Liste over medaljevinnere i hurtigløp på skøyter under Vinteruniversiaden
Liste over medaljevinnere i hurtigløp på skøyter under Vinteruniversiaden omfatter alle medaljevinnere i alle utgavene av hurtigløp på skøyter som er blitt inkludert som en arrangørvalgt idrett i Vinteruniversiaden som organiseres av Fédération Internationale du Sport Universitaire (FISU). Hurtigløp på skøyter kom først med under Vinteruniversiaden 1968 i Innsbruck, Østerrike. Den gang var det kun for menn, men fra 1970 i Rovaniemi, Finland var også kvinnene inkludert i vinteruniversiaden i hurtigløp på skøyter.
Øvelser
Konkurranseoppsettet ved siste gangs inklusjon i Almaty, Kasakhstan 2017 var følgende:
Kvinner | Menn |
---|---|
2×500 meter | 2×500 meter |
1 000 meter | 1 000 meter |
1 500 meter | 1 500 meter |
3 000 meter | |
5 000 meter | 5 000 meter |
10 000 meter | |
Fellesstart | Fellesstart |
Lagtempo | Lagtempo |
Det ble i Harbin, Kina 2009 også konkurrert på 100 meter for begge kjønn. I Innsbruck 1968 og i Lake Placid 1972 ble det for menn konkurrert på 3 000 meter istedenfor 10 000 meter.
Kvinner
100 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968-2007 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2009 | Harbin | Yu Jing | 10,29 MR | Zhang Shuang | 10,57 | Lee Sang-hwa | 10,82 |
2013-2025 | Ikke inkludert i programmet. |
500 meter / 2×500 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1970 | Rovaniemi | Nina Statkevitsj | 46,7 MR | 0 Ikke utdelt, 0 delt 1.-plass. | 0 – | Ljudmila Mironova | 48,6 |
Ljudmila Titova | 46,7 MR | ||||||
1972 | Lake Placid | Tatjana Averina | 48,5 | Choi Jung-hee | 49,1 | Natalja Soldatova | 50,4 |
1975-1989 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1991 | Sapporo | Yoo Sun-hee | 42,32 MR | Shiho Kusunose | 42,81 | Son Hwa-son | 42,87 |
1993-1995 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1997 | Muju/Jeonju | Yang Chunyuan | 83.020 MR (41,61 MR – 41,41 MR) | Li Yenzhi | 83.320 (41,65 – 41,67) | Cheon Hui-ju | 84.120 (42,04 – 42,08) |
1999-2003 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2005 | Innsbruck | Ren Hui | 78.080 MR (39,15 MR – 38,93 MR) | Sanne van der Star | 80.200 (40,45 – 39,75) | Aya Kajiki | 80.400 (40,65 – 39,75) |
2007 | Torino | Lee Sang-hwa | 77.060 MR (38,46 MR – 38,60) | Sheng Xiaomei | 78.110 (39,04 – 39,07) | Yu Jing | 78.350 (39,10 – 39,25) |
2009 | Harbin | Lee Sang-hwa | 76.360 MR (38,20 MR – 38,16 MR) | Yu Jing | 76.890 (38,42 – 38,47) | Zhang Shuang | 77.300 (38,95 – 38,35) |
2011 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2013 | Trentino/Baselga di Pinè | Kim Hyun-yung | 79.030 (39,81 – 39,22) | Park Seung-ju | 79.170 (39,88 – 39,29) | Ahn Jee-min | 79.440 (39,98 – 39,46) |
2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Kim Hyun-yung | 77.830 (38,80 – 39,03) | Arisa Tsujimoto | 78.520 (39,13 – 39,39) | Aleksandra Katsjurkina | 78.710 (39,44 – 39,26) |
2019-2021 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2023 | Lake Placid | Kim Min-seon | 38,53 | Moe Kumagai | 39,41 | Park Chae-eun | 40,01 |
2025 | Ikke inkludert i programmet. |
1 000 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1970 | Rovaniemi | Nina Statkevitsj | 1.36,8 MR | Ljudmila Titova | 1.38,4 | Galina Nefedova | 1.39,5 |
1972 | Lake Placid | Jeon Sun-ok | 1.39,2 | Tatjana Gorobets | 1.39,6 | Ljubov Sadtsjikova | 1.40,3 |
1975-1989 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1991 | Sapporo | Son Hwa-son | 1.24,63 MR | Yoo Sun-hee | 1.25,15 | Liu Yuexi | 1.25,37 |
1993-1995 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1997 | Muju/Jeonju | Cheon Hui-ju | 1.24,34 MR | Colette Zee | 1.25,74 | Xu Yang | 1.25,91 |
1999-2003 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2005 | Innsbruck | Ren Hui | 1.19,04 MR | Paulien van Deutekom | 1.19,99 | Katarzyna Wójcicka | 1.21,18 |
2007 | Torino | Julija Skokova | 1.17,33 MR | Nao Kodaira | 1.17,92 | Katarzyna Wójcicka | 1.18,60 |
2009 | Harbin | Jin Peiyu | 1.16,83 MR | Yu Jing | 1.16,96 | Nao Kodaira | 1.17,48 |
2011 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2013 | Trentino/Baselga di Pinè | Miho Takagi | 1.19,58 | Kim Hyun-yung | 1.19,84 | Angelina Golikova | 1.19,85 |
2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Aleksandra Katsjurkina | 1.19,10 | Kim Hyun-yung | 1.19,19 | Jekaterina Ajdova | 1.19,53 |
2019-2021 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2023 | Lake Placid | Kim Min-seon | 1.20,46 | Iga Wojtasik | 1.21,78 | Park Chae-eun | 1.21,85 |
2025 | Ikke inkludert i programmet. |
1 500 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1970 | Rovaniemi | Nina Statkevitsj | 2.26,5 MR | Han Pil-hwa | 2.29,6 | Ljudmila Titova | 2.30,0 |
1972 | Lake Placid | Natalja Soldatova | 2.39,2 | Jeon Sun-ok | 2.41,5 | Tatjana Gorobets | 2.42,5 |
1975-1989 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1991 | Sapporo | Natalja Polozkova | 2.12,21 MR | Mie Uehara | 2.13,21 | Carla Zijlstra | 2.13,88 |
1993-1995 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1997 | Muju/Jeonju | Renate Groenewold | 2.09,69 MR | Xu Yang | 2.11,53 | Yayoi Nagaoka | 2.13,50 |
1999-2003 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2005 | Innsbruck | Paulien van Deutekom | 2.02,19 MR | Ren Hui | 2.05,16 | Jorien Voorhuis | 2.05,91 |
2007 | Torino | Katarzyna Wójcicka | 2.00,69 MR | Lee Ju-youn | 2.00,78 | Moniek Kleinsman | 2.02,32 |
2009 | Harbin | Nao Kodaira | 1.59,03 MR | Dong Feifei | 1.59,27 | Ji Jia | 2.01,28 |
2011 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2013 | Trentino/Baselga di Pinè | Kim Bo-reum | 2.02,19 | Natalia Czerwonka | 2.02,33 | Jevgenija Dmitrijeva | 2.03,81 |
2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Aleksandra Katsjurkina | 2.06,20 | Nana Takahashi | 2.06,35 | Jekaterina Ajdova | 2.06,58 |
2019-2021 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2023 | Lake Placid | Park Ji-woo | 2.04,41 | Natalja Jabrzyk | 2.06,19 | Veronika Antošová | 2.06,63 |
2025 | Ikke inkludert i programmet. |
3 000 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1970 | Rovaniemi | Kapitolina Seregina | 5.13,6 MR | Nina Statkevitsj | 5.14,2 | Han Pil-hwa | 5.14,3 |
1972 | Lake Placid | Natalja Soldatova | 5.26,6 | Tatjana Gorobets | 5.30,1 | Choi Jung-hee | 5.35,8 |
1975-1989 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1991 | Sapporo | Carla Zijlstra | 4.40,85 MR | Mihaela Dascălu | 4.40,87 | Mie Uehara | 4.41,02 |
1993-1995 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1997 | Muju/Jeonju | Renate Groenewold | 4.30,14 MR | Emi Kuroba | 4.40,06 | Xu Yang | 4.42,31 |
1999-2003 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2005 | Innsbruck | Moniek Kleinsman | 4.21,90 MR | Jorien Voorhuis | 4.25,77 | Galina Likhatsjova | 4.26,69 |
2007 | Torino | Anna Rokita | 4.12,33 MR | Katarzyna Wójcicka | 4.12,68 | Lee Ju-youn | 4.13,45 |
2009 | Harbin | Fu Chunyan | 4.15,73 | Dong Feifei | 4.16,33 | Luiza Złotkowska | 4.18,03 |
2011 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2013 | Trentino/Baselga di Pinè | Martina Sáblíková | 4.13,72 | Kim Bo-reum | 4.17,27 | Park Do-yeong | 4.19,05 |
2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Marina Zujeva | 4.18,26 | Nana Takahashi | 4.27,68 | Jelena Sokhrjakova | 4.27,89 |
2019-2021 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2023 | Lake Placid | Laura Hall | 4.25,70 | Park Ji-woo | 4.28,18 | Rose-Anne Grenier | 4.29,10 |
2025 | Ikke inkludert i programmet. |
5 000 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968-1989 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1991 | Sapporo | Heike Warnicke | 7.44,97 MR | Carla Zijlstra | 7.54,42 | Mihaela Dascălu | 8.06,26 |
1993-1995 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1997 | Muju/Jeonju | Renate Groenewold | 7.57,13 | Emi Kuroba | 8.06,10 | Park Jung-eun | 8.07,05 |
1999-2003 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2005 | Innsbruck | Jorien Voorhuis | 7.34,71 MR | Anna Rokita | 7.38,34 | Lee So-yeon (1985) | 7.39,45 |
2007 | Torino | Anna Rokita | 7.14,72 MR | Moniek Kleinsman | 7.17,15 | Lee Ju-youn | 7.20,37 |
2009 | Harbin | Dong Feifei | 7.19,76 | Fu Chunyan | 7.20,38 | Luiza Złotkowska | 7.20,43 |
2011 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2013 | Trentino/Baselga di Pinè | Martina Sáblíková | 7.05,17 MR | Kim Bo-reum | 7.17,82 | Park Do-yeong | 7.26,58 |
2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Marina Zujeva | 7.20,11 | Nene Sakai | 7.35,14 | Lim Jung-su | 7.49,09 |
2019-2025 | Ikke inkludert i programmet. |
Fellesstart
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968-2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Anna Pristaljova | 68 p (10.43,74) | Nene Sakai | 40 p (10.45,12) | Jun Ye-jin | 21 p (10.45,33) |
2019-2021 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2023 | Lake Placid | Misaki Shinno | 60 p (9.56,42) | Yuka Takahashi | 40 p (9.56,59) | Josephine Heimerl | 20 p (9.56,81) |
2025 | Ikke inkludert i programmet. |
Lagtempo
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968-2005 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2007 | Torino | Nederland | 3.06,55 | Russland | 3.09,40 | Japan | 3.10,36 |
2009 | Harbin | Kina | 3.07,38 | Sør-Korea | 3.12,37 | Polen | 3.08,97 |
2011 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2013 | Trentino/Baselga di Pinè | Sør-Korea | 3.06,53 | Japan | 3.11,39 | Italia | 3.13,07 |
2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Sør-Korea Jun Ye-jin Lim Jung-su Park Cho-won (Nam Ji-eun) | 3.13,65 | Russland | 3.18,58 | Japan | 3.20,17 |
2019-2021 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2023 | Lake Placid | Polen | 3.22,10 | Sør-Korea | 3.25,35 | Japan Kokoro Morino Maho Karai Misaki Shinno | 3.26,82 |
2025 | Ikke inkludert i programmet. |
Løpere i både parentes og kursiv var medlemmer av lagtempolaget som ikke fikk starte og var dermed ubrukte reserver, mens løpere i bare kursiv deltok ikke i finalerunden, men i kvalifiseringsrunden.
Menn
100 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968-2007 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2009 | Harbin | Lee Kang-seok | 09,61 | Zhang Yaolin | 09,84 | Yu Fengtong | 10,05 |
2013-2025 | Ikke inkludert i programmet. |
Lee Kang-seok noterte 9,59 i kvalifiseringsrunden, som også er gjeldende universiaderekord i hurtigløp på skøyter på 100 meter.
500 meter / 2×500 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968 | Innsbruck | Erhard Keller | 40,2 MR | Keiichi Suzuki | 40,6 | Takayuki Hida | 41,8 |
1970 | Rovaniemi | Erhard Keller | 40,5 | Valerij Muratov | 41,0 | Valerij Troitskij | 41,5 |
1972 | Lake Placid | Ole Christian Iversen | 42,8 | 0 Ikke utdelt, 0 delt 1.-plass. | 0 – | Per Bjørang | 42,9 |
Jos Valentijn | 42,8 | ||||||
1975-1989 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1991 | Sapporo | Toshiyuki Kuroiwa | 37,64 MR | Yasunori Miyabe | 37,78 | Satoru Kuroiwa | 37,98 |
1993-1995 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1997 | Muju/Jeonju | Hiroaki Yamakage | 75.630 MR (37,64 mr(t) – 37,99) | Lee Kyou-hyuk | 75.980 (38,27 – 37,71) | Keiju Takahashi | 76.140 (38,38 – 37,76) |
1999-2003 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2005 | Innsbruck | Keiichiro Nagashima | 72.520 MR (36,28 MR – 36,24) | Zhang Zhongqi | 72.670 (36,54 – 36,13 MR) | Lee Kang-seok | 72.700 (36,37 – 36,33) |
2007 | Torino | Lee Kang-seok | 69.710 MR (35,00 MR – 34,71 MR) | Lee Ki-ho | 70.370 (35,23 – 35,14) | Mo Tae-bum | 71.180 (35,59 – 35,59) |
2009 | Harbin | Lee Kang-seok | 69.820 (35,00 – 34,82) | Yu Fengtong | 69.870 (34,98 – 34,89) | Mo Tae-bum | 70.530 (35,38 – 35,15) |
2011 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2013 | Trentino/Baselga di Pinè | Tsubasa Hasegawa | 71.000 (35,37 – 35,63) | Mirko Nenzi | 71.250 (35,45 – 35,80) | Kim Sung-gyu | 71.360 (35,67 – 35,69) |
2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Cha Min-kyu | 70.400 (35,16 – 35,24) | Koto Nakao | 70.760 (35,35 – 35,40) | Kim Young-jin | 71.130 (35,63 – 35,49) |
2019-2021 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2023 | Lake Placid | Wataru Morishige | 35,30 | Kazuya Yamada | 35,84 | Marek Kania | 35,99 |
2025 | Ikke inkludert i programmet. |
1 000 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968-1989 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1991 | Sapporo | Toshiyuki Kuroiwa | 1.16,25 MR | Yasunori Miyabe | 1.16,30 | Nathaniel Mills | 1.17,02 |
1993-1995 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1997 | Muju/Jeonju | Hiroaki Yamakage | 1.16,58 | Jan Nijboer | 1.16,60 | André Zonderland | 1.16,94 |
1999-2003 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2005 | Innsbruck | Takaharu Nakajima | 1.11,81 MR | Tadashi Obara | 1.12,56 | Enrico Fabris | 1.12,83 |
2007 | Torino | Enrico Fabris | 1.09,68 MR | Lee Kang-seok | 1.09,89 | Lars Elgersma | 1.09,99 |
2009 | Harbin | Mo Tae-bum | 1.10,05 | Konrad Niedźwiedzki | 1.10,42 | Lee Kang-seok | 1.10,79 |
2011 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2013 | Trentino/Baselga di Pinè | Mirko Nenzi | 1.09,32 MR | Jan Szymański | 1.10,30 | Sung Ching-yang | 1.10,64 |
2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Cha Min-kyu | 1.09,56 | Martijn van Oosten | 1.10,12 | Ryu Kosaka | 1.10,58 |
2019-2021 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2023 | Lake Placid | Kazuya Yamada | 1.12,38 | Taiyo Nonomura | 1.12,50 | David La Rue | 1.12,57 |
2025 | Ikke inkludert i programmet. |
1 500 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968 | Innsbruck | Aleksandr Tsjekulajev | 2.10,6 MR | Valerij Bazjanov | 2.13,0 | Pekka Halinen | 2.14,2 |
Arkadij Kistsjenko | 2.14,2 | ||||||
1970 | Rovaniemi | Valerij Troitskij | 2.13,0 | Aleksandr Tsjekulajev | 2.15,2 | 0 Ikke utdelt, 0 delt 2.-plass. | 0 – |
Valerij Lavrusjkin | 2.15,2 | ||||||
1972 | Lake Placid | Valerij Lavrusjkin | 2.13,5 | Harm Kuipers | 2.14,0 | Ronnie Nooitgedagt | 2.16,9 |
1975-1989 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1991 | Sapporo | Michael Hadschieff | 2.00,57 MR | Zsolt Zakarias | 2.01,01 | Toru Aoyanagi | 2.01,08 |
1993-1995 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1997 | Muju/Jeonju | Jan Nijboer | 1.57,28 MR | Patrick van Falier | 1.58,99 | Lee Kyou-hyuk | 1.59,15 |
1999-2003 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2005 | Innsbruck | Enrico Fabris | 1.50,42 MR | Rhian Ket | 1.50,92 | Takaharu Nakajima | 1.51,85 |
2007 | Torino | Enrico Fabris | 1.45,66 MR | Yeo Sang-yeop | 1.48,08 | Mo Tae-bum | 1.48,49 |
2009 | Harbin | Mo Tae-bum | 1.48,25 | Konrad Niedźwiedzki | 1.48,35 | Aleksej Jesin | 1.50,33 |
2011 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2013 | Trentino/Baselga di Pinè | Jan Szymański | 1.47,80 | Mirko Nenzi | 1.48,54 | Joo Hyong-jun | 1.48,74 |
2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Kirill Golubev | 1.49,30 | Martijn van Oosten | 1.49,53 | Junya Miwa | 1.49,61 |
2019-2021 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2023 | Lake Placid | Taiyo Nonomura | 1.49,93 | Kazuya Yamada | 1.50,08 | Motonaga Arito | 1.50,42 |
2025 | Ikke inkludert i programmet. |
3 000 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968 | Innsbruck | Aleksandr Tsjekulajev | 4.37,2 MR | Pekka Halinen | 4.41,8 | Anatolij Nokhrin | 4.42,7 |
1970 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1972 | Lake Placid | Harm Kuipers | 4.48,2 | Valerij Lavrusjkin | 4.50,4 | Aleksandr Tsjekulajev | 4.57,1 |
1975-2025 | Ikke inkludert i programmet. |
5 000 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968 | Innsbruck | Aleksandr Tsjekulajev | 7.56,8 MR | Anatolij Nokhrin | 8.08,5 | Yoshiaki Demachi | 8.08,8 |
1970 | Rovaniemi | Aleksandr Tsjekulajev | 7.50,0 MR | Valerij Troitskij | 7.54,1 | Valerij Lavrusjkin | 8.00,7 |
1972 | Lake Placid | Harm Kuipers | 8.05,0 | Valerij Lavrusjkin | 8.09,2 | Aleksandr Tsjekulajev | 8.14,3 |
1975-1989 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1991 | Sapporo | Andrej Krivosjejev | 7.15,36 MR | Kazuhiro Sato | 7.15,84 | Ronald Bosker | 7.18,83 |
1993-1995 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1997 | Muju/Jeonju | Carl Verheijen | 7.13,40 MR | Vitalij Novitsjenko | 7.29,15 | Mamoru Ishioka | 7.29,51 |
1999-2003 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2005 | Innsbruck | Enrico Fabris | 6.43,48 MR | Kesato Miyazaki | 6.51,53 | Arjen van der Kieft | 6.54,99 |
2007 | Torino | Mark Ooijevaar | 6.32,71 MR | Ivan Skobrev | 6.34,97 | Andrej Burljajev | 6.36,02 |
2009 | Harbin | Arjen van der Kieft | 6.29,94 MR | Renz Rotteveel | 6.33,05 | Artjom Belousov | 6.37,40 |
2011 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2013 | Trentino/Baselga di Pinè | Jan Szymański | 6.32,47 | Jevgenij Serjajev | 6.34,10 | Lee Jin-yeong | 6.37,26 |
2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Davide Ghiotto | 6.51,64 | Seitaro Ichinohe | 6.52,94 | Linus Heidegger | 6.55,46 |
2019-2021 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2023 | Lake Placid | Riccardo Lorello | 6.53,22 | Daniele Di Stefano | 6.55,20 | Motonaga Arito | 7.03,03 |
2025 | Ikke inkludert i programmet. |
10 000 meter
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1970 | Rovaniemi | Aleksandr Tsjekulajev | 16.20,6 MR | Valerij Lavrusjkin | 16.38,8 | Osamu Naito | 16.48,6 |
1972-1989 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1991 | Sapporo | Kazuhiro Sato | 14.58,20 MR | Andrej Krivosjejev | 15.01,17 | Ronald Bosker | 15.15,83 |
1993-1995 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
1997 | Muju/Jeonju | Carl Verheijen | 14.54,47 MR | Jochem Uytdehaage | 15.23,77 | Daisuke Yonekura | 15.24,50 |
1999-2003 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2005 | Innsbruck | Kesato Miyazaki | 14.06,89 MR | Arjen van der Kieft | 14.09,01 | Hiroki Hirako | 14.12,46 |
2007 | Torino | Mark Ooijevaar | 13.28,42 MR | Artjom Belousov | 13.44,00 | Kim Myung-seok | 13.44,18 |
2009 | Harbin | Arjen van der Kieft | 13.35,31 | Artjom Belousov | 13.35,37 | Renz Rotteveel | 13.47,36 |
2011 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2013 | Trentino/Baselga di Pinè | Pim Cazemier | 13.44,19 | Lee Jin-yeong | 13.48,32 | Jevgenij Serjajev | 13.50,72 |
2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Davide Ghiotto | 13.48,12 | Masahito Obayashi | 14.24,95 | Moon Hyun-woong | 14.26,00 |
2019-2025 | Ikke inkludert i programmet. |
Fellesstart
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968-2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Seitaro Ichinohe | 65 p (8.56,98) | Lee Jin-yeong | 40 p (8.57,18) | Alexander Razorenov | 20 p (9.01,11) |
2019-2021 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2023 | Lake Placid | David La Rue | 60 p (8.34,52) | Daniele Di Stefano | 42 p (8.35,22) | Hubert Marcotte | 20 p (8.35,32) |
2025 | Ikke inkludert i programmet. |
Lagtempo
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1968-2005 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2007 | Torino | Italia | 3.47,25 | Russland | 3.48,62 | Polen | 3.50,54 |
2009 | Harbin | Polen | 3.52,96 | Sør-Korea | 3.52,99 | Russland Artjom Belousov Andrej Burljajev Pavel Bakhajev Sergej Gryaztsov | 3.52,49 |
2011 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2013 | Trentino/Baselga di Pinè | Sør-Korea | 3.48,81 | Russland | 3.57,96 | Italia | 3.53,34 |
2015 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2017 | Almaty | Sør-Korea Lee Jin-yeong Moon Hyun-woong Oh Hyun-min (Kim Doh-young) | 4.00,43 | Japan | 4.03,77 | Nederland Olof Gerritsen Ronald Ligtenberg Bart Vreugdenhil Gerwin Coljé | 4.04,56 |
2019-2021 | Ikke inkludert i programmet. | ||||||
2023 | Lake Placid | Japan Motonaga Arito Yuto Tanigaki Kazuya Yamada | 4.07,52 | Sør-Korea Ahn Hyun-jun Chung Yang-hun Park Sang-eon | 4.09,62 | Canada Joshua Telizyn Hubert Marcotte David La Rue | 4.11,28 |
2025 | Ikke inkludert i programmet. |
Løpere i både parentes og kursiv var medlemmer av lagtempolaget som ikke fikk starte og var dermed ubrukte reserver, mens løpere i bare kursiv deltok ikke i finalerunden, men i kvalifiseringsrunden.
Miks-konkurranse
Stafett
År | Sted | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
2023 | Lake Placid | Sør-Korea Kim Min-seon Ahn Hyun-jun | 3.10,84 | Japan Yuka Takahashi Kotaro Kasahara | 3.12,03 | Spania Sara Cabrera Alexander Rezzonico | 3.12,14 |
Kilder
- Generelle kilder
- «Section 2 – Statistics by Sports & Medalists». 1960–2017 Statistics Winter Universiades (engelsk). FISU. August 2017. Besøkt 11. august 2019.
- Distanse-kilder
- «Speed Skating Universiade : Women 100 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Women 500 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Women 1000 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Women 1500 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Women 3000 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Women 5000 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Women Team Pursuit» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 5. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Men 100 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Men 500 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Men 1000 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Men 1500 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 5. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Men 3000 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Men 5000 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Men 10000 m» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- «Speed Skating Universiade : Men Team Pursuit» (engelsk). Sports123.com. Arkivert fra originalen (.html) 3. november 2011. Besøkt 5. februar 2017.
- Universiade-kilder
- Muju/Jeonju 1997
- «FISU Speed Skating : Winter Universiade '97 Muju-Chonju – Flying Dutchmen» (engelsk). www.ulb.ac.be. Arkivert fra originalen (.html) 13. januar 2005. Besøkt 12. august 2019.
- «Competition results». The Winter Universiade '97, Muju-Chonju Official Report (koreansk). theme.archives.go.kr. 25. september 1997. s. 293. Besøkt 26. juni 2023. [Competition results – Speed skating : Sidene 345–351.]
- Innsbruck 2005
- «Innsbruck 2005 Winter Universiade – Results Book : Speed skating» (PDF) (engelsk). fisu.net. Arkivert fra originalen (.pdf) 29. oktober 2020. Besøkt 12. august 2019.
- Torino 2007
- «Torino 2007 Winter Universiade – Results Book : Speed skating» (PDF) (engelsk). fisu.net. Arkivert fra originalen (.pdf) 26. september 2018. Besøkt 12. august 2019.
- Harbin 2009
- «Harbin 2009 Winter Universiade – Results Book : Speed skating» (PDF) (engelsk). fisu.net. Arkivert fra originalen (.pdf) 26. oktober 2020. Besøkt 12. august 2019.
- Trentino 2013
- «Trentino 2013 Winter Universiade – Results Book : Speed skating» (PDF) (engelsk). winteruniversiade2013.sportresult.com. Arkivert fra originalen (.pdf) 26. oktober 2021. Besøkt 12. august 2019.
- Almaty 2017
- «28th Winter Universiade Almaty 2017 – Results Book : Speed Skating» (PDF) (engelsk). Almaty2017.com / wuni2017.sportresult.com. s. 183. Arkivert fra originalen (.pdf) 8. februar 2017. Besøkt 12. august 2019.
Eksterne lenker
- Innsbruck 1968
- (en) Hurtigløp på skøyter under Vinteruniversiaden 1968 – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- Innsbruck 2005
- (en) Hurtigløp på skøyter under Vinteruniversiaden 2005 – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- Torino 2007
- (en) Hurtigløp på skøyter under Vinteruniversiaden 2007 – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- (en) Resultatmenyside for Vinteruniversiaden 2007 på SpeedskatingResults.com
- Harbin 2009
- (en) Hurtigløp på skøyter under Vinteruniversiaden 2009 – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- (en) Resultatmenyside for Vinteruniversiaden 2009 på SpeedskatingResults.com
- Trentino 2013
- (en) Hurtigløp på skøyter under Vinteruniversiaden 2013 – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- (en) Resultatmenyside for Vinteruniversiaden 2013 på SpeedskatingResults.com
- Almaty 2017
- (en) Hurtigløp på skøyter under Vinteruniversiaden 2017 – Resultatoversikt på SpeedSkatingNews.info.
- (en) Resultatmenyside for Vinteruniversiaden 2017 på SpeedskatingResults.com
- (en) Resultater i Vinteruniversiaden 2017 for herrer og damer på The-Sports.org
- v
- d
- r
- 1960–1966
- 1968 : Innsbruck
- 1970 : Rovaniemi
- 1972 : Lake Placid
- 1975–1989
- 1991 : Sapporo
- 1993–1995
- 1997 : Muju/Jeonju
- 1999–2003
- 2005 : Innsbruck
- 2007 : Torino
- 2009 : Harbin
- 2011
- 2013 : Trentino/Baselga di Pinè
- 2015
- 2017 : Almaty
- 2019–2021
- 2023 : Lake Placid
- 2025
- 2012 : Zakopane
- 2014 : Almaty
- 2016 : Baselga di Pinè
- 2018 : Minsk
- 2020 : Amsterdam
- 2022 : Lake Placid
- 2024 : Hamar