EuroChallenge-kausi 2011–2012
Kausi 2011–2012 on EuroChallengen yhdeksäs kausi.
Tulokset
Karsinta
Karsinta ULEB Eurocupiin
Joukkueet, jotka ovat mukana kyseisessä karsinnassa, karsivat paikasta ULEB Eurocupiin kaudeksi 2011–2012. Parien häviäjät pelaavat kauden 2011–2012 EuroChallengessa.[1]
Joukkue #1 | Tulos | Joukkue #2 | 1. ottelu | 2. ottelu |
---|---|---|---|---|
Azovmaš Mariupol | 1 | BK Ventspils | ||
Gran Canaria 2014 | 2 | Artland Dragons | ||
Dexia Mons-Hainaut | 3 | Beşiktaş JK | ||
Cedevita Zagreb | 4 | Élan Chalon | ||
Le Mans Sarthe Basket | 5 | Pınar Karşıyaka | ||
Telenet BC Oostende | 6 | Norrköping Dolphins | ||
BK Spartak Pietari | 7 | ETHA Engomis | ||
BK Prostějov | 8 | Lukoil Academic |
Karsinta EuroChallengeen
Karsintojen voittajajoukkueet pääsevät mukaan kauden 2011–2012 EuroChallengeen, ja häviäjäjoukkueet putoavat pois.[2]
Joukkue #1 | Tulos | Joukkue #2 | 1. ottelu | 2. ottelu |
---|---|---|---|---|
Spartak Primorje | 1 | BK Jenisei Krasnojarsk | ||
Triumf Ljubertsy | 2 | BK Krasnyje Krylja | ||
BC Sokhumi | 3 | BC Minsk-2006 | ||
Atomerőmű SE | 4 | Arkadia Traiskirchen Lions | ||
Tampereen Pyrintö | 5 | Szolnoki Olaj KK |
Lohkovaihe
Lohko A
Joukkue | O | V | H | Korit+ | Korit- | Koriero | Pst. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BK Bemaco Spu Nitra | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2. | Baloncesto Fuenlabrada | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
3. | Eurocup QR6 häviäjä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
4. | EWE Baskets Oldenburg | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Lohko B
Joukkue | O | V | H | Korit+ | Korit- | Koriero | Pst. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Armia Tbilisi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2. | ZZ Leiden Basket | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
3. | Eurocup QR3 häviäjä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
4. | BG Göttingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Lohko C
Joukkue | O | V | H | Korit+ | Korit- | Koriero | Pst. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BK Pardubice | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2. | BC Hoverla | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
3. | Eurocup QR8 häviäjä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
4. | Chorale Roanne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Lohko D
Joukkue | O | V | H | Korit+ | Korit- | Koriero | Pst. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | EuroChallenge QR4 voittaja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2. | H’imik Južnyi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
3. | Eurocup QR1 voittaja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
4. | BK Nižni Novgorod | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Lohko E
Joukkue | O | V | H | Korit+ | Korit- | Koriero | Pst. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Eurochallenge QR1 voittaja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2. | Mobitelco Cluj-Napoca | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
3. | Eurocup QR4 häviäjä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
4. | Antwerp Giants | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Lohko F
Joukkue | O | V | H | Korit+ | Korit- | Koriero | Pst. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | EuroChallenge QR2 voittaja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2. | Olin Edirne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
3. | Eurocup QR7 häviäjä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
4. | Generali Okapi Aalstar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Lohko G
Joukkue | O | V | H | Korit+ | Korit- | Koriero | Pst. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | EuroChallenge QR3 voittaja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2. | Türk Telekom BK | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
3. | Eurocup QR5 häviäjä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
4. | Telekom Baskets | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Lohko H
Joukkue | O | V | H | Korit+ | Korit- | Koriero | Pst. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | EuroChallenge QR5 voittaja | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2. | Keravnos BC | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
3. | Eurocup QR2 häviäjä | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
4. | Pau-Orthez | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Katso myös
Lähteet
Aiheesta muualla
- FIBA Europe (englanniksi)