Pyöräily Pan-Amerikan kisoissa 2019
Pyöräilyssä kilpailtiin Pan-Amerikan kisoissa 2019 1. – 11. elokuuta 2019. Ratapöyräilykilpailut käytiin National Sports Villagessa, muut tapahtumat Costa Verde San Miguelissa.[1] Naisille ja miehille oli samat kilpailutapahtumat, joita oli kummallekin sukupuolelle 11. BMX-kilpailuja oli kaksi, maastopyöräilyssä kilpailtiin yhdessä lajissa, maantiepyöräilyssä kahdessa tapahtumassa ja ratapyöräilyssä kuudessa tapahtumassa. Pyöräilyyn osallistui yhteensä 250 urheilijaa.[2] Eniten kultamitaleja voitti Yhdysvallat, joka saavutti 7 kultamitalia. Eniten mitaleja voitti Kolumbia, joka saavutti 12 mitalia.
Mitaliyhteenveto
BMX
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet, kilpa-ajo tiedot | Alfredo Campo | Anderson Ezequiel | Federico Villegas | |||
Miehet, freestyle tiedot | Daniel Dhers | Jose Torres | Justin Dowell | |||
Naiset, kilpa-ajo tiedot | Mariana Pajón | Paola Reis | Stefany Hernandez | |||
Naiset, freestyle tiedot | Hannah Roberts | Macarena Perez | Agustina Roth |
Maastopyöräily
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Miehet tiedot | Gerardo Ulloa | Henrique Avancini | Martin Kossman |
Naiset tiedot | Daniela Campuzano | Sofia Gomez | Jaqueline Mourão |
Maantiepyöräily
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet, maantie tiedot | Maximiliano Richeze | Ignacio Prado | Bryan Gomez | |||
Miehet, aika-ajo tiedot | Daniel Martinez Poveda | Magno Do Prado | José Rodríguez Aguilar | |||
Naiset, maantie tiedot | Arlenis Sierra | Teniel Campbell | Lizbeth Salazar | |||
Naiset, aika-ajo tiedot | Chloe Dygert | Teniel Campbell | Laurie Jussaume |
Ratapyöräily
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet, keirin tiedot | Kevin Quintero | Hersony Canelon | Leandro Bottasso | |||
Miehet, sprintti tiedot | Nicholas Paul | Njisane Phillip | Kevin Quintero | |||
Miehet, joukkuesprintti tiedot | Trinidad ja Tobago | Kolumbia | Brasilia | |||
Miehet, joukkuetakaa-ajo tiedot | Yhdysvallat | Kolumbia | Chile | |||
Miehet, omnium tiedot | Daniel Holloway | Ignacio Prado | Felipe Peñaloza | |||
Miehet, madison tiedot | Chile Antonio Cabrera Felipe Peñaloza | Yhdysvallat Gavin Hoover Adrian Hegyvary | Kolumbia Brayan Sanchez Juan Arango | |||
Naiset, keirin tiedot | Martha Bayona | Lisandra Guerra Rodriguez | Yuli Verdugo | |||
Naiset, sprintti tiedot | Kelsey Mitchell | Martha Bayona | Luz Gaxiola | |||
Naiset, joukkuesprintti tiedot | Meksiko | Kanada | Kolumbia | |||
Naiset, joukkuetakaa-ajo tiedot | Yhdysvallat | Kanada | Kolumbia | |||
Naiset, omnium tiedot | Jennifer Valente | Lizbeth Salazar | Arlenis Sierra Cañadilla | |||
Naiset, madison tiedot | Yhdysvallat Christina Birch Kimberly Geist | Kanada Maggie Coles-Lyster Miriam Brouwer | Meksiko Lizbeth Salazar Jessica Bonilla |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1. | Yhdysvallat | 7 | 1 | 1 | 9 |
2. | Kolumbia | 4 | 3 | 5 | 12 |
3. | Meksiko | 3 | 3 | 4 | 10 |
4. | Trinidad ja Tobago | 2 | 3 | 0 | 5 |
5. | Kanada | 1 | 3 | 1 | 5 |
6. | Argentiina | 1 | 2 | 3 | 6 |
7. | Chile | 1 | 1 | 4 | 6 |
8. | Kuuba | 1 | 1 | 1 | 3 |
8. | Venezuela | 1 | 1 | 1 | 3 |
10. | Venezuela | 1 | 0 | 0 | 0 |
11. | Brasilia | 0 | 4 | 2 | 4 |
Yhteensä | 22 | 22 | 22 | 66 |