1957 Soviet Class B
Season | 1957 |
---|---|
Champions | Avangard Leningrad (final group winner) |
Promoted | Avangard Leningrad |
Relegated | Krylia Sovetov Stupino (dissolved) Dinamo Vladivostok (dissolved) |
← 1956 1958 → |
The 1957 Soviet Football Championship in Class B (Russian: Первенство СССР 1957 года в классе «Б») was the 17th season of the Soviet second tier football league competition and the 8th since the formation of Class B. The competition consisted of two stages and involved participation of some 64 teams that were split in four groups. The three group winners advanced to the second stage as the final group of three, winner of which received promotion to the 1958 Class A. The fourth group winner (Russian Far East) were given a separate award by the Soviet Government.
The league's newcomer Avangard Leningrad won the championship.
Compared to the 1956 season, the competition expanded from 36 participants to 64 having two more groups added. Number of teams from the Russian SFSR increased substantially by adding the whole Russian Far East region to the tier.
Teams
Relegated
- Trudovye Rezervy Leningrad
- SKVO Sverdlovsk
Promoted
- Russian SFSR (23): Avangard Leningrad (returned), Lokomotiv Saratov (returned), Khimik Yaroslavl (debut), Neftyanik Grozny (debut), Burevestnik Leningrad (debut), Trudoviye Rezervy Stavropol (debut), Pischevik Kaliningrad (debut), Avangard Sormovo (debut), Dinamo Kirov (debut), Lokomotiv Chelyabinsk (debut), Neftianik Ufa (debut), SKVO Khabarovsk (debut), Dinamo Vladivostok (debut), Burevestnik Tomsk (debut), Krasnaya Zvezda Omsk (returned), Energiya Irkutsk (debut), Lokomotiv Krasnoyarsk (returned), SKVO Chita (debut), Sibselmash Novosibirsk (debut), Lokomotiv Komsomolsk-na-Amure (debut), Metallurg Stalinsk (debut), Shakhter Kemerovo (returned), Urozhai Barnaul (debut)
- Ukrainian SSR (6): SKCF Sevastopol (returned), Trudovye Rezervy Voroshilovgrad (returned), Shakhtar Kadiyevka (returned), Kolhospnyk Poltava (debut), Avangard Mykolaiv (returned), Khimik Dniprodzerzhinsk (debut)
- Belarusian SSR: Urozhai Minsk (debut)
- Georgian SSR: Lokomotiv Kutaisi (debut)
Withdrew
- Krylya Sovetov Stupino
- Dinamo Vladivostok
First stage
Zone I
Pos | Rep | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | RUS | Avangard Leningrad | 34 | 21 | 10 | 3 | 63 | 25 | +38 | 52[a] |
2 | RUS | Torpedo Taganrog | 34 | 18 | 10 | 6 | 61 | 28 | +33 | 46 |
3 | UKR | Avangard Kharkov | 34 | 18 | 5 | 11 | 65 | 41 | +24 | 41 |
4 | RUS | Neftyanik Krasnodar | 34 | 17 | 7 | 10 | 56 | 45 | +11 | 41 |
5 | RUS | Torpedo Rostov-na-Donu | 34 | 16 | 8 | 10 | 69 | 47 | +22 | 40 |
6 | RUS | Krylya Sovetov Voronezh | 34 | 15 | 9 | 10 | 54 | 40 | +14 | 39 |
7 | RUS | Krasnoye Znamya Ivanovo | 34 | 13 | 13 | 8 | 45 | 34 | +11 | 39 |
8 | UKR | Metallurg Zaporozhye | 34 | 14 | 11 | 9 | 41 | 34 | +7 | 39 |
9 | UKR | SKCF Sevastopol | 34 | 15 | 5 | 14 | 72 | 49 | +23 | 35[a] |
10 | RUS | Torpedo Gorkiy | 34 | 12 | 10 | 12 | 43 | 45 | −2 | 34 |
11 | RUS | Lokomotiv Saratov | 34 | 13 | 8 | 13 | 40 | 43 | −3 | 34[a] |
12 | RUS | Torpedo Stalingrad | 34 | 12 | 10 | 12 | 40 | 46 | −6 | 34 |
13 | RUS | Khimik Yaroslavl | 34 | 8 | 10 | 16 | 46 | 50 | −4 | 26[a] |
14 | RUS | Neftyanik Grozny | 34 | 11 | 4 | 19 | 47 | 70 | −23 | 26[a] |
15 | RUS | Burevestnik Leningrad | 34 | 10 | 2 | 22 | 38 | 72 | −34 | 22[a] |
16 | UKR | Trudoviye Rezervy Voroshilovgrad | 34 | 6 | 10 | 18 | 18 | 55 | −37 | 22[a] |
17 | UKR | Shakhtyor Kadiyevka | 34 | 7 | 7 | 20 | 33 | 61 | −28 | 21[a] |
18 | RUS | Trudoviye Rezervy Stavropol | 34 | 8 | 5 | 21 | 30 | 76 | −46 | 21[a] |
Notes:
- ^ a b c d e f g h i +
Number of teams by republics
Number | Union republics | Team(s) |
---|---|---|
13 | Russian SFSR | FC Avangard Leningrad, FC Torpedo Taganrog, FC Neftyanik Krasnodar, FC Torpedo Rostov-na-Donu, FC Krylya Sovetov Voronezh, FC Krasnoye Znamya Ivanovo, FC Torpedo Gorkiy, FC Lokomotiv Saratov, FC Torpedo Stalingrad, FC Khimik Yaroslavl, FC Neftyanik Grozny, FC Burevestnik Leningrad, FC Trudoviye Rezervy Stavropol |
5 | Ukrainian SSR | FC Avangard Kharkov, FC Metallurg Zaporozhye, SKCF Sevastopol, FC Trudoviye Rezervy Voroshilovgrad, FC Shakhter Kadievka |
Zone II
Pos | Rep | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | UKR | Spartak Stanislav | 34 | 23 | 6 | 5 | 66 | 27 | +39 | 52 |
2 | UKR | SKVO Lvov | 34 | 21 | 6 | 7 | 51 | 32 | +19 | 48 |
3 | RUS | Trudoviye Rezervy Leningrad | 34 | 21 | 5 | 8 | 68 | 32 | +36 | 47[a] |
4 | UKR | Metallurg Dnepropetrovsk | 34 | 17 | 8 | 9 | 65 | 43 | +22 | 42 |
5 | UKR | Pishchevik Odessa | 34 | 16 | 7 | 11 | 65 | 48 | +17 | 39 |
6 | EST | Dinamo Tallinn | 34 | 14 | 11 | 9 | 52 | 44 | +8 | 39 |
7 | RUS | Krylya Sovetov Stupino | 34 | 15 | 8 | 11 | 44 | 39 | +5 | 38 |
8 | UKR | SKVO Kiev | 34 | 14 | 9 | 11 | 42 | 36 | +6 | 37 |
9 | RUS | Shakhtyor Stalinogorsk | 34 | 15 | 7 | 12 | 53 | 47 | +6 | 37 |
10 | UKR | Spartak Uzhgorod | 34 | 12 | 9 | 13 | 41 | 40 | +1 | 33 |
11 | LTU | Spartak Vilnius | 34 | 13 | 6 | 15 | 37 | 42 | −5 | 32 |
12 | UKR | Kolhospnik Poltava | 34 | 12 | 4 | 18 | 43 | 57 | −14 | 28[b] |
13 | UKR | Avangard Nikolayev | 34 | 10 | 7 | 17 | 50 | 63 | −13 | 27[b] |
14 | RUS | Pishchevik Kaliningrad | 34 | 9 | 9 | 16 | 35 | 57 | −22 | 27[b] |
15 | BLR | Urozhai Minsk | 34 | 11 | 4 | 19 | 42 | 57 | −15 | 26[b] |
16 | UKR | Khimik Dneprodzerzhinsk | 34 | 7 | 9 | 18 | 38 | 65 | −27 | 23[b] |
17 | RUS | Avangard Sormovo | 34 | 6 | 10 | 18 | 29 | 51 | −22 | 22[b] |
18 | LVA | Daugava Riga | 34 | 4 | 7 | 23 | 22 | 63 | −41 | 15 |
Notes:
- ^ -
- ^ a b c d e f +
Number of teams by republics
Number | Union republics | Team(s) |
---|---|---|
9 | Ukrainian SSR | FC Spartak Stanislav, SKVO Lvov, FC Metallurg Dnepropetrovsk, FC Pischevik Odessa, SKVO Kiev, FC Spartak Uzhgorod, FC Kolgospnik Poltava, FC Avangard Nikolayev, FC Khimik Dneprodzerzhinsk |
5 | Russian SFSR | FC Trudoviye Rezervy Leningrad, FC Krylya Sovetov Stupino, FC Shakhter Stalinogorsk, FC Pischevik Kaliningrad, FC Avangard Sormovo |
1 | Estonian SSR | FC Dinamo Tallinn |
1 | Lithuanian SSR | FC Spartak Vilnius |
1 | Belarusian SSR | FC Urozhai Minsk |
1 | Latvian SSR | FC Daugava Riga |
Zone III
Pos | Rep | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | GEO | SKVO Tbilisi | 30 | 22 | 5 | 3 | 93 | 26 | +67 | 49 |
2 | ARM | Spartak Yerevan | 30 | 21 | 6 | 3 | 73 | 22 | +51 | 48 |
3 | AZE | Neftyanik Baku | 30 | 18 | 8 | 4 | 70 | 37 | +33 | 44 |
4 | RUS | SKVO Sverdlovsk | 30 | 15 | 9 | 6 | 58 | 18 | +40 | 39[a] |
5 | RUS | Krylya Sovetov Molotov | 30 | 15 | 9 | 6 | 46 | 18 | +28 | 39 |
6 | GEO | Lokomotiv Kutaisi | 30 | 16 | 6 | 8 | 54 | 28 | +26 | 38[b] |
7 | KAZ | Kayrat Alma-Ata | 30 | 16 | 5 | 9 | 49 | 37 | +12 | 37 |
8 | RUS | Avangard Sverdlovsk | 30 | 13 | 5 | 12 | 44 | 39 | +5 | 31 |
9 | RUS | Dinamo Kirov | 30 | 12 | 4 | 14 | 44 | 64 | −20 | 28[b] |
10 | UZB | Pahtakor Tashkent | 30 | 9 | 6 | 15 | 36 | 39 | −3 | 24 |
11 | RUS | Lokomotiv Chelyabinsk | 30 | 6 | 10 | 14 | 22 | 37 | −15 | 22[b] |
12 | RUS | Zenit Izhevsk | 30 | 8 | 5 | 17 | 26 | 47 | −21 | 21 |
13 | TKM | Kolhozchi Ashkhabad | 30 | 8 | 4 | 18 | 25 | 59 | −34 | 20 |
14 | KGZ | Spartak Frunze | 30 | 7 | 3 | 20 | 34 | 76 | −42 | 17 |
15 | RUS | Neftyanik Ufa | 30 | 6 | 5 | 19 | 17 | 64 | −47 | 17[b] |
16 | TJK | Urozhai Stalinabad[c] | 30 | 2 | 2 | 26 | 19 | 99 | −80 | 6 |
Notes:
Number of teams by republics
Number | Union republics | Team(s) |
---|---|---|
7 | Russian SFSR | SKVO Sverdlovsk, FC Krylya Sovetov Molotov, FC Avangard Sverdlovsk, FC Dinamo Kirov, FC Lokomotiv Chelyabinsk, FC Zenit Izhevsk, FC Neftyanik Ufa |
2 | Georgian SSR | SKVO Tbilisi, FC Lokomotiv Kutaisi |
1 | Armenian SSR | FC Spartak Yerevan |
1 | Azerbaijan SSR | FC Neftyanik Baku |
1 | Kazakh SSR | FC Kairat Alma-Ata |
1 | Uzbek SSR | FC Pakhtakor Tashkent |
1 | Turkmen SSR | FC Kolkhozchi Ashkhabad |
1 | Kyrgyz SSR | FC Spartak Frunze |
1 | Tajik SSR | FC Urozhai Stalinabad |
Zone [Russia] Far East
Pos | Rep | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SKVO Khabarovsk | 22 | 12 | 8 | 2 | 34 | 14 | +20 | 32[a] | |
2 | Dinamo Vladivostok | 22 | 12 | 6 | 4 | 39 | 25 | +14 | 30[a] | |
3 | Burevestnik Tomsk | 22 | 11 | 6 | 5 | 49 | 29 | +20 | 28[a] | |
4 | Krasnaya Zvezda Omsk | 22 | 10 | 6 | 6 | 45 | 26 | +19 | 26[a] | |
5 | Energiya Irkutsk | 22 | 7 | 10 | 5 | 36 | 34 | +2 | 24[a] | |
6 | Lokomotiv Krasnoyarsk | 22 | 10 | 4 | 8 | 38 | 41 | −3 | 24[a] | |
7 | SKVO Chita | 22 | 9 | 5 | 8 | 30 | 28 | +2 | 23[a] | |
8 | SibSelMash Novosibirsk | 22 | 7 | 3 | 12 | 26 | 46 | −20 | 17[a] | |
9 | Lokomotiv Komsomolsk-na-Amure | 22 | 5 | 6 | 11 | 32 | 41 | −9 | 16[a] | |
10 | Metallurg Stalinsk | 22 | 4 | 7 | 11 | 28 | 40 | −12 | 15[a] | |
11 | Shakhtyor Kemerovo | 22 | 6 | 3 | 13 | 37 | 60 | −23 | 15[a] | |
12 | Urozhai Barnaul | 22 | 5 | 4 | 13 | 30 | 40 | −10 | 14[a] |
Notes:
- ^ a b c d e f g h i j k l +
Final stage
[Nov 17 – Dec 3, Tashkent]
Pos | Rep | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | BP | Pts | Promotion |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | RUS | Avangard Leningrad | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 0 | 6[a] | Promoted |
2 | UKR | Spartak Stanislav | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 8 | −2 | 1 | 4 | |
3 | GEO | SKVO Tbilisi | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 6 | −2 | 1 | 4 |
Notes:
- ^ +
See also
References
- 1957 at rsssf.com
- v
- t
- e
Levels 1–2 (All-Union) |
|
---|---|
KFK (Republican) |
All-Union | |
---|---|
Republican |
|
- Dynamo Moscow
- Torpedo Moscow
- Spartak Moscow
- Lokomotiv Moscow
- CSK MO Moscow
- Dynamo Kyiv
- Dinamo Tbilisi
- Shakhtar Donetsk
- Burevestnik Chișinău
- Zenit Leningrad
- Krylia Sovetov Kuibyshev
- Spartak Minsk
- Winter 1956–57 transfers