 6/7 |
7 | A.Karahisar | Merkez | Afyon İdman Yurdu GSK | Grup 4/7 | 3. Lig'e düştü |
Futbol Kadınlar 2. Ligi 2023-2024 Sezonu C Grubu Takımları | |||||
Sıra | İl | İlçe | Kulüp | 2022-23 sonu | 2023-24 sonu |
1 | Ankara | Gölbaşı | Gölbaşı Belediye Spor | Grup 5/7 | 1. Lig'e çıktı |
2 | Karabük | Merkez | Karabük Gençlerbirliği Spor | 3. Lig'den çıktı (Play-in) | Lig 5/31 |
3 | Kastamonu | Merkez | Kastamonu Gücü Spor | Lig 8/20 | Grup 3/8 |
4 | Kayseri | Melikgazi | Kılıçaslan Yıldızspor | 2. Lig'de kaldı (Play-in) | Grup 4/8 |
5 | Ankara | Yenimahalle | Gençlerbirliği | 3. Lig'den çıktı (Play-in) | Grup 5/8 |
6 | Ordu | Altınordu | Rusumat-4 GSK | Lig 8/20 | Grup 6/8 |
7 | Ankara | Yenimahalle | Yakacık Genç Erlerbirliği Spor | 3. Lig'den çıktı (Play-in) | Grup 7/8 |
8 | Ankara | Mamak | Ankara Metropol Spor | 2. Lig'de kaldı (Play-in) | 3. Lig'e düştü |
Futbol Kadınlar 2. Ligi 2023-2024 Sezonu D Grubu Takımları | |||||
Sıra | İl | İlçe | Kulüp | 2022-23 sonu | 2023-24 sonu |
1 | Hakkari | Yüksekova | Yüksekova Belediyespor | Grup 5/6 | 1. Lig'e çıktı |
2 | Gaziantep | Şahinbey | Megapol SK | 3. Lig'den çıktı (direkt) | 1. Lig'e çıktı |
3 | Batman | Merkez | 1955 Batman Belediyespor | Lig 6/20 | Grup 3/8 |
4 | Van | İpekyolu | Vangücü Spor Kulübü | 3. Lig'den çıktı (Play-in) | Grup 4/8 |
5 | Şırnak | Silopi | Silopi Belediye GS | 3. Lig'den çıktı (Play-in) | Grup 5/8 |
6 | Kahramanmaraş | Dulkadiroğlu | Anadolu Gençlik SK | donduruldu | Grup 6/8 |
7 | Erzincan | Merkez | Erzincan Gençler Gücü Spor | Lig 8/20 | Grup 7/8 |
8 | Gaziantep | Şehitkamil | Gaziantep Alfa Spor Kulübü | 3. Lig'den çıktı (direkt) | 3. Lig'e düştü |
Üst Lige Yükselenler
Kuruluşundan beri Kadınlar 2. Ligi'nden üst lige yükselen takımlar;
Sezon | Kadınlar Süper Ligi'ne Yükselenler | |
---|---|---|
2008-09 | Marmara Üniversitesi, Ümraniye Mevlana Lisesi, Antalyaspor, Adana İdman Yurdu | |
2009-10 | Düvenciler Lisesi, Gölcükspor, Maltepe Yalıspor, Trabzon İdmanocağı | |
2010-11 | Karadeniz Ereğlispor, Çamlıcaspor, İzmit Belediyespor, Mersin Camspor, FOMGET GSK | |
2011-12 | Eskişehirspor, Derince Belediyespor | |
2012-13 | İzmit Çenesuyu Plajyoluspor, Marmara Üniversitesi | |
2013-14 | Karşıyaka BESEM SK, Gazikentspor, İlkadım Belediyespor, Eskişehirspor | |
2014-15 | 1207 Antalya Muratpaşa Belediyespor, Kireçburnu | |
2015-16 | Beşiktaş, Amasya Eğitimspor | |
2016-17 | Fatih Vatanspor, Amed Sportif Faaliyetler | |
2017-18 | ALG SK, Hakkarigücü | |
2018-19 | FOMGET GSK, Kocaeli Bayan FK, Adana İdman Yurdu | |
2019-20 | İlkadım Belediyesi Yabancılar Pazarıspor, Dudulluspor, 1207 Antalya Spor, Kayseri Gençlerbirliği | |
2020-21 | COVID-19 pandemisi nedeniyle düzenlenmedi | |
Sezon | Kadınlar 1. Ligi'ne Yükselenler | |
2021-22 | Gaziantep Asyaspor, Ünye Gücü FK, Horozkentspor, Bağcılar Evrenspor, Nuhspor, Giresun Sanayispor, Soma Zafer Spor ve Gençlik, Sakarya Kadın FK, Pendik Çamlıkspor, Hatay Defnespor | |
2022-23 | Bornova Hitabspor, Çatalca Belediyespor, Gazikentspor, Telsizspor, Konya İdmanyurduspor | |
2023-24 |
Şampiyonlar
Sezon | Şampiyon | İkinci |
---|---|---|
2008-09 | A Grubu: Marmara Üniversitesi B Grubu: Ümraniye Mevlana Lisesi C Grubu: Antalyaspor | Ekstra Play-off: Adana İdman Yurdu |
2009-10 | Düvenciler Lisesi | Gölcükspor |
2010-11 | Bursa Sağlıkgücü Gençlikspor | Çamlıcaspor |
2011-12 | Eskişehirspor Derince Belediyespor | Hakkarigücü Marmara Üniversitesi |
2012-13 | İzmit Çenesuyu Plajyoluspor | Marmara Üniversitesi |
2013-14 | Karşıyaka BESEM SK Gazikentspor İlkadım Belediyespor Eskişehirspor | Amasya Eğitimspor FOMGET GSK Ovacık Gençlik ve Spor Kireçburnu |
2014-15 | 1207 Antalya Muratpaşa Belediyespor | Kireçburnu |
2015-16 | Beşiktaş | Amasya Eğitimspor |
2016-17 | Fatih Vatanspor | Amed Sportif Faaliyetler |
2017-18 | ALG SK | Hakkarigücü |
2018-19 | FOMGET GSK | Kocaeli Bayan FK |
2019-20 | COVID-19 pandemisi sebebiyle şampiyon belirlenmedi. | |
2020-21 | COVID-19 pandemisi sebebiyle sezon düzenlenmedi. | |
2021-22 | A Grubu: Gaziantep Asyaspor B Grubu: Ünye Gücü FK C Grubu: Horozkentspor D Grubu: Bağcılar Evrenspor | Nuhspor Giresun Sanayispor Soma Zafer Spor ve Gençlik Sakarya Kadın FK |
2022-23 | A Grubu: Gazikentspor B Grubu: Bornova Hitabspor C Grubu: Çatalca Belediyespor | 1955 Batman Belediyespor Konyaaltı Gençlikspor Telsizspor |
2023-24 |
Kaynakça
- ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2023.