Tenisa 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan – Emakumezkoak bakarka
Tenisa 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan – Emakumezkoak bakarka | |
---|---|
Mota | kirol proba olinpiko tennis event (en) |
Honen parte da | tenisa 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan |
Denbora-tarte | 2021eko uztailaren 24a - 2021eko uztailaren 31 |
← tennis at the 2016 Summer Olympics – women's singles (en) | |
Kokaleku | Ariake Tennis Forest Park (en) |
Partehartzaile kopuru | 64 |
Parte-hartzaileak | Belinda Bencic Markéta Vondroušová Elina Svitolina Elena Rybakina (en) Paula Basosa Gibert Camila Giorgi (en) Garbine Muguruza Anastasia Pavliutxenkova Barbora Krejčíková Naomi Osaka Karolína Plíšková Nadia Podoroska Maria Sakkari (en) Sara Sorribes Tormo (en) Donna Vekić (en) Alison Van Uytvanck (en) Jekaterina Aleksandrova Mihaela Buzărnescu (en) Misaki Doi (en) Leylah Fernandez (en) Fiona Ferro (en) Anna-Lena Friedsam (en) Viktorija Golubic Petra Kvitová Rebecca Peterson (en) Aryna Sabalenka Nina Stojanović (en) Carla Suárez Navarro Iga Świątek Ajla Tomljanović (en) Jelena Vesnina Wang Qiang (en) Mona Barthel Ashleigh Barty Kiki Bertens (en) Jennifer Brady (en) Verónica Cepede Royg (en) Alizé Cornet (en) Zarina Diyas (en) Sara Errani Caroline Garcia Nao Hibino (en) Ons Jabeur Ivana Jorović (en) Anett Kontaveit (en) Veronika Kudermetova (en) Magda Linette (en) Elise Mertens (en) Kristina Mladenovic Camila Osorio (en) Jeļena Ostapenko (en) Jasmine Paolini (en) Jessica Pegula Yulia Putintseva (en) Alison Riske-Amritraj (en) Anastasija Sevastova Mayar Sherif (en) Jaroslava Xvedova Laura Siegemund Samantha Stosur Heather Watson Dayana Yastremska (en) Renata Zarazúa (en) Zheng Saisai (en) |
Kirola | tenis |
Irabazlea | |
Emakumeak bakarka tenisak 2020ko Udako Olinpiar Jokoetan izan zuen probeta bat da. Monica Puig zen aurreko olinpiar jokoetako txapelduna, baina kanpoan geratu zen operazio batetik osatzeko..
Sailkapena
Batzorde Olinpiko Nazional bakoitzak lau jokalari inskriba ditzake. Nazioak lau jokalarira mugatuta egon ziren 2000ko jokoetatik. Gizonezkoentzako sailkapena batez ere 2021eko ekainaren 7ko ATPko sailkapen-zerrendaren bidez egiten da. Murrizketa gehigarri bat jokalariek 2017 eta 2020 artean Davis Kopako hiru ekitalditarako izendaturiko talde bateko kide izan behar zutela da (salbuespen batzuekin). Gizonezkoentzako 64 plaza daude eskuragarri. Lehenengo 56ak munduko rankingaren bidez esleitzen dira.
Sei plaza daude eskuragarri sailkapen kontinentalaren bidez: lau txapelketa kontinentalen bidez (bi 2019ko Panamerikar Jokoetan, bat 2018ko Asiako Jokoetan eta bat 2019ko Afrikako Jokoetan) eta bi kontinente bakoitzeko munduko sailkapen mugatuaren bidez (bat Europarako eta beste bat Ozeaniarako, CONSetik etorri behar direnak, sailkatutako beste lehiakiderik gabe). Txapelketa kontinentaleko lau postuek dute lehentasuna munduko sailkapenaren aurretik, beraz, irabazleak (Nadia Podoroska, Verónica Cepede Royg, Mayar Sherif eta Wang Qiang) ez dira 56rentzat zenbatzen (bai, ordea, herrialde bakoitzeko lauko mugarako).
Herrialde anfitrioiak plaza bermatua du. Japoniak munduko sailkapenaren bidez postua lortzen badu, anfitrioiaren bermea ez da erabiltzen eta 57ko postua gehitzen zaio sailkapenari.
Lorpenen araberako sailkapenaren ezohiko prozesu batean, egungo munduko sailkapenaren bidez sailkatu ez den antzinako txapeldun olinpikoarentzat edo Grand Slamekoarentzat plaza bat gordetzen da. Jokalariak urrezko domina olinpikoa edo Grand Slameko final bat irabazi behar izan du banakako modalitatean, lehen 300 sailkatuen artean egon behar du eta lau jokalari sailkatu ez dituen nazio bateko kide izan behar du. Hainbat jokalarik irizpide horiek betetzen badituzte, titulu gehien dituena sailkatuko da; berdinketarik badago, berriz, sailkapen onena duena sailkatuko da. Joko hauetan Samantha Stosur izan zen irizpide hori betetzen zuena, Venus Williams ezin baitzen sartu AEBk ada lau kide zituelako eta Monica Puig txapeldunak ezin zuelako parte hartu, osasun arrazoiak zirela eta.
Zozketa
- 01. Ashleigh Barty (AUS)
- 02. Naomi Osaka (JPN)
- 03. Aryna Sabalenka (BLR)
- 04. Elina Svitolina (UKR)
- 05. Karolína Plíšková (CZE)
- 06. Iga Świątek (POL)
- 07. Garbiñe Muguruza (ESP)
- 08. Barbora Krejčíková (CZE)
- 09. Belinda Bencic (SUI)
- 10. Petra Kvitová (CZE)
- 11. Jennifer Brady (USA)
- 12. Elise Mertens (BEL)
- 13. Anastasia Pavlyuchenkova (ROC)
- 14. Maria Sakkari (GRE)
- 15. Elena Rybakina (KAZ)
- 16. Kiki Bertens (NED)
Txapelketa
Goiko erdia
1. sekzioa
Lehen erronda | Bigarren erronda | Hirugarren erronda | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||
1 | A Barty (AUS) | 4 | 3 | ||||||||||||||||||||||||
S Sorribes Tormo (ESP) | 6 | 6 | S Sorribes Tormo (ESP) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
F Ferro (FRA) | 2 | 6 | 6 | F Ferro (FRA) | 1 | 4 | |||||||||||||||||||||
A Sevastova (LAT) | 6 | 4 | 2 | S Sorribes Tormo (ESP) | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||
ITF | A-L Friedsam (GER) | 77 | 6 | 13 | A Pavlyuchenkova (ROC) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
H Watson (GBR) | 65 | 3 | ITF | A-L Friedsam (GER) | 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
ITF | S Errani (ITA) | 0 | 1 | 13 | A Pavlyuchenkova (ROC) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
13 | A Pavlyuchenkova (ROC) | 6 | 6 | 13 | A Pavlyuchenkova (ROC) | 0 | 6 | 3 | |||||||||||||||||||
9 | B Bencic (SUI) | 6 | 6 | 9 | B Bencic (SUI) | 6 | 3 | 6 | |||||||||||||||||||
J Pegula (USA) | 3 | 3 | 9 | B Bencic (SUI) | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
M Doi (JPN) | 6 | 6 | M Doi (JPN) | 2 | 4 | ||||||||||||||||||||||
Alt | R Zarazúa (MEX) | 3 | 2 | 9 | B Bencic (SUI) | 1 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
LA Fernandez (CAN) | 6 | 3 | 6 | 8 | B Krejčíková (CZE) | 6 | 2 | 3 | |||||||||||||||||||
D Yastremska (UKR) | 3 | 6 | 0 | LA Fernandez (CAN) | 2 | 4 | |||||||||||||||||||||
Z Diyas (KAZ) | 2r | 8 | B Krejčíková (CZE) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
8 | B Krejčíková (CZE) | 5 |
2. sekzioa
Lehen erronda | Bigarren erronda | Hirugarren erronda | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||
3 | A Sabalenka (BLR) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
M Linette (POL) | 2 | 1 | 3 | A Sabalenka (BLR) | 4 | 6 | 63 | ||||||||||||||||||||
C Garcia (FRA) | 2 | 77 | 3 | D Vekić (CRO) | 6 | 3 | 77 | ||||||||||||||||||||
D Vekić (CRO) | 6 | 62 | 6 | D Vekić (CRO) | 63 | 4 | |||||||||||||||||||||
ITF | M Sherif (EGY) | 5 | 61 | 15 | E Rybakina (KAZ) | 77 | 6 | ||||||||||||||||||||
R Peterson (SWE) | 7 | 77 | R Peterson (SWE) | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||||
ITF | S Stosur (AUS) | 4 | 2 | 15 | E Rybakina (KAZ) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
15 | E Rybakina (KAZ) | 6 | 6 | 15 | E Rybakina (KAZ) | 7 | 6 | ||||||||||||||||||||
10 | P Kvitová (CZE) | 6 | 6 | 7 | G Muguruza (ESP) | 5 | 1 | ||||||||||||||||||||
J Paolini (ITA) | 4 | 3 | 10 | P Kvitová (CZE) | 7 | 3 | 0 | ||||||||||||||||||||
PR | I Jorović (SRB) | 3 | 2 | A Van Uytvanck (BEL) | 5 | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
A Van Uytvanck (BEL) | 6 | 6 | A Van Uytvanck (BEL) | 4 | 1 | ||||||||||||||||||||||
ITF | V Cepede Royg (PAR) | 4 | 3 | 7 | G Muguruza (ESP) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
ITF | Q Wang (CHN) | 6 | 6 | ITF | Q Wang (CHN) | 3 | 0 | ||||||||||||||||||||
V Kudermetova (ROC) | 5 | 5 | 7 | G Muguruza (ESP) | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
7 | G Muguruza (ESP) | 7 | 7 |
Beheko erdia
3. sekzioa
Lehen erronda | Bigarren erronda | Hirugarren erronda | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||
5 | Ka Plíšková (CZE) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
A Cornet (FRA) | 1 | 3 | 5 | Ka Plíšková (CZE) | 6 | 60 | 6 | ||||||||||||||||||||
PR | C Suárez Navarro (ESP) | 6 | 6 | PR | C Suárez Navarro (ESP) | 3 | 77 | 1 | |||||||||||||||||||
O Jabeur (TUN) | 4 | 1 | 5 | Ka Plíšková (CZE) | 4 | 2 | |||||||||||||||||||||
J Ostapenko (LAT) | 4 | 77 | 4 | C Giorgi (ITA) | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
PR | E Vesnina (ROC) | 6 | 62 | 6 | PR | E Vesnina (ROC) | 3 | 1 | |||||||||||||||||||
C Giorgi (ITA) | 6 | 6 | C Giorgi (ITA) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
11 | J Brady (USA) | 3 | 2 | C Giorgi (ITA) | 4 | 4 | |||||||||||||||||||||
14 | M Sakkari (GRE) | 7 | 6 | 4 | E Svitolina (UKR) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
A Kontaveit (EST) | 5 | 2 | 14 | M Sakkari (GRE) | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
N Stojanović (SRB) | 6 | 6 | N Stojanović (SRB) | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||||
N Hibino (JPN) | 3 | 3 | 14 | M Sakkari (GRE) | 7 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||
PR | Y Shvedova (KAZ) | 5 | 2r | 4 | E Svitolina (UKR) | 5 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
A Tomljanović (AUS) | 7 | 3 | A Tomljanović (AUS) | 6 | 3 | 4 | |||||||||||||||||||||
L Siegemund (GER) | 3 | 7 | 4 | 4 | E Svitolina (UKR) | 4 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
4 | E Svitolina (UKR) | 6 | 5 | 6 |
4. sekzioa
Lehen erronda | Bigarren erronda | Hirugarren erronda | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||
6 | I Świątek (POL) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
PR | M Barthel (GER) | 2 | 2 | 6 | I Świątek (POL) | 3 | 64 | ||||||||||||||||||||
P Badosa (ESP) | 64 | 6 | 6 | P Badosa (ESP) | 6 | 77 | |||||||||||||||||||||
K Mladenovic (FRA) | 77 | 3 | 0 | P Badosa (ESP) | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
Y Putintseva (KAZ) | 64 | 3r | ITF | N Podoroska (ARG) | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||
ITF | N Podoroska (ARG) | 77 | 1 | ITF | N Podoroska (ARG) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
E Aleksandrova (ROC) | 4 | 6 | 6 | E Aleksandrova (ROC) | 1 | 3 | |||||||||||||||||||||
12 | E Mertens (BEL) | 6 | 4 | 4 | P Badosa (ESP) | 3 | 0r | ||||||||||||||||||||
16 | K Bertens (NED) | 4 | 6 | 4 | M Vondroušová (CZE) | 6 | 0 | ||||||||||||||||||||
M Vondroušová (CZE) | 6 | 3 | 6 | M Vondroušová (CZE) | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
ITF | M Buzărnescu (ROU) | 60 | 7 | 6 | ITF | M Buzǎrnescu (ROU) | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
A Riske (USA) | 77 | 5 | 4 | M Vondroušová (CZE) | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
MC Osorio Serrano (COL) | 4 | 1 | 2 | N Osaka (JPN) | 1 | 4 | |||||||||||||||||||||
V Golubic (SUI) | 6 | 6 | V Golubic (SUI) | 3 | 2 | ||||||||||||||||||||||
S Zheng (CHN) | 1 | 4 | 2 | N Osaka (JPN) | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
2 | N Osaka (JPN) | 6 | 6 |
Finala
Final laurdenak | Final erdiak | Finala | ||||||||||||||||||
13 | Anastasia Pavlyuchenkova (ROC) | 0 | 6 | 3 | ||||||||||||||||
9 | Belinda Bencic (SUI) | 6 | 3 | 6 | ||||||||||||||||
9 | Belinda Bencic (SUI) | 77 | 4 | 6 | ||||||||||||||||
15 | Elena Rybakina (KAZ) | 62 | 6 | 3 | ||||||||||||||||
15 | Elena Rybakina (KAZ) | 7 | 6 | |||||||||||||||||
7 | Garbiñe Muguruza (ESP) | 5 | 1 | |||||||||||||||||
9 | Belinda Bencic (SUI) | 7 | 2 | 6 | ||||||||||||||||
Markéta Vondroušová (CZE) | 5 | 6 | 3 | |||||||||||||||||
Camila Giorgi (ITA) | 4 | 4 | ||||||||||||||||||
4 | Elina Svitolina (UKR) | 6 | 6 | |||||||||||||||||
4 | Elina Svitolina (UKR) | 3 | 1 | Brontzea | ||||||||||||||||
Markéta Vondroušová (CZE) | 6 | 6 | ||||||||||||||||||
Paula Badosa (ESP) | 3 | 0r | 15 | Elena Rybakina (KAZ) | 6 | 65 | 4 | |||||||||||||
Markéta Vondroušová (CZE) | 6 | 0 | 4 | Elina Svitolina (UKR) | 1 | 77 | 6 |
Erreferentziak
Kanpo estekak
- Datuak: Q65242336