Wysszaja liga (1992)
Rozgrywki rosyjskiej pierwszej ligi w sezonie 1992 były pierwszymi w historii rosyjskiej pierwszej ligi. Rozpoczęły się w marcu 1992 roku, zakończyły się natomiast w listopadzie 1992 roku. W rozgrywkach wzięło udział dwadzieścia drużyn, podzielonych na dwie grupy. Cztery najlepsze drużyny z każdej grupy utworzyły Grupę Mistrzowską, a pozostałe Grupę Spadkową. Po sezonie ligę zmniejszono do osiemnastu drużyn. Mistrzowski tytuł wywalczyła drużyna Spartaka Moskwa. Królem strzelców ligi został Jurij Matwiejew z Urałmaszu Jekaterynburg, który zdobył 20 goli.
Drużyny
Rozmieszczenie drużyn Premier Ligi (niebieski - grupa A, czerwony - grupa B)
Grupa A
Drużyna | Miasto | Stadion | Pojemność |
---|---|---|---|
CSKA !CSKA | Moskwa | Łużniki | 84,745 |
Dinamo M. !Dinamo | Moskwa | Stadion Dinamo | 36,540 |
Dinamo S. !Dinamo | Stawropol | Stadion Dinamo | 16,000 |
Tiumeń !Dinamo-Gazowik | Tiumeń | Stadion Tiumeń | 12,500 |
Fakieł !Fakieł | Woroneż | Stadion Centralny Profsojuzow | 24,000 |
Lokomotiw !Lokomotiw | Moskwa | Stadion Lokomotiwu | 28,800 |
Okiean !Okiean | Nachodka | Stadion Wodnik | 17,000 |
Spartak !Spartak | Władykaukaz | Republikański Stadion Spartak | 32,464 |
Tekstilszczik !Tiekstilszczik | Kamyszyn | Stadion Tiekstilszczik | 10,000 |
Urałmasz !Urałmasz | Jekaterynburg | Stadion Urałmasz | 13,000 |
Grupa B
Drużyna | Miasto | Stadion | Pojemność |
---|---|---|---|
Asmarał !Asmarał | Moskwa | Stadion Moskwicz | 12,000 |
Krylja Sowietow !Krylja Sowietow | Samara | Stadion Mietałłurg | 33,220 |
Kubań !Kubań | Krasnodar | Stadion Kubań | 32,000 |
Lokomotiw Niżny Nowogród !Lokomotiw | Niżny Nowogród | Stadion Lokomotiw | 17,765 |
Rostów !Rostsielmasz | Rostów nad Donem | Stadion Olimp-2 | 17,000 |
Rotor !Rotor | Wołgograd | Stadion Centralny | 38,000 |
Spartak Moskwa !Spartak | Moskwa | Łużniki | 84,745 |
Szynnik !Szynnik | Jarosław | Stadion Szynnik | 23,012 |
Torpedo !Torpedo | Moskwa | Łużniki | 84,745 |
Zenit !Zenit Petersburg | Petersburg | Stadion Pietrowski | 21,745 |
Tabela
Grupa A
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dinamo Moskwa | 18 | 10 | 4 | 4 | 35 | 16 | +19 | 24 | Grupa mistrzowska |
2 | Lokomotiw Moskwa | 18 | 9 | 6 | 3 | 23 | 14 | +9 | 24 | |
3 | Spartak Władykaukaz | 18 | 9 | 5 | 4 | 31 | 18 | +13 | 23 | |
4 | CSKA Moskwa | 18 | 9 | 5 | 4 | 29 | 20 | +9 | 23 | |
5 | Tiekstilszczik | 18 | 8 | 5 | 5 | 20 | 17 | +3 | 21 | Grupa spadkowa |
6 | Urałmasz Jekaterynburg | 18 | 8 | 3 | 7 | 28 | 29 | −1 | 19 | |
7 | Okiean | 18 | 7 | 4 | 7 | 24 | 25 | −1 | 18 | |
8 | Fakieł Woroneż | 18 | 4 | 6 | 8 | 10 | 19 | −9 | 14 | |
9 | Dinamo Stawropol | 18 | 4 | 1 | 13 | 14 | 31 | −17 | 9 | |
10 | Dinamo-Gazowik Tiumeń | 18 | 2 | 1 | 15 | 11 | 36 | −25 | 5 |
Grupa B
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spartak Moskwa | 18 | 11 | 6 | 1 | 35 | 9 | +26 | 28 | Grupa mistrzowska |
2 | Asmarał | 18 | 11 | 4 | 3 | 34 | 21 | +13 | 26 | |
3 | Lokomotiw Niżny Nowogród | 18 | 7 | 9 | 2 | 16 | 11 | +5 | 23 | |
4 | Rostselmasz | 18 | 7 | 6 | 5 | 20 | 17 | +3 | 20 | |
5 | Krylia Sowietow Samara | 18 | 5 | 8 | 5 | 12 | 19 | −7 | 18 | Grupa spadkowa |
6 | Torpedo Moskwa | 18 | 7 | 3 | 8 | 20 | 20 | 0 | 17 | |
7 | Rotor Wołgograd | 18 | 6 | 4 | 8 | 23 | 19 | +4 | 16 | |
8 | Zenit Petersburg | 18 | 4 | 6 | 8 | 21 | 35 | −14 | 14 | |
9 | Kubań Krasnodar | 18 | 3 | 6 | 9 | 19 | 30 | −11 | 12 | |
10 | Szynnik Jarosław | 18 | 1 | 4 | 13 | 11 | 30 | −19 | 6 |
Źródło: rsssf.com (ang.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. różnica zdobytych bramek; 3. większa liczba zdobytych bramek.
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. różnica zdobytych bramek; 3. większa liczba zdobytych bramek.
Grupa mistrzowska
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spartak Moskwa | 14 | 10 | 4 | 0 | 36 | 12 | +24 | 24 | Liga Mistrzów UEFA • 1/16 finału |
2 | Spartak Władykaukaz | 14 | 7 | 3 | 4 | 26 | 20 | +6 | 17 | Puchar UEFA • 1/32 finału |
3 | Dinamo Moskwa | 14 | 6 | 4 | 4 | 26 | 21 | +5 | 16 | |
4 | Lokomotiw Moskwa | 13 | 5 | 4 | 4 | 14 | 15 | −1 | 14 | |
5 | CSKA Moskwa | 14 | 5 | 4 | 5 | 25 | 19 | +6 | 14 | |
6 | Lokomotiw Niżny Nowogród | 14 | 2 | 7 | 5 | 10 | 18 | −8 | 11 | |
7 | Asmarał | 14 | 3 | 3 | 8 | 17 | 36 | −19 | 9 | |
8 | Rostselmasz | 14 | 1 | 4 | 9 | 3 | 16 | −13 | 6 |
Grupa spadkowa
Lp. | Drużyna | M | Z | R | P | Bramki | Różn. | Pkt | Uwagi | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9 | Urałmasz Jekaterynburg | 22 | 12 | 6 | 4 | 40 | 21 | +19 | 30 | |
10 | Tiekstilszczik | 22 | 12 | 4 | 6 | 23 | 13 | +10 | 28 | |
11 | Torpedo Moskwa | 22 | 12 | 4 | 6 | 27 | 17 | +10 | 28 | Puchar Zdobywców Pucharów • 1/16 finału |
12 | Rotor Wołgograd | 22 | 11 | 4 | 7 | 35 | 22 | +13 | 26 | |
13 | Okiean | 22 | 10 | 5 | 7 | 26 | 26 | 0 | 25 | |
14 | Krylia Sowietow Samara | 22 | 9 | 7 | 6 | 22 | 16 | +6 | 25 | |
15 | Dinamo Stawropol | 22 | 10 | 4 | 8 | 27 | 23 | +4 | 24 | |
16 | Zenit Petersburg | 22 | 9 | 6 | 7 | 30 | 25 | +5 | 24 | Spadek do Pierwszej Dywizji |
17 | Fakieł Woroneż | 22 | 9 | 4 | 9 | 25 | 19 | +6 | 22 | |
18 | Kubań Krasnodar | 22 | 4 | 6 | 12 | 16 | 35 | −19 | 14 | |
19 | Szynnik Jarosław | 22 | 3 | 5 | 14 | 19 | 34 | −15 | 11 | |
20 | Dinamo-Gazowik Tiumeń | 22 | 3 | 1 | 18 | 16 | 49 | −33 | 7 |
Źródło: rsssf.com (ang.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. różnica zdobytych bramek; 3. większa liczba zdobytych bramek.
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. różnica zdobytych bramek; 3. większa liczba zdobytych bramek.
Najlepsi strzelcy
źródło: rsssf.com (ang.)
- 20 goli
- 16 goli
- Oleg Garin (Okiean)
- Vəli Qasımov (Dinamo M.)
- 13 goli
- Władimir Kulik (Zenit Petersburg)
- Kiriłł Rybakow (Asmarał)
- 12 goli
- Dmitrij Radczenko (Spartak M.)
- Nazim Süleymanov (Spartak W.)
- 10 goli
- Rustam Fachrudinow (Krylja Sowietow)
- Aleksandr Griszyn (CSKA)
- Giennadij Griszyn (Torpedo)
- Igor Lediachow (Spartak M.)
- Oleg Wierietiennikow (Rotor)
Wyróżnienia
33 najlepszych piłkarzy ligi za sezon 1992:
- Bramkarze
- Stanisław Czerczesow (Spartak M.)
- Dmitrij Charin (CSKA)
- Siergiej Owczinnikow (Lokomotiw M.)
- Prawi obrońcy
- Dmitrij Chlestow (Spartak M.)
- Hakim Fuzajlow (Lokomotiw M.)
- Aleksiej Guszczyn (CSKA)
- Prawi-środkowi obrońcy
- Igor Sklarow (Dinamo M.)
- Andriej Czernyszow (Spartak M.)
- Siergiej Podpały (Lokomotiw M.)
- Lewi-środkowi obrońcy
- Wiktor Onopko (Spartak M.)
- Kachaber Cchadadze (Dinamo M.)
- Siergiej Fokin (CSKA)
- Lewi obrońcy
- Siergiej Kołotowkin (CSKA)
- Andriej Afanasjew (Torpedo)
- Andriej Iwanow (Spartak M.)
- Prawi pomocnicy
- Walerij Karpin (Spartak M.)
- Igor Simutienkow (Dinamo M.)
- Dmitrij Czeryszew (Lokomotiw N.N.)
- Prawi-środkowi pomocnicy
- Andriej Piatnicki (Spartak M.)
- Omari Tetradze (Dinamo M.)
- Mirjalol Qosimov (Spartak W.)
- Lewi-środkowi pomocnicy
- Igor Lediachow (Spartak M.)
- Andriej Kobielew (Dinamo M.)
- Bachwa Tiediejew (Spartak W.)
- Lewi pomocnicy
- Dmitrij Popow (Spartak M.)
- Jurij Kalitwincew (Dinamo M.)
- Nazim Süleymanov (Spartak W.)
- Prawi napastnicy
- Dmitrij Radczenko (Spartak M.)
- Jurij Matwiejew (Urałmasz)
- Oleg Garin (Okiean)
- Lewi napastnicy
- Vəli Qasımov (Dinamo M.)
- Ilszat Fajzulin (CSKA)
- / Vladimir Niederhaus (Rotor)
Zobacz też
- Puchar Rosji w piłce nożnej (1992)
- Puchar Rosji w piłce nożnej (1992/1993)
Bibliografia
- Russia 1992 - RSSSF (ang.)
Linki zewnętrzne
- Rosyjski Związek Piłki Nożnej (ros.)
- p
- d
- e
Mistrzostwa Rosji w piłce nożnej
Sezony |
| ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kluby w sezonie 2024/2025 |
| ||||||||
Byłe kluby ligi |
| ||||||||
Zwycięzcy |
| ||||||||
Derby |
|