Campionat d'escacs d'Eslovènia
El campionat d'escacs d'Eslovènia és el campionat nacional d'escacs que té lloc a Eslovènia. El campionat va iniciar-se els anys 1950, primer com a campionat regional de la República Federal Socialista de Iugoslàvia, i després de la independència d'Eslovènia com a campionat estatal. Abans del 1991, el campionat normalment es jugava com a classificatori pel Campionat d'escacs de Iugoslàvia on no sempre els jugadors millors hi varen participar. Això és degut perquè els millors jugadors eslovens sovint es classificaven automàticament pel campionat iugoslau, una classificació basada en el seu rànquing o en la seva actuació en altres torneigs.
Quadre d'honor
Com a campionat nacional
Any Ciutat (masculí) Campió Ciutat (femení) Campiona 1936 Ljubljana Sorli,Joze !Jože Sorli - - 1946 Ljubljana Germek,Milan !Milan Germek - - 1947 Kranj Longer,Milan !Milan Longer - - 1948 Celje Mlinar,? !Mlinar Ljubljana Cvenkl,Slava !Slava Cvenkl 1949 - - Ljubljana Cvenkl,Slava !Slava Cvenkl 1950 - - Ljubljana Kokalj,Majda !Majda Kokalj 1951 Ljubljana Pirc,Vasja !Vasja Pirc Ljubljana Pongrac,Alojzija !Alojzija Pongrac 1952 Ljubljana Vidmar,Milan !Milan Vidmar, Jr. - - 1953 Ljubljana Germek, Milan !Milan Germek
Pirc, Vasja !Vasja PircLjubljana Cvenkl,Slava !Slava Cvenkl 1954 Ljubljana Puc, Stojan !Stojan Puc
Trampuž, Cveto !Cveto TrampužLjubljana Osterc,Božena !Božena Osterc 1955 Ljubljana Gabrovsek,Zdravko !Zdravko Gabrovšek Ljubljana Dvorsak,Lojzka !Lojzka Dvoršak 1956 Ljubljana Grosek,Branko !Branko Grosek Dobrna Osterc Božena, !Osterc Božena 1957 Lasko Krivec,Slavko !Slavko Krivec Idrija Svarcer,Herma !Herma Svarcer 1958 Ljubljana Puc,Stojan !Stojan Puc Ljubljana Struc,Majda !Majda Struc 1959 Ljubljana Parma,Bruno !Bruno Parma Ljubljana Ljiljak,Milka !Milka Ljiljak 1960 Izola Stupica,Janez !Janez Stupica Murska Sobota Piberl,Mira !Mira Piberl 1961 Ljubljana Parma,Bruno !Bruno Parma Ljubljana Piberl,Mira !Mira Piberl 1962 Ljubljana Ankerst,Marjan !Marjan Ankerst Dobrna Piberl,Mira !Mira Piberl 1963 Ljubljana Krzisnik,Zvone !Zvone Krzisnik Ljubljana Piberl,Mira !Mira Piberl 1964 Ljubljana Ankerst,Marjan !Marjan Ankerst Ljubljana Ljiljak,Milka !Milka Ljiljak 1965 Ljubljana Puc Stojan !Stojan Puc
Podkrajšek Janez !Janez PodkrajšekLjubljana Ljiljak,Milka !Milka Ljiljak 1966 Ljubljana Stupica,Janez !Janez Stupica Maribor Ljiljak,Milka !Milka Ljiljak 1967 Ljubljana Puc,Stojan !Stojan Puc Ljubljana Vospernik,Mira !Mira Vospernik 1968 Ljubljana Planinc,Albin !Albin Planinc Maribor Svarcer,Herma !Herma Svarcer 1969 Ljubljana Osterman,Rudolf !Rudolf Osterman Ljubljana Praznik,Ana !Ana Praznik 1970 Ljubljana Ivacic,Vladimir !Vladimir Ivačič Maribor Serianz,Brigita !Brigita Serianz 1971 Ljubljana Planinc,Albin !Albin Planinc Otočec Kosir,Pavla !Pavla Košir 1972 Ljubljana Barle,Janez !Janez Barle Dravograd Praznik,Ana !Ana Praznik 1973 Maribor Papler,Joze !Jože Papler Ljubljana Petek,Francka !Francka Petek 1974 Šmarješke Toplice Barle,Janez !Janez Barle Radovljica Kosir,Pavla !Pavla Kosir 1975 Ptuj Mihevc,Ivo !Ivo Mihevc Murska Sobota Svarcer,Herma !Herma Svarcer 1976 Ljubljana Ivačič,Vladimir !Vladimir Ivačič Jesenice Svarcer,Herma !Herma Svarcer 1977 Lasko Slak,Marjan !Marjan Slak Maribor Petek,Francka !Francka Petek 1978 Radovljica Krzisnik,Rok !Rok Krzisnik Maribor Rakic-Serianc,Brigita !Brigita Rakic-Serianc 1979 Maribor Orel Oskar !Oskar Orel
Steiner Darko !Darko SteinerLjubljana Golc,Nevenka !Nevenka Golc 1980 Trbovlje Barle,Janez !Janez Barle Maribor Golc,Nevenka !Nevenka Golc 1981 Ljubljana Barle,Janez !Janez Barle Kranj Petek,Francka !Francka Petek 1982 Kranj Jelen,Iztok !Iztok Jelen Celje Vospernik,Mira !Mira Vospernik 1983 Maribor Jelen,Iztok !Iztok Jelen Kranj Vavpotic-Kosanski,Tatjana !Tatjana Vavpotic-Kosanski 1984 Radovljica Barle,Janez !Janez Barle Kranj Vavpotic-Kosanski,Tatjana !Tatjana Vavpotic-Kosanski 1985 Ptuj Gostisa,Leon !Leon Gostiša Kranj Petek,Francka !Francka Petek 1986 Kranj Gostisa,Leon !Leon Gostiša Ptuj Orel,Simona !Simona Orel 1987 Zalec Gostisa,Leon !Leon Gostiša Maribor Vavpotic-Kosanski,Tatjana !Tatjana Vavpotic-Kosanski 1988 Vrhnika Grosar,Aljosa !Aljoša Grosar Postojna Orel,Simona !Simona Orel 1989 Portorož Plesec,Damjan !Damjan Plesec Ljubljana Licina,Anita !Anita Licina 1990 Ptuj Jelen,Igor !Igor Jelen Ljubljana Erjavec,Andreja !Andreja Erjavec
Com a campionat estatal
Any Ciutat (masculí) Campió Ciutat (femení) Campiona 1991 Ljubljana Grosar,Aljosa !Aljoša Grosar Ptuj Licina,Anita !Anita Ličina 1992 Postojna Gostisa,Leon !Leon Gostiša Bled Grosar,Kiti !Kiti Grosar 1993 Radovljica Sermek,Drazen !Dražen Sermek Murska Sobota Krmelj,Natasa !Nataša Krmelj 1994 Nova Gorica Gostisa,Leon !Leon Gostiša Podlehnik Grosar,Kiti !Kiti Grosar 1995 Vrhnika Podlesnik,Bogdan !Bogdan Podlesnik Ljubljana Mihevc,Narcisa !Narcisa Mihevc 1996 Griže Beliavsky,Alexander !Aleksandr Beliavski Griže Licina,Anita !Anita Ličina 1997 Krško Tratar,Marko !Marko Tratar Ljubljana Krivec,Jana !Jana Krivec 1998 Maribor Sermek,Drazen !Dražen Sermek Maribor Grosar,Kiti !Kiti Grosar 1999 Kranj Pavasovic,Dusko !Duško Pavasovič Kranj Mihevc-Mohr,Narcisa !Narcisa Mihevc-Mohr 2000 Škofja Loka Soln,Primoz !Primož Šoln Škofja Loka Krivec,Jana !Jana Krivec 2001 Griže Grosar,Aljosa !Aljoša Grosar Griže Kaps,Darja !Darja Kapš 2002 Dobrna Mihalcisin,Adrian !Adrian Mihalcisin Dobrna Krivec,Jana !Jana Krivec 2003 Bled Borišek,Jure !Jure Borišek Bled Krivec,Jana !Jana Krivec 2004 Maribor Sakelšek,Tadej !Tadej Sakelšek Maribor Kaps,Darja !Darja Kapš 2005 Ptuj Borišek,Jure !Jure Borišek Ptuj Krivec,Jana !Jana Krivec 2006 Ljubljana Pavasovic,Dusko !Duško Pavasovič Ljubljana Krivec,Jana !Jana Krivec 2007 Ljubljana Pavasovič,Duško !Duško Pavasovič[1] Ljubljana Rozic,Vesna !Vesna Rožič[2] 2008 Ljubljana Lenič, Luka !Luka Lenič[3] Ljubljana Srebrnič,Ana !Ana Srebrnič[4] 2009 Otočec Lenič, Luka !Luka Lenič[5] Otočec Krivec,Jana !Jana Krivec[5] 2010 Ljubljana Lenič, Luka !Luka Lenič[6] Ljubljana Rozic,Vesna !Vesna Rožič[6] 2011 Ljubljana Beliavsky, Alexander !Aleksandr Beliavski Ljubljana Spela Kolaric !Spela Kolaric[6] 2012 Ljubljana Tomazini, Zan !Zan Tomazini Ljubljana Srebrnič, Ana !Ana Srebrnič 2013 Ljubljana Lenič, Luka !Luka Lenič Ljubljana Laura Unuk !Laura Unuk 2014 Sebenik, Matej !Matej Šebenik[7] Moravske Toplice Spela Kolaric !Spela Kolaric 2015 Ptuj Tratar, Marko !Marko Tratar[7] Ljubljana Ivana Hrescak !Ivana Hrescak 2016 Otočec Tomazini, Zan !Zan Tomazini Otočec Spela Kolaric !Spela Kolaric 2017 Maribor Jure Škoberne Maribor Teja Vidic 2018 Ljubljana Boris Markoja Ljubljana Lara Janželj 2019 Radenci Boris Markoja Radenci Monika Rozman 2020 Portorož Vid Dobrovoljc Portorž Ivana Hreščak 2021 Otočec Maj Zirkelbach]] Otočec Zala Urh 2022 Radenci Matej Sebenik Radenci Petra Kejžar 2023 Radenci Jure Škorbene Radenci Barbara Skuhala 2024 Ljubljana Jan Šubelj Ljubljana Teja Vidic
Campions eslovens d'escacs per corrèspondencia
El 1948 la Federació iugoslava d'escacs va crear el Comitè d'escacs per corrèspondencia. El 1992 el Comitè esmentat es va incorporar a la Federació eslovena d'escacs organitzant els seus campionats nacionals en aquesta modalitat, primer per carta i des del 2004 mitjançant servidor web.
- Francek Brglez (1993-1994)
- Joze Vetrih (1994-1995)
- Matej Kerzic (1995-1996)
- Peter Kanz (1996-1998)
- Sense dades
- Sense dades
- Sense dades
- Leon Krjanc (2005-2006) [8]
- Aleš Malnar (2006-2008) [9]
- Jernej Sivic (2006-2008) [10]
- Bojan Fajs (2007-2009) [11]
- Gregor Kohl (2008-2011) [12]
- Milan Horvat (2009-2012) [13]
- Klemen Sorčnik (2010-2012) [14]
- Oscar Janežič (2011-2013) [15]
- Darko Babič (2012-2014) [16]
- Marijan Seško (2013-2015) [17]
- Igor Kos (2014-2016) [18]
- Frank Zajšek (2015-2017) [19]
- Niko Praznik (2016-2018) [20]
- Borut Komarika (2017-2020) [21]
- Borut Komarika (2018-2020) [22]
- Borut Komarika - Ciril Peterc (2019-2020) [23]
- Janko Potraca (2020-2021) [24]
- Andrej Kavic (2021-2023) [25]
- Marjan Veček (2022-2024) [26]
Vegeu també
Referències
- ↑ «17. memorial dr. Milana Vidmarja - Absolutno državno prvenstvo Slovenije 2007». Sah-zveza.si, 03-07-2007. Arxivat de l'original el 2015-09-24. [Consulta: 17 desembre 2011].
- ↑ «Finale državnega prvenstva za članice 2007». Sah-zveza.si. Arxivat de l'original el 2011-07-19. [Consulta: 17 desembre 2011].
- ↑ «Državno prvenstvo Slovenije za člane 2008». Sah-zveza.si. Arxivat de l'original el 2011-07-19. [Consulta: 17 desembre 2011].
- ↑ «Državno prvenstvo Slovenije za članice 2008». Sah-zveza.si. Arxivat de l'original el 2011-07-19. [Consulta: 17 desembre 2011].
- ↑ 5,0 5,1 «Državno prvenstvo 2009». Sah-zveza.si. Arxivat de l'original el 2011-05-11. [Consulta: 17 desembre 2011].
- ↑ 6,0 6,1 6,2 «Državno prvenstvo za člane in članice 2010». Sah-zveza.si, 15-08-2010. Arxivat de l'original el 2011-07-19. [Consulta: 17 desembre 2011].
- ↑ 7,0 7,1 «GM Marko Tratar is new champion of Slovenia». Chessdom, 12-08-2015. [Consulta: 22 novembre 2016].
- ↑ 8 Campíó per corrèspondencia
- ↑ 9 Campió per corrèspondencia
- ↑ 10 Campió per corrèspondencia]
- ↑ 11 Campió per corrèspondencia
- ↑ 12 Campió per corrèspondencia
- ↑ 13 Campió per corrèspondencia
- ↑ 14 Campió per corrèspondencia
- ↑ 15 Campió per corrèspondencia
- ↑ 16 Campió per corrèspondencia
- ↑ 17 Campió per corrèspondencia
- ↑ 18 Campió per corrèspondencia
- ↑ 19 Campió per corrèspondencia
- ↑ 20 Campió per corrèspondencia
- ↑ 21 Campió per corrèspondencia
- ↑ 22 Campió per corrèspondencia
- ↑ 23 Campió per corrèspondencia
- ↑ 24 Campió per corrèspondencia
- ↑ 25 Campió per corrèspondencia
- ↑ 26 Campió per corrèspondencia
Enllaços externs
- Resultats i classificacions de la Federació Eslovena d'Escacs oficial Arxivat 2009-02-09 a Wayback Machine.
- Resultats i classificacions de la Federació Eslovena d'Escacs oficial Arxivat 2015-09-24 a Wayback Machine.
- «Resultats a TWIC». The Week in Chess 668 Chesscenter.com. Arxivat de l'original el 2009-01-04. [Consulta: 17 desembre 2011].
- Campionati nazionali della Eslovènia
- Història Federació Eslovena d'Escacs Arxivat 2015-07-08 a Wayback Machine.