Football tournament season
2024 Japan Club Youth U-18 Football ChampionshipTournament details |
---|
Country | Japan |
---|
Dates | 22–31 July 2024 |
---|
Teams | 32 |
---|
Final positions |
---|
Champions | Gamba Osaka (5th title) |
---|
Runner-up | Kawasaki Frontale |
---|
|
The 2024 Japan Club Youth U-18 Football Championship (Japanese: 第48回 日本クラブユースサッカー選手権(U-18)大会) was the 48th edition of the contested tournament, held exclusively for Japan youth clubs affiliated with both J.League and Japan Club Youth Football Federation. Gamba Osaka defended their title, winning it consecutively on 2023 and 2024.[1][2]
Outline
As usual, the tournament was held with 32 participating teams. With no direct entry or automatic qualification for the tournament, all participants had to qualify through regional qualification. The number of slots for each region were predetermined by the JFA prior to the qualifiers. The determined slot distribution was as follows:
Slots[1] | Region |
11 | Kanto |
5 | Kyushu |
4 | Kansai |
3 | Tohoku |
Tokai |
2 | Hokushinetsu |
Chugoku |
1 | Hokkaido |
Shikoku |
The tournament started with a group stage, held with eight groups of four teams in each. Only the winner of each group qualifies for the quarter-finals. Each match during the group stage was 70-minutes long, with two 35-minute halves and a 10-minute halftime break. From the quarter-finals onwards, the matches was 80-minutes long, with two 40-minute halves and a 15-minute halftime break. In case of a draw, the match would directly proceed into penalty shoot-outs. On the final, a draw in regulation time would lead to a 20-minute extra-time, with penalty shoot-outs being held should the draw persists.[1]
About suspensions by yellow or red cards:[1]
- The qualifying rounds for this tournament was considered as the same competition for disciplinary reasons, and any unused suspensions due to red card offenses at the end of the qualifying rounds was applied in the tournament.
- A player who accumulates two yellow cards during the tournament would face an one-match suspension.
- Accumulated yellow cards given from the group stage to the quarterfinals would not be carried over to the semifinals. However, any unused suspensions given from the group stage to the quarterfinals was carried over to the semifinals and applied.
Calendar
Round | Date (original date) |
Group stage | 22–26 July (22–25 July) |
Quarter-finals | 26–27 July (26 July) |
Semi-finals | 29 July |
Final | 31 July |
Schedule
Group stage
Group A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
1 | Omiya Ardija | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | Qualification for quarter-finals |
2 | Júbilo Iwata | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
3 | Fagiano Okayama | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 |
4 | Albirex Niigata | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | −1 | 2 |
Source: JFA
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head performance; 5) Draw (random selection)
Omiya Ardija v Fagiano Okayama 22 July | Omiya Ardija | 0–0 | Fagiano Okayama | Maebashi |
17:00 | | | | Stadium: Road Miyagi General Sports Park |
Júbilo Iwata v Albirex Niigata 22 July | Júbilo Iwata | 1–0 | Albirex Niigata | Maebashi |
17:00 | - Keita Atsumi 9'
| | | Stadium: Ogo Multi Purpose Sports Park |
Omiya Ardija v Albirex Niigata 23 July | Omiya Ardija | 0–0 | Albirex Niigata | Maebashi |
17:00 | | | | Stadium: Road Miyagi General Sports Park |
Júbilo Iwata v Fagiano Okayama 23 July | Júbilo Iwata | 0–0 | Fagiano Okayama | Maebashi |
17:00 | | | | Stadium: Ogo Multi Purpose Sports Park |
Omiya Ardija v Júbilo Iwata 26 July | Omiya Ardija | 2–1 | Júbilo Iwata | Maebashi |
18:00 | - Kosei Saito 35+2'
- Mark Isozaki 70+3'
| | - Shota Yamamoto 41'
| Stadium: Road Miyagi General Sports Park |
Albirex Niigata v Fagiano Okayama 26 July | Albirex Niigata | 1–1 | Fagiano Okayama | Maebashi |
18:00 | - Ganta Ganaha 59'
| | - Kanon Yukutomo 70+3'
| Stadium: Ogo Multi Purpose Sports Park |
Group B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
1 | Kawasaki Frontale | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 6 | Qualification for quarter-finals |
2 | Vissel Kobe | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | |
3 | Sagan Tosu | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | −3 | 3 |
4 | Blaublitz Akita | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 6 | −4 | 3 |
Source: JFA
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head performance; 5) Draw (random selection)
Kawasaki Frontale v Vissel Kobe 24 July | Kawasaki Frontale | 1–0 | Vissel Kobe | Maebashi |
18:00 | - Yutaro Onda 50'
| | | Stadium: Road Miyagi General Sports Park |
Sagan Tosu v Blaublitz Akita 24 July | Sagan Tosu | 2–0 | Blaublitz Akita | Maebashi |
18:00 | - Haruki Yamasaki 7'
- Tomomichi Yoza 59'
| | | Stadium: Ogo Multi Purpose Sports Park |
Kawasaki Frontale v Blaublitz Akita 23 July | Kawasaki Frontale | 1–2 | Blaublitz Akita | Maebashi |
19:00 | - Yutaro Onda 12'
| | - Kenta Kato 30', 59'
| Stadium: Road Miyagi General Sports Park |
Sagan Tosu v Vissel Kobe 23 July | Sagan Tosu | 2–3 | Vissel Kobe | Maebashi |
19:00 | - Haruki Yamasaki 10'
- Aitaro Higashiguchi 14'
| | - Ran Yoshioka 18'
- Kaito Yamada 35'
- Taiga Seguchi 70+1'
| Stadium: Ogo Multi Purpose Sports Park |
Kawasaki Frontale v Sagan Tosu 25 July | Kawasaki Frontale | 4–0 | Sagan Tosu | Maebashi |
19:00 | - Shunsuke Hayashi 59'
- Hayato Hiratsuka 60'
- Takeshi Katori 67'
- Yutaro Onda 70+4'
| | | Stadium: Road Miyagi General Sports Park |
Blaublitz Akita v Vissel Kobe 25 July | Blaublitz Akita | 0–3 | Vissel Kobe | Maebashi |
19:00 | | | - Kento Hamasaki 33'
- Oga Morita 49'
- Taiga Seguchi 70+4'
| Stadium: Ogo Multi Purpose Sports Park |
Group C
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
1 | Shimizu S-Pulse | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 3 | +7 | 7 | Qualification for quarter-finals |
2 | FC Tokyo | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | |
3 | Yokohama FC | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 |
4 | Nara Club | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 12 | −10 | 0 |
Source: JFA
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head performance; 5) Draw (random selection)
FC Tokyo v Nara Club 22 July | FC Tokyo | 3–0 | Nara Club | Miyazaki |
17:00 | - Yuya Takahashi 30'
- Yuta Sugawara 42'
- Rui Asada 61'
| | | Stadium: Amino Vital Training Center Football & Rugby Field |
Shimizu S-Pulse v Yokohama FC 22 July | Shimizu S-Pulse | 1–1 | Yokohama FC | Miyazaki |
17:00 | - Seo Nakamura 8'
| | - Kantaro Maeda 32'
| Stadium: Amino Vital Training Center Multipurpose Ground |
FC Tokyo v Yokohama FC 23 July | FC Tokyo | 1–0 | Yokohama FC | Miyazaki |
17:00 | - Kio Tanaka 8'
| | | Stadium: Amino Vital Training Center Football & Rugby Field |
Shimizu S-Pulse v Nara Club 23 July | Shimizu S-Pulse | 6–0 | Nara Club | Miyazaki |
17:00 | - Hiroto Tashiro 17', 70+2'
- Yuji Doi 34', 69'
- Seo Nakamura 70'
- Ryota Hariu 70+4'
| | | Stadium: Amino Vital Training Center Multipurpose Ground |
FC Tokyo v Shimizu S-Pulse 25 July | FC Tokyo | 2–3 | Shimizu S-Pulse | Miyazaki |
17:00 | - Kio Tanaka 48'
- Taiyo Yamaguchi 70+1'
| | - Own goal 31' (o.g.)
- Hiroto Tashiro 35'
- Yuji Doi 45'
| Stadium: Amino Vital Training Center Football & Rugby Field |
Yokohama FC v Nara Club 25 July | Yokohama FC | 3–2 | Nara Club | Miyazaki |
17:00 | - Kantaro Maeda 5'
- Ryosuke Iwasaki 69'
- Keitaro Shoji 70+7'
| | - Kira Kakizawa 2'
- Cho Jae-sung 22'
| Stadium: Amino Vital Training Center Multipurpose Ground |
Group D
Source: JFA
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head performance; 5) Draw (random selection)
Kashiwa Reysol v Yokohama F. Marinos 22 July | Kashiwa Reysol | 2–2 | Yokohama F. Marinos | Miyazaki |
19:00 | - Retsu Sawai 29'
- Akito Toda 70+4'
| | - Kento Shirasu 8'
- Kohei Mochizuki 52'
| Stadium: Amino Vital Training Center Football & Rugby Field |
Avispa Fukuoka v Vegalta Sendai 22 July | Avispa Fukuoka | 2–1 | Vegalta Sendai | Miyazaki |
19:00 | - Abdul Hanan Sani Brown 17'
- Takezo Fujikawa 68'
| | - Sota Yokoyama 46'
| Stadium: Amino Vital Training Center Multipurpose Ground |
Kashiwa Reysol v Vegalta Sendai 23 July | Kashiwa Reysol | 4–0 | Vegalta Sendai | Miyazaki |
19:00 | - Mohammed Sadiki Waad 8', 24', 41'
- Yuito Kamo 10'
| | | Stadium: Amino Vital Training Center Football & Rugby Field |
Avispa Fukuoka v Yokohama F. Marinos 23 July | Avispa Fukuoka | 2–0 | Yokohama F. Marinos | Miyazaki |
19:00 | - Ichika Maeda 33'
- Abdul Hanan Sani Brown 70+2'
| | | Stadium: Amino Vital Training Center Multipurpose Ground |
Kashiwa Reysol v Avispa Fukuoka 25 July | Kashiwa Reysol | 1–2 | Avispa Fukuoka | Miyazaki |
19:00 | - Mohammed Sadiki Waad 15'
| | - Ichika Maeda 27'
- Yuma Narazaki 51'
| Stadium: Amino Vital Training Center Football & Rugby Field |
Vegalta Sendai v Yokohama F. Marinos 25 July | Vegalta Sendai | 0–1 | Yokohama F. Marinos | Miyazaki |
19:00 | | | - Kaiki Kato 52'
| Stadium: Amino Vital Training Center Multipurpose Ground |
Group E
Source: JFA
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head performance; 5) Draw (random selection)
Nagoya Grampus v Shonan Bellmare 22 July | Nagoya Grampus | 3–2 | Shonan Bellmare | Yamaguchi |
17:00 | - Ritsu Onishi 2'
- Naoto Nishimori 38'
- Ryu Kanda 70+3'
| | - Kakeru Yamazaki 15'
- Towa Terashita 47'
| Stadium: Ishin Me-Life Stadium |
Tokyo Verdy v Ehime FC 22 July | Tokyo Verdy | 0–1 | Ehime FC | Yamaguchi |
17:00 | - Seigo Tagashira 47'
| | | Stadium: Yamaguchi Kirara Haku Memorial Park Football & Rugby Field |
Nagoya Grampus v Ehime FC 23 July | Nagoya Grampus | 5–0 | Ehime FC | Yamaguchi |
17:00 | - Naoto Nishimori 25'
- Own goal 32' (o.g.)
- Ryu Kanda 44'
- Ritsu Onishi 54'
- Ryoma Tsuneyoshi 65'
| | | Stadium: Ishin Me-Life Stadium |
Tokyo Verdy v Shonan Bellmare 23 July | Tokyo Verdy | 1–1 | Shonan Bellmare | Yamaguchi |
17:00 | - Gakuto Kawamura 22'
| | - Mibuki Kasai 57'
| Stadium: Yamaguchi Kirara Haku Memorial Park Football & Rugby Field |
Nagoya Grampus v Tokyo Verdy 25 July | Nagoya Grampus | 3–2 | Tokyo Verdy | Yamaguchi |
17:00 | - Ritsu Onishi 22'
- Ryu Kanda 47'
- Naoto Nishimori 50'
| | - Gakuto Kawamura 69'
- Hikaru Tsuchiya 70+7'
| Stadium: Ishin Me-Life Stadium |
Ehime FC v Shonan Bellmare 25 July | Ehime FC | 3–1 | Shonan Bellmare | Yamaguchi |
17:00 | - Shuto Kawazoe 6'
- Issei Aoki 15', 38'
| | - Mibuki Kasai 48'
| Stadium: Yamaguchi Kirara Haku Memorial Park Football & Rugby Field |
Group F
Source: JFA
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head performance; 5) Draw (random selection)
Sanfrecce Hiroshima v Kyoto Sanga 22 July | Sanfrecce Hiroshima | 2–1 | Kyoto Sanga | Yamaguchi |
19:00 | - Aren Inoue 15'
- Ayuki Masutani 51'
| | - Haruto Tatsukawa 70'
| Stadium: Ishin Me-Life Stadium |
Kashima Antlers v Kagoshima United 22 July | Kashima Antlers | 4–0 | Kagoshima United | Yamaguchi |
19:00 | - Minato Yoshida 14', 16', 34'
- Ryunosuke Dobashi 22'
| | | Stadium: Yamaguchi Kirara Haku Memorial Park Football & Rugby Field |
Sanfrecce Hiroshima v Kagoshima United 23 July | Sanfrecce Hiroshima | 3–0 | Kagoshima United | Yamaguchi |
19:00 | - Aren Inoue 16'
- Rento Noguchi 26'
- Yotaro Nakajima 50'
| | | Stadium: Ishin Me-Life Stadium |
Kashima Antlers v Kyoto Sanga 23 July | Kashima Antlers | 2–0 | Kyoto Sanga | Yamaguchi |
19:00 | - Minato Yoshida 7'
- Shoma Ogasawara 70'
| | | Stadium: Yamaguchi Kirara Haku Memorial Park Football & Rugby Field |
Sanfrecce Hiroshima v Kashima Antlers 25 July | Sanfrecce Hiroshima | 1–0 | Kashima Antlers | Yamaguchi |
19:00 | - Yotaro Nakajima 6'
| | | Stadium: Ishin Me-Life Stadium |
Kagoshima United v Kyoto Sanga 25 July | Kagoshima United | 2–2 | Kyoto Sanga | Yamaguchi |
19:00 | - Kai Hashiguchi 31'
- Taichi Wada 60'
| | - Yushin Matsumoto 16'
- Yu Masayama 32'
| Stadium: Yamaguchi Kirara Haku Memorial Park Football & Rugby Field |
Group G
Source: JFA
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head performance; 5) Draw (random selection)
Hokkaido Consadole Sapporo v V-Varen Nagasaki 22 July | Hokkaido Consadole Sapporo | 0–3 | V-Varen Nagasaki | Sakai |
17:00 | | | - Koki Uchiyama 6'
- Hiota Ikeda 27'
- Hinata Miyazaki 38'
| Stadium: J-Green Sakai S1 |
Urawa Red Diamonds v Nagano Parceiro 22 July | Urawa Red Diamonds | 1–1 | Nagano Parceiro | Osaka |
17:00 | - Kaito Yokoyama 68'
| | - Sora Miyatani 14'
| Stadium: Yanmar Field Nagai |
Hokkaido Consadole Sapporo v Nagano Parceiro 23 July | Hokkaido Consadole Sapporo | 2–0 | Nagano Parceiro | Sakai |
17:00 | - Kota Shonai 9'
- Ryusei Nakamura 43'
| | | Stadium: J-Green Sakai S1 |
Urawa Red Diamonds v V-Varen Nagasaki 23 July | Urawa Red Diamonds | 3–0 | V-Varen Nagasaki | Osaka |
17:00 | - Katsutoshi Yamane 31'
- Toshikazu Teruuchi 33', 49'
| | | Stadium: Yanmar Field Nagai |
Hokkaido Consadole Sapporo v Urawa Red Diamonds 25 July | Hokkaido Consadole Sapporo | 0–3 | Urawa Red Diamonds | Sakai |
17:00 | | | - Junei Tohoda 5'
- Toshikazu Teruuchi 21'
- Ibuki Matsuzaka 63'
| Stadium: J-Green Sakai S1 |
Nagano Parceiro v V-Varen Nagasaki 25 July | Nagano Parceiro | 2–0 | V-Varen Nagasaki | Osaka |
17:00 | - Sora Miyatani 33'
- Takumi Waku 63'
| | | Stadium: Yanmar Field Nagai |
Group H
Source: JFA
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Number of goals scored; 4) Head-to-head performance; 5) Draw (random selection)
Gamba Osaka v Ventforet Kofu 22 July | Gamba Osaka | 2–0 | Ventforet Kofu | Sakai |
19:00 | - ? 29'
- Kojiro Hisanaga 70+2'
| | | Stadium: J-Green Sakai S1 |
Oita Trinita v Montedio Yamagata 22 July | Oita Trinita | 1–2 | Montedio Yamagata | Osaka |
19:00 | - Seiryu Ono 37'
| | - Ryotaro Inoue 35'
- Toji Mitobe 45'
| Stadium: Yanmar Field Nagai |
Gamba Osaka v Montedio Yamagata 23 July | Gamba Osaka | 3–0 | Montedio Yamagata | Sakai |
19:00 | - Yuya Yokoi 41'
- Takato Yamamoto 64'
- Kojiro Hisanaga 70+5'
| | | Stadium: J-Green Sakai S1 |
Oita Trinita v Ventforet Kofu 23 July | Oita Trinita | 1–2 | Ventforet Kofu | Osaka |
19:00 | - Seiryu Ono 67'
| | - Hyuma Okura 45'
- Sodai Ota 62'
| Stadium: Yanmar Field Nagai |
Gamba Osaka v Oita Trinita 25 July | Gamba Osaka | 1–0 | Oita Trinita | Sakai |
19:00 | - Takato Yamamoto 35'
| | | Stadium: J-Green Sakai S1 |
Montedio Yamagata v Ventforet Kofu 25 July | Montedio Yamagata | 2–2 | Ventforet Kofu | Osaka |
19:00 | - Eiji Nagai 24', 70+7'
| | - Hiryu Okuma 69'
- Yuzuki Oishi 70+6'
| Stadium: Yanmar Field Nagai |
Quarter-finals
Omiya Ardija v Kawasaki Frontale 27 July Match 49 | Omiya Ardija | 0–4 | Kawasaki Frontale | Maebashi |
18:00 | | Report | - Yutaro Onda 28'
- Haruki Chiku 40+4'
- Kaito Tsuchiya 49'
- Haruki Kusuda 79'
| Stadium: Ogo Multi Purpose Sports Park Attendance: 100 Referee: Ryo Wakamatsu |
Shimizu S-Pulse v Avispa Fukuoka 26 July Match 50 | Shimizu S-Pulse | 2–3 | Avispa Fukuoka | Miyazaki |
18:00 | - Naruki Ishikawa 47'
- Hiroto Tashiro 80+1'
| Report | - Shohei Takemoto 18'
- Shido Ikeda 31'
- Ichika Maeda 39'
| Stadium: Amino Vital Training Center Football & Rugby Field Attendance: 195 Referee: Ryo Ogawa |
Nagoya Grampus v Sanfrecce Hiroshima 26 July Match 51 | Nagoya Grampus | 2–1 | Sanfrecce Hiroshima | Yamaguchi |
18:00 | - Ritsu Onishi 50'
- Shungo Sugiura 74'
| Report | - Shimon Kobayashi 41'
| Stadium: Ishin Me-Life Stadium Attendance: 200 Referee: Ryo Fujita |
Urawa Red Diamonds v Gamba Osaka 26 July Match 52 | Urawa Red Diamonds | 0–1 | Gamba Osaka | Sakai |
18:00 | | Report | - Yuto Amano 60'
| Stadium: J-Green Sakai Attendance: 220 Referee: Kota Sato |
Semi-finals
Kawasaki Frontale v Avispa Fukuoka 29 July Match 53 | Kawasaki Frontale | 1–1 (9–8 p) | Avispa Fukuoka | Kita |
17:00 | - Kaito Tsuchiya 80+3'
| Report | - Kanta Nakamura 63'
| Stadium: Ajinomoto Field Nishigaoka Attendance: 702 Referee: Satoshi Itaya |
| Penalties | |
- Shotaro Shibata
- Kaito Tsuchiya
- Shuto Hatta
- Yutaro Onda
- Takeshi Katori
- Shunsuke Hayashi
- Hayato Hiratsuka
- Issei Hirauchi
- Noriharu Kan
| | - Abdul Hanan Sani Brown
- Yuta Inoue
- Yuma Narazaki
- Yuha Kabashima
- Shido Ikeda
- Ichika Maeda
- Rikuto Hirota
- Shunta Kai
- Takumi Koura
|
Nagoya Grampus v Gamba Osaka 29 July Match 54 | Nagoya Grampus | 0–2 | Gamba Osaka | Kita |
19:15 | | Report | - Yuto Amano 45'
- ? 80+1'
| Stadium: Ajinomoto Field Nishigaoka Attendance: 517 Referee: Kiyoto Takeuchi |
Final
Kawasaki Frontale v Gamba Osaka 31 July Match 55 | Kawasaki Frontale | 3–2 | Gamba Osaka | Kita |
18:00 | - Shotaro Shibata 24'
- Takeshi Katori 29'
| Report | - Naru Nakatsumi 19'
- Kanta Furukawa 40+2'
- Takato Yamamoto 40+6'
| Stadium: Ajinomoto Field Nishigaoka Attendance: 1,223 Referee: Ryu Mashio |
Note: The kick-off was delayed due to thunderstorms, so the match was deemed completed at the end of the first half, played during 47 minutes. |
References
- ^ a b c d "大会要項". jfa.jp (in Japanese). 8 July 2024.
- ^ "第48回日本クラブユースサッカー選手権(U-18)大会". web.gekisaka.jp (in Japanese). Retrieved 8 July 2024.
|
Leagues | Men | |
---|
Women | - WE League
- Nadeshiko League
|
---|
|
---|
Cups | Men | |
---|
Women | - Empress's Cup
- WE League Cup
|
---|
|
---|
Continental cups | |
---|
Youth cups | U-18 | - Prince Takamado Trophy
- U-18 Club Youth
- All Japan High School
- Inter-High
|
---|
|
---|
National teams | |
---|
| J1 League | |
---|
J2 League | - Vegalta Sendai
- Blaublitz Akita
- Montedio Yamagata
- Iwaki FC
- Mito HollyHock
- Tochigi SC
- Thespakusatsu Gunma
- JEF United Chiba
- Yokohama FC
- Ventforet Kofu
- Shimizu S-Pulse
- Fujieda MYFC
- Fagiano Okayama
- Renofa Yamaguchi
- Ehime FC
- Tokushima Vortis
- V-Varen Nagasaki
- Roasso Kumamoto
- Oita Trinita
- Kagoshima United FC
|
---|
J3 League | - Vanraure Hachinohe
- Iwate Grulla Morioka
- Fukushima United FC
- Omiya Ardija
- YSCC Yokohama
- SC Sagamihara
- Matsumoto Yamaga FC
- Nagano Parceiro
- Kataller Toyama
- Zweigen Kanazawa
- Azul Claro Numazu
- FC Gifu
- FC Osaka
- Nara Club
- Gainare Tottori
- Kamatamare Sanuki
- FC Imabari
- Giravanz Kitakyushu
- Tegevajaro Miyazaki
- FC Ryukyu
|
---|
|
Club seasons – women's | WE League | - AC Nagano Parceiro Ladies
- Albirex Niigata Ladies
- Cerezo Osaka Yanmar Ladies
- Chifure AS Elfen Saitama
- INAC Kobe Leonessa
- JEF United Chiba Ladies
- MyNavi Sendai
- Nippon TV Tokyo Verdy Beleza
- Nojima Stella Kanagawa Sagamihara
- Omiya Ardija Ventus
- Sanfrecce Hiroshima Regina
- Urawa Red Diamonds Ladies
|
---|
|