2018 OEC Taipei WTA Challenger – Singles
Singles | ||||
---|---|---|---|---|
2018 OEC Taipei WTA Challenger | ||||
Final | ||||
Champion | Luksika Kumkhum | |||
Runner-up | Sabine Lisicki | |||
Score | 6–1, 6–3 | |||
Events | ||||
| ||||
|
2018 tennis event results
Belinda Bencic was the defending champion, but chose to compete in Houston instead.
Luksika Kumkhum won the title, defeating Sabine Lisicki 6–1, 6–3 in the final.
Seeds
- Zheng Saisai (withdrew)
- Luksika Kumkhum (champion)
- Margarita Gasparyan (withdrew)
- Zhu Lin (quarterfinals)
- Nao Hibino (quarterfinals)
- Vitalia Diatchenko (semifinals)
- Sabina Sharipova (first round)
- Misaki Doi (first round)
Main draw
Key
- Q = Qualifier
- WC = Wild card
- LL = Lucky loser
- Alt = Alternate
- SE = Special exempt
- PR = Protected ranking
- ITF = ITF entry
- JE = Junior exempt
- w/o = Walkover
- r = Retired
- d = Defaulted
- SR = Special ranking
Finals
Semifinals | Final | ||||||||||||
WC | Sabine Lisicki | 1 | 6 | 7 | |||||||||
6 | Vitalia Diatchenko | 6 | 3 | 5 | |||||||||
WC | Sabine Lisicki | 1 | 3 | ||||||||||
2 | Luksika Kumkhum | 6 | 6 | ||||||||||
Bibiane Schoofs | 5 | 3 | |||||||||||
2 | Luksika Kumkhum | 7 | 6 |
Top half
First round | Second round | Quarterfinals | Semifinals | ||||||||||||||||||||||||
LL | K-y Ng | 2 | 2 | ||||||||||||||||||||||||
V Grammatikopoulou | 6 | 6 | V Grammatikopoulou | 3 | 1 | ||||||||||||||||||||||
B Haas | 6 | 0 | 3 | WC | E-s Liang | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
WC | E-s Liang | 3 | 6 | 6 | WC | E-s Liang | 4 | 0 | |||||||||||||||||||
M Fręch | 4 | 3 | WC | S Lisicki | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
E Rybakina | 6 | 6 | E Rybakina | 4 | 3 | ||||||||||||||||||||||
WC | S Lisicki | 6 | 6 | WC | S Lisicki | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
8 | M Doi | 3 | 2 | WC | S Lisicki | 1 | 6 | 7 | |||||||||||||||||||
4 | L Zhu | 2 | 6 | 6 | 6 | V Diatchenko | 6 | 3 | 5 | ||||||||||||||||||
J Teichmann | 6 | 3 | 2 | 4 | L Zhu | 6 | 4 | 6 | |||||||||||||||||||
D Kovinić | 6 | 6 | D Kovinić | 1 | 6 | 3 | |||||||||||||||||||||
WC | L Zhang | 3 | 1 | 4 | L Zhu | 1 | 0 | ||||||||||||||||||||
Q | Y Zhang | 6 | 6 | 6 | V Diatchenko | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
Jia Lu | 3 | 2 | Q | Y Zhang | 7 | 3 | 2 | ||||||||||||||||||||
P Hon | 2 | 4 | 6 | V Diatchenko | 5 | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
6 | V Diatchenko | 6 | 6 |
Bottom half
First round | Second round | Quarterfinals | Semifinals | ||||||||||||||||||||||||
7 | S Sharipova | 0 | 2 | ||||||||||||||||||||||||
I Jorović | 6 | 6 | I Jorović | 1 | 65 | ||||||||||||||||||||||
Q | E-G Ruse | 4 | 5 | Q | T Martincová | 6 | 77 | ||||||||||||||||||||
Q | T Martincová | 6 | 7 | Q | T Martincová | 63 | 0r | ||||||||||||||||||||
B Schoofs | 6 | 6 | B Schoofs | 77 | 3 | ||||||||||||||||||||||
C Zhao | 3 | 2 | B Schoofs | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
F Xun | 79 | 77 | F Xun | 4 | 2 | ||||||||||||||||||||||
Y Duan | 67 | 65 | B Schoofs | 5 | 3 | ||||||||||||||||||||||
5 | N Hibino | 78 | 6 | 2 | L Kumkhum | 7 | 6 | ||||||||||||||||||||
A Raina | 66 | 1 | 5 | N Hibino | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
S Celik | 2 | 1 | Q | S-j Jang | 4 | 3 | |||||||||||||||||||||
Q | S-j Jang | 6 | 6 | 5 | N Hibino | 3 | 1 | ||||||||||||||||||||
WC | J Garland | 4 | 2 | 2 | L Kumkhum | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
LL | L Cabrera | 6 | 6 | LL | L Cabrera | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||
X Han | 3 | 4 | 2 | L Kumkhum | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
2 | L Kumkhum | 6 | 6 |
Qualifying
Seeds
- Ayano Shimizu (first round)
- Karman Thandi (qualifying competition)
- Jang Su-jeong (qualified)
- Xun Fangying (moved to main draw)
- Tereza Martincová (qualified)
- Zhang Yuxuan (qualified)
- Mayo Hibi (first round)
- Lizette Cabrera (qualifying competition, lucky loser)
Qualifiers
Lucky losers
Qualifying draw
First qualifier
First round | Qualifying competition | ||||||||||||
1 | Ayano Shimizu | 4 | 4 | ||||||||||
Lee Ya-hsuan | 6 | 6 | |||||||||||
Lee Ya-hsuan | 3 | 0 | |||||||||||
5 | Tereza Martincová | 6 | 6 | ||||||||||
Zhang Kailin | 4 | 4 | |||||||||||
5 | Tereza Martincová | 6 | 6 |
Second qualifier
First round | Qualifying competition | ||||||||||||
2 | Karman Thandi | 6 | 6 | ||||||||||
WC | Ng Kwan-yau | 4 | 4 | ||||||||||
2 | Karman Thandi | 2 | 2 | ||||||||||
6 | Zhang Yuxuan | 6 | 6 | ||||||||||
WC | Yang Ya-yi | 0 | 1 | ||||||||||
6 | Zhang Yuxuan | 6 | 6 |
Third qualifier
First round | Qualifying competition | ||||||||||||
3 | Jang Su-jeong | 6 | 6 | ||||||||||
Momoko Kobori | 1 | 4 | |||||||||||
3 | Jang Su-jeong | 6 | 6 | ||||||||||
8 | Lizette Cabrera | 4 | 4 | ||||||||||
Junri Namigata | 4 | 3 | |||||||||||
8 | Lizette Cabrera | 6 | 6 |
Fourth qualifier
First round | Qualifying competition | ||||||||||||
Alt | Peangtarn Plipuech | 2 | 3 | ||||||||||
Olga Doroshina | 6 | 6 | |||||||||||
Olga Doroshina | 5 | 5 | |||||||||||
Elena-Gabriela Ruse | 7 | 7 | |||||||||||
Elena-Gabriela Ruse | 77 | 2 | 6 | ||||||||||
7 | Mayo Hibi | 64 | 6 | 4 |
References
- Main draw
- Qualifying draw