Zlatá přilba
Zlatá přilba (úplný název Zlatá přilba města Pardubic) je každoroční závod motocyklů na ploché dráze, který se koná ve východočeských Pardubicích, v části Svítkov. Po delších jednáních s Východočeským autoklubem v Hradci Králové i jezdeckým klubem v Pardubicích spatřil v roce 1929 světlo světa první závod na travnaté ploché dráze. Jedná se o nejstarší závod na ploché dráze na světě. Poprvé se Zlatá přilba jela v roce 1929. Jejím zakladatelem byl Adolf Trnka, Ladislav Polák a František Hladěna, československý motocyklový závodník, který během druhé světové války položil život v odboji.
Vítězové
Ročník | Datum závodu | Vítěz | Stát |
---|---|---|---|
1. ročník | 29. 9. 1929 | Zdeněk Pohl | Československo Československo |
2. ročník | 31. 8. 1930 | Josef Štrban | Království Srbů, Chorvatů a Slovinců Království Srbů, Chorvatů a Slovinců |
3. ročník | 06. 9. 1931 | Rudi Klein | Německo Německo |
4. ročník | 25. 9. 1932 | Hans Mayer | Rakousko Rakousko |
5. ročník | 1. 10. 1933 | Hans Buttler | Německá říše Německá říše |
6. ročník | 2. 9. 1934 | Gerit van Dijk | Nizozemsko Nizozemsko |
7. ročník | 15. 9. 1935 | Herman Gunzenhauser | Německá říše Německá říše |
8. ročník | 27. 9. 1936 | Herman Gunzenhauser | Německá říše Německá říše |
9. ročník | 4. 9. 1938 | František Juhan | Československo Československo |
10. ročník | 7. 9. 1947 | Hugo Rosák | Československo Československo |
11. ročník | 4. 9. 1949 | Fritz Dirtl | Rakousko Rakousko |
12. ročník | 9. 9. 1951 | Jan Lucák | Československo Československo |
13. ročník | 20. 8. 1961 | Oldřich Klaudinger | Československo Československo |
14. ročník | 16. 9. 1962 | Josef Seidl | Německo Německo |
15. ročník | 15. 9. 1963 | Antonín Kasper | Československo Československo |
16. ročník | 6. 9. 1964 | Igor Plechanov | Sovětský svaz Sovětský svaz |
17. ročník | 12. 9. 1965 | Farit Šajnurov | Sovětský svaz Sovětský svaz |
18. ročník | 18. 9. 1966 | Igor Plechanov | Sovětský svaz Sovětský svaz |
19. ročník | 10. 9. 1967 | Ove Fundin | Švédsko Švédsko |
20. ročník | 20. 10. 1968 | Leif Enecrona | Švédsko Švédsko |
21. ročník | 18. 9. 1969 | Genadij Kurilenko | Sovětský svaz Sovětský svaz |
22. ročník | 27. 9. 1970 | Ole Olsen | Dánsko Dánsko |
23. ročník | 19. 9. 1971 | Ole Olsen | Dánsko Dánsko |
24. ročník | 1. 10. 1972 | Ole Olsen | Dánsko Dánsko |
25. ročník | 22. 9. 1973 | Milan Špinka | Československo Československo |
26. ročník | 22. 9. 1974 | Jiří Štancl | Československo Československo |
27. ročník | 5. 10. 1975 | Ole Olsen | Dánsko Dánsko |
28. ročník | 3. 10. 1976 | Jiří Štancl | Československo Československo |
29. ročník | 2. 10. 1977 | Ole Olsen | Dánsko Dánsko |
30. ročník | 1. 10. 1978 | Jiří Štancl | Československo Československo |
31. ročník | 30. 9. 1979 | Ole Olsen | Dánsko Dánsko |
32. ročník | 28. 9. 1980 | Ole Olsen | Dánsko Dánsko |
33. ročník | 27. 9. 1981 | Jiří Štancl | Československo Československo |
34. ročník | 26. 9. 1982 | Jiří Štancl | Československo Československo |
35. ročník | 25. 9. 1983 | Dennis Sigalos | USA USA |
36. ročník | 23. 9. 1984 | John Davis | Spojené království Spojené království |
37. ročník | 22. 9. 1985 | Erik Gundersen | Dánsko Dánsko |
38. ročník | 21. 9. 1986 | Erik Gundersen | Dánsko Dánsko |
39. ročník | 27. 9. 1987 | Hans Nielsen | Dánsko Dánsko |
40. ročník | 2. 10. 1988 | Per Jonsson | Švédsko Švédsko |
41. ročník | 24. 9. 1989 | Jeremy Doncaster | Spojené království Spojené království |
42. ročník | 30. 9. 1990 | Jeremy Doncaster | Spojené království Spojené království |
43. ročník | 29. 9. 1991 | Antonín Kasper jr. | Československo Československo |
44. ročník | 27. 9. 1992 | Tony Rickardsson | Švédsko Švédsko |
45. ročník | 3. 10. 1993 | Tony Rickardsson | Švédsko Švédsko |
46. ročník | 11. 9. 1994 | Simon Wigg | Spojené království Spojené království |
47. ročník | 4. 9. 1995 | Tony Rickardsson | Švédsko Švédsko |
48. ročník | 29. 9. 1996 | Tomáš Topinka | Česko Česko |
49. ročník | 5. 10. 1997 | Ryan Sullivan | Austrálie Austrálie |
50. ročník | 4. 10. 1998 | Hans Nielsen | Dánsko Dánsko |
51. ročník | 3. 10. 1999 | Leigh Adams | Austrálie Austrálie |
52. ročník | 15. 10. 2000 | Leigh Adams | Austrálie Austrálie |
53. ročník | 7. 10. 2001 | Leigh Adams | Austrálie Austrálie |
54. ročník | 6. 10. 2002 | Jason Crump | Austrálie Austrálie |
55. ročník | 27. 9. 2003 | Ryan Sullivan | Austrálie Austrálie |
56. ročník | 26. 9. 2004 | Leigh Adams | Austrálie Austrálie |
57. ročník | 2. 10. 2005 | Scott Nicholls | Spojené království Spojené království |
58. ročník | 17. 10. 2006 | Jason Crump | Austrálie Austrálie |
59. ročník | 10. 10. 2007 | Andrea Jonsson | Švédsko Švédsko |
60. ročník | 5. 10. 2008 | Hans Andersen | Dánsko Dánsko |
61. ročník | 4. 10. 2009 | Rune Holta | Polsko Polsko |
62. ročník | 5. 10. 2010 | Nicky Pedersen | Dánsko Dánsko |
63. ročník | 2. 10. 2011 | Rune Holta[1] | Polsko Polsko |
64. ročník | 14. 10. 2012 | Grzegorz Walasek[2] | Polsko Polsko |
65. ročník | 29. 9. 2013 | Darcy Ward[3] | Austrálie Austrálie |
66. ročník | 5. 10. 2014 | Chris Holder | Austrálie Austrálie |
67. ročník | 20. 9. 2015 | Jurica Pavlic | Chorvatsko Chorvatsko |
68. ročník | 18. 9. 2016 | Emil Sajfutdinov[4] | Rusko Rusko |
69. ročník | 1. 10. 2017 | Václav Milík mladší[5] | Česko Česko |
70. ročník | 30. 9. 2018 | Jason Doyle | Austrálie Austrálie |
71. ročník | 6.10. 2019 | Jason Doyle | Austrálie Austrálie |
72. ročník | 4. 10. 2020 | Jason Doyle | Austrálie Austrálie |
73. ročník | 3. 10. 2021 | Patryk Dudek | Polsko Polsko |
74. ročník | 25. 9. 2022 | Daniel Bewley | Spojené království Spojené království |
75. ročník | 24. 9. 2023 | Timo Lahti | Finsko Finsko |
Dle států
Pořadí | Stát | Počet vítězství |
---|---|---|
1. | Česko Česko (Československo) | 15 |
2. | Dánsko Dánsko | 13 |
3. | Austrálie Austrálie | 13 |
4. | Švédsko Švédsko | 7 |
5. | Spojené království Spojené království | 6 |
6. | Německo Německo | 5 |
7. | Rusko Rusko (Sovětský svaz) | 5 |
8. | Polsko Polsko | 4 |
9. | Rakousko Rakousko | 2 |
10. | Království Jugoslávie | 1 |
11. | Nizozemsko Nizozemsko | 1 |
12. | Spojené státy americké Spojené státy americké | 1 |
13. | Chorvatsko Chorvatsko | 1 |
14. | Finsko Finsko | 1 |
Odkazy
Reference
- ↑ http://www.ceskatelevize.cz/ct4/moto/138171-zlatou-prilbu-vyhral-polak-holta-ales-dryml-devaty/
- ↑ Zlaté přilbě vládl Polák Walasek, Aleš Dryml skončil pod stupni vítězů [online]. idnes.cz, 2012-10-14 [cit. 2012-10-14]. Dostupné online.
- ↑ Zlatou přilbu vyhrál Australan Ward, Franc byl 11. [online]. www.ceskatelevize.cz, 2013-09-29 [cit. 2013-09-29]. Dostupné online.
- ↑ Zlatou přilbu má Sajfutdinov, Pedersena po pádu odvezla sanitka. Češi vyhořeli, Sport.cz
- ↑ Famózní Milík! Česko se po 21 letech dočkalo triumfu na Zlaté přilbě, Sport.cz
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Zlatá přilba na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky
Portály: Sport | Česko