Lista över medaljörer vid olympiska sommarspelen 2012
Olympiska sommarspelen 2012 | |||
| |||
|
Detta är en lista över medaljörer vid olympiska sommarspelen 2012. OS 2012 hölls i London 27 juli till 12 augusti 2012.
Badminton
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Herrsingel[1] detaljer | Lin Dan Kina | Lee Chong Wei Malaysia | Chen Long Kina | |||
Damsingel[2] detaljer | Li Xuerui Kina | Wang Yihan Kina | Saina Nehwal Indien | |||
Herrdubbel[3] detaljer | Kina Cai Yun Fu Haifeng | Danmark Mathias Boe Carsten Mogensen | Sydkorea Jung Jae-sung Lee Yong-dae | |||
Damdubbel[4] detaljer | Kina Tian Qing Zhao Yunlei | Japan Mizuki Fujii Reika Kakiiwa | Ryssland Valeria Sorokina Nina Vislova | |||
Mixeddubbel[5] detaljer | Kina Zhang Nan Zhao Yunlei | Kina Xu Chen Ma Jin | Danmark Joachim Fischer Nielsen Christinna Pedersen |
- Denna tabell: visa • redigera
Basket
- Denna tabell: visa • redigera
Bordtennis
- Denna tabell: visa • redigera
Boxning
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Flugvikt, 51 kg Detaljer... | Nicola Adams Storbritannien | Ren Cancan Kina | Marlen Esparza USA |
Mary Kom Indien | |||
Lättvikt, 60 kg Detaljer... | Katie Taylor Irland | Sofja Otjigava Ryssland | Mavzuna Tjorijeva Tadzjikistan |
Adriana Araújo Brasilien | |||
Mellanvikt, 75 kg Detaljer... | Claressa Shields USA | Nadezjda Torlopova Ryssland | Marina Volnova Kazakstan |
Li Jinzi Kina |
Herrar
- Denna tabell: visa • redigera
Brottning
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
48 kg fristil detaljer | Hitomi Obara Japan | Marija Stadnik Azerbajdzjan | Clarissa Chun USA | |||
Carol Huynh Kanada | ||||||
55 kg fristil detaljer | Saori Yoshida Japan | Tonya Verbeek Kanada | Jackeline Rentería Colombia | |||
Julija Ratkevitj Azerbajdzjan | ||||||
63 kg fristil detaljer | Kaori Icho Japan | Jing Ruixue Kina | Ljubov Volosova Ryssland | |||
Soronzonboldyn Battsetseg Mongoliet | ||||||
72 kg fristil detaljer | Natalja Vorobjova Ryssland | Stanka Zlateva Bulgarien | Gjuzel Manjurova Kazakstan | |||
Maider Unda Spanien |
Herrar
- Denna tabell: visa • redigera
Bågskytte
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Individuellt[8] detaljer | Ki Bo-Bae Sydkorea | Aída Román Mexiko | Mariana Avitia Mexiko | |||
Lag [9] detaljer | Sydkorea Lee Sung-Jin Ki Bo-Bae Choi Hyeonju | Kina Fang Yuting Cheng Ming Xu Jing | Japan Kaori Kawanaka Ren Hayakawa Miki Kanie |
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Individuellt[10] detaljer | J-H Oh Sydkorea | T Furukawa Japan | X Dai Kina | |||
Lag[11] detaljer | Italien Michele Frangilli Marco Galiazzo Mauro Nespoli | USA Brady Ellison Jake Kaminski Jacob Wukie | Sydkorea Im Dong-Hyun Kim Bub-Min Oh Jin-Hyek |
- Denna tabell: visa • redigera
Cykelsport
Landsvägscykling
- Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Linjelopp[12] detaljer | Marianne Vos Nederländerna | Lizzie Armitstead Storbritannien | Olga Zabelinskaja Ryssland | |||
Tempolopp[13] detaljer | Kristin Armstrong USA | Judith Arndt Tyskland | Olga Zabelinskaja Ryssland |
- Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Linjelopp[14] detaljer | Aleksandr Vinokurov Kazakstan | Rigoberto Urán Colombia | Alexander Kristoff Norge | |||
Tempolopp[15] detaljer | Bradley Wiggins Storbritannien | Tony Martin Tyskland | Chris Froome Storbritannien |
Bancykling
- Damer
- Herrar
BMX
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Damernas BMX detaljer | Mariana Pajón Colombia | Sarah Walker Nya Zeeland | Laura Smulders Nederländerna | |||
Herrarnas BMX detaljer | Māris Štrombergs Lettland | Sam Willoughby Australien | Carlos Oquendo Colombia |
Mountainbike
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Damernas mountainbike[26] detaljer | Julie Bresset Frankrike | Sabine Spitz Tyskland | Georgia Gould USA | |||
Herrarnas mountainbike detaljer | Jaroslav Kulhavý Tjeckien | Nino Schurter Schweiz | Marco Aurelio Fontana Italien |
- Denna tabell: visa • redigera
Fotboll
- Denna tabell: visa • redigera
Friidrott
Damer
Löpgrenar
Hoppgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Längdhopp[35] detaljer | Brittney Reese USA | Jelena Sokolova Ryssland | Janay DeLoach USA | |||
Tresteg[36] detaljer | Olga Rypakova Kazakstan | Caterine Ibargüen Colombia | Olha Saladucha Ukraina | |||
Höjdhopp detaljer | Anna Ttjitjerova Ryssland | Brigetta Barrett USA | Svetlana Sjkolina Ryssland | |||
Stavhopp[37] detaljer | Jennifer Suhr USA | Yarisley Silva Kuba | Jelena Isinbajeva Ryssland |
Kastgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Kulstötning[38] detaljer | Valerie Adams Nya Zeeland | Jevgenija Kolodko Ryssland | Gong Lijiao Kina | |||
Diskus[39] detaljer | Sandra Perković Kroatien | Darja Pisjtjalnikova Ryssland | Li Yanfeng Kina | |||
Spjutkastning[40] detaljer | Barbora Špotáková Tjeckien | Christina Obergföll Tyskland | Linda Stahl Tyskland | |||
Slägga[41] detaljer | Tatjana Lysenko Ryssland | Anita Włodarczyk Polen | Betty Heidler Tyskland |
Mångkamp
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sjukamp[42] detaljer | Jessica Ennis Storbritannien | Lilli Schwarzkopf Tyskland | Tatjana Tjernova Ryssland |
Gång och maraton
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
20 km gång detaljer | Jelena Lasjmanova Ryssland | Olga Kaniskina Ryssland | Qieyang Shenjie Kina | |||
Maraton[43] detaljer | Tiki Gelana Etiopien | Priscah Jeptoo Kenya | Tatiana Archipova Ryssland |
Herrar
Löpgrenar
Hoppgrenar
Kastgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Kulstötning[46] detaljer | Tomasz Majewski Polen | David Storl Tyskland | Reese Hoffa USA | |||
Diskus[47] detaljer | Robert Harting Tyskland | Ehsan Hadadi Iran | Gerd Kanter Estland | |||
Spjutkastning[48] detaljer | Keshorn Walcott Trinidad och Tobago | Oleksandr Pyatnytsya Ukraina | Antti Ruuskanen Finland | |||
Slägga[49] detaljer | Krisztián Pars Ungern | Primož Kozmus Slovenien | Koji Murofushi Japan |
Mångkamp
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Tiokamp detaljer | Ashton Eaton USA | Trey Hardee USA | Leonel Suárez Kuba |
Gång och maraton
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
20 km gång detaljer | Chen Ding Kina | Erick Barrondo Guatemala | Wang Zhen Kina | |||
50 km gång detaljer | Sergej Kirdjapkin Ryssland | Jared Tallent Australien | Si Tianfeng Kina | |||
Maraton detaljer | Stephen Kiprotich Uganda | Abel Kirui Kenya | Wilson Kiprotich Kenya |
- Denna tabell: visa • redigera
Fäktning
Damer
Herrar
- Denna tabell: visa • redigera
Gymnastik
Artistisk gymnastik
Damer
Herrar
Rytmisk gymnastik
Trampolin
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Damernas trampolin[73] detaljer | Rosannagh MacLennan Kanada | Huang Shanshan Kina | He Wenna Kina | |||
Herrarnas trampolin[74] detaljer | Dong Dong Kina | Dmitry Ushakov Ryssland | Lu Chunlong Kina |
- Denna tabell: visa • redigera
Handboll
- Denna tabell: visa • redigera
Judo
- Se även: Judo vid olympiska sommarspelen 2012
Damer
Herrar
- Denna tabell: visa • redigera
Kanotsport
Slalom
- Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
K-1[89] detaljer | Émilie Fer Frankrike | Jessica Fox Australien | Maialen Chourraut Spanien |
- Herrar
Sprint
- Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
K-1 200 meter[93] detaljer | Lisa Carrington Nya Zeeland | Inna Osypenko Ukraina | Nataša Dušev-Janić Ungern | |||
K-1 500 meter[94] detaljer | Danuta Kozák Ungern | Inna Osypenko Ukraina | Bridgitte Hartley Sydafrika | |||
K-2 500 meter[95] detaljer | Tyskland Franziska Weber Tina Dietze | Ungern Katalin Kovács Nataša Dušev-Janić | Polen Beata Mikołajczyk Karolina Naja | |||
K-4 500 meter[96] detaljer | Ungern Gabriella Szabó Danuta Kozák Katalin Kovács Krisztina Fazekas | Tyskland Carolin Leonhardt Franziska Weber Tina Dietze Katrin Wagner-Augustin | Belarus Iryna Pamialova Nadzeja Papok Volha Chudzenka Maryna Pautaran |
- Herrar
- Denna tabell: visa • redigera
Konstsim
- Denna tabell: visa • redigera
Landhockey
- Denna tabell: visa • redigera
Modern femkamp
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Damernas moderna femkamp detaljer | Laura Asadauskaitė Litauen | Samantha Murray Storbritannien | Yane Marques Brasilien | |||
Herrarnas moderna femkamp detaljer | David Svoboda Tjeckien | Cao Zhongrong Kina | Ádám Marosi Ungern |
- Denna tabell: visa • redigera
Ridsport
Dressyr
Fälttävlan
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Individuell fälttävlan[107] detaljer | Michael Jung Tyskland | Sara Algotsson Ostholt Sverige | Sandra Auffarth Tyskland | |||
Lagtävlingen i fälttävlan[108] detaljer | Tyskland Peter Thomsen Dirk Schrade Ingrid Klimke Sandra Auffarth Michael Jung | Storbritannien Nicola Wilson Mary King Zara Phillips Kristina Cook William Fox-Pitt | Nya Zeeland Jonelle Richards Jonathan Paget Caroline Powell Andrew Nicholson Mark Todd |
Hoppning
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Individuell hoppning[109] detaljer | Steve Guerdat Schweiz | Gerco Schröder Nederländerna | Cian O'Connor Irland | |||
Lagtävlingen i hoppning[110] detaljer | Storbritannien Scott Brash Peter Charles Ben Maher Nick Skelton | Nederländerna Marc Houtzager Gerco Schröder Maikel van der Vleuten Jur Vrieling | Saudiarabien Ramzy Al Duhami Abdullah Al Saud Kamal Bahamdan Abdullah Al Sharbatly |
- Denna tabell: visa • redigera
Rodd
- Se även: Rodd vid olympiska sommarspelen 2012
Damer
Herrar
- Denna tabell: visa • redigera
Segling
Damer
Herrar
Öppna klasser
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
49er detaljer | Australien Nathan Outteridge Iain Jensen | Nya Zeeland Peter Burling Blair Tuke | Danmark Allan Nørregaard Peter Lang |
- Denna tabell: visa • redigera
Simhopp
Individuell hoppning
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Herrarnas svikt detaljer | Ilja Zacharov Ryssland | Qin Kai Kina | He Chong Kina | |||
Herrarnas höga hopp detaljer | David Boudia USA | Qiu Bo Kina | Tom Daley Storbritannien | |||
Damernas svikt detaljer | Wu Minxia Kina | He Zi Kina | Laura Sánchez Mexiko | |||
Damernas höga hopp detaljer | Chen Ruolin Kina | Brittany Broben Australien | Pandelela Rinong Malaysia |
Parhoppning
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Herrarnas svikt, par detaljer | Luo Yutong Qin Kai Kina | Ilja Zacharov Jevgenij Kuznetsov Ryssland | Troy Dumais Kristian Ipsen USA | |||
Herrarnas höga hopp, par[111] detaljer | Cao Yuan Zhang Yanquan Kina | Iván García Germán Sánchez Mexiko | David Boudia Nicholas McCrory USA | |||
Damernas svikt, par[112] detaljer | He Zi Wu Minxia Kina | Kelci Bryant Abigail Johnston USA | Jennifer Abel Émilie Heymans Kanada | |||
Damernas höga hopp, par detaljer | Chen Ruolin Wang Hao Kina | Paola Espinosa Alejandra Orozco Mexiko | Meaghan Benfeito Roseline Filion Kanada |
- Denna tabell: visa • redigera
Simning
Damer
* = deltog i försöken och erhöll medalj.
Herrar
* = deltog i försöken och erhöll medalj.
- Denna tabell: visa • redigera
Skytte
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 meter gevär, tre positioner[125] detaljer | Jamie Lynn Gray USA | Ivana Maksimović Serbien | Adéla Sýkorová Tjeckien | |||
10 meter luftgevär[126] detaljer | Yi Siling Kina | Sylwia Bogacka Polen | Yu Dan Kina | |||
25 meter pistol[125] detaljer | Kim Jang-mi Sydkorea | Chen Ying Kina | Olena Kostevitj Ukraina | |||
10 meter luftpistol[127] detaljer | Guo Wenjun Kina | Céline Goberville Frankrike | Olena Kostevitj Ukraina | |||
Trap[125] detaljer | Jessica Rossi Italien | Zuzana Štefečeková Slovakien | Delphine Réau Frankrike | |||
Skeet[128] detaljer | Kim Rhode USA | Wei Ning Kina | Danka Barteková Slovakien |
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 meter gevär, tre positioner[125] detaljer | Niccolò Campriani Italien | Kim Jong-hyun Sydkorea | Matthew Emmons USA | |||
50 meter gevär, liggande [125] detaljer | Sergej Martynov Belarus | Lionel Cox Belgien | Rajmond Debevec Slovenien | |||
10 meter luftgevär[129] detaljer | Alin Moldoveanu Rumänien | Niccolò Campriani Italien | Gagan Narang Indien | |||
50 meter pistol[125] detaljer | Jin Jong-oh Sydkorea | Choi Young-rae Sydkorea | Wang Zhiwei Kina | |||
25 meter snabbpistol[125] detaljer | Leuris Pupo Kuba | Vijay Kumar Indien | Ding Feng Kina | |||
10 meter luftpistol[130] detaljer | Jin Jong-oh Sydkorea | Luca Tesconi Italien | Andrija Zlatić Serbien | |||
Trap[125] detaljer | Giovanni Cernogoraz Kroatien | Massimo Fabbrizi Italien | Fehaid Al-Deehani Kuwait | |||
Dubbel trap[131] detaljer | Peter Robert Russell Wilson Storbritannien | Håkan Dahlby Sverige | Vasilij Mosin Ryssland | |||
Skeet[132] detaljer | Vincent Hancock USA | Anders Golding Danmark | Nasser Al-Attiyah Qatar |
- Denna tabell: visa • redigera
Taekwondo
Damer
Herrar
- Denna tabell: visa • redigera
Tennis
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Herrsingel[133][134] detaljer | Andy Murray Storbritannien | Roger Federer Schweiz | Juan Martín del Potro Argentina | |||
Damsingel[135][136] detaljer | Serena Williams USA | Marija Sjarapova Ryssland | Viktoryja Azaranka Vitryssland | |||
Herrdubbel[137][138] detaljer | USA Bob Bryan Mike Bryan | Frankrike Michael Llodra Jo-Wilfried Tsonga | Frankrike Julien Benneteau Richard Gasquet | |||
Damdubbel[139][140] detaljer | USA Serena Williams Venus Williams | Tjeckien Andrea Hlaváčková Lucie Hradecká | Ryssland Marija Kirilenko Nadia Petrova | |||
Mixeddubbel[141][142] detaljer | Vitryssland Viktoryja Azaranka Max Mirnyj | Storbritannien Laura Robson Andy Murray | USA Lisa Raymond Mike Bryan |
- Denna tabell: visa • redigera
Triathlon
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Damernas triathlon[143] detaljer | Nicola Spirig Schweiz* | Lisa Nordén Sverige* | Erin Densham Australien | |||
Herrarnas triathlon[144] detaljer | Alistair Brownlee Storbritannien | Francisco Javier Gómez Noya Spanien | Jonathan Brownlee Storbritannien |
*Målfoto avgjorde guld och silver[145]
- Denna tabell: visa • redigera
Tyngdlyftning
Damer
Viktklass | Guld | Silver | Brons |
48 kg[146] Detaljer... | Wang Mingjuan Kina | Hiromi Miyake Japan | Ryang Chun-hwa Nordkorea |
53 kg[a][149] Detaljer... | Hsu Shu-ching Kinesiska Taipei | Citra Febrianti Indonesien | Julija Paratova Ukraina |
58 kg[b][150] Detaljer... | Li Xueying Kina | Pimsiri Sirikaew Thailand | Rattikan Gulnoi Thailand |
63 kg Detaljer... | Christine Girard Kanada | Milka Maneva Bulgarien | Luz Acosta Mexiko |
69 kg[c] Detaljer... | Rim Jong-sim Nordkorea | vakant | Anna Nurmukhambetova Kazakstan |
Ubaldina Valoyes Colombia | |||
75 kg[d] Detaljer... | Lidia Valentín Spanien | Abeer Abdelrahman Egypten | Madias Nzesso Kamerun |
+75 kg[e] Detaljer... | Zhou Lulu Kina | Tatjana Kashirina Ryssland | Jang Mi-ran Sydkorea |
Herrar
Viktklass | Guld | Silver | Brons |
56 kg[154] Detaljer... | Om Yun-chol Nordkorea | Wu Jingbiao Kina | Valentin Christov Azerbajdzjan |
62 kg[155] Detaljer... | Kim Un-Guk Nordkorea | Óscar Figueroa Colombia | Eko Yuli Irawan Indonesien |
69 kg[f] Detaljer... | Lin Qingfeng Kina | Triyatno Indonesien | Kim Myong-hyok Nordkorea |
77 kg Detaljer... | Lü Xiaojun Kina | Lu Haojie Kina | Iván Cambar Kuba |
85 kg Detaljer... | Adrian Zieliński Polen | Kianoush Rostami Iran | Tarek Yehia Egypten |
94 kg[g] Detaljer... | Saeid Mohammadpour Iran | Kim Min-jae Sydkorea | Tomasz Zieliński Polen |
105 kg Detaljer... | Oleksij Torochtij Ukraina | Navab Nassirshalal Iran | Bartłomiej Bonk Polen |
+105 kg Detaljer... | Behdad Salimi Iran | Sajjad Anoushiravani Iran | Ruslan Albegov Ryssland |
- Noteringar
- ^ Zulfija Tjinsjanlo från Kazakstan vann ursprungligen guldet och Cristina Iovu från Moldavien bronset, de diskvalificerades dock för doping.[147][148]
- ^ Julija Kalina från Ukraina tog bronsmedaljen men diskvalificerades för doping efter att proverna testats om 2016.[147]
- ^ De ursprungligen tredje och fjärdeplacerade vitryskorna Maryna Sjkermankova och Dzina Sazanavets diskvalificerades för doping 2016.[151] Roxana Cocoș från Rumänien tog silvret men diskvalificerades 2020 efter att ha testats positivt för metenolon och stanozolol.[152] Då bronsmedaljören Anna Nurmukhambetova är dopningsavstängd fram till 2023 valde IOK att inte omplacera silvermedaljen.[153]
- ^ Samtliga de ursprungliga medaljörerna diskvalificerades för doping.[147][148]
- ^ Hripsime Khursjudjan från Armenien tog bronsmedaljen men diskvalificerades 2016 efter att ha testats positivt för turinabol och stanozolol.[148]
- ^ Răzvan Martin från Rumänien tog bronsmedaljen men diskvalificerades 2020 efter att ha testats positivt för oral turinabol, metenolon och stanozolol.[152]
- ^ Samtliga de ursprungliga medaljörerna diskvalificerades för doping.[147][148]
- Denna tabell: visa • redigera
Vattenpolo
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Damernas turnering detaljer | USA | Spanien | Australien | |||
Herrarnas turnering detaljer | Kroatien | Italien | Serbien |
- Denna tabell: visa • redigera
Volleyboll
Beachvolleyboll
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Damernas turnering[156] detaljer | Misty May-Treanor - Kerri Walsh Jennings (USA) | Jennifer Kessy - April Ross (USA) | Juliana Felisberta – Larissa França (BRA) | |||
Herrarnas turnering[157] detaljer | Julius Brink – Jonas Reckermann (GER) | Alison Cerutti – Emanuel Rego (BRA) | Mārtiņš Pļaviņš – Jānis Šmēdiņš (LAT) |
Volleyboll
- Denna tabell: visa • redigera
|
|
Källor
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ ”Synchronized Swimming at the 2012 London Summer Games:Women's Duet” (på engelska). sports-reference.com. https://www.sports-reference.com/olympics/summer/2012/SYN/womens-duet.html.
- ^ ”Synchronized Swimming at the 2012 London Summer Games:Women's Team” (på engelska). sports-reference.com. https://www.sports-reference.com/olympics/summer/2012/SYN/womens-team.html.
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ [a b c d e f g h] Shooting at the 2012 London Summer Games. Sports Reference. Läst 28 januari 2016.
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ Silver till Nordén – målfoto avgjorde Skånskan 4 augusti 2012
- ^ london2012.com
- ^ [a b c d] (15 juni 2016). Ten weightlifters, including great Ilya Ilyin, return positive tests from London 2012. Sky Sports. Läst 17 juli 2018.
- ^ [a b c d] Furlong, Christopher. (21 november 2016). IOC sanctions 12 athletes for failing anti-doping test at London 2012. Internationella olympiska kommittén. Läst 17 juli 2018.
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ (27 oktober 2016). IOC sanctions eight athletes for failing anti-doping test at London 2012. Internationella olympiska kommittén. Läst 13 augusti 2021.
- ^ [a b] (25 november 2020). IOC sanctions three athletes for failing anti-doping tests at London 2012. Internationella olympiska kommittén. Läst 13 augusti 2021.
- ^ Medals, Diplomas and Medallist Pins Reallocation – June 2021. Internationella olympiska kommittén. Läst 13 augusti 2021.
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ london2012.com
- ^ Volleyball at the 2012 London Summer Games: Men's Volleyball. Sports Reference. Läst 29 juni 2016.
Externa länkar
- Olympic Games 27 July – 12 August, Official site of the London 2012 Olympic and Paralympic Games