New Zealand under Paralympiske sommerleker 2016
New Zealand under de paralympiske leker | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
New Zealand under Paralympiske sommerleker 2016 i Rio de Janeiro | ||||||||||||
Deltakere: | 28 frodelt på 9 idretter og 62 øvelser[1] | |||||||||||
Flaggbærer | Holly Robinson (åpning)[2] | |||||||||||
Medaljer: Rang: 13[3] | Gull 9 | Sølv 5 | Bronse 7 | Totalt 21 | ||||||||
Paralympisk historie | ||||||||||||
Sommerleker | ||||||||||||
1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 | ||||||||||||
Vinterleker | ||||||||||||
1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022 |
New Zealand sendte 27 deltakere (og to ledsagere) til de paralympiske sommerleker 2016 i Rio de Janeiro. De newzealandske utøverne deltar i 6 forskjellige idretter. Yngste deltaker er Tupou Neiufi (15) og eldste deltaker er Chris Sharp (58).
Før lekene i Rio 2016 har New Zealand vunnet 168 medaljer (65 gull, 52 sølv og 51 bronse) fra de 22 sommer- og vinterlekene det har deltatt i siden 1966. 85 av disse medaljene har kommet i friidrett. Eve M. Rimmer har flest medaljer, med 8 gullmedaljer, 5 sølvmedaljer og 1 bronsemedalje 1968 til 1980.[4]
Medaljer
Rio 2016 | Gull | Sølv | Bronse | Totalt | Ref. |
---|---|---|---|---|---|
New Zealand | 9 | 5 | 7 | 21 | [1] |
Medaljevinnere (utvalg)
Medalje | Navn | Sport | Konkurranse | Dato |
---|---|---|---|---|
01 | Anna Grimaldi | Friidrett | Lengdehopp kvinner - T47 | 8. september |
01 | Mary Fisher | Svømming | 100 meter rygg kvinner - S11 | 9. september |
01 | Sophie Pascoe | Svømming | 100 meter rygg kvinner - S10 | 10. september |
02 | Sophie Pascoe | Svømming | 50 meter fri kvinner - S10 | 9. september |
02 | Liam Malone | Friidrett | 100 meter menn - T44 | 9. september |
03 | Rebecca Dubber | Svømming | 100 meter rygg kvinner - S7 | 8. september |
03 | Rory McSweeney | Friidrett | Spydkast menn - T44 | 9. september |
Deltakere
Friidrett
- Menn
Navn | Øvelse | Heat | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plass | Resultat | Plass | ||
Liam Malone | 100 m T44 | 10,90 | 1 Q | 11,02 | 02 |
200 m T44 | |||||
400 m T44 | |||||
William Stedman | 400 m T36 | ||||
800 m T36 | N/A | ||||
Jacob Phillips | 100 m T35 | 14,27 | 4 q | 14,14 | 8 |
200 m T35 | |||||
Rory McSweeney | Spydkast F44 | N/A | 54,99 m | 03 | |
William Stedman | Lengdehopp T36 | N/A |
- Kvinner
Navn | Øvelse | Heat | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plass | Resultat | Plass | ||
Anna Grimaldi | 100 m T47 | 12,88 | 4 q | ||
200 m T47 | |||||
Caitlin Dore | Spydkast F37 | N/A | 20,87 | 7 | |
Anna Grimaldi | Lengdehopp T47 | N/A | 5,62 | 01 | |
Jessica Hamill | Kulestøt F34 | N/A | |||
Holly Robinson | Spydkast F46 | N/A |
- Klassifisering
T (Track) brukes om løpsøvelser, F (Field) brukes om hopp og kast. Tallkoden viser hvilken type funksjonshemming utøveren har.
Kano
Navn | Øvelse | Heat | Semifinale | Finale | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plass | Tid | Plass | Tid | Plass | ||
Scott Martlew | Menn 200 m KL3 |
Sykling
- Menn
- Landevei
Navn | Øvelse | Finale | |
---|---|---|---|
Resultat | Plass | ||
Stephen Hills | Fellesstart T1/2 | ||
Tempo T1/2 | |||
Fraser Sharp | Fellesstart C1/2/3 | ||
Tempo C3 |
- Banesykling
Navn | Øvelse | Kval. | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plass | Resultat | Plass | ||
Byron Raubenheimer | 1000 m tempo C4/5 | N/A | 1:08,819 | 11 | |
Forfølgelsesritt C4 | 5:08,570 | 10 | Gikk ikke videre |
- Kvinner
- Landevei
Navn | Øvelse | Finale | |
---|---|---|---|
Resultat | Plass | ||
Amanda Cameron Hannah van Kampen (pilot) | Fellesstart B | ||
Temporitt B | |||
Emma Foy Laura Thompson (pilot) | Fellesstart B | ||
Temporitt B | |||
Kate Horan | Fellesstart C4/5 | ||
Temporitt C4 |
- Baneritt
Navn | Øvelse | Kval. | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plass | Resultat | Plass | ||
Amanda Cameron Hannah van Kampen (pilot) | 1000 m temporitt B | N/A | 1:11,737 | 6 | |
Forfølgelsesritt B | |||||
Emma Foy Laura Thompson (pilot) | 1000 m temporitt B | N/A | 1:10,187 | 4 | |
Individual pursuit B | |||||
Kate Horan | 500 m time trial C4/5 | N/A | 37,750 | 6 | |
Forfølgelsesritt C4 | 4:02.608 | 3 q | 4:04,437 | 4 |
Seiling
Navn | Øvelse | Race | Poeng | Plass | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | Tot | Net | |||
Richard Dodson Andrew May Chris Sharp | Three-person keelboat (Sonar) |
Skyting
Navn | Øvelse | Kval. | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Poeng | Plass | Poeng | Plass | ||
Jason Eales | 10 meter luftrifle liggende SH2 - R5 mix | 631,1 | 17. | Gikk ikke videre | |
Michael Johnson | 10 meter luftrifle stående SH2 - R4 mix | 633.4 | 4 Q | 142,4 | 5 |
10 meter luftrifle liggende SH2 - R5 mix | 625,9 | 31 | Gikk ikke videre | ||
Greg Reid | 10 meter luftrifle liggende SH1 - R3 mix | 632.5 | 7 Q | 103,7 | 7 |
50 meter luftrifle liggende SH1 - R6 mix |
Svømming
- Menn
Navn | Øvelse | Heat | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Tid | Plass | Tid | Plass | ||
Cameron Leslie | 200 m fri S5 | 2:52,21 | 5 Q | 2:52,10 | 8 |
50 m rygg S5 | |||||
150 m individuell medley SM4 | 2:29,36 | 1 Q | 2:23,12 WR | 01 | |
Hamish McLean | 50 m fri S6 | 34,81 | 19 | Did not advance | |
100 m fri S6 | |||||
400 m fri S6 | 5:22,88 | 6 Q | 5:30,63 | 7 | |
200 m individuell medley SM6 | 2:59,81 | 9 | Did not advance | ||
Jesse Reynolds | 400 m fri S9 | 4:35,04 | 10 | Did not advance | |
100 m rygg S9 | |||||
100 m butterfly S9 |
- Kvinner
Navn | Øvelse | Heat | Finale | ||
---|---|---|---|---|---|
Tid | Plass | Tid | Plass | ||
Rebecca Dubber | 100 m fri S7 | ||||
400 m fri S7 | |||||
100 m rygg S7 | 1:23,62 | 2 Q | 1:23,85 | 03 | |
Mary Fisher | 50 m fri S11 | 31,35 | 3 Q | 31,80 | 6 |
100 m fri S11 | |||||
400 m fri S11 | 5:33,64 | 4 Q | 5:28,28 | 4 | |
100 m rygg S11 | 1:18,68 PR | 1 Q | 1:17,96 WR | 01 | |
200 m individuell medley SM11 | |||||
Nikita Howarth | 100 m rygg S7 | 1:24,69 | 3 Q | 1:25,37 | 6 |
100 m breaststroke SB8 | |||||
50 m butterfly S7 | 35,40 | 1 Q | 35,97 | 03 | |
200 m individuell medley SM7 | 2:58,82 | 1 Q | 2:57,29 | 01 | |
Tupou Neiufi | 50 m fri S9 | 31,37 | 15 | Did not advance | |
100 m fri S9 | 1:11,21 | 22 | Did not advance | ||
100 m rygg S9 | |||||
Sophie Pascoe | 50 m fri S10 | 27,95 | 2 Q | 27,72 | 02 |
100 m fri S10 | 1:01,54 | 2 Q | 59,85 | 02 | |
100 m rygg S10 | 1:07,23 | 1 Q | 1:07,04 | 01 | |
100 m butterfly S10 | 1:04,37 PR | 1 Q | 1:02,65 PR | 01 | |
200 m individuell medley SM10 | 2:27,44 | 1 Q | 2:24,90 WR | 01 |
Referanser
- ^ a b New Zealand Arkivert 22. september 2016 hos Wayback Machine. hos rio2016.com
- ^ Full list of flag bearers for opening ceremony of Rio 2016 Paralympic Games Arkivert 15. september 2016 hos Wayback Machine. hos rio2016.com
- ^ Paralympic Medal Count Arkivert 8. september 2016 hos Wayback Machine. hos rio2016.com
- ^ IPC - New Zealand at the Paralympic Games Arkivert 8. desember 2019 hos Wayback Machine., besøkt 11. september 2016.
Eksterne lenker
- Rio 2016 - New Zealand Arkivert 22. september 2016 hos Wayback Machine.
- v
- d
- r
Nasjoner som deltok under Paralympiske sommerleker 2016 i Rio de Janeiro
- Algerie
- Angola
- Benin
- Botswana
- Burkina Faso
- Burundi
- DR Kongo
- Den sentralafrikanske republikk
- Egypt
- Elfenbenskysten
- Etiopia
- Gabon
- Gambia
- Ghana
- Guinea
- Guinea‑Bissau
- Kamerun
- Kapp Verde
- Kenya
- Komorene
- Kongo
- Lesotho
- Liberia
- Libya
- Madagaskar
- Mali
- Marokko
- Mauritius
- Mosambik
- Namibia
- Nigeria
- Rwanda
- São Tomé og Príncipe
- Senegal
- Seychellene
- Sierra Leone
- Somalia
- Sør-Afrika
- Tanzania
- Togo
- Tunisia
- Uganda
- Zimbabwe
- Afghanistan
- Bahrain
- Brunei
- De forente arabiske emirater
- Filippinene
- Hongkong
- India
- Indonesia
- Iran
- Irak
- Japan
- Jordan
- Kambodsja
- Kasakhstan
- Kina
- Kinesisk Taipei
- Kirgisistan
- Kuwait
- Laos
- Libanon
- Macau
- Malaysia
- Mongolia
- Myanmar
- Nepal
- Nord-Korea
- Oman
- Pakistan
- Palestina
- Qatar
- Saudi-Arabia
- Singapore
- Sri Lanka
- Syria
- Sør-Korea
- Tadsjikistan
- Thailand
- Turkmenistan
- Usbekistan
- Vietnam
- Armenia
- Aserbajdsjan
- Belarus
- Belgia
- Bosnia-Hercegovina
- Bulgaria
- Danmark
- Estland
- Finland
- Frankrike
- Færøyene
- Georgia
- Hellas
- Irland
- Island
- Israel
- Italia
- Kroatia
- Kypros
- Latvia
- Litauen
- Makedonia
- Malta
- Moldova
- Montenegro
- Nederland
- Norge
- Polen
- Portugal
- Romania
Russland- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Spania
- Storbritannia
- Sverige
- Sveits
- Tsjekkia
- Tyrkia
- Tyskland
- Ukraina
- Ungarn
- Østerrike
- Australia
- Fiji
- New Zealand
- Papua Ny-Guinea
- Samoa
- Tonga
- Uavhengige deltakere
Autoritetsdata