Lista medaliaților olimpici la ciclism rutier
Bărbați
Ciclism rutier
Olimpiada | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1896 [1] | Aristidis Konstantinidis (GRE) | August Gödrich (DEU) | Edward Battell (GBR) |
1906[2] | Fernand Vast (FRA) | Maurice Bardonneau (FRA) | Edmond Luguet (FRA) |
1936 | Robert Charpentier (FRA) | Guy Lapébie (FRA) | Ernst Nievergelt (SUI) |
1948 | José Beyaert (FRA) | Gerrit Voorting (NED) | Lode Wouters (BEL) |
1952 | André Noyelle (BEL) | Robert Grondelaers (BEL) | Edi Ziegler (GER) |
1956 | Ercole Baldini (ITA) | Arnaud Geyre (FRA) | Alan Jackson (GBR) |
1960 | Wiktor Arsenjewitsch Kapitonow (URS) | Livio Trapè (ITA) | Willy Vanden Berghen (BEL) |
1964 | Mario Zanin (ITA) | Kjell Rodian (DEN) | Walter Godefroot (BEL) |
1968 | Pierfranco Vianelli (ITA) | Leif Mortensen (DEN) | Gösta Pettersson (SWE) |
1972 | Hennie Kuiper (NED) | Clyde Sefton (AUS) | neacordat |
1976 | Bernt Johansson (SWE) | Giuseppe Martinelli (ITA) | Mieczysław Nowicki (POL) |
1980 | Sergei Nikolajewitsch Suchorutschenkow (URS) | Czesław Lang (POL) | Juri Barinow (URS) |
1984 | Alexi Grewal (USA) | Steve Bauer (CAN) | Dag Otto Lauritzen (NOR) |
1988 | Olaf Ludwig (GDR) | Bernd Gröne (FRG) | Christian Henn (FRG) |
1992 | Fabio Casartelli (ITA) | Erik Dekker (NED) | Dainis Ozols (LAT) |
1996 | Pascal Richard (SUI) | Rolf Sørensen (DEN) | Maximilian Sciandri (GBR) |
2000 | Jan Ullrich (GER) | Alexander Nikolajewitsch Winokurow (KAZ) | Andreas Klöden (GER) |
2004 | Paolo Bettini (ITA) | Sérgio Paulinho (POR) | Axel Merckx (BEL) |
2008 | Samuel Sánchez (ESP) | Fabian Cancellara (SUI) | Alexander Wiktorowitsch Kolobnew (RUS) |
Individual
Olimpiada | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1912 | Rudolph Lewis (RSA) | Frederick Grubb (GBR) | Carl Schutte (USA) |
1920 | Harry Stenqvist (SWE) | Henry Kaltenbrun (RSA) | Fernand Canteloube (FRA) |
1924 | Armand Blanchonnet (FRA) | Henri Hoevenaers (BEL) | René Hamel (FRA) |
1928 | Henry Hansen (DEN) | Frank Southall (GBR) | Gösta Carlsson (SWE) |
1932 | Attilio Pavesi (ITA) | Guglielmo Segato (ITA) | Bernhard Britz (SWE) |
1996 | Miguel Induráin (ESP) | Abraham Olano (ESP) | Chris Boardman (GBR) |
2000 | Wjatscheslaw Wladimirowitsch Jekimow (RUS) | Jan Ullrich (GER) | Lance Armstrong (USA) |
2004 | Tyler Hamilton (USA) | Wjatscheslaw Wladimirowitsch Jekimow (RUS) | Bobby Julich (USA) |
2008 | Fabian Cancellara (SUI) | Gustav Erik Larsson (SWE) | Levi Leipheimer (USA) |
Echipe
Olipiada | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1912 | Suedia Erik Friborg Algot Lönn Ragnar Malm Axel Persson | Regatul Unit Frederick Grubb William Hammond Leonard Meredith Charles Moss | Statele Unite ale Americii Albert Krushel Walter Martin Alvin Loftes Carl Schutte |
1920 | Franța Fernand Canteloube Georges Detreille Marcel Gobillot Achille Souchard | Suedia Sigfrid Lundberg Ragnar Malm Axel Persson Harry Stenqvist | Belgia Albert De Bunné Jean Janssens André Vercruysse Albert Wyckmans |
1924 | Franța Armand Blanchonnet René Hamel Georges Wambst | Belgia Henri Hoevenaers Alphonse Parfondry Jean van den Bosch | Suedia Erik Bohlin Ragnar Malm Gunnar Sköld |
1928 | Danemarca Henry Hansen Orla Jørgensen Leo Nielsen | Regatul Unit Jack Lauterwasser John Middleton Frank Southall | Suedia Gösta Carlsson Erik Jansson Georg Johnsson |
1932 | Flag of Italy (1861-1946).svg Giuseppe Olmo Attilio Pavesi Guglielmo Segato | Danemarca Henry Hansen Leo Nielsen Frode Sørensen | Suedia Arne Berg Bernhard Britz Sven Höglund |
1936 | Franța Robert Charpentier Robert Dorgebray Guy Lapébie | Elveția Edgar Buchwalder Ernst Nievergelt Kurt Ott | Belgia Auguste Garrebeek Armand Putzeys François Vandermotte |
1948 | Belgia Léon De Lathouwer Eugène van Roosbroeck Lode Wouters | Regatul Unit Robert Maitland Cyril Scott Gordon Thomas | Franța José Beyaert Jacques Dupont Alain Moineau |
1952 | Belgia Robert Grondelaers André Noyelle Lucien Victor | Italia Dino Bruni Gianni Ghidini Vincenzo Zucconelli | Franța Jacques Anquetil Claude Rouer Alfred Tonello |
1956 | Franța Arnaud Geyre Maurice Moucheraud Michel Vermeulin | Regatul Unit Arthur Brittain William Holmes Alan Jackson | Germania Reinhold Pommer Gustav-Adolf Schur Horst Tüller |
Echipe după timp
Olipiada | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
1960 | Italia Antonio Bailetti Ottavio Cogliati Giacomo Fornoni Livio Trapè | Germania Egon Adler Erich Hagen Günter Lörke Gustav-Adolf Schur | Uniunea Sovietică Wiktor Kapitonow Jewgeni Klewzow Juri Melichow Alexei Petrow |
1964 | Țările de Jos Evert Dolman Gerben Karstens Jan Pieterse Bart Zoet | Italia Severino Andreoli Luciano Dalla Bona Pietro Guerra Ferruccio Manza | Suedia Sven Hamrin Erik Pettersson Gösta Pettersson Sture Pettersson |
1968 | Țările de Jos Fedor den Hertog Jan Krekels René Pijnen Joop Zoetemelk | Suedia Erik Pettersson Gösta Pettersson Tomas Pettersson Sture Pettersson | Italia Giovanni Bramucci Vittorio Marcelli Mauro Simonetti Pierfranco Vianelli |
1972 | Uniunea Sovietică Waleri Jardy Gennadi Komnatow Waleri Lichatschow Boris Schukow | Polonia Edward Barcik Lucjan Lis Stanisław Szozda Ryszard Szurkowski | nicht vergeben [3] |
1976 | Uniunea Sovietică Wladimir Kaminski Aavo Pikkuus Waleri Tschaplygin Anatoli Tschukanow | Polonia Mieczysław Nowicki Tadeusz Mytnik Stanisław Szozda Ryszard Szurkowski | Danemarca Verner Blaudzun Gert Frank Jørgen Hansen Jørn Lund |
1980 | Uniunea Sovietică Anatoli Jarkin Juri Kaschirin Oleg Logwin Sergei Schelpakow | Republica Democrată Germană Falk Boden Bernd Drogan Hans-Joachim Hartnick Olaf Ludwig | Cehoslovacia Michal Klasa Vlastibor Konečný Alipi Kostadinov Jiří Škoda |
1984 | Italia Marcello Bartalini Marco Giovannetti Eros Poli Claudio Vandelli | Elveția Alfred Achermann Richard Trinkler Laurent Vial Benno Wiss | Statele Unite ale Americii Ronald Kiefel Roy Knickman Davis Phinney Andrew Weaver |
1988 | Republica Democrată Germană Uwe Ampler Mario Kummer Maik Landsmann Jan Schur | Polonia Joachim Halupczok Zenon Jaskuła Marek Lesniewski Andrzej Sypytkowski | Suedia Anders Jarl Björn Johansson Jan Karlsson Michel Lafis |
1992 | Germania Bernd Dittert Christian Meyer Uwe Peschel Michael Rich | Italia Flavio Anastasia Luca Colombo Gianfranco Contri Andrea Peron | Franța Hervé Boussard Didier Faivre-Pierret Philippe Gaumont Jean-Louis Harel |
Femei
Ciclism rutier
Olimpiada | Aur | Silber | Bronz |
---|---|---|---|
1984 | Connie Carpenter-Phinney (USA) | Rebecca Twigg (USA) | Sandra Schumacher (GER) |
1988 | Monique Knol (NED) | Jutta Niehaus (GER) | Laima Zilporytė (URS) |
1992 | Kathryn Watt (AUS) | Jeannie Longo-Ciprelli (FRA) | Monique Knol (NED) |
1996 | Jeannie Longo-Ciprelli (FRA) | Imelda Chiappa (ITA) | Clara Hughes (CAN) |
2000 | Leontien Zijlaard-van Moorsel (NED) | Hanka Kupfernagel (GER) | Diana Žiliūtė (LTU) |
2004 | Sara Carrigan (AUS) | Judith Arndt (GER) | Olga Anatoljewna Sljussarewa (RUS) |
2008 | Nicole Cooke (GBR) | Emma Johansson (SWE) | Tatiana Guderzo (ITA) |
Individual
Olimpiada | Aur | Silber | Bronz |
---|---|---|---|
1996 | Sulfija Chassanowna Sabirowa (RUS) | Jeannie Longo-Ciprelli (FRA) | Clara Hughes (CAN) |
2000 | Leontien Zijlaard-van Moorsel (NED) | Mari Holden (USA) | Jeannie Longo-Ciprelli (FRA) |
2004 | Leontien Zijlaard-van Moorsel (NED) | Deirdre Barry (USA) | Karin Thürig (SUI) |
2008 | Kristin Armstrong (USA) | Emma Pooley (GBR) | Karin Thürig (SUI) |
Note
- ^ La Jocurile Olimpice din 1896 nu s-a acordat aur numai argint, al doilea a primit bronz, locul 3 n-a primit medalie..
- ^ În anul 1906 oficial competiția nu este recunoscută.
- ^ Echipa Olandei este descalificată, deoarece Aad van der Hoeck a fost depistat positiv la Koramin. Locul echpei olandeze n-a fost ocupat de următaoarea clasată Belgia, deoarece n-a fost pentru doping, controlată.