Constituency | Deputy | Date of birth | Place of birth | Portrait | Party | Group |
Ain | 1st | Xavier Breton | 25 November 1962 | France (Darney) | | LR | | LR | |
2nd | Charles de la Verpillière | 31 May 1954 | France (Bourg-en-Bresse) | | LR | | LR | |
3rd | Olga Givernet | 17 October 1981 | France (Saint-Germain-en-Laye) | | LREM | | LREM | |
4th | Stéphane Trompille | 1 December 1982 | France (Bourg-en-Bresse) | | LREM | | LREM | |
5th | Damien Abad | 5 April 1980 | France (Nîmes) | | LR | | LR | |
Aisne | 1st | Aude Bono-Vandorme | 3 August 1962 | France (Soissons) | | LREM | | LREM | |
2nd | Julien Dive | 21 May 1985 | France (Saint-Quentin) | | LR | | LR | |
3rd | Jean-Louis Bricout | 27 December 1957 | France (Busigny) | | PS | | Soc+ | |
4th | Marc Delatte | 24 May 1961 | France (Soissons) | | LREM | | LREM | |
5th | Jacques Krabal | 10 April 1948 | France (Épieds) | | LREM | | LREM | |
Allier | 1st | Jean-Paul Dufrègne | 28 March 1958 | France (Saint-Menoux) | | PCF | | GDR | |
2nd | Laurence Vanceunebrock-Mialon | 6 May 1970 | France (Avion) | | LREM | | LREM | |
3rd | Bénédicte Peyrol | 23 March 1991 | France (Vichy) | | LREM | | LREM | |
Alpes-de-Haute-Provence | 1st | Delphine Bagarry | 9 January 1970 | France (Lyon) | | EELV | | NI | |
2nd | Christophe Castaner | 3 January 1966 | France (Ollioules) | | LREM | | LREM | |
Hautes-Alpes | 1st | Pascale Boyer | 28 September 1965 | France (Saint-Mandé) | | LREM | | LREM | |
2nd | Claire Bouchet | 9 January 1954 | France (Gap) | | LREM | | LREM | |
Alpes-Maritimes | 1st | Éric Ciotti | 28 September 1965 | France (Nice) | | LR | | LR | |
2nd | Loïc Dombreval | 16 April 1966 | France (Boulogne-Billancourt) | | LREM | | LREM | |
3rd | Cédric Roussel | 10 October 1972 | France (Brest) | | LREM | | LREM | |
4th | Alexandra Valetta-Ardisson | 7 June 1976 | France (Cannes) | | LREM | | LREM | |
5th | Marine Brenier | 11 August 1986 | France (Nice) | | LR | | LR | |
6th | Laurence Trastour-Isnart | 6 March 1972 | France (Cagnes-sur-Mer) | | LR | | LR | |
7th | Éric Pauget | 18 August 1970 | France (Antibes) | | LR | | LR | |
8th | Bernard Brochand | 5 June 1938 | France (Nice) | | LR | | LR | |
9th | Michèle Tabarot | 13 October 1962 | Spain (Alicante) | | LR | | LR | |
Ardèche | 1st | Hervé Saulignac | 6 November 1970 | France (Privas) | | PS | | Soc+ | |
2nd | Michèle Victory | 28 October 1958 | Algeria (Bône) | | PS | | Soc+ | |
3rd | Fabrice Brun | 2 April 1968 | France (Avignon) | | LR | | LR | |
Ardennes | 1st | Bérengère Poletti | 14 October 1959 | France (Biencourt-sur-Orge) | | LR | | LR | |
2nd | Pierre Cordier | 27 May 1972 | France (Charleville-Mézières) | | LR | | LR app. | |
3rd | Jean-Luc Warsmann | 22 October 1965 | France (Villers-Semeuse) | | DVD | | UDI+ | |
Ariège | 1st | Bénédicte Taurine | 18 June 1976 | France (Lavelanet) | | FI | | FI | |
2nd | Michel Larive | 22 August 1966 | France (Paris 14e) | | FI | | FI | |
Aube | 1st | Grégory Besson-Moreau | 7 July 1982 | France (Brou-sur-Chantereine) | | LREM | | LREM | |
2nd | Valérie Bazin-Malgras | 31 October 1969 | France (Romilly-sur-Seine) | | LR | | LR | |
3rd | Gérard Menuel | 7 May 1952 | France (Jasseines) | | LR | | LR | |
Aude | 1st | Danièle Hérin | 14 January 1947 | France (Carcassonne) | | LREM | | LREM | |
2nd | Alain Péréa | 5 June 1971 | France (Narbonne) | | LREM | | LREM | |
3rd | Mireille Robert | 1 March 1962 | France (Orthez) | | LREM | | LREM | |
Aveyron | 1st | Stéphane Mazars | 25 March 1969 | France (Lyon) | | LREM | | LREM | |
2nd | Anne Blanc | 20 July 1966 | France (Rodez) | | LREM | | LREM | |
3rd | Vacant | | | | | | | |
Bouches-du-Rhône | 1st | Valérie Boyer | 11 June 1962 | France (Bourges) | | LR | | LR | |
2nd | Claire Pitollat | 17 September 1979 | France (Marseille 7e) | | LREM | | LREM | |
3rd | Alexandra Louis | 17 September 1983 | France (Grenoble) | | LREM | | LREM | |
4th | Jean-Luc Mélenchon | 19 August 1951 | Morocco (Tangier) | | FI | | FI | |
5th | Cathy Racon-Bouzon | 22 November 1976 | France (Domont) | | LREM | | LREM | |
6th | Guy Teissier | 4 April 1945 | France (Marseille) | | LR | | LR | |
7th | Saïd Ahamada | 7 November 1972 | France (Saint-Denis) | | LREM | | LREM | |
8th | Jean-Marc Zulesi | 6 June 1988 | France (Marseille) | | LREM | | LREM | |
9th | Bernard Deflesselles | 16 October 1953 | France (Paris (6°)) | | LR | | LR | |
10th | François-Michel Lambert | 24 August 1966 | Cuba (Havana) | | LREM | | LT | |
11th | Mohamed Laqhila | 3 August 1959 | Morocco (Oulmes) | | MoDem | | MoDem | |
12th | Éric Diard | 21 July 1965 | France (Marseille) | | LR | | LR | |
13th | Pierre Dharréville | 15 June 1975 | France (Nanterre) | | PCF | | GDR | |
14th | Anne-Laurence Petel | 8 February 1970 | France (Saint-Raphaël) | | LREM | | LREM | |
15th | Bernard Reynès | 18 October 1953 | Morocco (Meknes) | | LR | | LR | |
16th | Monica Michel | 16 April 1955 | Seychelles (Victoria) | | LREM | | LREM | |
Calvados | 1st | Fabrice Le Vigoureux | 27 August 1969 | France (Caen) | | LREM | | LREM | |
2nd | Laurence Dumont | 2 June 1958 | France (Vincennes) | | PS | | NG | |
3rd | Sébastien Leclerc | 28 March 1970 | France (Lisieux) | | LR | | LR | |
4th | Christophe Blanchet | 9 April 1973 | France (Caen) | | LREM | | LREM | |
5th | Bertrand Bouyx | 26 May 1970 | France (Juvisy-sur-Orge) | | LREM | | LREM | |
6th | Alain Tourret | 25 December 1947 | Germany (Boppard) | | LREM | | LREM | |
Cantal | 1st | Vincent Descœur | 13 December 1962 | France (Aurillac) | | LR | | LR | |
2nd | Jean-Yves Bony | 11 March 1955 | France (Aurillac) | | LR | | LR | |
Charente | 1st | Thomas Mesnier | 4 March 1986 | France (Barbezieux-Saint-Hilaire) | | LREM | | LREM | |
2nd | Sandra Marsaud | 2 January 1974 | France (Périgueux) | | LREM | | LREM | |
3rd | Jérôme Lambert | 7 June 1957 | France (Vincennes) | | PS | | NG | |
Charente-Maritime | 1st | Olivier Falorni | 27 March 1972 | France (Rochefort) | | MR | | LT | |
2nd | Frédérique Tuffnell | 29 June 1956 | France (Châtellerault) | | EDS | | EDS | |
3rd | Jean-Philippe Ardouin | 5 March 1964 | France (Saintes) | | LREM | | LREM | |
4th | Raphaël Gérard | 17 October 1968 | France (Cirey-sur-Vezouze) | | LREM | | LREM | |
5th | Didier Quentin | 23 December 1946 | France (Royan) | | LR | | LR | |
Cher | 1st | François Cormier-Bouligeon | 19 November 1972 | France (Bourges) | | LREM | | LREM | |
2nd | Nadia Essayan | 6 June 1957 | Ivory Coast (Dimbokro) | | MoDem | | MoDem | |
3rd | Loïc Kervran | 11 February 1984 | France (Moulins) | | LREM | | LREM | |
Corrèze | 1st | Christophe Jerretie | 31 August 1979 | France (Tulle) | | LREM | | LREM | |
2nd | Frédérique Meunier | 8 December 1960 | France (Paris) | | LR | | LR | |
Corse-du-Sud | 1st | Jean-Jacques Ferrara | 16 June 1967 | France (Marseille) | | LR | | LR | |
2nd | Paul-André Colombani | 17 August 1967 | France (Bastia) | | PaC | | LT | |
Haute-Corse | 1st | Michel Castellani | 28 September 1945 | France (Bastia) | | PaC | | LT | |
2nd | Jean-Felix Acquaviva | 19 March 1973 | France (Bastia) | | PaC | | LT | |
Côte-d'Or | 1st | Didier Martin | 20 August 1956 | France (Clichy) | | LREM | | LREM | |
2nd | Rémi Delatte | 9 June 1956 | France (Dijon) | | LR | | LR | |
3rd | Fadila Khattabi | 23 February 1962 | France (Montbéliard) | | LREM | | LREM | |
4th | Yolaine de Courson | 14 July 1954 | France (Neuilly-sur-Seine) | | EDS | | EDS | |
5th | Didier Paris | 14 February 1954 | France (Paris) | | LREM | | LREM | |
Côtes-d'Armor | 1st | Bruno Joncour | 25 November 1953 | Tunisia (Bizerte) | | MoDem | | MoDem | |
2nd | Hervé Berville | 15 January 1990 | Rwanda (Madanzh-Buhimga) | | LREM | | LREM | |
3rd | Marc Le Fur | 28 November 1956 | Senegal (Dakar) | | LR | | LR | |
4th | Yannick Kerlogot | 12 May 1970 | France (Saint-Brieuc) | | LREM | | LREM | |
5th | Éric Bothorel | 20 October 1966 | France (Paimpol) | | LREM | | LREM | |
Creuse | 1st | Jean-Baptiste Moreau | 14 February 1977 | France (Guéret) | | LREM | | LREM | |
Dordogne | 1st | Philippe Chassaing | 18 May 1972 | France (Albi) | | LREM | | LREM | |
2nd | Michel Delpon | 13 August 1949 | France (Lafitte) | | LREM | | LREM | |
3rd | Jean-Pierre Cubertafon | 5 February 1948 | France (Lanouaille) | | MoDem | | MoDem | |
4th | Jacqueline Dubois | 28 May 1957 | France (Fréjus) | | LREM | | LREM | |
Doubs | 1st | Fannette Charvier | 31 December 1984 | France (Annecy) | | LREM | | LREM | |
2nd | Éric Alauzet | 7 June 1958 | France (Nancy) | | LREM | | LREM | |
3rd | Denis Sommer | 23 September 1957 | France (Lure) | | LREM | | LREM | |
4th | Frédéric Barbier | 30 August 1960 | France (Audincourt) | | LREM | | LREM | |
5th | Annie Genevard | 7 September 1956 | France (Audincourt) | | LR | | LR | |
Drôme | 1st | Mireille Clapot | 14 October 1963 | France (Belley) | | LREM | | LREM | |
2nd | Alice Thourot | 12 October 1985 | France (Bar-le-Duc) | | LREM | | LREM | |
3rd | Célia de Lavergne | 21 November 1979 | France (Clamart) | | LREM | | LREM | |
4th | Emmanuelle Anthoine | 2 July 1964 | France (Saint-Vallier) | | LR | | LR | |
Eure | 1st | Séverine Gipson | 13 December 1970 | France (Évreux) | | LREM | | LREM | |
2nd | Fabien Gouttefarde | 27 September 1978 | France (Versailles) | | LREM | | LREM | |
3rd | Marie Tamarelle-Verhaeghe | 27 September 1962 | France (Le Petit-Quevilly) | | LREM | | LREM | |
4th | Bruno Questel | 21 December 1966 | France (Bourg-Achard) | | LREM | | LREM | |
5th | Claire O'Petit | 15 October 1949 | France (Épinay-sur-Seine) | | LREM | | LREM | |
Eure-et-Loir | 1st | Guillaume Kasbarian | 28 February 1987 | France (Marseille) | | LREM | | LREM | |
2nd | Olivier Marleix | 6 February 1971 | France (Boulogne-Billancourt) | | LR | | LR | |
3rd | Laure de La Raudière | 12 February 1965 | France (Neuilly-sur-Seine) | | LR–Agir | | UAI | |
4th | Philippe Vigier | 3 February 1958 | France (Valence) | | LC | | LT | |
Finistère | 1st | Annaïg Le Meur | 29 April 1973 | France (Brest) | | LREM | | LREM | |
2nd | Jean-Charles Larsonneur | 24 January 1984 | France (Brest) | | LREM | | LREM | |
3rd | Didier Le Gac | 19 July 1965 | France (Castres) | | LREM | | LREM | |
4th | Sandrine Le Feur | 18 March 1991 | France (Saint-Brieuc) | | LREM | | LREM | |
5th | Graziella Melchior | 6 April 1960 | France (Brest) | | LREM | | LREM | |
6th | Richard Ferrand | 1 July 1962 | France (Rodez) | | LREM | | LREM | |
7th | Liliane Tanguy | 12 March 1967 | Serbia (Pančevo) | | LREM | | LREM | |
8th | Erwan Balanant | 21 February 1971 | France (Lorient) | | LREM | | MoDem | |
Gard | 1st | Françoise Dumas | 12 April 1960 | France (Alès) | | LREM | | LREM | |
2nd | Gilbert Collard | 3 February 1948 | France (Marseille) | | FN | | NI | |
3rd | Anthony Cellier | 1 June 1975 | France (Pierrelatte) | | LREM | | LREM | |
4th | Annie Chapelier | 7 November 1967 | Canada (Windsor) | | EDS | | EDS | |
5th | Olivier Gaillard | 28 February 1967 | France (Nîmes) | | LREM | | LREM | |
6th | Philippe Berta | 11 April 1960 | France (Besançon) | | MoDem | | MoDem | |
Haute-Garonne | 1st | Pierre Cabaré | 12 December 1957 | France (Toulouse) | | LRC–Cap21 | | LREM | |
2nd | Jean-Luc Lagleize | 9 September 1958 | France (Tarbes) | | MoDem | | MoDem | |
3rd | Corinne Vignon | 10 June 1963 | France (Agen) | | LREM | | LREM | |
4th | Mickaël Nogal | 26 November 1990 | France (Toulouse) | | LREM | | LREM | |
5th | Jean-François Portarrieu | 14 October 1965 | France (Toulouse) | | LREM | | LREM | |
6th | Monique Iborra | 8 March 1945 | Algeria (El Harrach) | | LREM | | LREM | |
7th | Élisabeth Toutut-Picard | 17 December 1954 | Algeria (Blida) | | LREM | | LREM | |
8th | Joël Aviragnet[nb 1] | 16 June 1956 | France (Encausse-les-Thermes) | | PS | | NG | |
9th | Sandrine Mörch | 13 November 1961 | France (Issy-les-Moulineaux) | | LREM | | LREM | |
10th | Sébastien Nadot | 8 July 1972 | France (Fleurance) | | MdP | | EDS | |
Gers | 1st | Jean-René Cazeneuve | 9 June 1958 | France (Paris) | | LREM | | LREM | |
2nd | Gisèle Biémouret | 16 June 1952 | France (Fleurance) | | PS | | NG | |
Gironde | 1st | Dominique David | 27 February 1963 | France (Montpellier) | | LREM | | LREM | |
2nd | Catherine Fabre | 19 September 1978 | France (Toulouse) | | LREM | | LREM | |
3rd | Loïc Prud'homme | 19 August 1969 | France (Bègles) | | FI | | FI | |
4th | Alain David | 2 June 1949 | France (Libourne) | | PS | | NG | |
5th | Benoît Simian | 27 May 1983 | France (Bordeaux) | | LREM | | LREM | |
6th | Éric Poulliat | 9 July 1974 | France (Bordeaux) | | LREM | | LREM | |
7th | Bérangère Couillard | 24 July 1986 | France (Rennes) | | LREM | | LREM | |
8th | Sophie Panonacle | 16 December 1968 | France (Bordeaux) | | LREM | | LREM | |
9th | Sophie Mette | 13 September 1959 | France (Montauban) | | MoDem | | MoDem | |
10th | Florent Boudié | 22 September 1973 | France (Sainte-Foy-la-Grande) | | LREM | | LREM | |
11th | Véronique Hammerer | 4 November 1968 | France (Dax) | | LREM | | LREM | |
12th | Christelle Dubos | 26 March 1976 | France (Le Coteau) | | LREM | | LREM | |
Hérault | 1st | Patricia Mirallès | 22 August 1967 | France (Montpellier) | | LREM | | LREM | |
2nd | Muriel Ressiguier | 21 December 1977 | France (Châteauroux) | | FI | | FI | |
3rd | Coralie Dubost | 4 March 1983 | France (Montpellier) | | LREM | | LREM | |
4th | Jean-François Eliaou | 13 August 1956 | France (Nice) | | LREM | | LREM | |
5th | Philippe Huppé | 12 February 1968 | France (Mazamet) | | LREM | | LREM | |
6th | Emmanuelle Ménard | 15 August 1968 | France (Lille) | | FN | | NI | |
7th | Christophe Euzet | 2 April 1967 | France (Perpignan) | | LREM | | LREM | |
8th | Nicolas Démoulin | 22 July 1972 | France (Bordeaux) | | LREM | | LREM | |
9th | Patrick Vignal | 22 January 1958 | France (Montpellier) | | LREM | | LREM | |
Ille-et-Vilaine | 1st | Mostapha Laabid | 29 March 1969 | France (Rennes) | | LREM | | LREM | |
2nd | Laurence Maillart-Méhaignerie | 5 April 1967 | France (Paris 12e) | | AC | | LREM | |
3rd | François André | 19 July 1967 | France (Pontivy) | | PS | | LREM app. | |
4th | Gaël Le Bohec | 4 November 1977 | France (Saint-Brieuc) | | LREM | | LREM | |
5th | Christine Cloarec | 28 October 1964 | France (Noisy-le-Sec) | | LREM | | LREM | |
6th | Thierry Benoit | 13 September 1966 | France (Fougères) | | UDI | | UAI | |
7th | Gilles Lurton | 6 July 1963 | France (Saint-Servan) | | LR | | LR | |
8th | Florian Bachelier | 5 April 1979 | France (Thionville) | | LREM | | LREM | |
Indre | 1st | François Jolivet | 21 March 1966 | France (Châteauroux) | | LREM | | LREM | |
2nd | Nicolas Forissier | 17 February 1961 | France (Paris) | | LR | | LR | |
Indre-et-Loire | 1st | Philippe Chalumeau | 8 November 1963 | France (Rochefort) | | LREM | | LREM | |
2nd | Daniel Labaronne | 16 July 1955 | France (Paris) | | LREM | | LREM | |
3rd | Sophie Auconie | 19 August 1963 | France (Dugny) | | UDI | | UAI | |
4th | Fabienne Colboc | 9 August 1971 | France (Thiais) | | LREM | | LREM | |
5th | Sabine Thillaye | 18 May 1959 | Germany (Remscheid) | | EDS | | EDS | |
Isère | 1st | Camille Galliard-Minier | 26 May 1975 | France (La Tronche) | | LREM | | LREM | |
2nd | Jean-Charles Colas-Roy | 2 May 1978 | France (Montpellier) | | LREM | | LREM | |
3rd | Émilie Chalas | 18 October 1977 | France (Échirolles) | | LREM | | LREM | |
4th | Marie-Noëlle Battistel | 20 August 1956 | France (Grenoble) | | PS | | NG | |
5th | Catherine Kamowski | 8 April 1958 | France (Valenciennes) | | LREM | | LREM | |
6th | Cendra Motin | 29 January 1975 | France (Bagnols-sur-Cèze) | | LREM | | LREM | |
7th | Monique Limon | 5 December 1953 | France (Paris) | | LREM | | LREM | |
8th | Caroline Abadie | 7 September 1976 | France (Saint-Martin-d'Hères) | | LREM | | LREM | |
9th | Élodie Jacquier-Laforge | 15 April 1978 | France (Grenoble) | | MoDem | | MoDem | |
10th | Marjolaine Meynier-Millefert | 30 September 1982 | France (Échirolles) | | LREM | | LREM | |
Jura | 1st | Danielle Brulebois | 4 July 1947 | France (Longwy-sur-le-Doubs) | | LREM | | LREM | |
2nd | Marie-Christine Dalloz | 10 January 1958 | France (Saint-Claude) | | LR | | LR | |
3rd | Jean-Marie Sermier | 5 March 1961 | France (Nozeroy) | | LR | | LR | |
Landes | 1st | Fabien Lainé | 15 April 1976 | France (Arcachon) | | UDI | | MoDem | |
2nd | Lionel Causse | 6 May 1971 | France (Toulouse) | | LREM | | LREM | |
3rd | Boris Vallaud | 25 July 1975 | Lebanon (Beirut) | | PS | | NG | |
Loir-et-Cher | 1st | Marc Fesneau | 11 January 1971 | France (Paris 15e) | | MoDem | | MoDem | |
2nd | Guillaume Peltier | 27 August 1976 | France (Paris 14e) | | R! | | R! | |
3rd | Maurice Leroy | 2 February 1959 | France (Paris) | | UDI | | UAI | |
Loire | 1st | Régis Juanico | 5 February 1972 | France (Saint-Rémy) | | Génération.s | | NG | |
2nd | Jean-Michel Mis | 28 July 1967 | France (Saint-Étienne) | | LREM | | LREM | |
3rd | Valéria Faure-Muntian | 2 September 1984 | Ukraine (Kiliya) | | LREM | | LREM | |
4th | Dino Cinieri | 9 July 1955 | France (Firminy) | | LR | | LR | |
5th | Nathalie Sarles | 17 April 1962 | France (Valence) | | LREM | | LREM | |
6th | Julien Borowczyk | 2 May 1979 | France (Montbrison) | | LREM | | LREM | |
Haute-Loire | 1st | Isabelle Valentin | 20 January 1962 | France (Le Puy-en-Velay) | | LR | | LR | |
2nd | Jean-Pierre Vigier | 22 October 1969 | France (Brioude) | | LR | | LR | |
Loire-Atlantique | 1st | Mounir Belhamiti | 8 March 1985 | France (Nantes) | | LREM | | LREM | |
2nd | Valérie Oppelt | 10 December 1973 | France (Nantes) | | LREM | | LREM | |
3rd | Anne-France Brunet | 12 June 1962 | France (Saint-Maur-des-Fossés) | | LREM | | LREM | |
4th | Aude Amadou | 29 February 1980 | France (Coutances) | | LREM | | LREM | |
5th | Luc Geismar | 1 November 1966 | France (Colmar) | | MoDem | | MoDem | |
6th | Yves Daniel | 31 July 1954 | France (Mouais) | | LREM | | LREM | |
7th | Sandrine Josso | 19 September 1975 | France (Guérande) | | LREM | | LREM | |
8th | Audrey Dufeu-Schubert | 3 June 1980 | France (Saint-Nazaire) | | LREM | | LREM | |
9th | Yannick Haury | 12 June 1954 | France (Nantes) | | LREM | | LREM | |
10th | Sophie Errante | 22 July 1971 | France (Nantes) | | LREM | | LREM | |
Loiret | 1st | Stéphanie Rist | 6 August 1973 | France (Athis-Mons) | | LREM | | LREM | |
2nd | Caroline Janvier | 9 March 1982 | France (Nantes) | | LREM | | LREM | |
3rd | Claude de Ganay | 5 September 1953 | France (Paris) | | LR | | LR | |
4th | Jean-Pierre Door[nb 2] | 1 April 1942 | France (Sully-sur-Loire) | | LR | | LR | |
5th | Marianne Dubois | 17 December 1957 | France (Corbeil-Essonnes) | | LR | | LR | |
6th | Richard Ramos | 23 March 1968 | France (Blois) | | MoDem | | MoDem | |
Lot | 1st | Aurélien Pradié | 14 March 1986 | France (Cahors) | | LR | | LR | |
2nd | Huguette Tiegna | 1 April 1982 | Burkina Faso (Bangassogo) | | LREM | | LREM | |
Lot-et-Garonne | 1st | Michel Lauzzana | 20 March 1957 | France (Castelsarrasin) | | LREM | | LREM | |
2nd | Alexandre Freschi | 17 May 1979 | France (Marmande) | | LREM | | LREM | |
3rd | Olivier Damaisin | 5 August 1966 | France (Romans-sur-Isère) | | LREM | | LREM | |
Lozère | 1st | Pierre Morel-À-L'Huissier | 21 December 1958 | France (Strasbourg) | | LR | | UDI+ | |
Maine-et-Loire | 1st | Matthieu Orphelin | 3 December 1972 | France (Saint-Nazaire) | | EDS | | EDS | |
2nd | Stella Dupont | 3 November 1973 | France (Angers) | | LREM | | LREM | |
3rd | Jean-Charles Taugourdeau | 17 July 1953 | France (Dreux) | | LR | | LR | |
4th | Laëtitia Saint-Paul | 21 January 1981 | France (Chartres) | | LREM | | LREM | |
5th | Denis Masséglia | 11 April 1981 | France (Nice) | | LREM | | LREM | |
6th | Nicole Dubré-Chirat | 18 December 1951 | France (Angers) | | LRC–Cap21 | | LREM | |
7th | Philippe Bolo | 25 March 1967 | France (Limoges) | | MoDem | | MoDem | |
Manche | 1st | Philippe Gosselin | 23 October 1966 | France (Carentan) | | LR | | LR | |
2nd | Bertrand Sorre | 8 May 1965 | France (Cherbourg) | | LREM | | LREM | |
3rd | Grégory Galbadon | 21 January 1973 | France (Coutances) | | LREM | | LREM | |
4th | Sonia Krimi | 20 December 1982 | Tunisia (Tunis) | | Independent | | LREM | |
Marne | 1st | Valérie Beauvais | 8 March 1963 | France (Nevers) | | LR | | LR | |
2nd | Aina Kuric | 15 May 1987 | France (Creil) | | LREM | | LREM | |
3rd | Éric Girardin | 12 February 1962 | France (Sézanne) | | LREM | | LREM | |
4th | Lise Magnier | 31 December 1984 | France (Châlons-en-Champagne) | | LR–Agir | | UAI | |
5th | Charles de Courson | 2 April 1952 | France (Paris 16e) | | LC | | LT | |
Haute-Marne | 1st | Bérangère Abba | 22 October 1976 | France (Chaumont) | | LREM | | LREM | |
2nd | François Cornut-Gentille | 22 May 1958 | France (Saint-Mandé) | | LR | | LR | |
Mayenne | 1st | Guillaume Garot | 29 May 1966 | France (Laval) | | PS | | NG | |
2nd | Géraldine Bannier | 22 November 1979 | France (Laval) | | MoDem | | MoDem | |
3rd | Yannick Favennec | 12 August 1958 | France (Chaudron-en-Mauges) | | UDI | | LT | |
Meurthe-et-Moselle | 1st | Carole Grandjean | 18 May 1983 | France (Suresnes) | | LREM | | LREM | |
2nd | Laurent Garcia | 31 May 1970 | France (Paris 16e) | | MoDem | | MoDem app. | |
3rd | Xavier Paluszkiewicz | 13 December 1972 | France (Villerupt) | | LREM | | LREM | |
4th | Thibault Bazin | 27 October 1984 | France (Nancy) | | LR | | LR | |
5th | Dominique Potier | 17 March 1964 | France (Toul) | | PS | | NG | |
6th | Caroline Fiat | 28 January 1977 | France (Verdun) | | Ensemble! | | FI | |
Meuse | 1st | Bertrand Pancher | 5 June 1958 | France (Saint-Mihiel) | | MR | | LT | |
2nd | Émilie Cariou | 14 October 1971 | France (Verdun) | | EDS | | EDS | |
Morbihan | 1st | Hervé Pellois | 17 April 1951 | France (La Chapelle-Blanche) | | LREM | | LREM | |
2nd | Jimmy Pahun | 15 May 1962 | France (Paris) | | SE | | MoDem app. | |
3rd | Nicole Le Peih | 28 September 1959 | France (Pontivy) | | LREM | | LREM | |
4th | Paul Molac | 21 May 1962 | France (Ploërmel) | | LREM | | LT | |
5th | Gwendal Rouillard | 20 April 1976 | France (Pontivy) | | LREM | | LREM | |
6th | Jean-Michel Jacques | 29 February 1968 | France (Metz) | | LREM | | LREM | |
Moselle | 1st | Belkhir Belhaddad | 9 July 1969 | Algeria (Timgad) | | LREM | | LREM | |
2nd | Ludovic Mendes | 11 April 1987 | France (Metz) | | LREM | | LREM | |
3rd | Richard Lioger | 18 September 1957 | France (Paris 10e) | | LREM | | LREM | |
4th | Fabien Di Filippo | 23 August 1986 | France (Sarrebourg) | | LR | | LR | |
5th | Nicole Gries-Trisse | 29 June 1963 | France (Sarreguemines) | | LREM | | LREM | |
6th | Christophe Arend | 12 August 1975 | France (Forbach) | | LREM | | LREM | |
7th | Hélène Zannier | 19 September 1972 | France (Saint-Avold) | | LREM | | LREM | |
8th | Brahim Hammouche | 17 May 1971 | Algeria (Semaoune) | | MoDem | | MoDem | |
9th | Isabelle Rauch | 10 August 1968 | France (Villers-Semeuse) | | LREM | | LREM | |
Nièvre | 1st | Perrine Goulet | 19 March 1978 | France (Nevers) | | LREM | | LREM | |
2nd | Patrice Perrot | 24 February 1964 | France (Decize) | | LREM | | LREM | |
Nord | 1st | Adrien Quatennens | 23 May 1990 | France (Lille) | | FI | | FI | |
2nd | Ugo Bernalicis | 25 September 1989 | France (Arras) | | FI | | FI | |
3rd | Christophe Di Pompeo | 15 July 1964 | France (Hautmont) | | LREM | | LREM | |
4th | Brigitte Liso | 29 July 1959 | France (Lille) | | LREM | | LREM | |
5th | Sébastien Huyghe | 25 October 1969 | France (Béthune) | | LR | | LR | |
6th | Charlotte Lecocq | 17 July 1977 | France (Pointe-à-Pitre) | | LREM | | LREM | |
7th | Francis Vercamer | 10 May 1958 | France (Lille) | | LC | | UAI | |
8th | Catherine Osson | 7 February 1974 | France (Croix) | | LREM | | LREM | |
9th | Valérie Petit | 23 June 1976 | France (Meaux) | | LREM | | LREM | |
10th | Vincent Ledoux | 21 June 1966 | Belgium (Watermael-Boitsfort) | | LR–Agir | | UAI | |
11th | Laurent Pietraszewski | 19 November 1966 | France (Saint-Denis) | | LREM | | LREM | |
12th | Anne-Laure Cattelot | 25 October 1988 | France (Maubeuge) | | LREM | | LREM | |
13th | Christian Hutin | 18 January 1961 | France (Lille) | | MRC | | NG app. | |
14th | Paul Christophe | 10 February 1971 | France (Les Sables-d'Olonne) | | LR–Agir | | UAI | |
15th | Jennifer de Temmerman | 16 February 1977 | France (Valenciennes) | | EDS | | EDS | |
16th | Alain Bruneel | 7 March 1952 | France (Tourcoing) | | PCF | | GDR | |
17th | Dimitri Houbron | 12 February 1991 | France (Roubaix) | | LREM | | LREM | |
18th | Guy Bricout | 18 February 1944 | France (Caudry) | | UDI | | UAI | |
19th | Sébastien Chenu | 13 April 1973 | France (Beauvais) | | FN | | NI | |
20th | Fabien Roussel | 16 April 1969 | France (Béthune) | | PCF | | GDR | |
21st | Béatrice Descamps | 24 April 1961 | France (Valenciennes) | | UDI | | UAI | |
Oise | 1st | Olivier Dassault | 1 June 1951 | France (Boulogne-Billancourt) | | LR | | LR | |
2nd | Agnès Thill | 2 June 1964 | France (Paris (14°)) | | LREM | | LREM | |
3rd | Pascal Bois | 3 December 1959 | France (Paris) | | LREM | | LREM | |
4th | Éric Woerth | 29 January 1956 | France (Creil) | | LR | | LR | |
5th | Pierre Vatin | 21 August 1967 | France (Saint-Quentin) | | LR | | LR | |
6th | Carole Bureau-Bonnard | 9 August 1965 | France (La Fère) | | LREM | | LREM | |
7th | Maxime Minot | 20 July 1987 | France (Clermont) | | LR | | LR | |
Orne | 1st | Chantal Jourdan | 2 September 1958 | France (Alençon) | | PS | | NG | |
2nd | Véronique Louwagie | 20 March 1961 | France (Buis-sur-Damville) | | LR | | LR | |
3rd | Jérôme Nury | 25 August 1972 | France (Valence) | | LR | | LR | |
Pas-de-Calais | 1st | Bruno Duvergé | 3 April 1957 | France (Cambrai) | | MoDem | | MoDem | |
2nd | Jacqueline Maquet | 13 May 1949 | France (Estrée-Blanche) | | LREM | | LREM | |
3rd | José Évrard | 17 July 1945 | France (Cauchy-à-la-Tour) | | LP | | NI | |
4th | Daniel Fasquelle | 16 January 1963 | France (Saint-Omer) | | LR | | LR | |
5th | Jean-Pierre Pont | 9 May 1950 | France (Le Portel) | | LREM | | LREM | |
6th | Brigitte Bourguignon | 21 March 1959 | France (Boulogne-sur-Mer) | | LREM | | LREM | |
7th | Pierre-Henri Dumont | 7 October 1987 | France (Grande-Synthe) | | LR | | LR | |
8th | Benoît Potterie | 23 July 1967 | France (Calais) | | LREM | | LREM | |
9th | Marguerite Deprez-Audebert | 17 May 1952 | France (Béthune) | | MoDem | | MoDem | |
10th | Ludovic Pajot | 18 November 1993 | France (Beuvry) | | FN | | NI | |
11th | Marine Le Pen | 5 August 1968 | France (Neuilly-sur-Seine) | | FN | | NI | |
12th | Bruno Bilde | 22 September 1976 | France (Laxou) | | FN | | NI | |
Puy-de-Dôme | 1st | Valérie Thomas | 21 January 1968 | France (Désertines) | | LREM | | LREM | |
2nd | Christine Pirès-Beaune | 6 October 1964 | France (Saint-Georges-de-Mons) | | PS | | NG | |
3rd | Laurence Vichnievsky | 5 February 1955 | France (Boulogne-Billancourt) | | MoDem | | MoDem | |
4th | Michel Fanget | 3 May 1950 | France (Clermont-Ferrand) | | MoDem | | MoDem | |
5th | André Chassaigne | 2 July 1950 | France (Clermont-Ferrand) | | PCF | | GDR | |
Pyrénées-Atlantiques | 1st | Josy Poueyto | 13 January 1954 | France (Paris (4°)) | | MoDem | | MoDem | |
2nd | Jean-Paul Mattei | 21 March 1954 | Germany (Saarburg) | | MoDem | | MoDem | |
3rd | David Habib | 16 March 1961 | France (Paris) | | PS | | NG | |
4th | Jean Lassalle | 3 May 1955 | France (Lourdios-Ichère) | | Résistons! | | NI | |
5th | Florence Lasserre-David | 29 June 1974 | France (Bayonne) | | MoDem | | MoDem | |
6th | Vincent Bru | 29 April 1955 | France (Bayonne) | | MoDem | | MoDem app. | |
Hautes-Pyrénées | 1st | Jean-Bernard Sempastous | 5 August 1964 | France (Bagnères-de-Bigorre) | | LREM | | LREM | |
2nd | Jeanine Dubié | 3 January 1958 | France (Lourdes) | | MR | | LT | |
Pyrénées-Orientales | 1st | Romain Grau | 21 June 1974 | France (Perpignan) | | LREM | | LREM | |
2nd | Louis Aliot | 4 September 1969 | France (Toulouse) | | FN | | NI | |
3rd | Laurence Gayte | 25 September 1965 | France (Paris 13e) | | LREM | | LREM | |
4th | Sébastien Cazenove | 28 December 1976 | France (Perpignan) | | LREM | | LREM | |
Bas-Rhin | 1st | Thierry Michels | 27 August 1960 | France (Strasbourg) | | LREM | | LREM | |
2nd | Sylvain Waserman | 8 December 1967 | France (Paris (7°)) | | MoDem | | MoDem | |
3rd | Bruno Studer | 18 June 1978 | France (Colmar) | | LREM | | LREM | |
4th | Martine Wonner | 27 March 1964 | France (Hayange) | | EDS | | EDS | |
5th | Antoine Herth | 14 February 1963 | France (Sélestat) | | LR–Agir | | UAI | |
6th | Laurent Furst | 19 May 1965 | France (Colmar) | | LR | | LR | |
7th | Patrick Hetzel | 2 July 1964 | France (Phalsbourg) | | LR | | LR | |
8th | Frédéric Reiss | 12 November 1949 | France (Haguenau) | | LR | | LR | |
9th | Vincent Thiébaut | 23 May 1972 | France (Toulouse) | | LREM | | LREM | |
Haut-Rhin | 1st | Yves Hemedinger | 23 October 1965 | France (Colmar) | | LR | | LR | |
2nd | Jacques Cattin | 4 June 1958 | France (Colmar) | | LR | | LR | |
3rd | Jean-Luc Reitzer | 29 December 1951 | France (Altkirch) | | LR | | LR | |
4th | Raphaël Schellenberger | 14 February 1990 | France (Mulhouse) | | LR | | LR | |
5th | Olivier Becht | 28 April 1976 | France (Strasbourg) | | Agir | | UAI | |
6th | Bruno Fuchs | 7 April 1959 | France (Colmar) | | LREM | | MoDem app. | |
Rhône | 1st | Thomas Rudigoz | 11 January 1971 | France (Lyon) | | LREM | | LREM | |
2nd | Hubert Julien-Laferrière | 27 February 1966 | France (Boulogne-Billancourt) | | EDS | | EDS | |
3rd | Jean-Louis Touraine | 8 October 1945 | France (Lyon 3e) | | LREM | | LREM | |
4th | Anne Brugnera | 28 November 1970 | France (Versailles) | | LREM | | LREM | |
5th | Blandine Brocard | 3 November 1981 | France (Strasbourg) | | LREM | | LREM | |
6th | Bruno Bonnell | 6 October 1958 | Algeria (Algiers) | | LREM | | LREM | |
7th | Anissa Khedher | 1 April 1980 | France (Vénissieux) | | LREM | | LREM | |
8th | Patrice Verchère | 29 December 1973 | France (Le Coteau) | | LR | | LR | |
9th | Bernard Perrut | 24 January 1957 | France (Villefranche-sur-Saône) | | LR | | LR | |
10th | Thomas Gassilloud | 21 May 1981 | France (Saint-Symphorien-sur-Coise) | | LREM | | LREM | |
11th | Jean-Luc Fugit | 27 November 1969 | France (Rodez) | | LREM | | LREM | |
12th | Cyrille Isaac-Sibille | 30 April 1958 | France (Lyon (6°)) | | MoDem | | MoDem | |
13th | Danièle Cazarian | 31 August 1965 | France (Lyon (7°)) | | LREM | | LREM | |
14th | Yves Blein | 12 October 1954 | France (Lyon) | | LREM | | LREM | |
Haute-Saône | 1st | Barbara Bessot Ballot | 13 April 1972 | France (Besançon) | | LREM | | LREM | |
2nd | Christophe Lejeune | 22 March 1969 | France (Luxeuil-les-Bains) | | LREM | | LREM | |
Saône-et-Loire | 1st | Benjamin Dirx | 25 January 1979 | France (Villefranche-sur-Saône) | | LREM | | LREM | |
2nd | Josiane Corneloup | 30 September 1959 | France (Le Creusot) | | LR | | LR | |
3rd | Rémy Rebeyrotte | 27 March 1966 | France (Autun) | | LRC–Cap21 | | LREM | |
4th | Cécile Untermaier | 28 December 1951 | France (Belley) | | PS | | NG | |
5th | Raphaël Gauvain | 10 April 1973 | France (Paris (14°)) | | LREM | | LREM | |
Sarthe | 1st | Damien Pichereau | 28 January 1988 | France (Mamers) | | LREM | | LREM | |
2nd | Marietta Karamanli | 18 December 1964 | Greece (Athens) | | PS | | NG | |
3rd | Pascale Fontenel-Personne | 26 May 1962 | France (Le Mans) | | LREM | | LREM | |
4th | Sylvie Tolmont | 9 October 1962 | France (Le Mans) | | PS | | NG | |
5th | Jean-Carles Grelier | 15 March 1966 | France (Le Mans) | | LR | | LR | |
Savoie | 1st | Typhanie Degois | 6 January 1993 | France (Fourmies) | | LREM | | LREM | |
2nd | Vincent Rolland | 1 February 1970 | France (Moûtiers) | | LR | | LR | |
3rd | Émilie Bonnivard | 2 August 1980 | France (Chambéry) | | LR | | LR | |
4th | Patrick Mignola | 8 August 1971 | France (Chambéry) | | MoDem | | MoDem | |
Haute-Savoie | 1st | Véronique Riotton | 2 November 1969 | France (Bonneville) | | LREM | | LREM | |
2nd | Frédérique Lardet | 1 September 1966 | France (Annecy) | | LREM | | LREM | |
3rd | Martial Saddier | 15 October 1969 | France (Bonneville) | | LR | | LR | |
4th | Virginie Duby-Muller | 16 August 1979 | France (Bonneville) | | LR | | LR | |
5th | Marion Lenne | 20 November 1974 | France (Gardanne) | | LREM | | LREM | |
6th | Xavier Roseren | 12 January 1970 | France (Chamonix) | | LREM | | LREM | |
Paris | 1st | Sylvain Maillard | 28 April 1974 | France (Saint-Maur-des-Fossés) | | LREM | | LREM | |
2nd | Gilles Le Gendre | 13 May 1958 | France (Neuilly-sur-Seine) | | LREM | | LREM | |
3rd | Stanislas Guerini | 14 May 1982 | France (Paris 15e) | | LREM | | LREM | |
4th | Brigitte Kuster | 12 April 1959 | France (Saint-Cloud) | | LR | | LR | |
5th | Benjamin Griveaux | 29 December 1977 | France (Saint-Rémy) | | LREM | | LREM | |
6th | Pierre Person | 22 January 1989 | France (Nancy) | | LREM | | LREM | |
7th | Pacôme Rupin | 25 January 1985 | France (Chambray-lès-Tours) | | LREM | | LREM | |
8th | Laetitia Avia | 29 October 1985 | France (Livry-Gargan) | | LREM | | LREM | |
9th | Buon Tan | 10 March 1967 | Cambodia (Phnom Penh) | | LREM | | LREM | |
10th | Anne-Christine Lang | 10 August 1961 | France (Mont-de-Marsan) | | LREM | | LREM | |
11th | Marielle de Sarnez | 27 March 1951 | France (Paris 8e) | | MoDem | | MoDem | |
12th | Olivia Grégoire | 30 September 1978 | France (Paris) | | LREM | | LREM | |
13th | Hugues Renson | 11 February 1978 | France (Paris 15e) | | LREM | | LREM | |
14th | Claude Goasguen | 12 March 1945 | France (Toulon) | | LR | | LR | |
15th | George Pau-Langevin | 19 October 1948 | France (Pointe-à-Pitre) | | PS | | NG | |
16th | Delphine O | 25 December 1985 | France (Mont-Saint-Aignan) | | LREM | | LREM | |
17th | Danièle Obono | 12 July 1980 | Gabon (Libreville) | | FI | | FI | |
18th | Pierre-Yves Bournazel | 31 August 1977 | France (Riom-ès-Montagnes) | | LR–Agir | | UAI | |
Seine-Maritime | 1st | Damien Adam | 28 June 1989 | France (Orléans) | | LREM | | LREM | |
2nd | Annie Vidal | 17 September 1956 | France (La Bohalle) | | LREM | | LREM | |
3rd | Hubert Wulfranc | 17 December 1956 | France (Rouen) | | PCF | | GDR | |
4th | Sira Sylla | 14 March 1980 | France (Rouen) | | LREM | | LREM | |
5th | Christophe Bouillon | 4 March 1969 | France (Rouen) | | PS | | NG | |
6th | Sébastien Jumel | 20 December 1971 | France (Sainte-Adresse) | | PCF | | GDR | |
7th | Agnès Firmin-Le Bodo | 20 November 1968 | France (Le Havre) | | LR–Agir | | UAI | |
8th | Jean-Paul Lecoq | 13 October 1958 | France (Le Havre) | | PCF | | GDR | |
9th | Stéphanie Kerbarh | 31 July 1975 | France (Orléans) | | LREM | | LREM | |
10th | Xavier Batut | 26 December 1976 | France (Créteil) | | LREM | | LREM | |
Seine-et-Marne | 1st | Aude Luquet | 18 August 1967 | France (Melun) | | MoDem | | MoDem | |
2nd | Valérie Lacroute | 29 October 1965 | France (Chalon-sur-Saône) | | LR | | LR | |
3rd | Jean-Louis Thiériot | 26 June 1969 | France (Paris) | | LR | | LR | |
4th | Christian Jacob | 4 December 1959 | France (Rozay-en-Brie) | | LR | | LR | |
5th | Franck Riester | 3 January 1974 | France (Paris (15°)) | | Agir | | UAI | |
6th | Jean-François Parigi | 25 January 1960 | France (Châtenay-Malabry) | | LR | | LR | |
7th | Rodrigue Kokouendo | 8 March 1974 | Central African Republic (Bangui) | | LREM | | LREM | |
8th | Jean-Michel Fauvergue | 31 January 1957 | France (Bages) | | LREM | | LREM | |
9th | Michèle Peyron | 22 July 1961 | France (Nîmes) | | LREM | | LREM | |
10th | Stéphanie Do | 20 December 1979 | Vietnam (Ho Chi Minh City) | | LREM | | LREM | |
11th | Olivier Faure | 18 August 1968 | France (La Tronche) | | PS | | NG | |
Yvelines | 1st | Didier Baichère | 20 August 1970 | France (Limoux) | | LREM | | LREM | |
2nd | Jean-Noël Barrot | 13 May 1983 | France (Paris) | | MoDem | | MoDem | |
3rd | Béatrice Piron | 30 August 1965 | France (Martigues) | | LREM | | LREM | |
4th | Marie Lebec | 17 December 1990 | France (Vernon) | | LREM | | LREM | |
5th | Yaël Braun-Pivet | 7 December 1970 | France (Nancy) | | LREM | | LREM | |
6th | Natalia Pouzyreff | 18 February 1961 | France (Limoges) | | LREM | | LREM | |
7th | Michèle de Vaucouleurs | 12 February 1964 | France (Albertville) | | MoDem | | MoDem | |
8th | Michel Vialay | 6 January 1960 | France (Paris (20°)) | | LR | | LR | |
9th | Bruno Millienne | 28 November 1959 | France (Argenteuil) | | MoDem | | MoDem | |
10th | Aurore Bergé | 13 November 1986 | France (Paris) | | LREM | | LREM | |
11th | Philippe Benassaya | 4 August 1964 | France (Pantin) | | UDI | | UAI | |
12th | Florence Granjus | 17 May 1962 | France (Nanterre) | | LREM | | LREM | |
Deux-Sèvres | 1st | Guillaume Chiche | 30 March 1986 | France (Niort) | | EDS | | EDS | |
2nd | Delphine Batho | 23 March 1973 | France (Paris (12°)) | | GE | | EDS | |
3rd | Jean-Marie Fiévet | 19 June 1964 | France (Bressuire) | | LREM | | LREM | |
Somme | 1st | François Ruffin | 18 October 1975 | France (Calais) | | Picardie Debout | | FI | |
2nd | Barbara Pompili | 13 June 1975 | France (Bois-Bernard) | | PE | | LREM | |
3rd | Emmanuel Maquet | 2 June 1968 | France (Dieppe) | | LR | | LR | |
4th | Jean-Claude Leclabart | 4 December 1954 | France (Lawarde-Mauger-l'Hortoy) | | LREM | | LREM | |
5th | Stéphane Demilly | 26 June 1963 | France (Albert) | | UDI | | UAI | |
Tarn | 1st | Philippe Folliot | 14 July 1963 | France (Albi) | | AC | | LREM | |
2nd | Marie-Christine Verdier-Jouclas | 19 March 1965 | France (Albi) | | LREM | | LREM | |
3rd | Jean Terlier | 2 March 1977 | France (Toulon) | | LREM | | LREM | |
Tarn-et-Garonne | 1st | Valérie Rabault | 25 April 1973 | France (L'Haÿ-les-Roses) | | PS | | NG | |
2nd | Sylvia Pinel | 28 September 1977 | France (L'Union) | | MR | | LT | |
Var | 1st | Geneviève Levy | 24 February 1948 | France (Marseille) | | LR | | LR | |
2nd | Cécile Muschotti | 30 October 1987 | France (Toulon) | | LREM | | LREM | |
3rd | Jean-Louis Masson | 5 February 1954 | France (La Garde) | | LR | | LR | |
4th | Sereine Mauborgne | 3 May 1972 | France (Le Mans) | | LREM | | LREM | |
5th | Philippe Michel-Kleisbauer | 6 March 1969 | France (Draguignan) | | MoDem | | MoDem | |
6th | Valérie Gomez-Bassac | 16 July 1969 | France (Valenciennes) | | LREM | | LREM | |
7th | Émilie Guerel | 18 December 1983 | France (Carpentras) | | LREM | | LREM | |
8th | Fabien Matras | 12 September 1984 | France (Grenoble) | | LREM | | LREM | |
Vaucluse | 1st | Souad Zitouni | 23 April 1974 | Algeria (Boukadir) | | LREM | | LREM | |
2nd | Jean-Claude Bouchet | 2 May 1957 | France (Cavaillon) | | LR | | LR | |
3rd | Adrien Morenas | 1 January 1982 | France (Carpentras) | | LREM | | LREM | |
4th | Marie-France Lorho | 15 December 1964 | France (Colmar) | | LS | | NI | |
5th | Julien Aubert | 11 June 1978 | France (Marseille) | | LR | | LR | |
Vendée | 1st | Philippe Latombe | 21 April 1975 | France (Paris 14e) | | MoDem | | MoDem | |
2nd | Patricia Gallerneau | 9 September 1954 | France (Paris 20e) | | MoDem | | MoDem | |
3rd | Stéphane Buchou | 14 March 1974 | France (Strasbourg) | | LREM | | LREM | |
4th | Martine Leguille-Balloy | 6 September 1957 | France (La Guerche-sur-l'Aubois) | | LREM | | LREM | |
5th | Pierre Henriet | 26 November 1991 | France (Fontenay-le-Comte) | | LREM | | LREM | |
Vienne | 1st | Jacques Savatier | 23 October 1952 | France (Fontenay-le-Comte) | | LREM | | LREM | |
2nd | Sacha Houlié | 8 October 1988 | France (Bressuire) | | LREM | | LREM | |
3rd | Jean-Michel Clément | 31 October 1954 | France (Mauprévoir) | | PP | | LT | |
4th | Nicolas Turquois | 26 July 1972 | France (Tours) | | MoDem | | MoDem | |
Haute-Vienne | 1st | Sophie Beaudouin-Hubière | 20 November 1972 | France (Toulouse) | | LREM | | LREM | |
2nd | Pierre Venteau | 26 August 1974 | France (Saint-Yrieix-la-Perche) | | LREM | | LREM | |
3rd | Marie-Ange Magne | 20 November 1987 | France (Limoges) | | LREM | | LREM | |
Vosges | 1st | Stéphane Viry | 14 October 1969 | France (Épinal) | | LR | | LR | |
2nd | Gérard Cherpion | 15 March 1948 | France (Dombasle-sur-Meurthe) | | LR | | LR | |
3rd | Christophe Naegelen | 30 December 1983 | France (Remiremont) | | DVD | | UAI | |
4th | Jean-Jacques Gaultier | 13 July 1963 | France (Épinal) | | LR | | LR | |
Yonne | 1st | Guillaume Larrivé | 24 January 1977 | France (Mulhouse) | | LR | | LR | |
2nd | André Villiers | 13 December 1954 | France (Avallon) | | UDI | | UDI+ | |
3rd | Michèle Crouzet | 31 August 1967 | France (Lormes) | | MoDem | | MoDem+ | |
Territoire de Belfort | 1st | Ian Boucard[nb 3] | 5 May 1988 | France (Belfort) | | LR | | LR | |
2nd | Michel Zumkeller | 21 January 1966 | France (Belfort) | | PR | | UDI+ | |
Essonne | 1st | Francis Chouat | 20 December 1948 | France (Argenteuil) | | LREM | | LREM | |
2nd | Franck Marlin | 30 September 1964 | France (Orléans) | | LR | | LR | |
3rd | Laëtitia Romeiro Dias | 15 January 1981 | France (Paris 13e) | | LREM | | LREM | |
4th | Marie-Pierre Rixain | 18 January 1977 | France (Saint-Cyr-l'École) | | LREM | | LREM | |
5th | Cédric Villani | 5 October 1973 | France (Brive-la-Gaillarde) | | EDS | | EDS | |
6th | Amélie de Montchalin | 19 June 1985 | France (Lyon 8e) | | LREM | | LREM | |
7th | Robin Reda | 10 May 1991 | France (Savigny-sur-Orge) | | LR | | LR | |
8th | Nicolas Dupont-Aignan | 7 March 1961 | France (Paris 15e) | | DLF | | NI | |
9th | Marie Guévenoux | 2 November 1976 | France (Amiens) | | LREM | | LREM | |
10th | Pierre-Alain Raphan | 6 April 1983 | France (Choisy-le-Roi) | | LREM | | LREM | |
Hauts-de-Seine | 1st | Elsa Faucillon | 6 August 1981 | France (Amiens) | | PCF | | GDR | |
2nd | Bénédicte Pételle | 4 June 1971 | France (Bourg-en-Bresse) | | LREM | | LREM | |
3rd | Christine Hennion | 23 August 1955 | France (Roubaix) | | LREM | | LREM | |
4th | Isabelle Florennes | 2 August 1967 | France (Arras) | | MoDem | | MoDem+ | |
5th | Céline Calvez | 24 July 1979 | France (Rennes) | | LREM | | LREM | |
6th | Constance Le Grip | 14 November 1960 | France (Chatou) | | LR | | LR | |
7th | Jacques Marilossian | 26 July 1958 | France (Le Puy-en-Velay) | | LREM | | LREM | |
8th | Jacques Maire | 4 April 1962 | France (Enghien-les-Bains) | | LREM | | LREM | |
9th | Thierry Solère | 17 August 1971 | France (Nantes) | | LR | | LREM | |
10th | Florence Provendier | 28 October 1965 | France (Saint-Denis) | | LREM | | LREM | |
11th | Laurianne Rossi | 18 May 1984 | France (Toulon) | | LREM | | LREM | |
12th | Jean-Louis Bourlanges | 13 July 1946 | France (Neuilly-sur-Seine) | | MoDem | | MoDem+ | |
13th | Frédérique Dumas | 18 May 1963 | France (Paris (20°)) | | EELV | | LT | |
Seine-Saint-Denis | 1st | Éric Coquerel | 30 December 1958 | France (Courbevoie) | | FI | | FI | |
2nd | Stéphane Peu | 24 July 1962 | France (Pau) | | PCF | | GDR | |
3rd | Patrice Anato | 14 March 1976 | Togo (Lomé) | | LREM | | LREM | |
4th | Marie-George Buffet | 7 May 1949 | France (Sceaux) | | PCF | | GDR | |
5th | Jean-Christophe Lagarde | 24 October 1967 | France (Châtellerault) | | UDI | | UDI+ | |
6th | Bastien Lachaud | 5 August 1980 | France (Vitry-sur-Seine) | | FI | | FI | |
7th | Alexis Corbière | 17 August 1968 | France (Béziers) | | FI | | FI | |
8th | Sylvie Charrière | 15 May 1961 | France (Montreuil) | | LREM | | LREM | |
9th | Sabine Rubin | 13 August 1960 | France (Paris) | | FI | | FI | |
10th | Alain Ramadier | 8 July 1958 | France (Paris) | | LR | | LR | |
11th | Clémentine Autain | 26 May 1973 | France (Saint-Cloud) | | Ensemble! | | FI | |
12th | Stéphane Testé | 10 May 1968 | France (Aulnay-sous-Bois) | | LREM | | LREM | |
Val-de-Marne | 1st | Frédéric Descrozaille | 16 April 1967 | France (Neuilly-sur-Seine) | | LREM | | LREM | |
2nd | Jean François Mbaye | 1 January 1979 | Senegal (Dakar) | | LREM | | LREM | |
3rd | Laurent Saint-Martin | 22 June 1985 | France (Toulouse) | | LREM | | LREM | |
4th | Maud Petit | 15 November 1971 | France (Paris) | | MoDem | | MoDem+ | |
5th | Gilles Carrez | 29 August 1948 | France (Paris) | | LR | | LR | |
6th | Guillaume Gouffier-Cha | 1 February 1986 | France (Beauvais) | | LREM | | LREM | |
7th | Jean-Jacques Bridey | 7 May 1953 | France (Nice) | | LREM | | LREM | |
8th | Michel Herbillon | 6 March 1951 | France (Saint-Mandé) | | LR | | LR | |
9th | Isabelle Santiago | 20 September 1965 | France (Neuilly-sur-Seine) | | PS | | Soc+ | |
10th | Mathilde Panot | 15 January 1989 | France (Tours) | | FI | | FI | |
11th | Albane Gaillot | 7 July 1971 | France (Paris 13e) | | EELV | | NI | |
Val-d'Oise | 1st | Antoine Savignat | 22 July 1975 | France (Cormeilles-en-Parisis) | | LR | | LR | |
2nd | Guillaume Vuilletet | 20 June 1967 | France (Beauvais) | | LREM | | LREM | |
3rd | Cécile Rilhac | 21 April 1974 | France (Paris 15e) | | LREM | | LREM | |
4th | Naïma Moutchou | 4 November 1980 | France (Ermont) | | LREM | | LREM | |
5th | Fiona Lazaar | 19 September 1985 | France (Argenteuil) | | LREM | | LREM app. | |
6th | Nathalie Élimas | 5 June 1973 | France (Beauvais) | | MoDem | | MoDem+ | |
7th | Dominique Da Silva | 30 June 1968 | France (L'Isle-Adam) | | LREM | | LREM | |
8th | François Pupponi | 31 July 1962 | France (Nantua) | | MoDem | | MoDem+ | |
9th | Zivka Park | 22 January 1985 | France (Aubervilliers) | | LREM | | LREM | |
10th | Aurélien Taché | 26 May 1984 | France (Niort) | | EELV | | NI | |
Guadeloupe | 1st | Olivier Serva | 21 June 1974 | France (Pointe-à-Pitre) | | LREM | | LREM | |
2nd | Justine Benin | 12 March 1975 | France (Les Abymes) | | MoDem | | MoDem+ app. | |
3rd | Max Mathiasin | 24 February 1956 | France (Deshaies) | | MoDem | | MoDem+ app. | |
4th | Hélène Vainqueur-Christophe | 6 May 1956 | France (Trois-Rivières) | | PPM | | Soc+ | |
Martinique | 1st | Josette Manin | 16 March 1950 | France (Le Lamentin) | | PPM | | Soc+ app. | |
2nd | Manuéla Kéclard-Mondésir | 6 May 1971 | France (Le Lamentin) | | PCF | | GDR | |
3rd | Vacant | | | | | | | |
4th | Jean-Philippe Nilor | 15 May 1965 | France (Fort-de-France) | | PCF | | GDR | |
French Guiana | 1st | Vacant | | | | | | | |
2nd | Lénaïck Adam[nb 4] | 19 February 1992 | France (Saint-Laurent-du-Maroni) | | LREM | | LREM | |
Réunion | 1st | Philippe Naillet | 14 August 1960 | France (Saint-Denis) | | PS | | Soc+ | |
2nd | Karine Lebon | 9 June 1985 | France (Le Port) | | PCR | | GDR | |
3rd | Nathalie Bassire | 22 January 1968 | France (Saint-Pierre) | | DVD | | LR app. | |
4th | David Lorion | 15 October 1964 | France (Saint-Pierre) | | LR | | LR | |
5th | Jean-Hugues Ratenon | 25 June 1967 | France (Saint-Benoît) | | FI | | FI | |
6th | Nadia Ramassamy | 17 May 1961 | France (Saint-Denis) | | LR | | LR app. | |
7th | Jean-Luc Poudroux | | | | LR | | LR app. | |
Mayotte | 1st | Ramlati Ali[nb 5] | 28 May 1961 | France (Pamandzi) | | LREM | | LREM | |
2nd | Mansour Kamardine | 23 March 1959 | France (Sada) | | LR | | LR | |
New Caledonia | 1st | Philippe Dunoyer | 11 January 1968 | France (Nouméa) | | CE | | UDI+ | |
2nd | Philippe Gomès | 27 October 1958 | Algeria (Algiers) | | CE | | UDI+ | |
French Polynesia | 1st | Maina Sage | 10 May 1975 | France (Papeete) | | TH | | AE | |
2nd | Nicole Sanquer | 16 June 1972 | France (Papeete) | | DVD | | UDI+ | |
3rd | Moetai Brotherson | 22 October 1969 | France (Papeete) | | Tavini | | GDR | |
Saint-Pierre-et-Miquelon | 1st | Stéphane Claireaux | 23 June 1964 | France (Saint-Pierre) | | CapA | | LREM | |
Wallis and Futuna | 1st | Sylvain Brial | 16 September 1964 | France (Futuna) | | DVD | | LT | |
Saint-Martin/Saint-Barthélemy | 1st | Claire Guion-Firmin | 6 September 1957 | France (Saint-Martin) | | LR | | LR app. | |
French residents overseas | 1st | Roland Lescure | 26 November 1966 | France (Paris 11e) | | LREM | | LREM | |
2nd | Paula Forteza | 8 August 1986 | France (Paris) | | EELV | | NI | |
3rd | Alexandre Holroyd | 17 May 1987 | Switzerland (Basel) | | LREM | | LREM | |
4th | Pieyre-Alexandre Anglade | 2 November 1986 | France (Paris 16e) | | LREM | | LREM | |
5th | Stephane Vojetta | 19 July 1974 | France (Nancy) | | LREM | | LREM | |
6th | Joachim Son-Forget | 15 April 1983 | South Korea (Seoul) | | NI | | NI | |
7th | Frédéric Petit | 10 February 1961 | France (Marseille) | | MoDem | | MoDem+ | |
8th | Meyer Habib | 28 April 1961 | France (Paris 12e) | | DVD | | UDI+ | |
9th | M'jid El Guerrab | 25 April 1983 | France (Aurillac) | | DVD | | AE | |
10th | Amal Amélia Lakrafi | 20 March 1978 | Morocco (Casablanca) | | LREM | | LREM | |
11th | Anne Genetet | 20 April 1963 | France (Neuilly-sur-Seine) | | LREM | | LREM | |