Ungdoms-VM i friidrett 2015
Ungdoms-VM i friidrett 2015 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Det internasjonale friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Cali | ||
Vertsland | Colombia | ||
Arena(er) | Estadio Olímpico Pascual Guerrero | ||
Dato | 15.-19. juli 2015 | ||
Utgavenummer | 9 | ||
Øvelser | 40 | ||
Nettsted | Offisielt nettsted | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
Donetsk 2013 – Nairobi 2017 |
Ungdoms-VM i friidrett 2017 var den niende utgaven av U18-VM i friidrett og ble arrangert fra 15. til 19. juli 2015 i Estadio Olímpico Pascual Guerrero i Cali i Colombia.[1][2] Ettersom mesterskapet er til for utøvere som er 16 eller 17 år i løpet av inneværende år, var dette mesterskapet for utøvere født i 1998 eller 1999.
Medaljevinnere
Gutter
Løps- og landeveisøvelser
Event | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter detaljer | Abdul Hakim Sani Brown Japan Japan | 10.28 CR | Derick Silva Brasil Brasil | 10.49 | Rechmial Miller Storbritannia Storbritannia | 10.59 |
200 meter detaljer | Abdul Hakim Sani Brown Japan Japan | 20.34 CR | Kyle Appel Sør-Afrika | 20.57 PB | Josephus Lyles USA USA | 20.74 PB |
400 meter detaljer | Christopher Taylor Jamaica Jamaica | 45.27 WYL | Josephus Lyles USA USA | 45.46 PB | Keshun Reed USA USA | 45.96 |
800 meter detaljer | Willy Kiplimo Tarbei Kenya Kenya | 1:45.58 | Kipyegon Bett Kenya Kenya | 1:45.86 | Luis Fernando Pires Brasil Brasil | 1:48.61 PB |
1500 meter detaljer | Kumari Taki Kenya Kenya | 3:36.38 CR | Mulugeta Assefa Etiopia Etiopia | 3:41.10 PB | Lawi Kosgei Kenya Kenya | 3:41.43 |
3000 meter detaljer | Richard Yator Kimunyan Kenya Kenya | 7:54.45 | Davis Kiplangat Kenya Kenya | 7:54.52 | Tefera Mosisa Etiopia Etiopia | 7:55.04 PB |
110 meter hekk detaljer | Mattéo Ngo Frankrike Frankrike | 13.53 PB | Joseph Daniels Canada Canada | 13.54 | Isaiah Lucas USA USA | 13.54 |
400 meter hekk detaljer | Norman Grimes USA USA | 49.11 WYL | Ryusei Fujii Japan Japan | 50.33 PB | Masaki Toyoda Japan Japan | 50.53 PB |
2000 meter hinder detaljer | Vincent Kipyegon Ruto Kenya Kenya | 5:27.58 | Wogene Sebisibe Etiopia Etiopia | 5:29.41 PB | Geofrey Rotich Kenya Kenya | 5:30.16 PB |
10 000 meter kappgang detaljer | Sergey Shirobokov Russland Russland | 42.24.41 | Zhang Jun Kina Kina | 42.33.68 PB | Federico Gonzalez Mexico Mexico | 42.54.55 |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høydehopp detaljer | Stefano Sottile Italia Italia | 2.20 WYL | Dmytro Nikitin Ukraina Ukraina | 2.18 PB | Darius Carbin USA USA | 2.16 PB |
Lengdehopp detaljer | Maykel Massó Cuba Cuba | 8.05 CR | Darcy Roper Australia Australia | 8.01PB | Eberson Silva Brasil Brasil | 7.76 PB |
Tresteg detaljer | Cristian Atanay Nápoles Cuba Cuba | 16.13 | Du Mingze Kina Kina | 16.02 PB | Julio César Carbonell Cuba Cuba | 15.70 |
Kulestøt detaljer | Adrian Piperi USA USA | 22.00 WYL | Szymon Mazur Polen Polen | 21.77 PB | Wictor Petersson Sverige Sverige | 21.56 PB |
Diskoskast detaljer | Werner Visser Sør-Afrika | 64.24 | Wang Yuhan Kina Kina | 60.33 PB | George Evans Storbritannia Storbritannia | 60.22 |
Sleggekast detaljer | Hlib Piskunov Ukraina Ukraina | 84.91 CR | Mykhailo Havryliuk Ukraina Ukraina | 78.93 PB | Ned Weatherly Australia Australia | 77.60 |
Spydkast detaljer | Paul Jacobus Botha Sør-Afrika | 78.49 PB | Niklas Kaul Tyskland | 78.05 | Vladislav Palyunin Usbekistan Usbekistan | 76.77 |
Stavsprang detaljer | Armand Duplantis Sverige Sverige | 5.30 CR | Vladyslav Malykhin Ukraina Ukraina | 5.30 CR | Emmanouil Karalis Hellas Hellas | 5.20 |
Mangekamp
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Tikamp detaljer | Niklas Kaul Tyskland | 8002 CR | Ludovic Besson Frankrike Frankrike | 7678 PB | Hans-Christian Hausenberg Estland Estland | 7657 |
Jenter
Løps- og landeveisøvelser
Event | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter detaljer | Candace Hill USA USA | 11.08 CR | Khalifa St.Fort Trinidad og Tobago | 11.19 PB | Jayla Kirkland USA USA | 11.41 PB |
200 meter detaljer | Candace Hill USA USA | 22.43 WYB | Lauren Rain Williams USA USA | 22.90 PB | Nicola De Bruyn Sør-Afrika | 23.38 PB |
400 meter detaljer | Salwa Eid Naser Bahrain | 51.50 WYL | Lynna Irby USA USA | 51.79 PB | Catherine Reid Storbritannia Storbritannia | 52.25 PB |
800 meter detaljer | Samantha Watson USA USA | 2:03.54 PB | Gadese Ejara Etiopia Etiopia | 2:03.67 PB | Marta Zenoni Italia Italia | 2:04.15 |
1500 meter detaljer | Bedatu Hirpa Etiopia Etiopia | 4:12.92 WYL | Dalila Abdulkadir Gosa Bahrain | 4:13.35 PB | Joyline Cherotich Kenya Kenya | 4:15.20 PB |
3000 meter detaljer | Shuru Bulo Etiopia Etiopia | 9:01.12 WYL | Emily Chebet Kipchumba Kenya Kenya | 9:02.92 PB | Sheila Chelangat Kenya Kenya | 9:04.54 PB |
100 meter hekk detaljer | Maribel Vanessa Caicedo Ecuador Ecuador | 13.04 PB | Brittley Humphrey USA USA | 13.22 PB | Sarah Koutouan Frankrike Frankrike | 13.29 |
400 meter hekk detaljer | Sydney McLaughlin USA USA | 55.94 CR | Xahria Santiago Canada Canada | 56.79 PB | Brandeé Johnson USA USA | 57.47 PB |
2000 meter hinder detaljer | Celliphine Chepteek Chespol Kenya Kenya | 6:17.15 PB | Sandrafelis Chebet Tuei Kenya Kenya | 6:19.61 | Agrie Belachew Etiopia Etiopia | 6:34.68 |
5 000 meter kappgang detaljer | Ma Zhenxia Kina Kina | 22:41.08 SB | Olga Eliseeva Russland Russland | 22:45.09 | Ayalnesh Dejene Etiopia Etiopia | 22:48.25 PB |
Tekniske øvelser
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Høydehopp detaljer | Michaela Hrubá Tsjekkia Tsjekkia | 1.90 | Ieva Turke Latvia Latvia | 1.82 PB | Lada Pejchalová Tsjekkia Tsjekkia | 1.82 |
Lengdehopp detaljer | Tara Davis USA USA | 6.41 PB | Kaiza Karlén Sverige Sverige | 6.24 PB | Maja Bedrac Slovenia | 6.22 |
Tresteg detaljer | Georgiana Iuliana Anitei Romania Romania | 13.49 WYL | Zeng Rui Kina Kina | 13.04 PB | Yanna Anay Armenteros Cuba Cuba | 13.04 |
Kulestøt detaljer | Julia Ritter Tyskland | 18.53 PB | Sophia Rivera USA USA | 17.93 | Kristina Rakocevic Montenegro Montenegro | 17.49 |
Diskoskast detaljer | Alexandra Emilianov Moldova Moldova | 52.78 PB | Kristina Rakocevic Montenegro Montenegro | 51.41 | Samantha Peace Australia Australia | 50.59 PB |
Sleggekast detaljer | Sofiya Palkina Russland Russland | 67.82 | Deniz Yaylaci Tyrkia Tyrkia | 67.01 PB | Shang Ningyu Kina Kina | 66.84 PB |
Spydkast detaljer | Hakura Kitaguchi Japan Japan | 60.35 PB | Stella Weinberg Norge Norge | 57.11 PB | Laine Donane Latvia Latvia | 56.15 |
Stavsprang detaljer | Elienor Werner Sverige Sverige | 4.26 WYL | Phillipa Hajdasz Australia Australia | 4.05 PB | ikke utdelt | |
Chen Qiaoling Kina Kina |
Mangekamp
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Sjukamp detaljer | Géraldine Ruckstuhl Sveits Sveits | 6037 CR | Sarah Lagger Østerrike Østerrike | 5992 | Alina Shukh Ukraina Ukraina | 5896 |
Medaljeoversikt
Vertsland
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | USA USA | 8 | 5 | 6 | 19 |
2 | Kenya Kenya | 5 | 4 | 4 | 13 |
3 | Japan Japan | 3 | 1 | 1 | 5 |
4 | Etiopia Etiopia | 2 | 3 | 3 | 8 |
5 | Sør-Afrika | 2 | 2 | 1 | 5 |
6 | Sverige Sverige | 2 | 1 | 1 | 4 |
7 | Tyskland | 2 | 1 | 0 | 3 |
Russland Russland | 2 | 1 | 0 | 3 | |
9 | Cuba Cuba | 2 | 0 | 2 | 4 |
10 | Kina Kina | 1 | 5 | 1 | 7 |
11 | Ukraina Ukraina | 1 | 3 | 1 | 5 |
12 | Frankrike Frankrike | 1 | 1 | 1 | 3 |
13 | Bahrain | 1 | 1 | 0 | 1 |
14 | Tsjekkia Tsjekkia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Italia Italia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
16 | Ecuador Ecuador | 1 | 0 | 0 | 1 |
Jamaica Jamaica | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Moldova Moldova | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Romania Romania | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Sveits Sveits | 1 | 0 | 0 | 1 | |
21 | Australia Australia | 0 | 2 | 2 | 4 |
22 | Canada Canada | 0 | 2 | 1 | 3 |
23 | Brasil Brasil | 0 | 1 | 2 | 3 |
24 | Latvia Latvia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Montenegro Montenegro | 0 | 1 | 1 | 2 | |
26 | Østerrike Østerrike | 0 | 1 | 0 | 1 |
Norge Norge | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Polen Polen | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Trinidad og Tobago | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tyrkia Tyrkia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
31 | Storbritannia Storbritannia | 0 | 0 | 3 | 3 |
32 | Estland Estland | 0 | 0 | 1 | 1 |
Hellas Hellas | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Mexico Mexico | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Slovenia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Usbekistan Usbekistan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
37 | Colombia Colombia | 0 | 0 | 0 | 0 |
Total | 39 | 40 | 38 | 117 |
Referanser
Eksterne lenker
- Offisielt nettsted
- Official 2015 World Youth Championships website at IAAF
- Official statistics handbook
Autoritetsdata