Esquí de fons als Jocs Olímpics d'hivern de 2006 - esprint per equips femení
Tipus | competició olímpica |
---|---|
Esport | esquí de fons |
Part de | Esquí de fons als Jocs Olímpics d'hivern de 2006 |
Nombre de participants | 32 |
Localització i Dates | |
Localització | Prajalats (Ciutat Metropolitana de Torí) 45° 00′ 58″ N, 6° 56′ 33″ E / 45.016217°N,6.942453°E / 45.016217; 6.942453 |
Data | 2006 |
Competició | |
Primer lloc | Anna Olsson |
2010 → |
Esquí de fons als Jocs Olímpics d'hivern de 2006 | ||||
---|---|---|---|---|
Distància | ||||
10 km. | dones | |||
15 km. | homes | dones | ||
30 km. | homes | dones | ||
50 km. | homes | |||
relleus 4x5 km. | dones | |||
relleus 4x10 km. | homes | |||
Esprint | ||||
Individual | homes | dones | ||
Equips | homes | dones |
Als Jocs Olímpics d'Hivern de 2006 celebrats a la ciutat de Torí (Itàlia) es disputà una prova d'esquí de fons en la modalitat d'esprint per equips en categoria femenina, que unida a la resta de proves conformà el programa oficial dels Jocs.
Aquesta prova es disputà el 14 de febrer de 2006 a les instal·lacions esportives de Pragelato. Participaren un total de 32 esquiadores de 16 comitès nacionals diferents.
Resum de medalles
Or | Argent | Bronze |
Suècia Anna Dahlberg Lina Andersson | Canadà Sara Renner Beckie Scott | Finlàndia Aino Kaisa Saarinen Virpi Kuitunen |
Resultats
Semifinals
Es realitzaren dues semifinals de 8 equips cadascuna. Passaren a la final els cinc millors temps de cada una.
- Semifinal 1
Pos. | CON | Nom | Temps | |
---|---|---|---|---|
1 | Finlàndia | Aino Kaisa Saarinen Virpi Kuitunen | 17:16.8 | Q |
2 | Canadà | Sara Renner Beckie Scott | 17:19.3 | Q |
3 | Itàlia | Arianna Follis Gabriella Paruzzi | 17:32.6 | Q |
4 | Japó | Madoka Natsumi Nobuko Fukuda | 17:33.1 | Q |
5 | Kazakhstan | Oxana Jatskaja Elena Kolomina | 17:36.3 | Q |
6 | França | Elodie Bourgeois Pin Aurelie Perrillat | 17:54.5 | |
7 | Eslovènia | Vesna Fabjan Maja Benedicic | 18:53.5 | |
8 | Ucraïna | Marina Malets Lisogor Tatjana Zavalij | 19:14.3 |
- Semifinal 2
Pos. | CON | Nom | Temps | |
---|---|---|---|---|
1 | Noruega | Ella Gjømle Marit Bjørgen | 17:14.4 | Q |
2 | Rússia | Olga Moskalenko-Rotcheva Alena Sidko | 17:32.3 | Q |
3 | Suècia | Anna Dahlberg Lina Andersson | 17:33.5 | Q |
4 | Alemanya | Evi Sachenbacher Stehle Viola Bauer | 17:34.7 | Q |
5 | Estats Units | Wendy Kay Wagner Kikkan Randall | 17:51.4 | Q |
6 | Txèquia | Helena Balatkova Erbenova Kamila Rajdlova | 18:11.6 | |
7 | R.P. de la Xina | Wang Chunli Jiang Chunli | 18:18.4 | |
8 | Estònia | Piret Pormeister Kaili Sirge | 19:13.6 |
Final
Pos. | CON | Nom | Temps |
---|---|---|---|
1 | Suècia | Anna Dahlberg Lina Andersson | 16:36.9 |
2 | Canadà | Sara Renner Beckie Scott | 16:37.5 |
3 | Finlàndia | Aino Kaisa Saarinen Virpi Kuitunen | 16:39.2 |
4 | Noruega | Ella Gjømle Marit Bjørgen | 16:48.1 |
5 | Alemanya | Evi Sachenbacher Stehle Viola Bauer | 17:03.5 |
6 | Rússia | Olga Moskalenko-Rotcheva Alena Sidko | 17:08.5 |
7 | Itàlia | Arianna Follis Gabriella Paruzzi | 17:24.8 |
8 | Japó | Madoka Natsumi Nobuko Fukuda | 17:27.6 |
9 | Kazakhstan | Oxana Jatskaja Elena Kolomina | 17:42.8 |
10 | Estats Units | Wendy Kay Wagner Kikkan Randall | 18:06.9 |
Enllaços externs
- (anglès) Programa oficial Arxivat 2012-06-12 a Wayback Machine.