Jocs Europeus en pista coberta de 1968
Tipus | Campionat d'Europa d'atletisme en pista coberta |
---|---|
Esport | atletisme i atletisme de pista i camp |
Organitzador | Associació Europea d'Atletisme |
Nombre de participants | 205 |
Localització i Dates | |
Localització | Madrid (Comunitat de Madrid) Palacio de Deportes (Madrid) |
Estat | Espanya |
Interval de temps | 9 març 1968 – 10 març 1968 |
Número d'edició | 3 (1968) |
1969 → |
Els Jocs Europeus en pista coberta de 1968 (en castellà: Juegos Europeos en pista cubierta 1968) fou la tercera edició del que posteriorment s'anomenaria Campionat d'Europa d'atletisme en pista coberta. La competició es dugué a terme a la ciutat de Madrid (Espanya) els dies 9 i 10 de març de 1968.
La competició es dugué a terme al Palau d'Esports de la Comunitat de Madrid amb una pista de 182 metres de llarg.
Participants
En aquesta edició participaren un total de 206 atletes de 20 nacions diferents:
- Bulgaria (5)
- Dinamarca (2)
- Espanya (16)
- França (12)
- Grècia (2)
- Irlanda (1)
- Itàlia (8)
- Iugoslàvia (11)
- Noruega (5)
- Poland (12)
- Portugal (3)
- Regne Unit (7)
- RDA (15)
- RFA (28)
- Romania (6)
- Suècia (7)
- Suïssa (6)
- Turquia (2)
- Txecoslovàquia (17)
- Unió Soviètica (41)
Resutats
Categoria masculina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
50 metres llisos detalls | Jobst Hirscht (FRG) | 5.72 | Bob Frith (GBR) | 5.78 | Günter Gollos (GDR) | 5.78 |
400 metres llisos detalls | Andrzej Badeński (POL) | 47.09 | Aleksandr Bratchikov (URS) | 47.3 | Jan Balachowski (POL) | 47.3 |
800 metres llisos detalls | Noel Carroll (IRL) | 1:56.66 | Alberto Esteban (ESP) | 1:57.7 | Sergey Kryuchok (URS) | 1:58.1 |
1500 metres detalls | John Whetton (GBR) | 3:50.99u | José María Morera (ESP) | 3:51.7 | Igor Potapchenko (URS) | 3:51.9 |
3000 metres detalls | Viktor Kudinskiy (URS) | 8:10.27 | Bernd Diessner (GDR) | 8:11.8 | Wolfgang Zur (FRG) | 8:11.8 |
50 metres tanques detalls | Eddy Ottoz (ITA) | 6.57 | Günther Nickel (FRG) | 6.68 | Milan Kotík (TCH) | 6.73 |
relleus 4x364 m detalls | Polònia Waldemar Korycki Jan Balachowski Jan Werner Andrzej Badeński | 2:48.9 | RFA Horst Daverkausen Peter Bernreuther Ingo Roper Martin Jellinghaus | 2:49.7 | Unió Soviètica Boris Savchuk Vasyl Anisimov Sergey Abalichin Aleksandr Bratchikov | 2:51.1 |
relleus 1820 m detalls | Unió Soviètica Aleksandr Lebedev Boris Savchuk Igor Potapchenko Sergey Kryuchok | 3:52.2 | Polònia Marian Dudziak Waldemar Korycki Andrzej Badeński Edmund Borowski | 3:54.6 | Espanya José Luis Sánchez Paraíso Ramón Magariños Alfonso Gabernet José María Reina | 4:02.8 |
relleus 3x1000 m detalls | Unió Soviètica Mikhail Zhelobovskiy Oleg Rayko Anatoliy Verlan | 7:13.6 | Espanya Alberto Estebán Enrique Bondia Virgilio González | 7:23.6 | Txecoslovàquia Pavel Hruška Ján Kasal Miroslav Jůza | 7:40.2 |
Salt d'alçada detalls | Valeriy Skvortsov (URS) | 2.17 | Valentin Gavrilov (URS) | 2.17 | Kenneth Lundmark (SWE) | 2.14 |
Salt amb perxa detalls | Wolfgang Nordwig (GDR) | 5.20 | Hennadiy Bleznitsov (URS) | 5.10 | Jörge Milack (GDR) | 5.00 |
Salt de llargada detalls | Igor Ter-Ovanesyan (URS) | 8.16 | Tõnu Lepik (URS) | 7.87 | Bernhard Stierle (FRG) | 7.59 |
Triple salt detalls | Nikolay Dudkin (URS) | 16.71 | Viktor Sanyeyev (URS) | 16.69 | Luis Felipe Areta (ESP) | 16.47 |
Llançament de pes detalls | Heinfried Birlenbach (FRG) | 18.65 | Władysław Komar (POL) | 18.40 | Nikolay Karasyov (URS) | 18.35 |
Categoria femenina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
50 metres llisos detalls | Sylviane Telliez (FRA) | 6.29 | Erika Rost (FRG) | 6.43 | Hannelore Trabert (FRG) | 6.46 |
400 metres llisos detalls | Natalya Pechonkina (URS) | 55.29 | Gisela Köpke (FRG) | 56.2 | Tatyana Arnautova (URS) | 56.3 |
800 metres llisos detalls | Karin Burneleit (GDR) | 2:07.65 | Alla Kolesnikova (URS) | 2:08.3 | Valentina Lukyanova (URS) | 2:09.4 |
50 metres tanques detalls | Karin Balzer (GDR) | 7.08 | Bärbel Weidlich (GDR) | 7.12 | Liudmila Ievleva (URS) | 7.14 |
relleus 4x182 m detalls | RFA Renate Meyer Hannelore Trabert Christa Elsler Erika Rost | 1:28.8 | Només finalitzà un equip | |||
---|---|---|---|---|---|---|
relleus 1820 m detalls | Unió Soviètica Liliya Tkachenko Vera Popkova Nadezhda Syeropegina Anna Zimina | 4:28.4 | Txecoslovàquia Eva Putnová Vlasta Seifertová Libuše Macounová Emilie Ovadková | 4:39.0 | Només finalitzaren dos equips | |
Salt d'alçada detalls | Rita Schmidt (GDR) | 1.84 | Virginia Bonci (ROM) | 1.76 | Antonina Okorokova (URS) | 1.76 |
Salt de llargada detalls | Berit Berthelsen (NOR) | 6.43 | Bärbel Löhnert (GDR) | 6.23 | Viorica Viscopoleanu (ROM) | 6.23 |
Llançament de pes detalls | Nadejda Txijova (URS) | 18.18 | Margitta Gummel (GDR) | 17.62 | Marita Lange (GDR) | 17.19 |
Medaller
Núm. | País | Or | Argent | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Unió Soviètica | 9 | 6 | 8 | 23 |
2 | Alemanya de l'Est | 4 | 4 | 3 | 11 |
3 | RFA | 3 | 4 | 3 | 10 |
4 | Polònia | 2 | 2 | 1 | 5 |
5 | Regne Unit | 1 | 1 | 0 | 2 |
6 | França | 1 | 0 | 0 | 1 |
Irlanda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Itàlia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Noruega | 1 | 0 | 0 | 1 | |
10 | Espanya | 0 | 3 | 2 | 5 |
11 | Txecoslovàquia | 0 | 1 | 2 | 3 |
12 | Romania | 0 | 1 | 1 | 2 |
13 | Suècia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 23 | 22 | 21 | 66 |
Referències
- (alemany) 1968 European Indoor Games Results
- (anglès) Medallistes – homes at GBRathletics.com
- (anglès) Medallistes – dones at GBRathletics.com