Lättvikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 1992
Brottning vid olympiska sommarspelen 1992 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktklass | Fristil | Grekisk- Romersk | |||
Lätt flugvikt | 48 kg | 48 kg | |||
Flugvikt | 52 kg | 52 kg | |||
Bantamvikt | 57 kg | 57 kg | |||
Fjädervikt | 62 kg | 62 kg | |||
Lättvikt | 68 kg | 68 kg | |||
Weltervikt | 74 kg | 74 kg | |||
Mellanvikt | 82 kg | 82 kg | |||
Lätt tungvikt | 90 kg | 90 kg | |||
Tungvikt | 100 kg | 100 kg | |||
Supertungvikt | 130 kg | 130 kg |
Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen lättvikt vid olympiska sommarspelen 1992 avgjordes i Barcelona i Institut Nacional d'Educació Física de Catalunya.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Lättvikt | Attila Repka Ungern | Islam Dugushiev OSS | Rodney Smith USA |
Resultat
- TO — Vinst genom fall
- SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
- SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
- ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
- PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
- PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadas
- DQ — Vinst genom förverkande
- D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
- DNA — Dök inte upp
- L — Förluster
- ER — Elimineringsrunda
- CP — Klassificeringspoäng
- TP — Tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadats
Elimineringsrunda
Pool A
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
0 | Abdollah Chamangoli (IRI) | 3-0 PO | 6-0 | Mazouz Bendjedaa (ALG) | 1 | |
0 | Valeri Nikitin (EST) | 3-1 PP | 9-6 | Kim Sung-Moon (KOR) | 1 | |
0 | Islam Dugushiev (EUN) | 3-1 PP | 3-1 | Cecilio Rodríguez (CUB) | 1 | |
1 | Takumi Mori (JPN) | 0-3 PO | 0-1 | Ryszard Wolny (POL) | 0 | |
0 | Claudio Passarelli (GER) | 3-0 PO | 1-0 | Martin Kornbakk (SWE) | 1 | |
Omgång 2 | ||||||
0 | Abdollah Chamangoli (IRI) | 3-1 PP | 7-5 | Valeri Nikitin (EST) | 1 | |
2 | Mazouz Bendjedaa (ALG) | 0-4 ST | 0-15 | Kim Sung-Moon (KOR) | 1 | |
0 | Islam Dugushiev (EUN) | 3-0 PO | 2-0 | Takumi Mori (JPN) | 2 | |
1 | Cecilio Rodríguez (CUB) | 3-0 PO | 1-0 | Claudio Passarelli (GER) | 1 | |
0 | Ryszard Wolny (POL) | 3-1 PP | 3-1 | Martin Kornbakk (SWE) | 2 | |
Omgång 3 | ||||||
1 | Abdollah Chamangoli (IRI) | 1-3 PP | 1-5 | Kim Sung-Moon (KOR) | 1 | |
2 | Valeri Nikitin (EST) | 0-3 PO | 0-4 | Islam Dugushiev (EUN) | 0 | |
1 | Cecilio Rodríguez (CUB) | 3-1 PP | 6-1 | Ryszard Wolny (POL) | 1 | |
1 | Claudio Passarelli (GER) | Bye | ||||
Omgång 4 | ||||||
2 | Claudio Passarelli (GER) | 0-3 PO | 0-1 | Abdollah Chamangoli (IRI) | 1 | |
2 | Kim Sung-Moon (KOR) | 1-3 PP | 1-10 | Cecilio Rodríguez (CUB) | 1 | |
0 | Islam Dugushiev (EUN) | 3-1 PP | 5-1 | Ryszard Wolny (POL) | 2 | |
Omgång 5 | ||||||
2 | Abdollah Chamangoli (IRI) | 0-3 PO | 0-8 | Islam Dugushiev (EUN) | 0 | |
1 | Cecilio Rodríguez (CUB) | Bye | ||||
Wrestle-off for 2nd place | ||||||
Abdollah Chamangoli (IRI) | 1-3 PP | 2-10 | Cecilio Rodríguez (CUB) |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Islam Dugushiev (EUN) | 0 | - | 15 |
Cecilio Rodríguez (CUB) | 1 | - | 10 |
Abdollah Chamangoli (IRI) | 2 | 5 | 10 |
Ryszard Wolny (POL) | 2 | 4 | 8 |
Claudio Passarelli (GER) | 2 | 4 | 3 |
Valeri Nikitin (EST) | 2 | 3 | 4 |
Martin Kornbakk (SWE) | 2 | 2 | 1 |
Takumi Mori (JPN) | 2 | 2 | 0 |
Mazouz Bendjedaa (ALG) | 2 | 2 | 0 |
Kim Sung-Moon (KOR) | 2 | 4 | 9 |
Pool B
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
1 | Stoyan Stoyanov (BUL) | 1-3 PP | 1-4 | Attila Repka (HUN) | 0 | |
1 | Nandor Sabo (IOP) | 1-3 PP | 2-4 | Ghani Yalouz (FRA) | 0 | |
0 | Petrică Cărare (ROU) | 4-0 ST | 15-0 | Douglas Yeats (CAN) | 1 | |
1 | Pedro Villuela (ESP) | 1-3 PP | 1-6 | Rodney Smith (USA) | 0 | |
0 | Matwai Baranov (ISR) | Bye | ||||
Omgång 2 | ||||||
1 | Matwai Baranov (ISR) | 0-3 PO | 0-2 | Stoyan Stoyanov (BUL) | 1 | |
0 | Attila Repka (HUN) | 3-1 PP | 10-1 | Nandor Sabo (IOP) | 2 | |
0 | Ghani Yalouz (FRA) | 3-1 PP | 3-2 | Petrică Cărare (ROU) | 1 | |
1 | Douglas Yeats (CAN) | 3-1 PP | 2-1 | Pedro Villuela (ESP) | 2 | |
0 | Rodney Smith (USA) | Bye | ||||
Omgång 3 | ||||||
0 | Rodney Smith (USA) | 4-0 TO | 2:00 | Matwai Baranov (ISR) | 2 | |
2 | Stoyan Stoyanov (BUL) | 1-3 PP | 2-3 | Ghani Yalouz (FRA) | 0 | |
0 | Attila Repka (HUN) | 3-0 PO | 6-0 | Petrică Cărare (ROU) | 2 | |
1 | Douglas Yeats (CAN) | Bye | ||||
Omgång 4 | ||||||
2 | Douglas Yeats (CAN) | 1-3 PP | 2-6 | Rodney Smith (USA) | 0 | |
0 | Attila Repka (HUN) | 3-0 PO | 6-0 | Ghani Yalouz (FRA) | 1 | |
Omgång 5 | ||||||
1 | Rodney Smith (USA) | 0-3 PO | 0-10 | Attila Repka (HUN) | 0 | |
1 | Ghani Yalouz (FRA) | Bye | ||||
Omgång 6 | ||||||
2 | Ghani Yalouz (FRA) | 1-3 PP | 5-7 | Rodney Smith (USA) | 1 | |
0 | Attila Repka (HUN) | Bye | ||||
Femteplatsen | ||||||
Stoyan Stoyanov (BUL) | 0-4 PA | Petrică Cărare (ROU) |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Attila Repka (HUN) | 0 | - | 15 |
Rodney Smith (USA) | 1 | - | 13 |
Ghani Yalouz (FRA) | 2 | 6 | 10 |
Douglas Yeats (CAN) | 2 | 4 | 4 |
Petrică Cărare (ROU) | 2 | 3 | 5 |
Stoyan Stoyanov (BUL) | 2 | 3 | 5 |
Matwai Baranov (ISR) | 2 | 3 | 0 |
Nandor Sabo (IOP) | 2 | 2 | 2 |
Pedro Villuela (ESP) | 2 | 2 | 2 |
Finalomgångarna
CP | TP | |||
---|---|---|---|---|
9:e plats | ||||
Claudio Passarelli (GER) | DNA | Petrică Cărare (ROU) | ||
7:e plats | ||||
Ryszard Wolny (POL) | 3-0 PO | 1-0 | Douglas Yeats (CAN) | |
5:e plats | ||||
Abdollah Chamangoli (IRI) | 0-4 DQ | Ghani Yalouz (FRA) | ||
Bronsmatch | ||||
Cecilio Rodríguez (CUB) | 1-3 PP | 3-6 | Rodney Smith (USA) | |
Final | ||||
Islam Dugushiev (EUN) | 0-3 PO | 0-1 | Attila Repka (HUN) |
Källor
- OS-rapport, resultat
|