AFC-mästerskapet i futsal 2010
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 23–30 maj 2010 | ||
Arrangör | AFC | ||
Värdnation | Uzbekistan | ||
Stad | Tasjkent | ||
Spelplatser | 2 | ||
Deltagare | |||
Nationer | 16 | ||
Statistik | |||
Matcher | 32 | ||
Mål | 260 (8,1 per match) | ||
Publik | 22 600 (706 per match) | ||
Flest mål | Mohammad Taheri (13) | ||
0 | |||
Guld | Iran | ||
Silver | Uzbekistan | ||
Brons | Japan | ||
| |||
|
AFC-mästerskapet i futsal 2010 var ett mästerskap i futsal för asiatiska herrlandslag som spelades 23–30 maj 2010, i Tasjkent, Uzbekistan. Mästerskapet var den 11:e i ordningen som man har spelat i AFC-mästerskapet i futsal. Uzbekistan var värdland för turneringen och samtliga matcherna spelades i Tasjkent. Lottningen till gruppspelet skedde den 20 mars 2010 i Tasjkent.
Iran vann turneringen, följt av Uzbekistan på en andraplats. Japan vann över Kina i spel om tredjepris.
Gruppspel
Grupp A
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Uzbekistan | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 4 | +7 | 9 |
2 | Libanon | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 9 | +2 | 6 |
3 | Indonesien | 3 | 1 | 0 | 2 | 10 | 9 | +1 | 3 |
4 | Kinesiska Taipei | 3 | 0 | 0 | 3 | 6 | 16 | −10 | 0 |
23 maj | Uzbekistan | 3 – 1 | Libanon | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
12:30 | Elibaev 7′ Tajibaev 10′ Irsaliev 40′ | Rapport | Takaji 34′ | Publik: 1 200 Domare: Naoki Miyatani (Japan) | ||
23 maj | Kinesiska Taipei | 1 – 6 | Indonesien | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
17:30 | Fang Ching-jen 1′ | Rapport | Haidar 3′ Hutabarat 6′ Matulessy 10′ Ladjanibi 19′ Handoyo 25′ Hera 34′ | Publik: 250 Domare: Kim Jang-Kwan (Sydkorea) | ||
24 maj | Libanon | 6 – 4 | Kinesiska Taipei | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
12:30 | Chaito 10′, 10′ Atwi 13′, 30′ Kawsan 21′, 25′ | Rapport | Wang Chih-sheng 11′ Fang Ching-jen 34′, 35′, 38′ | Publik: 150 Domare: Scott Kidson (Australien) | ||
24 maj | Indonesien | 2 – 4 | Uzbekistan | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
17:30 | Ohorella 27′ Purba 32′ | Rapport | Irsaliev 12′ Samegov 32′ Elibaev 33′ Sviridov 36′ | Publik: 3 000 Domare: Alireza Sohrabi (Iran) | ||
25 maj | Uzbekistan | 4 – 1 | Kinesiska Taipei | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
12:30 | Elibaev 7′ Tajibaev 33′ Yunusov 34′, 40′ | Rapport | Lo Chih-an 21′ | Publik: 3 000 Domare: Vahid Arzpeima (Iran) | ||
25 maj | Indonesien | 2 – 4 | Libanon | IT University Complex, Tasjkent | ||
12:30 | Karmadi 14′ Haidar 20′ | Rapport | Takaji 18′, 30′ Kawsan 21′, 22′ | Publik: 250 Domare: Christopher Colley (Australien) | ||
Grupp B
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Iran | 3 | 3 | 0 | 0 | 35 | 5 | +30 | 9 |
2 | Australien | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 15 | −3 | 6 |
3 | Tadzjikistan | 3 | 1 | 0 | 2 | 10 | 27 | −17 | 3 |
4 | Kuwait | 3 | 0 | 0 | 3 | 5 | 15 | −10 | 0 |
23 maj | Iran | 19 – 2 | Tadzjikistan | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
15:00 | Hassanzadeh 1′, 2′, 4′ Taheri 4′, 12′, 21′, 22′, 23′, 28′, 38′ Zahmatkesh 6′, 8′, 32′ Daneshvar 18′, 22′, 30′, 37′ Raeisi 24′ Tayyebi 37′ | Rapport | Vasiev 26′ Fatkhulloev 33′ | Publik: 150 Domare: Husein Khalaileh (Jordan) | ||
23 maj | Kuwait | 2 – 4 | Australien | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
20:00 | Al-Mekaimi 19′ Al-Jaser 34′ | Rapport | Rogic 16′, 21′, 40′ Ngaluafe 17′ | Publik: 250 Domare: Mohamad Chami (Libanon) | ||
24 maj | Tadzjikistan | 4 – 3 | Kuwait | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
15:00 | Ulmasov 3′, 18′, 38′ Mahmudov 6′ | Rapport | Aman 23′ Mohammad 25′ Al-Jaser 39′ | Publik: 250 Domare: Prasert Krutsri (Thailand) | ||
24 maj | Australien | 3 – 9 | Iran | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
20:00 | Fogarty 9′ Giovenali 12′ (str.) Rogic 18′ | Rapport | Zahmatkesh 4′, 29′ Taheri 8′, 32′ Keshavarz 14′ Tayyebi 24′, 40′ Asghari 38′ Rahnama 39′ | Publik: 650 Domare: Vadim Baratov (Turkmenistan) | ||
25 maj | Iran | 7 – 0 | Kuwait | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
15:00 | Daneshvar 6′ Hashemzadeh 9′ Tayyebi 22′, 31′ Zahmatkesh 36′ Taheri 39′, 40′ | Rapport | Publik: 400 Domare: Naoki Miyatani (Japan) | |||
25 maj | Australien | 5 – 4 | Tadzjikistan | IT University Complex, Tasjkent | ||
15:00 | Giovenali 14′ Miller 20′, 26′ Rogic 23′, 36′ | Rapport | Mahmudov 5′ Jumaev 8′, 22′, 30′ | Publik: 250 Domare: Rey Ritaga (Filippinerna) | ||
Grupp C
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Thailand | 3 | 3 | 0 | 0 | 19 | 7 | +12 | 9 |
2 | Kirgizistan | 3 | 1 | 1 | 1 | 10 | 10 | 0 | 4 |
3 | Vietnam | 3 | 1 | 0 | 2 | 11 | 12 | −1 | 3 |
4 | Sydkorea | 3 | 0 | 1 | 2 | 10 | 21 | −11 | 1 |
23 maj | Thailand | 4 – 2 | Kirgizistan | IT University Complex, Tasjkent | ||
12:30 | Chalarmkhet 18′ Suratsawang 21′ Thueanklang 32′ Tabaldiev 38′ (sjm.) | Rapport | Mendibaev 3′ Kondratkov 14′ | Publik: 500 Domare: Ryan Shepheard (Australien) | ||
23 maj | Vietnam | 7 – 3 | Sydkorea | IT University Complex, Tasjkent | ||
17:30 | Nguyen Trong Thien 4′, 10′, 23′ Nguyen Hong Giang 32′ Tran Hoang Vinh 37′ Hyunh Ba Tuan 38′, 40′ | Rapport | Kim Jeong-Nam 3′, 33′ Shin Jong-Hoon 31′ | Publik: 500 Domare: Christopher Colley (Australien) | ||
24 maj | Kirgizistan | 4 – 2 | Vietnam | IT University Complex, Tasjkent | ||
12:30 | Kadyrov 15′, 39′ Abdurazakov 19′ Djetybaev 24′ | Rapport | Tran Hoang Vinh 27′, 34′ | Publik: 500 Domare: Kazuya Isokawa (Japan) | ||
24 maj | Sydkorea | 3 – 10 | Thailand | IT University Complex, Tasjkent | ||
17:30 | Jeong Eui-Hyun 24′ Kim Jeong-Nam 30′, 37′ | Rapport | Issarasuwipakorn 1′, 1′ Thueanklang 4′, 25′ Thusiri 6′ Wongkaeo 12′ Janta 16′ Chalarmkhet 30′, 37′, 39′ | Publik: 400 Domare: Rey Ritaga (Filippinerna) | ||
25 maj | Thailand | 5 – 2 | Vietnam | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
17:30 | Thueanklang 3′, 11′ Thusiri 15′ Truong Quoc Tuan 29′ (sjm.) Issarasuwipakorn 33′ | Rapport | Nguyen Quoc Bao 9′ Truong Quoc Tuan 35′ | Publik: 200 Domare: Vadim Baratov (Turkmenistan) | ||
25 maj | Sydkorea | 4 – 4 | Kirgizistan | IT University Complex, Tasjkent | ||
17:30 | Jeong Eui-Hyun 3′, 33′, 40′ Seok Dae-Sung 29′ | Rapport | Kadyrov 1′ Abdurazakov 12′ Mendibaev 30′, 39′ | Publik: 150 Domare: Abdulrahman Abdulqader (Bahrain) | ||
Grupp D
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan | 3 | 3 | 0 | 0 | 16 | 2 | +14 | 9 |
2 | Kina | 3 | 2 | 0 | 1 | 14 | 13 | +1 | 6 |
3 | Irak | 3 | 1 | 0 | 2 | 12 | 20 | −8 | 3 |
4 | Turkmenistan | 3 | 0 | 0 | 3 | 5 | 12 | −7 | 0 |
23 maj | Japan | 5 – 1 | Kina | IT University Complex, Tasjkent | ||
15:00 | Kamisawa 5′, 35′ Murakami 18′ Takahashi 20′ Komiyama 27′ | Rapport | Liang Shuang 40′ | Publik: 500 Domare: Nurdin Bukuev (Kirgizistan) | ||
23 maj | Turkmenistan | 3 – 5 | Irak | IT University Complex, Tasjkent | ||
20:00 | Muhamedmuradov 5′ Muhammedov 33′ Esenmamedov 35′ | Rapport | Mohsin 4′, 35′ Bachay 28′, 38′ Abd Ali 40′ | Publik: 350 Domare: Vahid Arzpeima (Iran) | ||
24 maj | Kina | 6 – 2 | Turkmenistan | IT University Complex, Tasjkent | ||
15:00 | Zhang Xi 2′ Zheng Tao 3′ Zhang Xiao 4′ Huang He 15′, 38′ Liang Shuang 25′ | Rapport | Chariyev 3′ Atayev 15′ | Publik: 250 Domare: Abdulrahman Abdulqader (Bahrain) | ||
24 maj | Irak | 1 – 10 | Japan | IT University Complex, Tasjkent | ||
20:00 | Majid 10′ | Rapport | Kamisawa 2′, 3′ Kogure 11′ Osodo 21′, 36′ Takahashi 23′, 31′ Hoshi 26′ Yoshida 27′ Matsumiya 36′ | Publik: 150 Domare: Mohammad Al-Haddad (Kuwait) | ||
25 maj | Japan | 1 – 0 | Turkmenistan | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
20:00 | Kamisawa 11′ | Rapport | Publik: 400 Domare: Scott Kidson (Australien) | |||
25 maj | Irak | 6 – 7 | Kina | IT University Complex, Tasjkent | ||
20:00 | Mohsin 23′, 34′, 39′ Bachay 32′ Hanna 37′ Ghazi 38′ | Rapport | Zhang Xi 3′, 22′, 29′ Zhang Jiong 10′ Li Xin 24′ Hu Jie 32′ (str.), 33′ | Publik: 250 Domare: Nurdin Bukuev (Kirgizistan) | ||
Utslagsspel
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||
Uzbekistan | 5 | |||||||||
Australien | 3 | |||||||||
Uzbekistan | 4 | |||||||||
Kina | 3 | |||||||||
Thailand | 2 | |||||||||
Kina | 9 | |||||||||
Uzbekistan | 3 | |||||||||
Iran | 8 | |||||||||
Iran | 7 | |||||||||
Libanon | 1 | |||||||||
Iran | 7 | Bronsmatch | ||||||||
Japan | 0 | |||||||||
Japan | 4 | Kina | 1 | |||||||
Kirgizistan | 0 | Japan | 6 | |||||||
Kvartsfinaler
27 maj | Thailand | 2 – 9 | Kina | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
11:00 | Thueanklang 8′ Janta 28′ | Rapport | Zhang Xi 2′, 9′, 31′ Wang Wei 9′, 33′ Zhang Xiao 17′ Liang Shuang 30′, 39′ Li Xin 31′ | Publik: 300 Domare: Alireza Sohrabi (Iran) | ||
27 maj | Japan | 4 – 0 | Kirgizistan | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
14:00 | Komiyama 8′ Matsumiya 16′ Murakami 33′ Hoshi 40′ | Rapport | Publik: 400 Domare: Kim Jang-Kwan (Sydkorea) | |||
27 maj | Uzbekistan | 5 – 3 | Australien | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
17:30 | Yunusov 18′, 33′ Fayzullaev 26′ Irsaliev 27′ Sviridov 36′ | Rapport | Seeto 20′ Adeli 24′ Giovenali 35′ | Publik: 3 000 Domare: Kazuya Isokawa (Japan) | ||
27 maj | Iran | 7 – 1 | Libanon | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
20:00 | Keshavarz 7′ Hashemzadeh 9′ Daneshvar 13′, 24′ Tayyebi 14′ Zahmatkesh 27′ Taheri 34′ | Rapport | Chaito 11′ | Publik: 550 Domare: Scott Kidson (Australien) | ||
Semifinaler
28 maj | Uzbekistan | 4 – 3 | Kina | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
16:30 | Yunusov 2′ Samegov 19′, 33′ Elibaev 24′ | Rapport | Li Xin 4′, 8′, 19′ | Publik: 2 500 Domare: Mohammad Al-Haddad (Kuwait) | ||
28 maj | Iran | 7 – 0 | Japan | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
19:30 | Daneshvar 1′, 12′ Tayyebi 21′ Asghari 24′, 27′, 31′ Keshavarz 35′ | Rapport | Publik: 1 500 Domare: Ryan Shepheard (Australien) | |||
Match om tredjepris
30 maj | Kina | 1 – 6 | Japan | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
15:00 | Hu Jie 21′ | Rapport | Takahashi 4′, 15′ Murakami 16′ Osodo 24′ Matsumiya 27′ Takita 40′ | Publik: 1 500 Domare: Christopher Colley (Australien) | ||
Final
30 maj | Uzbekistan | 3 – 8 | Iran | Uzbekistan Sports Complex, Tasjkent | ||
18:00 | Irsaliev 2′ Elibaev 5′, 22′ | Rapport | Asghari 5′ Raeisi 12′, 24′ Taheri 19′ Daneshvar 22′, 31′ Hassanzadeh 25′, 27′ | Publik: 3 500 Domare: Kazuya Isokawa (Japan) | ||
Priser
Iran
10:e titeln
Mohammad Taheri |
Mohammad Taheri (13 mål) |
|
Källor
- www.the-afc.com (engelska)
|