Guadalajara Open Akron 2023 – Simplu
Guadalajara Open Akron 2023 | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Campioană: | Maria Sakkari | ||||||||||
Finalistă: | Caroline Dolehide | ||||||||||
Scor: | 7–5, 6–3 | ||||||||||
Probe | |||||||||||
Simplu | Feminin | ||||||||||
Dublu | Feminin | ||||||||||
2022 « Guadalajara Open Akron » 2024 |
Guadalajara Open Akron 2023 – Simplu a avut loc în a doua jumătate a lunii septembrie 2023. Cincizeci și șase de jucătoare s-au înscris în competiția de simplu a turneului de tenis de la Guadalajara, Mexic, care se joacă pe terenuri cu suprafață dură. Opt dintre ele și-au asigurat participarea prin calificare. Jessica Pegula a fost campioana en-titre,[1] dar s-a retras înainte de începerea turneului.
Maria Sakkari a câștigat titlul de simplu la Guadalajara Open Akron 2023, învingând-o în finală pe Caroline Dolehide, 7–5, 6–3. Ea nu a pierdut nici un set în drumul spre al doilea său titlu de simplu din circuitul WTA, după șase înfrângeri în finală. A fost, de asemenea, primul ei titlu WTA 1000.
Capi de serie
Primii opt capi de serie intră direct în runda a doua.
01. Ons Jabeur (runda trei)02. Maria Sakkari (campioană)03. Caroline Garcia (semifinale)04. Madison Keys (runda doi)05. Belinda Bencic (abandon)06. Jeļena Ostapenko (runda trei)07. Veronika Kudermetova (runda trei)08. Ekaterina Alexandrova (runda trei)09. Beatriz Haddad Maia (abandon)- 10. Victoria Azarenka (sferturi de finală)
- 11. Anastasia Potapova (runda unu)
- 12. Anhelina Kalinina (runda doi)
- 13. Elise Mertens (runda doi)
- 14. Mayar Sherif (runda unu)
- 15. Jasmine Paolini (runda doi)
- 16. Karolína Plíšková (runda doi)
Faceți clic pe numărul unui jucător pentru a accesa secțiunea unde apare acesta.
Tabloul principal
Explicația simbolurilor
- Q = calificare
- WC = Wild card
- LL = Lucky loser
- Alt = înlocuitor
- SE = scutire specială
- PR = clasament protejat
- ITF = calificat prin clasament ITF
- JE = junior scutit
- w/o = victorie fără opoziție
- r = retras
- d = descalificat
Finală
Sferturi de finală | Semifinale | Finală | ||||||||||||||||||
Martina Trevisan | 6 | 69 | 3 | |||||||||||||||||
Caroline Dolehide | 3 | 711 | 6 | |||||||||||||||||
Caroline Dolehide | 7 | 6 | ||||||||||||||||||
Sofia Kenin | 5 | 3 | ||||||||||||||||||
Leylah Fernandez | 4 | 78 | 1 | |||||||||||||||||
Sofia Kenin | 6 | 66 | 6 | |||||||||||||||||
Caroline Dolehide | 5 | 3 | ||||||||||||||||||
2 | Maria Sakkari | 7 | 6 | |||||||||||||||||
10 | Victoria Azarenka | 3 | 4 | |||||||||||||||||
3 | Caroline Garcia | 6 | 6 | |||||||||||||||||
3 | Caroline Garcia | 3 | 0 | |||||||||||||||||
2 | Maria Sakkari | 6 | 6 | |||||||||||||||||
Emiliana Arango | 3 | 4 | ||||||||||||||||||
2 | Maria Sakkari | 6 | 6 |
Jumătatea superioară
Secțiunea 1
Runda unu | Runda doi | Runda trei | Sferturi de finală | ||||||||||||||||||||||||
1 | O Jabeur | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
L Davis | 3 | 2 | A Parks | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||||
A Parks | 6 | 6 | 1 | O Jabeur | 77 | 5 | 3 | ||||||||||||||||||||
Q | D Schuurs | 2 | 0 | M Trevisan | 64 | 7 | 6 | ||||||||||||||||||||
M Trevisan | 6 | 6 | M Trevisan | 7 | 6 | ||||||||||||||||||||||
L Chirico | 0 | 63 | 15 | J Paolini | 5 | 2 | |||||||||||||||||||||
15 | J Paolini | 6 | 77 | M Trevisan | 6 | 69 | 3 | ||||||||||||||||||||
LL | S Vickery | 79 | 0 | C Dolehide | 3 | 711 | 6 | ||||||||||||||||||||
D Collins | 67 | 0r | LL | S Vickery | 3 | 6 | 1 | ||||||||||||||||||||
C Dolehide | 61 | 77 | 77 | C Dolehide | 6 | 4 | 6 | ||||||||||||||||||||
P Stearns | 77 | 65 | 62 | C Dolehide | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
C Osorio | 1 | 2 | 8 | E Alexandrova | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||
M Fręch | 6 | 6 | M Fręch | 64 | 68 | ||||||||||||||||||||||
8 | E Alexandrova | 77 | 710 |
Secțiunea 2
Prima rundă | A doua rundă | A treia rundă | Sferturi de finală | ||||||||||||||||||||||||
4 | M Keys | 2 | 65 | ||||||||||||||||||||||||
E Navarro | 6 | 6 | E Navarro | 6 | 77 | ||||||||||||||||||||||
Q | M Mateas | 0 | 4 | E Navarro | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||
L Fernandez | 6 | 6 | L Fernandez | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
Q | A Muhammad | 1 | 3 | L Fernandez | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
Y Wickmayer | 64 | 2 | 13 | E Mertens | 3 | 4 | |||||||||||||||||||||
13 | E Mertens | 77 | 6 | L Fernandez | 4 | 78 | 1 | ||||||||||||||||||||
12 | A Kalinina | 6 | 6 | S Kenin | 6 | 66 | 6 | ||||||||||||||||||||
Q | G Min | 2 | 0 | 12 | A Kalinina | 2 | 65 | ||||||||||||||||||||
S Kenin | 6 | 6 | S Kenin | 6 | 77 | ||||||||||||||||||||||
Q | C Zhao | 4 | 3 | S Kenin | 6 | 7 | |||||||||||||||||||||
M Kostiuk | 6 | 2 | 6 | 6 | J Ostapenko | 4 | 5 | ||||||||||||||||||||
S Fung | 3 | 6 | 0 | M Kostiuk | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||
6 | J Ostapenko | 6 | 6 |
Jumătatea inferioară
Secțiunea 3
Runda unu | Runda doi | Runda trei | Sferturi de finală | ||||||||||||||||||||||||
7 | V Kudermetova | 6 | 64 | 6 | |||||||||||||||||||||||
R Zarazúa | 1 | 64 | WC | E Bouchard | 2 | 77 | 4 | ||||||||||||||||||||
WC | E Bouchard | 6 | 77 | 7 | V Kudermetova | 2 | 1 | ||||||||||||||||||||
Q | AS Sánchez | 61 | 4 | 10 | V Azarenka | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
D Iastremska | 77 | 6 | D Iastremska | 4 | 65 | ||||||||||||||||||||||
R Montgomery | 1 | 2 | 10 | V Azarenka | 6 | 77 | |||||||||||||||||||||
10 | V Azarenka | 6 | 6 | 10 | V Azarenka | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||
16 | Ka Plíšková | 7 | 6 | 3 | C Garcia | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
Q | E Shibahara | 5 | 2 | 16 | Ka Plíšková | 65 | 7 | 64 | |||||||||||||||||||
H Baptiste | 6 | 6 | H Baptiste | 77 | 5 | 77 | |||||||||||||||||||||
WC | LI Fernández Olivares | 2 | 1 | H Baptiste | 5 | 4 | |||||||||||||||||||||
A Sasnovici | 6 | 77 | 3 | C Garcia | 7 | 6 | |||||||||||||||||||||
A Rus | 1 | 65 | A Sasnovici | 6 | 65 | 4 | |||||||||||||||||||||
3 | C Garcia | 4 | 77 | 6 |
Secțiunea 4
Prima rundă | A doua rundă | A treia rundă | Sferturi de finală | ||||||||||||||||||||||||
LL | E Kalieva | 1 | 63 | ||||||||||||||||||||||||
WC | A Tomljanović | 63 | 4 | T Townsend | 6 | 77 | |||||||||||||||||||||
T Townsend | 77 | 6 | T Townsend | 5 | 6 | 4 | |||||||||||||||||||||
S Stephens | 7 | 6 | E Arango | 7 | 1 | 6 | |||||||||||||||||||||
Q | A Li | 5 | 4 | S Stephens | 1 | 2 | |||||||||||||||||||||
E Arango | 6 | 6 | E Arango | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
11 | A Potapova | 4 | 3 | E Arango | 3 | 4 | |||||||||||||||||||||
14 | M Sherif | 5 | 3 | 2 | M Sakkari | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
C Giorgi | 7 | 6 | C Giorgi | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
K Mladenovic | 0 | 0 | C Bucșa | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||||
C Bucșa | 6 | 6 | C Giorgi | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||||
S Hunter | 6 | 6 | 2 | M Sakkari | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
I Shymanovich | 3 | 4 | S Hunter | 2 | 4 | ||||||||||||||||||||||
2 | M Sakkari | 6 | 6 |
Calificări
Capi de serie
- Ann Li (calificată)
- Polina Kudermetova (runda unu)
- Sachia Vickery (rundă calificare, lucky loser)
- Elvina Kalieva (rundă calificare)
- Jana Fett (rundă calificare)
- Natalija Stevanović (rundă calificare)
- Carol Zhao (calificată)
- Anastasia Tikhonova (runda unu)
- Isabella Shinikova (runda unu)
- Katrina Scott (runda unu)
- Raveena Kingsley (rundă calificare)
- Grace Min (calificată)
- Maria Mateas (calificată)
- Asia Muhammad (calificată)
- Whitney Osuigwe (runda unu)
- María Herazo González (runda unu)
Jucătoare calificate
- Ann Li
- Asia Muhammad
- Ena Shibahara
- Demi Schuurs
- Grace Min
- Maria Mateas
- Carol Zhao
- Ana Sofía Sánchez
Lucky loser
- Sachia Vickery
- Elvina Kalieva
Rezultate calificări
Prima calificare
Runda unu | Rundă calificare | ||||||||||||
1 | Ann Li | 6 | 6 | ||||||||||
Jessica Failla | 1 | 1 | |||||||||||
1 | Ann Li | w/o | |||||||||||
Monica Niculescu | |||||||||||||
Monica Niculescu | 78 | 6 | |||||||||||
10 | Katrina Scott | 66 | 1 |
A doua calificare
Runda unu | Rundă calificare | ||||||||||||
2 | Polina Kudermetova | 1 | 3 | ||||||||||
Varvara Lepchenko | 6 | 6 | |||||||||||
Varvara Lepchenko | 1 | 6 | 5 | ||||||||||
14 | Asia Muhammad | 6 | 3 | 7 | |||||||||
Victoria Rodríguez | 4 | 6 | 5 | ||||||||||
14 | Asia Muhammad | 6 | 3 | 7 |
A treia calificare
Runda unu | Rundă calificare | ||||||||||||
3 | Sachia Vickery | 6 | 3 | 6 | |||||||||
Alana Smith | 2 | 6 | 2 | ||||||||||
3 | Sachia Vickery | 2 | 3 | ||||||||||
Ena Shibahara | 6 | 6 | |||||||||||
Ena Shibahara | 6 | 6 | |||||||||||
15 | Whitney Osuigwe | 1 | 3 |
A patra calificare
Runda unu | Rundă calificare | ||||||||||||
4 | Elvina Kalieva | 7 | 77 | ||||||||||
Alexa Guarachi | 5 | 63 | |||||||||||
4 | Elvina Kalieva | 1 | 3 | ||||||||||
Demi Schuurs | 6 | 6 | |||||||||||
Demi Schuurs | 6 | 6 | |||||||||||
9 | Isabella Shinikova | 4 | 2 |
A cincea calificare
Runda unu | Rundă calificare | ||||||||||||
5 | Jana Fett | 6 | 6 | ||||||||||
Ulrikke Eikeri | 3 | 3 | |||||||||||
5 | Jana Fett | 4 | 1 | ||||||||||
12 | Grace Min | 6 | 6 | ||||||||||
Nicole Melichar-Martinez | 1 | 6 | 63 | ||||||||||
12 | Grace Min | 6 | 2 | 77 |
A șasea calificare
Runda unu | Rundă calificare | ||||||||||||
6 | Natalija Stevanović | 6 | 7 | ||||||||||
Sofia Sewing | 2 | 5 | |||||||||||
6 | Natalija Stevanović | 3 | 5 | ||||||||||
13 | Maria Mateas | 6 | 7 | ||||||||||
María Fernanda Navarro Oliva | 1 | 2 | |||||||||||
13 | Maria Mateas | 6 | 6 |
A șaptea calificare
Runda unu | Rundă calificare | ||||||||||||
7 | Carol Zhao | 6 | 6 | ||||||||||
Ellen Perez | 4 | 4 | |||||||||||
7 | Carol Zhao | 7 | 6 | ||||||||||
11 | Raveena Kingsley | 5 | 3 | ||||||||||
Alt | Oksana Kalashnikova | 4 | 4 | ||||||||||
11 | Raveena Kingsley | 6 | 6 |
A opta calificare
Runda unu | Rundă calificare | ||||||||||||
8 | Anastasia Tikhonova | 4 | 6 | 5 | |||||||||
Veronika Miroshnichenko | 6 | 4 | 7 | ||||||||||
Veronika Miroshnichenko | 62 | 2 | |||||||||||
Ana Sofía Sánchez | 77 | 6 | |||||||||||
Ana Sofía Sánchez | 5 | 77 | 6 | ||||||||||
16 | María Herazo González | 7 | 62 | 1 |
Alte informații
Wildcard
Retrageri
- Bianca Andreescu → înlocuită de Hailey Baptiste
- Paula Badosa → înlocuită de Yanina Wickmayer
- Marie Bouzková → înlocuită de Emiliana Arango
- Jennifer Brady → înlocuită de Louisa Chirico
- Elisabetta Cocciaretto → înlocuită de Storm Hunter
- Coco Gauff → înlocuită de Sofia Kenin
- Daria Kasatkina → înlocuită de Robin Montgomery
- Petra Kvitová → înlocuită de Iryna Shymanovich
- Rebeka Masarova → înlocuită de Kristina Mladenovic
- Jessica Pegula → înlocuită de Caroline Dolehide
- Bernarda Pera → înlocuită de Renata Zarazúa
- Elena Rîbakina → înlocuită de Taylor Townsend
- Iga Świątek → înlocuită de Daiana Iastremska
Note
- ^ „Pegula wins Guadalajara for first WTA 1000 title of career”. wtatennis.com. .
Legături externe
- Tabloul principal
- Calificări
|