Proves als Campionats del Món de 1983 |
Curses |
100 m | | homes | | dones |
200 m | | homes | | dones |
400 m | | homes | | dones |
800 m | | homes | | dones |
1.500 m | | homes | | dones |
3.000 m | | | | dones |
5.000 m | | homes | | |
10.000 m | | homes | | |
100 m tanques | | | | dones |
110 m tanques | | homes | | |
400 m tanques | | homes | | dones |
3.000 m obstacles | | homes | | |
4×100 m relleus | | homes | | dones |
4×400 m relleus | | homes | | dones |
Curses a la carretera |
Marató | | homes | | dones |
20 km marxa | | homes | | |
50 km marxa | | homes | | |
Concursos |
Salt de llargada | | homes | | dones |
Triple salt | | homes | | |
Salt d'alçada | | homes | | dones |
Salt amb perxa | | homes | | |
Llançament de pes | | homes | | dones |
Llançament de disc | | homes | | dones |
Llançament de javelina | | homes | | dones |
Llançament de martell | | homes | | |
Proves combinades |
Heptatló | | | | dones |
Decatló | | homes | | |
Els 200 metres masculins al Campionat del Món d'atletisme de 1983 van tenir lloc a l'estadi Olímpic de Hèlsinki els dies 12, 13 i 14 d'agost.
57 atletes van participar en les vuit sèries classificatòries. Calvin Smith, dels Estats Units, va guanyar la medalla d'or, sis dies després d'aconseguir l'argent a la prova dels 100 metres.
Medallistes
Rècords
Rècords abans del Campionat del Món d'atletisme de 1983 |
Rècord del Món | Pietro Mennea (ITA) | 19.72 | 12 de setembre de 1972 | Ciutat de Mèxic, Mèxic |
Rècord del Campionat | Nova prova |
Rècords establerts al Campionat del Món d'atletisme de 1983 |
Rècord del Campionat | Calvin Smith (USA) | 20.14 | 14 d'agost de 1983 | Hèlsinki, Finlàndia |
Resultats
Final
La final va tenir lloc el 14 d'agost. El vent va ser d'1,2 m/s.
Pos. | Atleta | Temps |
| Calvin Smith (USA) | 20.14 |
| Elliott Quow (USA) | 20.41 |
| Pietro Mennea (ITA) | 20.51 |
4. | Allan Wells (GBR) | 20.52 |
5. | Frank Emmelmann (GDR) | 20.55 |
6. | Innocent Egbunike (NGR) | 20.63 |
7. | Carlo Simionato (ITA) | 20.69 |
8. | João Batista da Silva (BRA) | 20.80 |
Semifinals
Les semifinals van tenir lloc el 13 d'agost. Els quatre primers atletes de cada semifinal avançaven a la final.
- Semifinal 1 (Vent: 3,4 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | João Batista da Silva (BRA) | 20.56 | 2. | Frank Emmelmann (GDR) | 20.63 | 3. | Pietro Mennea (ITA) | 20.68 | 4. | Elliott Quow (USA) | 20.69 | 5. | Cameron Sharp (GBR) | 20.69 | 6. | Desai Williams (CAN) | 20.71 | 7. | Leroy Reid (JAM) | 20.89 | 8. | Sergey Sokolov (URS) | 20.89 | | - Semifinal 2 (Vent: 1,4 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Calvin Smith (USA) | 20.29 | 2. | Carlo Simionato (ITA) | 20.60 | 3. | Innocent Egbunike (NGR) | 20.63 | 4. | Allan Wells (GBR) | 20.63 | 5. | Vladimir Muravyov (URS) | 20.71 | 6. | Jean-Jacques Boussemart (FRA) | 20.76 | 7. | Bruce Frayne (AUS) | 20.94 | 8. | Boubacar Diallo (SEN) | 20.96 | |
Quarts de final
Els quarts de final van tenir lloc el 12 d'agost. Els quatre primers atletes de cada sèries avançaven a les semifinals.
- Sèrie 1 (Vent: 2,1 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Calvin Smith (USA) | 20.60 | 2. | João Batista da Silva (BRA) | 20.65 | 3. | Allan Wells (GBR) | 20.81 | 4. | Jean-Jacques Boussemart (FRA) | 20.86 | 5. | Angel Heras (ESP) | 21.25 | 6. | Earl Haley (GUY) | 21.39 | 7. | Luis Schneider (CHI) | 21.39 | | Jae-Keun Chang (KOR) | DNS | - Sèrie 2 (Vent: -1,6 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Carlo Simionato (ITA) | 20.75 | 2. | Desai Williams (CAN) | 20.87 | 3. | Boubacar Diallo (SEN) | 20.97 | 4. | Cameron Sharp (GBR) | 20.99 | 5. | Patrick Barré (FRA) | 21.12 | 6. | Paul Narracott (AUS) | 21.34 | 7. | Alfred Nyambane (KEN) | 21.55 | 8. | Christopher Madzokere (ZIM) | 21.55 | | - Sèrie 3 (Vent: -0,4 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Frank Emmelmann (GDR) | 20.78 | 2. | Leroy Reid (JAM) | 20.88 | 3. | Innocent Egbunike (NGR) | 20.91 | 4. | Sergey Sokolov (URS) | 20.93 | 5. | Atlee Mahorn (CAN) | 21.13 | 6. | Christopher Brathwaite (TRI) | 21.14 | 7. | Andreas Rizzi (FRG) | 21.37 | 8. | István Nagy (HUN) | 21.52 | - Sèrie 4 (Vent: 1,6 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Pietro Mennea (ITA) | 20.68 | 2. | Vladimir Muravyov (URS) | 20.70 | 3. | Elliott Quow (USA) | 20.80 | 4. | Bruce Frayne (AUS) | 20.97 | 5. | Luke Watson (GBR) | 20.99 | 6. | Roland Jokl (AUT) | 21.24 | 7. | Neville Hodge (ISV) | 21.38 | | Hector Daley (PAN) | DNS | |
Sèries classificatòries
Va haver 8 sèries classificatòries, que van tenir lloc el 12 d'agost. Els tres primers atletes de cada sèrie i els vuit millors temps avançaven als quarts de final.
- Sèrie 1 (Vent: 1,8 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Frank Emmelmann (GDR) | 20.95 | 2. | Cameron Sharp (GBR) | 21.07 | 3. | Bruce Frayne (AUS) | 21.15 | 4. | Christopher Brathwaite (TRI) | 21.24 | 5. | Hector Daley (PAN) | 21.49 | 6. | Earl Haley (GUY) | 21.55 | 7. | Moussa Savadogo (MLI) | 22.33 | 8. | Awudu Nuhu (GHA) | 22.93 | - Sèrie 2 (Vent: 1,8 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Pietro Mennea (ITA) | 20.80 | 2. | Sergey Sokolov (URS) | 20.94 | 3. | Paul Narracott (AUS) | 21.08 | 4. | Luis Schneider (CHI) | 21.23 | 5. | Giorgio Mautiño Batuello (PER) | 21.78 | 6. | Hoa Nguyen Truong (VIE) | 22.68 | 7. | Gervais Kirolo (CAF) | 23.10 | - Sèrie 3 (Vent: 0,7 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | João Batista da Silva (BRA) | 20.93 | 2. | Vladimir Muravyov (URS) | 21.12 | 3. | Desai Williams (CAN) | 21.36 | 4. | Mohamed Yudi Purnomo (INA) | 21.88 | 5. | Joseph Leota (WSM) | 22.33 | 6. | Nagib Salem Ahmed (YEM) | 23.22 | 7. | Colin Bradford (JAM) | 24.15 | - Sèrie 4 (Vent: 1,1 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Carlo Simionato (ITA) | 20.76 | 2. | Elliott Quow (USA) | 21.01 | 3. | Atlee Mahorn (CAN) | 21.14 | 4. | Ángel Heras (ESP) | 21.29 | 5. | Roland Jokl (AUT) | 21.30 | 6. | David Sawyerr (SLE) | 22.23 | 7. | John Albertie (LCA) | 22.53 | | - Sèrie 5 (Vent: -2,1 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Allan Wells (GBR) | 21.14 | 2. | Boubacar Diallo (SEN) | 21.17 | 3. | Christopher Madzokere (ZIM) | 21.68 | 4. | Dean Greenaway (IVB) | 22.24 | | Juan Núñez (DOM) | DNS | | Pierfrancesco Pavoni (ITA) | DNS | | Tony Sharpe (CAN) | DNS | - Sèrie 6 (Vent: 0,4 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Calvin Smith (USA) | 21.10 | 2. | Leroy Reid (JAM) | 21.13 | 3. | Patrick Barré (FRA) | 21.34 | 4. | Jae-Keun Chang (KOR) | 21.39 | 5. | Gustavo Capart (ARG) | 21.66 | 6. | Rubén Inácio (ANG) | 22.33 | 7. | Trevor Davis (AIA) | 22.80 | - Sèrie 7 (Vent: -1,1 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Innocent Egbunike (NGR) | 21.28 | 2. | István Nagy (HUN) | 21.50 | 3. | Andreas Rizzi (FRG) | 21.51 | 4. | Oumar Fye (GAM) | 22.30 | 5. | Sikendar Iqbal (PAK) | 22.91 | | Peni Bati (FIJ) | DNS | | Don Quarrie (JAM) | DNS | - Sèrie 8 (Vent: 1,3 m/s)
Pos. | Atleta | Temps | 1. | Jean-Jacques Boussemart (FRA) | 20.99 | 2. | Luke Watson (GBR) | 21.20 | 3. | Alfred Nyambane (KEN) | 21.21 | 4. | Neville Hodge (ISV) | 21.38 | 5. | Larry Myricks (USA) | 21.74 | 6. | Georges Taniel (VAN) | 22.28 | 7. | José Flores (HON) | 22.94 | |
Referències