Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1982
Igrzyska Wspólnoty Narodów 1982 Brisbane | |||
| |||
Miejsce | QE II Stadium | ||
---|---|---|---|
Data | 3–9 października 1982 | ||
Liczba konkurencji | 39 | ||
Liczba zawodników | 516 |
Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1982 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane na QE II Stadium w Brisbane w Australii.
Rozegrano 23 konkurencje męskie i 16 kobiecych. Po raz pierwszy kobiety rywalizowały w biegu na 400 metrów przez płotki, a także w siedmioboju rozgrywanym zamiast pięcioboju.
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Allan Wells | 10,02w | Ben Johnson | 10,05w | Cameron Sharp | 10,07w |
Bieg na 200 m | Mike McFarlane Allan Wells | 20,43 | – | – | Cameron Sharp | 20,55 |
Bieg na 400 m | Bert Cameron | 45,89 | Rick Mitchell | 46,61 | Gary Minihan | 46,68 |
Bieg na 800 m | Peter Bourke | 1:45,18 | James Maina Boi | 1:45,45 | Chris McGeorge | 1:45,60 |
Bieg na 1500 m | Steve Cram | 3:42,37 | John Walker | 3:43,11 | Mike Boit | 3:43,33 |
Bieg na 5000 m | David Moorcroft | 13:33,00 | Nick Rose | 13:35,95 | Peter Koech | 13:36,95 |
Bieg na 10 000 m | Gidamis Shahanga | 28:10,15 | Zakariah Barie | 28:10,55 | Julian Goater | 28:16,11 |
Maraton | Robert de Castella | 2:09:18 | Juma Ikangaa | 2:09:30 | Mike Gratton | 2:12:06 |
Bieg na 110 m przez płotki | Mark McKoy | 13,37 | Mark Holtom | 13,43 | Don Wright | 13,58 |
Bieg na 400 m przez płotki | Garry Brown | 49,37 | Peter Rwamuhanda | 49,95 | Greg Rolle | 50,50 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Julius Korir | 8:23,94 | Graeme Fell | 8:26,64 | Greg Duhaime | 8:29,14 |
Sztafeta 4 × 100 m | Nigeria Lawrence Adegbehingbe Iziaq Adeyanju Samson Oyeledunp Ikpoto Eseme | 39,15 | Kanada Ben Johnson Tony Sharpe Desai Williams Mark McKoy | 39,30 | Szkocja Gus McCuaig Allan Wells Cameron Sharp Drew McMaster | 39,33 |
Sztafeta 4 × 400 m | Anglia Steve Scutt Garry Cook Todd Bennett Phil Brown | 3:05,45 | Australia Gary Minihan John Fleming Greg Parker Rick Mitchell | 3:05,82 | Kenia Elisha Bitok Juma Ndiwa John Anzrah James Maina Boi | 3:06,33 |
Chód na 30 km | Steve Barry | 2:10:16 | Marcel Jobin | 2:12:24 | Guillaume Leblanc | 2:14:56 |
Skok wzwyż | Milton Ottey | 2,31 | Steve Wray | 2,31 | Clarence Saunders | 2,19 |
Skok o tyczce | Ray Boyd | 5,20 | Jeff Gutteridge | 5,20 | Graham Eggleton | 5,20 |
Skok w dal | Gary Honey | 8,13 | Steve Hanna | 7,79 | Steve Walsh | 7,75 |
Trójskok | Keith Connor | 17,81w | Ken Lorraway | 17,54w | Aston Moore | 16,76 |
Pchnięcie kulą | Bruno Pauletto | 19,55 | Mike Winch | 19,36 | Luby Chambul | 17,46 |
Rzut dyskiem | Bradley Cooper | 64,04 | Robert Gray | 60,66 | Bishop Dolegiewicz | 60,34 |
Rzut młotem | Robert Weir | 75,08 | Martin Girvan | 73,62 | Chris Black | 69,84 |
Rzut oszczepem | Mike O’Rourke | 89,48 | Laslo Babits | 84,88 | Zakayo Malekwa | 80,22 |
Dziesięciobój | Daley Thompson | 8410 pkt | Dave Steen | 8004 pkt | Fidelis Obikwu | 7726 pkt |
Kobiety
Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Angella Taylor | 11,00 | Merlene Ottey | 11,03 | Coleen Pekin | 11,24 |
Bieg na 200 m | Merlene Ottey | 22,19w | Kathy Smallwood | 22,21w | Angella Taylor | 22,48w |
Bieg na 400 m | Raelene Boyle | 51,26 | Michelle Scutt | 51,97 | Joslyn Hoyte-Smith | 53,06 |
Bieg na 800 m | Kirsty McDermott | 2:01,31 | Anne Clarkson | 2:01,52 | Heather Barralet | 2:01,70 |
Bieg na 1500 m | Christina Boxer | 4:08,28 | Gillian Dainty | 4:10,80 | Lorraine Moller | 4:12,67 |
Bieg na 3000 m | Anne Audain | 8:45,53 | Wendy Smith | 8:48,47 | Lorraine Moller | 8:55,76 |
Bieg na 100 m przez płotki | Shirley Strong | 12,78w | Lorna Boothe | 12,90w | Sue Kameli | 13,10w |
Bieg na 400 m przez płotki | Debbie Flintoff | 55,89 | Ruth Kyalisima | 57,10 | Yvette Wray | 57,17 |
Sztafeta 4 × 100 m | Anglia Wendy Hoyte Kathy Smallwood Beverley Callender Sonia Lannaman | 43,15 | Kanada Angela Bailey Marita Payne Angella Taylor Molly Killingbeck | 43,66 | Jamajka Leleith Hodges Merlene Ottey Cathy Rattray Grace Jackson | 43,69 |
Sztafeta 4 × 400 m | Kanada Charmaine Crooks Jillian Richardson Molly Killingbeck Angella Taylor | 3:27,70 | Australia Leann Evans Denise Boyd Debbie Flintoff Raelene Boyle | 3:27,72 | Szkocja Sandra Whittaker Anne Clarkson Angela Bridgeman Linsey MacDonald | 3:32,92 |
Skok wzwyż | Debbie Brill | 1,88 | Christine Stanton | 1,88 | Barbara Simmonds | 1,83 |
Skok w dal | Shonel Ferguson | 6,91w | Robyn Strong | 6,88w | Beverly Kinch | 6,78 |
Pchnięcie kulą | Judy Oakes | 17,92 | Gael Mulhall | 17,68 | Rose Hauch | 16,71 |
Rzut dyskiem | Meg Ritchie | 62,97 | Gael Mulhall | 58,64 | Lynda Whiteley | 54,78 |
Rzut oszczepem | Sue Howland | 64,46 | Petra Rivers | 62,28 | Fatima Whitbread | 58,86 |
Siedmiobój | Glynis Nunn | 6282 pkt | Judy Livermore | 6214 pkt | Jill Ross-Giffen | 5971 pkt |
Tabela medalowa
Poz. | Państwo | Łącznie | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Anglia | 12 | 10 | 12 | 32 |
2. | Australia | 9 | 9 | 4 | 22 |
3. | Kanada | 6 | 7 | 8 | 21 |
4. | Szkocja | 3 | 1 | 6 | 10 |
5. | Bahamy | 2 | 2 | 1 | 5 |
6. | Nowa Zelandia | 2 | 1 | 3 | 6 |
7. | Jamajka | 2 | 1 | 1 | 4 |
8. | Walia | 2 | 1 | 0 | 3 |
9. | Tanzania | 1 | 2 | 1 | 4 |
10. | Kenia | 1 | 1 | 3 | 4 |
11. | Nigeria | 1 | 0 | 0 | 1 |
12. | Uganda | 0 | 2 | 0 | 2 |
13. | Irlandia Północna | 0 | 1 | 0 | 1 |
14. | Bermudy | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bibliografia
- Commonwealth Games Medallists – Athletics (Men) [online], GBRAthletics [dostęp 2020-09-15] (ang.).
- Commonwealth Games Medallists – Athletics (Women) [online], GBRAthletics [dostęp 2020-09-15] (ang.).
- p
- d
- e