2009 European Rowing Championships
2009 European Rowing Championships | |
---|---|
Spectators at the 2009 European Rowing Championships | |
Location | Brest, Belarus |
Dates | 18–20 September 2009 |
← 2008 Marathon 2010 Montemor-o-Velho → |
The 2009 European Rowing Championships were held in Brest, Belarus, from 18 to 20 September 2009. They were the third European Rowing Championships after the decision was made in May 2006 by the FISA to re-establish them.[1]
Medal summary
Men
Event | Gold | Time | Silver | Time | Bronze | Time |
---|---|---|---|---|---|---|
M1x | Mindaugas Griskonis (LTU) | 7:03.05 | Ioannis Christou (GRE) | 7:06.61 | Mario Vekić (CRO) | 7:08.64 |
LM2x | Greece (GRE) Dimitrios Mouyios Vasileios Polymeros | 6:28.21 | Italy (ITA) Lorenzo Bertini Elia Luini | 6:31.45 | France (FRA) Pierre-Étienne Pollez Maxime Goisset | 6:33.86 |
M2x | Estonia (EST) Allar Raja Kaspar Taimsoo | 6:28.82 | Switzerland (SUI) André Vonarburg Florian Stofer | 6:30.87 | Serbia (SRB) Marko Marjanović Dušan Bogičević | 6:36.85 |
M2- | Greece (GRE) Apostolos Goudoulas Nikolaos Goudoulas | 6:45.08 | Serbia (SRB) Nikola Stojić Goran Jagar | 6:48.53 | France (FRA) Laurent Cadot Jean-David Bernard | 6:52.34 |
M4x | Ukraine (UKR) Hennadiy Zakharchenko Volodymyr Pavlovskiy Kostyantyn Zaytsev Serhiy Hryn | 5:53.12 | Belarus (BLR) Valery Radzevich Kiryl Lemiashkevich Stanislau Shcharbachenia Dzianis Mihal | 5:54.44 | Poland (POL) Arnold Sobczak Piotr Licznerski Michał Słoma Wiktor Chabel | 5:55.09 |
LM4- | France (FRA) Jean-Christophe Bette Fabien Tilliet Franck Solforosi Fabrice Moreau | 6:04.85 | Germany (GER) Matthias Schömann-Finck Jost Schömann-Finck Jochen Kühner Martin Kühner | 6:05.56 | Serbia (SRB) Nemanja Nešić Miloš Stanojević Nenad Babović Miloš Tomić | 6:06.88 |
M4- | Greece (GRE) Ioannis Tsamis Stergios Papachristos Georgios Tziallas Pavlos Gavriilidis | 6:06.84 | Czech Republic (CZE) Jan Gruber Jakub Makovička Milan Bruncvík Michal Horváth | 6:07.45 | Spain (ESP) Pedro Rodríguez Aragón Pau Vela Maggi Marcelino García Cortes Noe Guzmán del Castillo | 6:09.74 |
M8+ | Poland (POL) Patryk Brzeziński Jarosław Godek Michał Szpakowski Krystian Aranowski Piotr Hojka Marcin Brzeziński Wojciech Gutorski Mikołaj Burda Daniel Trojanowski | 5:43.80 | Ukraine (UKR) Andriy Pryveda Serhiy Bazylyev Anton Kholyaznykov Valentyn Kletskoy Andrii Iakymchuk Dmytro Prokopenko Andriy Shpak Sergiy Chykanov Oleksandr Konovaliuk | 5:45.66 | France (FRA) Julien Desprès Adrien Hardy Pierre-Jean Peltier Jean-Baptiste Macquet Germain Chardin Benjamin Rondeau Sebastien Lente Dorian Mortelette Benjamin Manceau | 5:47.50 |
Women
Event | Gold | Time | Silver | Time | Bronze | Time |
---|---|---|---|---|---|---|
W1x | Ekaterina Karsten (BLR) | 7:40.02 | Miroslava Knapková (CZE) | 7:43.79 | Yuliya Levina (RUS) | 7:51.15 |
LW2x | Greece (GRE) Christina Giazitzidou Alexandra Tsiavou | 7:15.26 | Poland (POL) Magdalena Kemnitz Agnieszka Renc | 7:19.69 | Austria (AUT) Stefanie Borzacchini Michaela Taupe-Traer | 7:23.84 |
W2x | Italy (ITA) Laura Schiavone Gabriella Bascelli | 7:07.96 | Czech Republic (CZE) Jitka Antošová Lenka Antošová | 7:08.52 | Poland (POL) Agata Gramatyka Natalia Madaj | 7:13.42 |
W2- | Romania (ROU) Camelia Lupașcu Nicoleta Albu | 7:27.28 | Russia (RUS) Mayya Zhuchkova Alevtina Podvyazkina | 7:30.84 | Croatia (CRO) Sonja Kešerac Maja Anić | 7:38.03 |
W4x | Ukraine (UKR) Svitlana Spiriukhova Tetiana Kolesnikova Anastasiya Kozhenkova Yana Dementyeva | 6:30.90 | Italy (ITA) Erika Bello Gabriella Bascelli Laura Schiavone Elisabetta Sancassani | 6:38.87 | Romania (ROU) Anca Luchian Irina Dorneanu Andreea Boghian Cristina Grigoras | 6:44.14 |
W8+ | Romania (ROU) Roxana Cogianu Ionelia Neacsu Maria Diana Bursuc Ioana Craciun Adelina Cojocariu Cristina Ilie Camelia Lupașcu Enikő Barabás Teodora Stoica | 6:21.52 | Belarus (BLR) Nadzeya Belskaya Natallia Koshal Natallia Haurylenka Volha Plashkova Nina Bondarava Hanna Nakhayeva Volha Shcharbachenia-Zhylskaya Zinaida Kliuchiynskaya Yaraslava Paulovich | 6:26.02 | Ukraine (UKR) Tetiana Dudyk Ganna Kutsenko Nataliia Huba Olena Buryak Anna Kravchenko Svitlana Novichenko Olha Hurkovska Kateryna Tarasenko Anna Gaidukova | 6:32.58 |
Medal table
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Greece (GRE) | 4 | 1 | 0 | 5 |
2 | Ukraine (UKR) | 2 | 1 | 1 | 4 |
3 | Romania (ROU) | 2 | 0 | 1 | 3 |
4 | Belarus (BLR) | 1 | 2 | 0 | 3 |
Italy (ITA) | 1 | 2 | 0 | 3 | |
6 | Poland (POL) | 1 | 1 | 2 | 4 |
7 | France (FRA) | 1 | 0 | 3 | 4 |
8 | Estonia (EST) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Lithuania (LTU) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
10 | Czech Republic (CZE) | 0 | 3 | 0 | 3 |
11 | Serbia (SRB) | 0 | 1 | 2 | 3 |
12 | Russia (RUS) | 0 | 1 | 1 | 2 |
13 | Germany (GER) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Switzerland (SUI) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
15 | Croatia (CRO) | 0 | 0 | 2 | 2 |
16 | Austria (AUT) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Spain (ESP) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (17 entries) | 14 | 14 | 14 | 42 |
References
- ^ European Rowing Championships's history Archived 13 March 2009 at the Wayback Machine
External links
- Results
- v
- t
- e
- 1947 Lucerne ♂
- 1949 Amsterdam ♂
- 1950 Milan ♂
- 1951 Mâcon
- 1953 Copenhagen
- 1954 Amsterdam
- 1955 Bucharest ♀
- 1955 Ghent ♂
- 1956 Bled
- 1957 Duisburg
- 1958 Poznań
- 1959 Mâcon
- 1960 London ♀
- 1961 Prague
- 1962 East Berlin ♀
- 1963 Copenhagen ♂
- 1963 Moscow ♀
- 1964 Amsterdam
- 1965 Duisburg
- 1966 Amsterdam ♀
- 1967 Vichy
- 1968 East Berlin ♀
- 1969 Klagenfurt
- 1970 Tata ♀
- 1971 Copenhagen
- 1972 Brandenburg an der Havel ♀
- 1973 Moscow
- ♂ = men-only event
- ♀ = women-only event