2021 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası - Erkekler 200 metre serbest
Erkekler 200 metre serbest 2021 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mekan | Etihad Arena | ||||||||
Yer | Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri | ||||||||
Tarih | 17 Aralık (eleme serileri ve final) | ||||||||
Sporcu sayısı | 64 ülkeden 69 sporcu | ||||||||
Kazanan derece | 1:41.60 | ||||||||
Madalya kazananlar | |||||||||
| |||||||||
← 2018 2022 → |
2021 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası | ||
---|---|---|
Serbest | ||
50 m | erkekler | kadınlar |
100 m | erkekler | kadınlar |
200 m | erkekler | kadınlar |
400 m | erkekler | kadınlar |
800 m | kadınlar | |
1500 m | erkekler | |
Sırtüstü | ||
50 m | erkekler | kadınlar |
100 m | erkekler | kadınlar |
200 m | erkekler | kadınlar |
Kurbağalama | ||
50 m | erkekler | kadınlar |
100 m | erkekler | kadınlar |
200 m | erkekler | kadınlar |
Kelebek | ||
50 m | erkekler | kadınlar |
100 m | erkekler | kadınlar |
200 m | erkekler | kadınlar |
Bireysel karışık | ||
100 m | erkekler | kadınlar |
200 m | erkekler | kadınlar |
400 m | erkekler | kadınlar |
Serbest bayrak yarışı | ||
4×50 m | erkekler | kadınlar |
4×100 m | erkekler | kadınlar |
4×200 m | erkekler | kadınlar |
Karışık bayrak yarışı | ||
4×50 m | erkekler | kadınlar |
4×100 m | erkekler | kadınlar |
Karma bayrak yarışı | ||
4×50 m | serbest | karışık |
|
2021 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda erkekler 200 metre serbest etkinliği 17 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirildi.[1]
Rekorlar
Müsabaka öncesinde mevcut dünya ve şampiyona rekorları aşağıdaki gibiydi.
Dünya rekoru | Paul Biedermann (GER) | 1:39.37 | Berlin, Almanya | 15 Kasım 2009 |
Şampiyona rekoru | Danas Rapšys (LTU) | 1:40.95 | Hangzhou, Çin | 14 Aralık 2018 |
Sonuçlar
Eleme serileri
Eleme serileri 09.36'da başladı.[2]
Sıra | Seri | Kulvar | Yüzücü | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 8 | 3 | Fernando Scheffer | Brezilya | 1:42.42 | Q |
2 | 6 | 4 | Hwang Sun-woo | Güney Kore | 1:42.43 | Q |
3 | 8 | 4 | Duncan Scott | Birleşik Krallık | 1:42.58 | Q |
4 | 7 | 0 | Kieran Smith | ABD | 1:42.64 | Q |
5 | 8 | 7 | Aleksandr Şogolev | Rusya Yüzme Federasyonu | 1:42.76 | Q |
6 | 7 | 4 | Danas Rapšys | Litvanya | 1:42.82 | Q |
6 | 7 | 7 | Antonio Djakovic | İsviçre | 1:42.82 | Q, NR |
8 | 6 | 6 | Matteo Ciampi | İtalya | 1:42.99 | Q |
9 | 7 | 5 | Luc Kroon | Hollanda | 1:43.05 | |
10 | 6 | 3 | Murilo Sartori | Brezilya | 1:43.08 | |
11 | 8 | 6 | Jack McMillan | İrlanda | 1:43.13 | |
12 | 7 | 2 | Felix Auböck | Avusturya | 1:43.49 | |
13 | 8 | 1 | Kregor Zirk | Estonya | 1:43.58 | |
14 | 8 | 5 | David Popovici | Romanya | 1:43.62 | |
15 | 8 | 2 | Velimir Stjepanović | Sırbistan | 1:43.97 | |
16 | 6 | 8 | Denis Loktev | İsrail | 1:44.08 | |
17 | 4 | 5 | Alfonso Mestre | Venezuela | 1:44.26 | |
18 | 8 | 8 | Jordan Pothain | Fransa | 1:44.34 | |
19 | 5 | 3 | Hong Jinquan | Çin | 1:44.78 | |
20 | 6 | 2 | Baturalp Ünlü | Türkiye | 1:44.79 | |
21 | 7 | 3 | Stan Pijnenburg | Hollanda | 1:44.85 | |
22 | 7 | 6 | İvan Giryov | Rusya Yüzme Federasyonu | 1:45.08 | |
23 | 6 | 1 | Marco De Tullio | İtalya | 1:45.63 | |
24 | 8 | 0 | Thomas Thijs | Belçika | 1:45.92 | |
25 | 5 | 0 | Mikel Schreuders | Aruba | 1:46.08 | NR |
26 | 5 | 1 | Mervan el-Kemaş | Mısır | 1:46.11 | NR |
27 | 5 | 9 | Juan Morales | Kolombiya | 1:46.30 | NR |
28 | 5 | 6 | Cheuk Ming Ho | Hong Kong | 1:46.50 | |
28 | 7 | 1 | Jordan Sloan | İrlanda | 1:46.50 | |
30 | 7 | 8 | Lukas Martens | Almanya | 1:46.52 | |
31 | 4 | 4 | Sajan Prakash | Hindistan | 1:46.61 | NR |
32 | 6 | 0 | Dimitrios Markos | Yunanistan | 1:46.90 | |
33 | 5 | 7 | Alex Sobers | Barbados | 1:46.91 | NR |
34 | 5 | 5 | Max Mannes | Lüksemburg | 1:47.61 | |
35 | 4 | 1 | Xander Skinner | Namibya | 1:47.66 | NR |
36 | 8 | 9 | Joaquín Vargas | Peru | 1:48.05 | |
37 | 7 | 9 | Muhammed Lecili | Tunus | 1:48.18 | |
38 | 4 | 3 | Nguyễn Huy Hoàng | Vietnam | 1:48.19 | |
39 | 5 | 4 | Yordan Yançev | Bulgaristan | 1:48.60 | |
40 | 4 | 0 | Muhammed Ceballah | Cezayir | 1:48.97 | |
41 | 5 | 2 | Luka Kuhalaşvili | Gürcistan | 1:49.53 | |
42 | 5 | 8 | Supha Sangaworawong | Tayland | 1:50.25 | |
43 | 4 | 7 | Ömer Abbas | Suriye | 1:50.50 | |
44 | 3 | 9 | James Allison | Cayman Adaları | 1:50.67 | |
45 | 3 | 4 | Nikola Bjelajac | Bosna-Hersek | 1:50.89 | |
46 | 4 | 8 | Pavel Alovatki | Moldova | 1:51.26 | |
47 | 3 | 7 | Ado Gargović | Karadağ | 1:51.42 | |
48 | 4 | 2 | Dylan Cachia | Malta | 1:51.49 | |
49 | 3 | 6 | Ridhwan Mohamed | Kenya | 1:51.79 | NR |
50 | 1 | 6 | Ramazan Omarov | Kırgızistan | 1:52.68 | |
51 | 4 | 9 | Henrique Mascarenhas | Angola | 1:52.88 | |
52 | 2 | 2 | Galib Sebt | Birleşik Arap Emirlikleri | 1:52.94 | |
53 | 3 | 3 | Bartal Erlingsson Eidesgaard | Faroe Adaları | 1:53.03 | |
54 | 3 | 2 | Ahmed Ali el-Hazimi | Suudi Arabistan | 1:53.55 | |
55 | 3 | 0 | Stefano Mitchell | Hollanda Antilleri | 1:53.68 | |
56 | 1 | 2 | Adrián Navarro | Küba | 1:53.99 | |
57 | 3 | 8 | Metin Balsini | İran | 1:54.47 | |
58 | 2 | 6 | Batbayarın Enhtamir | Moğolistan | 1:55.82 | |
59 | 2 | 4 | Christopher Gossmann | Guatemala | 1:55.84 | |
60 | 2 | 5 | Gerald Hernández | Nikaragua | 1:56.08 | |
61 | 2 | 3 | Davor Petrovski | Kuzey Makedonya | 1:56.54 | |
62 | 1 | 7 | Jinnosuke Suzuki | Kuzey Mariana Adaları | 1:57.27 | |
63 | 2 | 1 | Nasir Yahya Hussain | Nepal | 1:58.30 | NR |
64 | 1 | 4 | Matt Savitz | Cebelitarık | 1:58.69 | |
65 | 1 | 3 | Yasin el-Atiyye | Kuveyt | 2:00.68 | |
66 | 2 | 9 | Vladimir Mamikonyan | Ermenistan | 2:00.92 | |
67 | 2 | 0 | Israel Poppe | Guam | 2:03.89 | |
68 | 2 | 7 | Raekwon Noel | Guyana | 2:06.28 | |
69 | 1 | 5 | Solomon Beraki | Eritre | 2:47.29 | |
70 | 2 | 8 | Ailton Lima | Yeşil Burun Adaları | DNS | |
3 | 1 | İsa el-Adavi | Umman | |||
3 | 5 | Pedro Chiancone | Uruguay | |||
4 | 6 | Henrik Christiansen | Norveç | |||
6 | 5 | Tom Dean | Birleşik Krallık | |||
6 | 7 | Chad le Clos | Güney Afrika | |||
6 | 9 | Glen Lim Jun Wei | Singapur |
Final
Final saat 18.55'te gerçekleştirildi.[3]
Sıra | Kulvar | Yüzücü | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
5 | Hwang Sun-woo | Güney Kore | 1:41.60 | ||
2 | Aleksandr Şogolev | Rusya Yüzme Federasyonu | 1:41.63 | ||
7 | Danas Rapšys | Litvanya | 1:41.73 | ||
4 | 3 | Duncan Scott | Birleşik Krallık | 1:42.27 | |
5 | 6 | Kieran Smith | ABD | 1:42.29 | |
6 | 1 | Antonio Djakovic | İsviçre | 1:42.47 | NR |
7 | 4 | Fernando Scheffer | Brezilya | 1:42.69 | |
8 | 8 | Matteo Ciampi | İtalya | 1:42.76 |
Kaynakça
- ^ "Yarışma programı" (PDF). Omega Timing. 14 Aralık 2021. 14 Aralık 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2021.
- ^ "Eleme serileri sonuçları" (PDF). 20 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 24 Nisan 2023.
- ^ "Final sonuçları" (PDF). 8 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 24 Nisan 2023.