Filip Benković (n. , Zagreb, Croația) este un fotbalist croat, care joacă pe post de fundaș la Udinese în Serie A. Pe plan internațional, are prezențe la națională pentru Croația U-17⁠(d), Croația U-19⁠(d), Croația U-21⁠(d) și Croația.[3]

Primii ani

Benković s-a alăturat Academiei Dinamo Zagreb în 2008.

Cariera pe echipe

Dinamo Zagreb

Benkovic jucând pentru Dinamo Zagreb împotriva lui Red Bull Salzburg în Liga Campionilor UEFA

Sezonul 2015-2016

La 19 iulie 2015, Benkovic și-a făcut debutul pentru Dinamo Zagreb într-o remiză scor 1-1 cu Osijek.[4] La 22 iulie, Benkovic și-a făcut debutul european cu o victorie scor 3-0 cu Fola Esch în returul celei de-al treilea tur preliminar al Ligii Campionilor UEFA; jucând douăsprezece minute după ce a intrat de pe bancă din postura de rezervă în minutul 78.[5] El a continuat să joace în 18 meciuri pentru club în sezonul 2015-2016.[6]

Sezonul 2016-2017

La 29 iulie 2016, în meciul de campionat cu Slaven Belupo, după ce Dinamo conducea cu scorul de 0-1 în minutul 92, Benković a înscris un gol egalizator în minutul 94, ducând scorul la 1-1.[7] Pe 10 august, Benković a jucat 90 de minute în victoria cu Hajduk Split, obținută în deplasare, scor 4-0.[8][9] Pe 23 septembrie, Benkovic a marcat golful victoriei într-o partidă cu Lokomotiva, scor 1-0.[10] În pauza sezonului 2016-2017, Benkovic a suferit o accidentare care l-ar făcut să piardă majoritatea sezonului.[11][12]

Sezonul 2017-2018

La 15 iulie 2017, Benković a marcat într-o victorie scor 2-0 împotriva lui Istra 1961.[13] La 9 septembrie, Benković a marcat în victoria scor 3-2 cu Rudeš.[14] Pe 21 octombrie, Benković a înscris într-o remiză, scor 2-2 cu Hajduk Split.[15] La 4 mai 2018, Benković a înscris golul egalizator în ultimul minut într-un meci terminat la egalitate, scor 2-2 cu Slaven Belupo.[16] La 23 mai, Benković a intrat pe teren în minutul 90 al finalei Cupei Croației, în care Dinamo a câștigat cu 1-0.[17]

Leicester City

La 9 august 2018, Leicester City a confirmat pe site-ul oficial că Benković a semnat cu clubul un contract pe cinci ani, pentru o sumă de transfer care se învârtea în jurul valorii de 13 milioane de lire sterline.[3][18][19][20]

Celtic (împrumut)

La 31 august 2018, Benković a fost împrumutat la Celtic pentru un sezon.[21] La 14 septembrie 2018, Benković a debutat în remiza albă cu St Mirren, jucând 60 de minute.[22] Benković a marcat primul său gol pentru Celtic într-o victorie categorică obținută în fața lui Heart of Midlothian pe 3 noiembrie 2018, scor 5-0.[23]

2. ^ a b Filip Benkovic, Transfermarkt, accesat în
  3. ^ a b „Filip Benković Signs For Leicester City On A Five-Year Deal”. Leicester City FC. Accesat în .
  4. ^ „Osijek – Dinamo 1:1”. Hrvatski Telekom Prva liga (în croată). . Accesat în .
  5. ^ „UEFA Champions League – Fola-Dinamo Zagreb”. UEFA.com. Accesat în .
  6. ^ „Croatia – F. Benković – Profile with news, career statistics and history”. Soccerway. Accesat în .
  7. ^ „Remi Dinama i Slaven Belupa”. Hrvatski Telekom Prva liga (în croată). . Accesat în .
  8. ^ „Slavlje Dinama nad Hajdukom”. Hrvatski Telekom Prva liga (în croată). . Accesat în .
  9. ^ „Katastrofa Hajduka: Dinamo nanio 'bijelima' najteži poraz na Poljudu”. Gol.hr (în croată). Accesat în .
  10. ^ „Dinamo svladao Lokomotivu”. Hrvatski Telekom Prva liga (în croată). . Accesat în .
  11. ^ „Filip Benković misteriozna ozljeda” (în croată). Goal.com. . Accesat în .
  12. ^ „DOGODILA SE STRAŠNA POGREŠKA U DINAMU Alarm na Maksimiru zbog misteriozne ozljede: Mladoj zvijezdi prijeti naprasni kraj sezone!?”. Sportske Novosti. . Accesat în .
  13. ^ „Dinamo – Istra 1961 2:0”. Hrvatski Telekom Prva liga (în croată). . Accesat în .
  14. ^ „Dinamo – Rudeš 3:2”. Hrvatski Telekom Prva liga (în croată). . Accesat în .
  15. ^ „Hajduk – Dinamo 2:2”. Hrvatski Telekom Prva liga (în croată). . Accesat în .
  16. ^ „Slaven Belupo – Dinamo 2:2”. Hrvatski Telekom Prva liga (în croată). . Accesat în .
  17. ^ „Dinamo – Hajduk 1:0 – Hrvatski nogometni savez” (în croată). Hrvatski Nogonetmi Savez (Croatian Football Association). . Accesat în .
  18. ^ „Leicester City agree Caglar Soyuncu deal and sign Filip Benkovic for undisclosed fee”. BBC Sport. . Accesat în .
  19. ^ „Leicester finalise £13m Filip Benkovic signing from Dinamo Zagreb”. Sky Sports. . Accesat în .
  20. ^ „Benković za 15 milijuna eura u Leicesteru: Dat ću svoje srce klubu”. Večernji (în croată). Publitzer. . Accesat în .
  21. ^ „Filip Benkovic joins Celtic on a season-long loan”. Celtic FC. . Accesat în .
  22. ^ „St Mirren 0–0 Celtic”. BBC Sport. . Accesat în .
  23. ^ „Celtic 5–0 Hearts: Reigning champions outclass leaders Hearts with thumping win”. BBC Sport. . Accesat în .
  24. ^ „Celtic secured an eighth consecutive title in style with a convincing win away to wasteful Aberdeen”. BBC Sport. Accesat în .