3x3 basketball at the 2017 Asian Indoor and Martial Arts Games
3x3 basketball at the 2017 Asian Indoor and Martial Arts Games | |
---|---|
Venue | Ashgabat Basketball Arena |
Dates | 19–24 September 2017 |
← 2009 |
The 3x3 basketball competitions at the 2017 Asian Indoor and Martial Arts Games was held at the 3x3 Basketball Arena Ashgabat from 19 to 24 September 2017.[1]
Medalists
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men | Qatar Abdulrahman Saad Nedim Muslić Tanguy Ngombo Erfan Ali Saeed | Iraq Hassan Ali Ali Abdullah Mohammed Salah Ali Muayad | Mongolia Enkhbatyn Dölgöön Gotovyn Tsengüünbayar Avarzediin Gansükh Davaasambuugiin Delgernyam |
Women | Thailand Penphan Yothanan Naruemol Banmoo Supira Klanbut Thidaporn Maihom | Uzbekistan Elena Khusnitdinova Natalya Koneva Irina Averyanova Aliya Samatova | Turkmenistan Leýla Halilowa Aýna Gokowa Nigýara Nagiýewa Mähri Jumageldiýewa |
Medal table
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Qatar (QAT) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Thailand (THA) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
3 | Iraq (IRQ) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Uzbekistan (UZB) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
5 | Mongolia (MGL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Turkmenistan (TKM) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (6 entries) | 2 | 2 | 2 | 6 |
Results
Men
Preliminary round
Pool A
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mongolia | 3 | 3 | 0 | 61 | 43 | +18 | 6 |
2 | Kyrgyzstan | 3 | 2 | 1 | 52 | 55 | −3 | 5 |
3 | Uzbekistan | 3 | 1 | 2 | 52 | 54 | −2 | 4 |
4 | Nepal | 3 | 0 | 3 | 46 | 59 | −13 | 3 |
Source: OCA
19 September 18:00 |
Uzbekistan | 18–16 | Nepal |
Pts: Khayitaliev 6 | Pts: S. Shrestha 8 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Ibragimow (TKM), Liu (MAS) |
19 September 18:50 |
Kyrgyzstan | 12–22 | Mongolia |
Pts: Kuranbaev 8 | Pts: Tsengüünbayar 10 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Liu (MAS), Rulyov (KAZ) |
19 September 20:05 |
Kyrgyzstan | 19–15 | Nepal |
Pts: Kuranbaev 9 | Pts: S. Shrestha 6 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Ibragimow (TKM), Quinn (INA) |
19 September 21:20 |
Mongolia | 17–16 | Uzbekistan |
Pts: Delgernyam 7 | Pts: Khegay 6 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Quinn (INA), Rulyov (KAZ) |
21 September 18:00 |
Uzbekistan | 18–21 | Kyrgyzstan |
Pts: Nabiev, Azizov 8 | Pts: Kuranbaev 11 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Lim (MAS), Rulyov (KAZ) |
21 September 20:05 |
Nepal | 15–22 | Mongolia |
Pts: S. Shrestha 11 | Pts: Dölgöön, Gansükh 6 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Ibragimow (TKM), Shi (CHN) |
Pool B
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Iraq | 3 | 2 | 1 | 55 | 43 | +12 | 5 |
2 | Turkmenistan | 3 | 2 | 1 | 53 | 34 | +19 | 5 |
3 | Lebanon | 3 | 2 | 1 | 44 | 46 | −2 | 5 |
4 | Tajikistan | 3 | 0 | 3 | 31 | 60 | −29 | 3 |
Source: OCA
20 September 18:00 |
Tajikistan | 13–21 | Iraq |
Pts: Zafari 7 | Pts: Muayad 10 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Earle (AUS), Tan (SGP) |
20 September 19:15 |
Turkmenistan | 11–17 | Lebanon |
Pts: Baýryýew 5 | Pts: Nemer 9 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Devlin (AUS), Liu (MAS) |
20 September 20:30 |
Turkmenistan | 22–4 | Tajikistan |
Pts: Baýryýew 8 | Pts: Umedov, Zafari 2 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Earle (AUS), Quinn (INA) |
20 September 21:20 |
Lebanon | 10–21 | Iraq |
Pts: Bechara 4 | Pts: Ali, Abdullah 7 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Liu (MAS), Shi (CHN) |
22 September 18:00 |
Iraq | 13–20 | Turkmenistan |
Pts: Ali 10 | Pts: Otbozin 10 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Liu (MAS), Shi (CHN) |
22 September 20:05 |
Tajikistan | 14–17 | Lebanon |
Pts: Zafari 6 | Pts: Dib 7 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Devlin (AUS), Quinn (INA) |
Pool C
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Qatar | 3 | 3 | 0 | 64 | 28 | +36 | 6 |
2 | Samoa | 3 | 2 | 1 | 53 | 51 | +2 | 5 |
3 | Afghanistan | 3 | 1 | 2 | 43 | 54 | −11 | 4 |
4 | Jordan | 3 | 0 | 3 | 32 | 59 | −27 | 3 |
Source: OCA
20 September 18:50 |
Jordan | 11–17 | Afghanistan |
Pts: Shubair 7 | Pts: Vadoudi 8 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Ibragimow (TKM), Quinn (INA) |
20 September 20:05 |
Qatar | 21–11 | Samoa |
Pts: Saad 7 | Pts: Tufuga 8 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Devlin (AUS), Ibragimow (TKM) |
22 September 18:50 |
Qatar | 22–8 | Afghanistan |
Pts: Ngombo 9 | Pts: Mirzad, Ibrahimi 3 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Earle (AUS), Rulyov (KAZ) |
22 September 19:15 |
Samoa | 21–12 | Jordan |
Pts: McFarland 10 | Pts: Juha 10 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Ibragimow (TKM), Tan (SGP) |
22 September 20:30 |
Afghanistan | 18–21 | Samoa |
Pts: Mirzad 9 | Pts: McFarland 13 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Liu (MAS), Tan (SGP) |
22 September 21:20 |
Jordan | 9–21 | Qatar |
Pts: Juha 6 | Pts: Ngombo 11 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Lim (MAS), Rulyov (KAZ) |
Pool D
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Thailand | 3 | 3 | 0 | 58 | 40 | +18 | 6 |
2 | Indonesia | 3 | 2 | 1 | 58 | 44 | +14 | 5 |
3 | Chinese Taipei | 3 | 1 | 2 | 36 | 53 | −17 | 4 |
4 | Guam | 3 | 0 | 3 | 34 | 49 | −15 | 3 |
Source: OCA
19 September 19:15 |
Chinese Taipei | 13–10 | Guam |
Pts: Wei C.H. 5 | Pts: Hechanova 5 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Davaadorj (MGL), Earle (AUS) |
19 September 20:30 |
Indonesia | 16–21 | Thailand |
Pts: Pratama 7 | Pts: Dasom 8 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Davaadorj (MGL), Ibragimow (TKM) |
21 September 18:50 |
Guam | 10–15 | Thailand |
Pts: Susuico 4 | Pts: Dasom 6 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Liu (MAS), Tan (SGP) |
21 September 19:15 |
Chinese Taipei | 9–21 | Indonesia |
Pts: Lin Y.T. 6 | Pts: Pratama, Pangesthio 7 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Devlin (AUS), Earle (AUS) |
21 September 20:30 |
Thailand | 22–14 | Chinese Taipei |
Pts: Jaisanuk 9 | Pts: Lin Y.T. 10 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Davaadorj (MGL), Earle (AUS) |
21 September 21:20 |
Indonesia | 21–14 | Guam |
Pts: Pangesthio 16 | Pts: Hechanova 7 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Devlin (AUS), Rulyov (KAZ) |
Knockout round
Quarterfinals | Semifinals | Gold medal game | ||||||||
23 September | ||||||||||
Mongolia | 22 | |||||||||
24 September | ||||||||||
Indonesia | 10 | |||||||||
Mongolia | 14 | |||||||||
23 September | ||||||||||
Qatar | 15 | |||||||||
Qatar | 14 | |||||||||
24 September | ||||||||||
Turkmenistan | 12 | |||||||||
Qatar | 22 | |||||||||
23 September | ||||||||||
Iraq | 12 | |||||||||
Iraq | 20 | |||||||||
24 September | ||||||||||
Samoa | 17 | |||||||||
Iraq (OT) | 20 | |||||||||
23 September | ||||||||||
Kyrgyzstan | 18 | Bronze medal game | ||||||||
Thailand | 12 | |||||||||
24 September | ||||||||||
Kyrgyzstan | 13 | |||||||||
Mongolia | 21 | |||||||||
Kyrgyzstan | 11 | |||||||||
Quarterfinals
23 September 19:00 |
Mongolia | 22–10 | Indonesia |
Pts: Tsengüünbayar 7 | Pts: Pratama 6 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Devlin (AUS), Shi (CHN) |
23 September 19:30 |
Qatar | 14–12 | Turkmenistan |
Pts: Saad 13 | Pts: Otbozin 6 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Liu (MAS), Quinn (INA) |
23 September 21:00 |
Iraq | 20–17 | Samoa |
Pts: Salah 11 | Pts: Tufuga 10 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Quinn (INA), Rulyov (KAZ) |
23 September 21:30 |
Thailand | 12–13 | Kyrgyzstan |
Pts: Jaisanuk, Lakhan 4 | Pts: Kuranbaev 7 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Earle (AUS), Ibragimow (TKM) |
Semifinals
24 September 19:00 |
Mongolia | 14–15 | Qatar |
Pts: Tsengüünbayar 6 | Pts: Ngombo 7 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Ibragimow (TKM), Liu (MAS) |
24 September 19:30 |
Iraq | 20–18 (OT) | Kyrgyzstan |
Pts: Ali 10 | Pts: Subanbekov 8 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Earle (AUS), Quinn (INA) |
Bronze medal game
24 September 20:30 |
Mongolia | 21–11 | Kyrgyzstan |
Pts: Dölgöön 9 | Pts: Kuranbaev, Pekhov 5 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Devlin (AUS), Rulyov (KAZ) |
Gold medal game
24 September 21:30 |
Qatar | 22–12 | Iraq |
Pts: Saeed 11 | Pts: Ali 6 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Liu (MAS), Quinn (INA) |
Women
Preliminary round
Pool A
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Syria | 2 | 2 | 0 | 34 | 22 | +12 | 4 |
2 | Turkmenistan | 2 | 1 | 1 | 33 | 38 | −5 | 3 |
3 | Mongolia | 2 | 0 | 2 | 25 | 32 | −7 | 2 |
Source: OCA
19 September 18:25 |
Turkmenistan | 14–21 | Syria |
Pts: Gokowa 6 | Pts: Magarian 10 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Davaadorj (MGL), Quinn (INA) |
19 September 19:40 |
Mongolia | 8–13 | Syria |
Pts: Ishtayaa, Ganzul 4 | Pts: Magarian 6 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Earle (AUS), Rulyov (KAZ) |
19 September 20:55 |
Turkmenistan | 19–17 | Mongolia |
Pts: Jumageldiýewa 8 | Pts: Ganzul 6 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Earle (AUS), Liu (MAS) |
Pool B
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Thailand | 2 | 2 | 0 | 39 | 20 | +19 | 4 |
2 | Indonesia | 2 | 1 | 1 | 29 | 23 | +6 | 3 |
3 | Guam | 2 | 0 | 2 | 11 | 36 | −25 | 2 |
Source: OCA
21 September 18:25 |
Indonesia | 15–5 | Guam |
Pts: Dewi 8 | Pts: Duenas 2 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Ibragimow (TKM), Shi (CHN) |
21 September 19:40 |
Thailand | 21–6 | Guam |
Pts: Yothanan 11 | Pts: Duenas 3 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Davaadorj (MGL), Quinn (INA) |
21 September 20:55 |
Indonesia | 14–18 | Thailand |
Pts: Kurniawan 7 | Pts: Yothanan 12 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Lim (MAS), Tan (SGP) |
Pool C
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Uzbekistan | 2 | 2 | 0 | 38 | 22 | +16 | 4 |
2 | Jordan | 2 | 1 | 1 | 29 | 33 | −4 | 3 |
3 | Cook Islands | 2 | 0 | 2 | 26 | 38 | −12 | 2 |
Source: OCA
22 September 18:25 |
Jordan | 17–16 | Cook Islands |
Pts: Al-Assi 7 | Pts: A. Lewis 7 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Davaadorj (MGL), Quinn (INA) |
22 September 19:40 |
Uzbekistan | 21–10 | Cook Islands |
Pts: Koneva, Samatova 7 | Pts: A. Lewis 4 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Devlin (AUS), Lim (MAS) |
22 September 20:55 |
Jordan | 12–17 | Uzbekistan |
Pts: Najjar 6 | Pts: Koneva 6 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Davaadorj (MGL), Shi (CHN) |
Pool D
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Iran | 2 | 2 | 0 | 37 | 19 | +18 | 4 |
2 | Chinese Taipei | 2 | 1 | 1 | 36 | 17 | +19 | 3 |
3 | Afghanistan | 2 | 0 | 2 | 5 | 42 | −37 | 2 |
Source: OCA
20 September 18:25 |
Iran | 21–4 | Afghanistan |
Pts: Vakili, Artounian 9 | Pts: Hotan 2 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Lim (MAS), Shi (CHN) |
20 September 19:40 |
Chinese Taipei | 21–1 | Afghanistan |
Pts: Cheng H.T., Ting C.J. 6 | Pts: Pardes 1 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Davaadorj (MGL), Rulyov (KAZ) |
20 September 20:55 |
Iran | 16–15 | Chinese Taipei |
Pts: Vakili 8 | Pts: Ting C.J. 6 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Lim (MAS), Tan (SGP) |
Knockout round
Quarterfinals | Semifinals | Gold medal game | ||||||||
23 September | ||||||||||
Syria | 10 | |||||||||
24 September | ||||||||||
Chinese Taipei | 7 | |||||||||
Syria | 10 | |||||||||
23 September | ||||||||||
Uzbekistan | 22 | |||||||||
Uzbekistan | 17 | |||||||||
24 September | ||||||||||
Indonesia | 9 | |||||||||
Uzbekistan | 20 | |||||||||
23 September | ||||||||||
Thailand (OT) | 22 | |||||||||
Thailand | 18 | |||||||||
24 September | ||||||||||
Jordan | 4 | |||||||||
Thailand | 20 | |||||||||
23 September | ||||||||||
Turkmenistan | 11 | Bronze medal game | ||||||||
Iran | 7 | |||||||||
24 September | ||||||||||
Turkmenistan | 14 | |||||||||
Syria | 12 | |||||||||
Turkmenistan | 15 | |||||||||
Quarterfinals
23 September 18:00 |
Syria | 10–7 | Chinese Taipei |
Pts: Sulaiman 4 | Pts: Tseng H.Y., Cheng H.T., Ting C.J. 2 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Ibragimow (TKM), Tan (SGP) |
23 September 18:30 |
Uzbekistan | 17–9 | Indonesia |
Pts: Averyanova 8 | Pts: Dewi 4 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Lim (MAS), Rulyov (KAZ) |
23 September 20:00 |
Thailand | 18–4 | Jordan |
Pts: Yothanan, Klanbut 5 | Pts: Najjar 3 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Davaadorj (MGL), Earle (AUS) |
23 September 20:30 |
Iran | 7–14 | Turkmenistan |
Pts: Mahmoudi 4 | Pts: Gokowa, Nagiýewa 4 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Devlin (AUS), Shi (CHN) |
Semifinals
24 September 18:00 |
Syria | 10–22 | Uzbekistan |
Pts: Magarian 5 | Pts: Koneva 9 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Davaadorj (MGL), Rulyov (KAZ) |
24 September 18:30 |
Thailand | 20–11 | Turkmenistan |
Pts: Yothanan 7 | Pts: Gokowa, Nagiýewa 5 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Devlin (AUS), Lim (MAS) |
Bronze medal game
24 September 20:00 |
Syria | 12–15 | Turkmenistan |
Pts: Magarian 9 | Pts: Gokowa 5 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Earle (AUS), Tan (SGP) |
Gold medal game
24 September 21:00 |
Uzbekistan | 20–22 (OT) | Thailand |
Pts: Koneva 9 | Pts: Maihom 9 |
Basketball Arena, Ashgabat Referees: Ibragimow (TKM), Shi (CHN) |
References
- ^ Chris, Aju George (19 August 2017). "Turkmen 3x3 Basketball team will settle for nothing less than gold at Asian Indoor Games". Sportskeeda. Retrieved 7 September 2017.
External links
- 2017 Asian Indoor and Martial Arts Games – 3x3 Basketball
- Results book – 3x3 Basketball