Gunn Margit Andreassen
Kristiansand
Gunn Margit Aas Andreassen (født 1973) er en norsk tidligere skiskytter fra Birkenes.
Andreassen vant to olympiske stafettmedaljer: bronse under OL 1998 i Nagano og sølv i 2002 i Salt Lake City.
Under VM i 2003 tok hun bronse på 15 km, hennes eneste individuelle internasjonale mesterskapsmedalje. Hun har tre stafettmedaljer fra VM: bronse i 1995, sølv i 1997 og gull i 2004. Hun var også med på å vinne to VM-gull i lagkonkurransen i 1995 og 1997.
Etter skiskytterkarrièren utdannet Andreassen seg til eiendomsmegler og jobber som det. Hun hadde tre sønner med samboer frem til 2021 Frode Andresen, to gjenlevende.
Meritter
- OL-sølv – stafett Salt Lake City 2002
- OL-bronse – stafett Nagano 1998
- VM-gull – lag 1995, lag 1997 og stafett 2004
- VM-bronse – 15 km 2003
- VM-bronse – stafett 1997
Resultater i verdenscupen
Gunn Margit Andreassen står uten individuelle seire i verdenscupen, men har 5 pallplasseringer individuelt, samt 30 pallplasseringer i stafetter og lagkonkurranser[5]. Dette antallet inkluderer pallplasser i olympiske leker og verdensmesterskap, da det innen skiskyting har vært vanlig å regne individuelle seire i OL og VM med i verdenscupen.
Hennes beste plassering i verdenscupen sammenlagt er en 10. plass, noe hun oppnådde i sesongen 1996/1997 og 2001/2002.[6]
Nr. | Plassering | Dato | Sted | Øvelse |
---|---|---|---|---|
1. | 3 | 1993-03-077. mars 1993 | Lillehammer | Stafett |
2. | 3 | 1993-12-1111. desember 1993 | Bad Gastein | Sprint |
3. | 1 | 1993-12-1212. desember 1993 | Bad Gastein | Stafett |
4. | 1 | 1995-02-1313. februar 1995 | Antholz | Lagkonkurranse (VM) |
5. | 3 | 1995-02-1919. februar 1995 | Antholz | Stafett (VM) |
6. | 3 | 1996-03-1010. mars 1996 | Pokljuka | Stafett |
7. | 2 | 1996-03-1717. mars 1996 | Hochfilzen | Stafett |
8. | 2 | 1996-12-077. desember 1996 | Østersund | Sprint |
9. | 2 | 1996-12-088. desember 1996 | Østersund | Stafett |
10. | 2 | 1996-12-1515. desember 1996 | Oslo | Stafett |
11. | 2 | 1997-01-1919. januar 1997 | Antholz | Stafett |
12. | 1 | 1997-02-044. februar 1997 | Osrblie | Lagkonkurranse (VM) |
13. | 2 | 1997-02-088. februar 1997 | Osrblie | Stafett (VM) |
14. | 3 | 1998-01-1111. januar 1998 | Ruhpolding | Stafett |
15. | 2 | 1998-01-1818. januar 1998 | Antholz | Sprint |
16. | 3 | 1998-02-1919. februar 1998 | Nagano | Stafett (OL) |
17. | 1 | 1999-02-2828. februar 1999 | Lake Placid | Stafett |
18. | 1 | 1999-12-055. desember 1999 | Hochfilzen | Stafett |
19. | 1 | 2000-12-022. desember 2000 | Hochfilzen | Stafett |
20. | 1 | 2001-01-1919. januar 2001 | Antholz | Stafett |
21. | 2 | 2001-12-1414. desember 2001 | Pokljuka | Stafett |
22. | 3 | 2002-01-1717. januar 2002 | Ruhpolding | Stafett |
23. | 2 | 2002-01-2323. januar 2002 | Antholz | Normaldistanse |
24. | 2 | 2002-01-2525. januar 2002 | Antholz | Stafett |
25. | 2 | 2002-01-2727. januar 2002 | Antholz | Jaktstart |
26. | 2 | 2002-02-1919. februar 2002 | Salt Lake City | Stafett (OL) |
27. | 2 | 2002-12-066. desember 2002 | Østersund | Stafett |
28. | 3 | 2002-12-2121. desember 2002 | Osrblie | Stafett |
29. | 3 | 2003-01-1515. januar 2003 | Ruhpolding | Stafett |
30. | 3 | 2003-03-1818. mars 2003 | Khanty-Mansijsk | Normaldistanse (VM) |
31. | 1 | 2003-12-055. desember 2003 | Kontiolahti | Stafett |
32. | 3 | 2004-01-1414. januar 2004 | Ruhpolding | Stafett |
33. | 1 | 2004-02-1212. februar 2004 | Oberhof | Stafett (VM) |
34. | 1 | 2005-11-2929. november 2005 | Østersund | Stafett |
35. | 1 | 2005-12-1010. desember 2005 | Hochfilzen | Stafett |
Referanser
- ^ Per Jorsett (2008): Kvinner i norsk idrett, side(r) 102[Hentet fra Wikidata]
- ^ www.dagbladet.no[Hentet fra Wikidata]
- ^ www.seher.no[Hentet fra Wikidata]
- ^ www.expressen.se[Hentet fra Wikidata]
- ^ «Athlete Statistics - real biathlon». www.realbiathlon.com. Besøkt 14. februar 2022.
- ^ «Athlete Statistics - real biathlon». www.realbiathlon.com. Besøkt 14. februar 2022.
Eksterne lenker
- (en) Gunn Margit Andreassen – kategori av bilder, video eller lyd på Commons
- (en) Gunn Margit Andreassen på Internet Movie Database
- (en) Gunn Margit Andreassen – Olympedia
- (en) Gunn Margit Andreassen – FIS (langrenn)
- (en) Gunn Margit Andreassen – IBU
- v
- d
- r
- 1984: Sovjetunionen (Venera Tsjernysjova, Ljudmila Zabolotnjaja og Kaja Parve)
- 1985: Sovjetunionen (Venera Tsjernysjova, Jelena Golovina og Kaja Parve)
- 1986: Sovjetunionen (Kaja Parve, Nadija Bjelova og Venera Tsjernysjova)
- 1987: Sovjetunionen (Jelena Golovina, Venera Tsjernysjova og Kaja Parve)
- 1988: Sovjetunionen (Venera Tsjernysjova, Jelena Golovina og Kaja Parve)
- 1989: Sovjetunionen (Natalja Prikostsjikova, Svetlana Davydova og Jelena Golovina)
- 1990: Sovjetunionen (Jelena Batsevitsj, Jelena Golovina og Svetlana Davydova)
- 1991: Sovjetunionen (Jelena Belova, Jelena Golovina og Svetlana Davydova)
- 1993: Tsjekkia (Jana Kulhavá, Jiřina Adamičková, Iveta Knížková og Eva Háková)
- 1995: Tyskland (Uschi Disl, Antje Harvey, Simone Greiner-Petter-Memm og Petra Schaaf)
- 1996: Tyskland (Uschi Disl, Simone Greiner-Petter-Memm, Katrin Apel og Petra Behle)
- 1997: Tyskland (Uschi Disl, Simone Greiner-Petter-Memm, Katrin Apel og Petra Behle)
- 1999: Tyskland (Uschi Disl, Simone Greiner-Petter-Memm, Katrin Apel og Martina Zellner)
- 2000: Russland (Olga Pyljova, Svetlana Tsjernousova, Galina Kukleva og Albina Akhatova)
- 2001: Russland (Olga Pyljova, Anna Bogalij, Galina Kukleva og Svetlana Isjmuratova)
- 2003: Russland (Albina Akhatova, Svetlana Isjmuratova, Galina Kukleva og Svetlana Tsjernousova)
- 2004: Norge (Linda Tjørhom, Gro Marit Istad Kristiansen, Gunn Margit Andreassen og Liv Grete Skjelbreid Poirée)
- 2005: Russland (Olga Pyljova, Svetlana Isjmuratova, Anna Bogalij-Titovets og Olga Zajtseva)
- 2007: Tyskland (Martina Glagow, Andrea Henkel, Magdalena Neuner og Kati Wilhelm)
- 2008: Tyskland (Martina Glagow, Andrea Henkel, Magdalena Neuner og Kati Wilhelm)
- 2009: Russland (Svetlana Sleptsova, Anna Bulygina, Olga Medvedtseva og Olga Zajtseva)
- 2011: Tyskland (Andrea Henkel, Miriam Gössner, Tina Bachmann og Magdalena Neuner)
- 2012: Tyskland (Tina Bachmann, Magdalena Neuner, Miriam Gössner og Andrea Henkel)
- 2013: Norge (Hilde Fenne, Ann Kristin Flatland, Synnøve Solemdal og Tora Berger)
- 2015: Tyskland (Franziska Hildebrand, Franziska Preuß, Vanessa Hinz og Laura Dahlmeier)
- 2016: Norge (Synnøve Solemdal, Fanny Horn Birkeland, Tiril Eckhoff og Marte Olsbu)
- 2017: Tyskland (Vanessa Hinz, Maren Hammerschmidt, Franziska Hildebrand og Laura Dahlmeier)
- 2019: Norge (Synnøve Solemdal, Ingrid Landmark Tandrevold, Tiril Eckhoff og Marte Olsbu Røiseland)
- 2020: Norge (Synnøve Solemdal, Ingrid Landmark Tandrevold, Tiril Eckhoff og Marte Olsbu Røiseland)
- 2021: Norge (Ingrid Landmark Tandrevold, Tiril Eckhoff, Ida Lien og Marte Olsbu Røiseland)
- 2023: Italia (Samuela Comola, Dorothea Wierer, Hannah Auchentaller og Lisa Vittozzi)
- 2024: Frankrike (Lou Jeanmonnot, Sophie Chauveau, Justine Braisaz-Bouchet og Julia Simon)