Asiamesterskapet i friidrett 2007
Asiamesterskapet i friidrett 2007 var det 17. Asiamesterkapet i friidrett, det ble arrangert i Amman i Jordan i perioden 25. til 29. juli 2007. Mesterskapet skulle egentlig avvikles i Libanon med på grunn av uroligheter i landet ble det flyttet til Jordan. Det var 44 øvelser, 22 for menn og 22 for damer. Kina ble beste nasjon med sju gullmedaljer foran India og Saudi-Arabia med fem hver.
Medaljer
Asiamesterskapet i friidrett 2007, Amman | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Kina | 7 | 5 | 4 | 16 |
2. | India | 5 | 5 | 5 | 15 |
3. | Saudi-Arabia | 5 | - | - | 5 |
4. | Qatar | 4 | 7 | 5 | 16 |
5. | Japan | 4 | 5 | 4 | 13 |
6. | Kasakhstan | 4 | 1 | 5 | 10 |
7. | Sri Lanka | 3 | 2 | 2 | 7 |
8. | Thailand | 3 | - | - | 3 |
9. | Iran | 2 | 4 | 3 | 9 |
10. | Bahrain | 2 | 1 | 2 | 5 |
11. | Malaysia | 2 | - | - | 2 |
12. | Vietnam | 1 | 1 | 2 | 4 |
13. | Kuwait | 1 | 1 | - | 2 |
14. | Kirgisistan | 1 | - | 1 | 2 |
15. | Sør-Korea | - | 7 | 3 | 10 |
16. | Kinesisk Taipei | - | 1 | 3 | 4 |
17. | Jordan | - | 1 | 1 | 2 |
18. | Libanon | - | 1 | - | 1 |
18. | Tadsjikistan | - | 1 | - | 1 |
18. | Singapore | - | 1 | - | 1 |
21. | Nord-Korea | - | - | 2 | 2 |
22. | Usbekistan | - | - | 1 | 1 |
Totalt | 44 | 44 | 43 | 131 |
Resultater
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Samuel Francis Qatar | 9,99 | Masahide Ueno Japan | 10,26 | Ibrahim Abdulla Al-Waleed Qatar | 10,30 |
200 meter | Kenji Fujimitsu Japan | 20,85 | Ibrahim Abdulla Al-Waleed Qatar | 20,98 | Khalil Al-Hanahneh Jordan | 21,03 |
400 meter | Prasanna Sampath Amarasekara Sri Lanka | 46,71 | Reza Bouazar Iran | 46,90 | Mohammad Akefian Iran | 46,93 |
800 meter | Mohammed Obeid Al-Salhi Saudi-Arabia | 1.51,73 | Sajjad Moradi Iran | 1.52,22 | Abubaker Ali Kamal Qatar | 1.52,22 |
1500 meter | Mohammed Othman Shaween Saudi-Arabia | 3.46,85 | Sajjad Moradi Iran | 3.47,01 | Abubaker Ali Kamal Qatar | 3.47,22 |
5000 meter | Felix Kikwai Kibore Qatar | 14.07,12 | Abdullah Ahmad Hassan Qatar | 14.08,66 | Abedeen Isa Ishaq Bahrain | 14.18,47 |
10000 meter | Abdullah Ahmad Hassan Qatar | 29.45,95 | Sedam Ali Dawoud Qatar | 29.58,33 | Hassan Mahboob Ali Bahrain | 30.05,12 |
3000 meter hinder | Ali Ahmed Al-Amri Saudi-Arabia | 8.40,25 | Zakrya Ali Kamil Qatar | 8.40,49 | Mustafa Ahmed Shebto Qatar | 8.47,99 |
110 meter hekk | Tasuku Tanonaka Japan | 13,51 | Mohamed Issa Al-Thawadi Qatar | 13,55 | Wu Youjia Kina | 13,68 |
400 meter hekk | Yevgeniy Meleshenko Kasakhstan | 50,01 | Yosuke Tsushima Japan | 50,14 | Joseph Abraham India | 50,28 |
20 km kappgang | Cui Zhide Kina | 1.30.21,30 | Shin Il-Yong Sør-Korea | 1.31.33,42 | Rustam Kuvatov Kasakhstan | 1.32.37,56 |
4 x 100 meter stafett | Thailand Taweesak Pooltong Wachara Sondee Sompote Suwannarangsri Sittichai Suwonprateep | 39,34 | Qatar Saad Al-Shahwani Samuel Francis Areef Ibrahim Badar Ibrahim Abdulla Al-Waleed | 39,64 | Kina Wen Yongti Cao Jian Zhang Yuan, Liang Jiahong | 39,71 |
4 x 400 meter stafett | Saudi-Arabia I.Y. Younas Mohammed Shaween Ismail Al-Sabani Mohammed Obeid Al-Salhi | 3.05,96 | Sri Lanka Dulan Priyasu Rohitha Pusup Shivant Weerasuriya Asnaka Jayas | 3.07,29 | India Sarish Paul Joseph Abraham Mortaja Shake K. M. Mathew | 3.07,94 |
Høydehopp | Lee Hup Wei Malaysia | 2,24 | Jean-Claude Rabbath Libanon | 2,21 | Satoru Kubota Japan | 2,21 |
Stavsprang | Mohammad Mohsen Rabbani Iran | 5,35 | Kim Do-Kyun Sør-Korea | 5,25 | Takafumi Suzuki Japan | 5,10 |
Lengdehopp | Mohamed Salman Al-Khuwalidi Saudi-Arabia | 8,16 | Saleh Abdelaziz Al-Haddad Kuwait | 8,05 | Li Runrun Kina | 7,84 |
Tresteg | Renjith Maheswary India | 17,19 | Kim Deok-Hyeon Sør-Korea | 17,00 | Bibu Mathew India | 16,64 |
Kulestøt | Navpreet Singh India | 19,70 | Chang Ming-Huang Kinesisk Taipei | 19,66 | Khalid Habash Al-Suwaidi Qatar | 19,51 |
Diskos | Ehsan Haddadi Iran | 65,38 | Rashid Shafi Al-Dosari Qatar | 63,49 | Abbas Samimi Iran | 61,29 |
Sleggekast | Ali Al-Zinkawi Kuwait | 75,71 | Dilshod Nazarov Tadsjikistan | 75,70 | Hiroaki Doi Japan | 70,74 |
Spydkast | Chen Qi Kina | 78,07 | Park Jae-myong Sør-Korea | 75,77 | Jung Sang-jin Sør-Korea | 70,95 |
Tikamp | Ahmad Hassan Moussa Qatar | 7 678 | Hadi Sepehrzad Iran | 7 667 | Pavel Andreev Usbekistan | 7 484 |
Damer
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter | Susanthika Jayasinghe Sri Lanka | 11,19 | Vu Thi Huong Vietnam | 11,33 | Zou Yingting Kina | 11,54 |
200 meter | Susanthika Jayasinghe Sri Lanka | 22,99 | Buddika Sujani Sri Lanka | 23,28 | Vu Thi Huong Vietnam | 23,30 |
400 meter | Chitra Soman India | 53,01 | Asami Tanno Japan | 53,20 | Menaka Wickramasinghe Sri Lanka | 54,11 |
800 meter | Truong Thanh Hang Vietnam | 2.04,77 | Sinimole Paulose India | 2.06,15 | Ayako Jinnouchi Japan | 2.08,75 |
1500 meter | Sinimole Paulose India | 4.12,69 | Sara Yusuf Yaqoob Bekheet Bahrain | 4.26,21 | Truong Thanh Hang Vietnam | 4.26,77 |
5000 meter | Kareema Saleh Jasim Bahrain | 16.40,87 | Preeja Sreedharan India | 16.56,16 | Kim Mi-Gyong Nord-Korea | 18.21,32 |
10000 meter | Kareema Saleh Jasim Bahrain | 34.26,39 | Preeja Sreedharan India | 36.04,54 | Kim Mi-Gyong Nord-Korea | 38.29,90 |
100 meter hekk | Mami Ishino Japan | 13,26 | He Liyuan Kina | 13,31 | Lee Yeon-Kyoung Sør-Korea | 13,50 |
400 meter hekk | Satomi Kubokura Japan | 56,74 | Ruan Zhuofen Kina | 57,63 | Galina Pedan Kirgisistan | 59,13 |
3000 meter hinder | Zhao Yanni Kina | 10.48,18 | Marwan Bara'h Jordan | 12.03,04 | Leila Ebrahimi Iran | 12.12,40 |
20 km kappgang | Jiang Qiuyan Kina | 1.36.15,9 | Bai Yanmin Kina | 1.38.09,6 | Svetlana Tolstaya Kasakhstan | 1.41.53,0 |
4 x 100 meter stafett | Thailand Sangwan Jaksunin Supavadee Khawpeag Jutamass Tawoncharoen Nongnuch Sanrat | 44,31 | Japan Tomoko Ishida Momoko Takahashi Sakie Nobuoka Saori Kitakaze | 45,06 | Kinesisk Taipei Lin Wen-Wen Lin Yi-Chun Chen Shu-Chuan Li Chen Yi Ru | 46,48 |
4 x 400 meter stafett | India Mandeep Kaur Manjeet Kaur Sini Jose Chitra Kulathummuriyil | 3.33,39 | Japan Sayaka Aoki Satomi Kubokura Natsumi Watanabe Asami Tanno | 3:33.82 | Kasakhstan Tatyana Khajimuradova Margarita Matsko Anna Gavryushenko Marina Maslyonko | 3.50,81 |
Høydehopp | Tatyana Efimenko Kirgisistan | 1,94 | Yekaterina Yevseyeva Kasakhstan | 1,91 | Anna Ustinova Kasakhstan | 1,91 |
Stavsprang | Rosalinda Samsu Malaysia | 4,20 | Rachel Yang Bing Jie Singapore | 3,50 | kun to utøvere som klarte noen høyde | |
Lengdehopp | Olga Rypakova Kasakhstan | 6,66 | Anju Bobby George India | 6,65 | Jung Soon-Ok Sør-Korea | 6,60 |
Tresteg | Olga Rypakova Kasakhstan | 14,69 | Li Sha Kina | 14,03 | Irina Litvinenko Kasakhstan | 13,80 |
Kulestøt | Liu Xiangrong Kina | 17,65 | Lee Mi-Young Sør-Korea | 16,58 | Lin Chia-Ying Kinesisk Taipei | 16,46 |
Diskos | Xu Shaoyang Kina | 61,30 | Li Yanfeng Kina | 61,13 | Krishna Poonia India | 55,38 |
Sleggekast | Liao Xiaoyan Kina | 60,58 | Kang Na-Ru Sør-Korea | 57,38 | Huang Chi-Feng Kinesisk Taipei | 55,37 |
Spydkast | Buoban Phamang Thailand | 58,35 | Kim Kyong-Ae Sør-Korea | 53,01 | Nadeeka Lakmali Sri Lanka | 52,59 |
Sjukamp | Irina Naumenko Kasakhstan | 5 617 | J. J. Shobha India | 5 356 | Sushmitha Singha Roy India | 5 154 |
Autoritetsdata